Ми повинні розірвати замкнене коло російської агресії: У Польщі відбувається засідання Бухарестської дев'ятки

Ми повинні розірвати замкнене коло російської агресії: У Польщі відбувається засідання Бухарестської дев'ятки

Лідери країн Бухарестської дев'ятки, президент США Джо Байден, генсек НАТО Єнс Столтенберг
Спільне фото учасників саміту Бухарестської дев’ятки у Варшаві 22 лютого 2023 р. Фото: Associated Press

У Варшаві відбувається саміт "Бухарестської дев’ятки" за участю президента США Джо Байдена та генсека НАТО Єнса Столтенберга. Лідери держав обговорюють війну в Україні, а також посилення східного флангу НАТО, повідомляє кореспондентка Суспільного.

Президент Польщі Анджей Дуда зазначив, що саміт "Дев'ятки" відбувається майже рівно в річницю події, яка "назавжди змінила історію нашої частини Європи та вплинула на безпекову ситуацію в усьому світі".

"Я говорю про жорстоку, повномасштабну російську агресію України, яка почалася 24 лютого минулого року", — сказав він.

Виступаючи перед учасниками саміту Байден нагадав, що багато років тому, він був сенатором, який найбільше наполягав на розширенні в НАТО.

Він зазначив, що "Бухарестська дев'ятка" була заснована у 2015 році після анексії Росією Криму.

"Сьогодні, коли ми наближаємося до річниці повномасштабного вторгнення Росії, ще важливіше, щоб ми продовжували триматися разом. Ось чому я хотів особисто зустрітися з усіма вами тут сьогодні, як зі східним флангом НАТО. Ви на передовій нашої колективної оборони, і ви, як ніхто інший, знаєте, що поставлено на карту в цьому конфлікті не лише для України, але й для демократій свободи в Європі та в усьому світі", — сказав президент США.

Байден зазначив, що з нетерпінням чекаю на обговорення наступних кроків, які країни НАТО можуть зробити, щоб зберегти міцність альянсу та для подальшого стримування агресії.

"Тому що на кону буквально стоїть не просто Україна, її свобода. Ідея про те, що після Другої світової війни понад 100 тисяч військових вторглися в іншу країну — нічого подібного не мало статися. Ситуація кардинально змінилася", — сказав він.

Про припинення Росією участі у договорі СНО Байден сказав, що "це велика помилка".

Саміт Бухарестської дев’ятки
Президент Джо Байден бере участь у саміті лідерів Бухарестської дев’ятки, групи країн, які складають східний фланг НАТО 22 лютого 2023 р. у Варшаві. Фото: Associated Press

Генсек НАТО зазначив, що візит Байдена до Києва надіслав чітке повідомлення про непохитну підтримку України, а також "залізну відданість Америки безпеці Європи".

"Ми бачили російську модель агресії протягом багатьох років: у Грузії у 2008 році, в Криму та Донбасі у 2014 році, а потім повномасштабне вторгнення в Україну минулого року. Ми не можемо допустити, щоб Росія продовжувала порушувати європейську безпеку. Ми повинні розірвати замкнене коло російської агресії", — сказав Столтенберг.

Президент Румунії Клаус Йоганніс привітав присутність Байдена на саміті, яка підтверджує суть формату Бухарестської дев’ятки та прихильність адміністрації США забезпеченню безпеки на східному фланзі НАТО.

"Це зобов’язання є дуже серйозним і спрямованим у майбутнє збільшення військової присутності США, яке має продовжуватися, а також у підготовку стратегії США для Чорного моря", — сказав він.

Йоганніс зазначив, що лідери східного флангу НАТО мають стояти на захисті миру і підтримувати Україну до перемоги у війні.

"Війна не принесла нічого, крім страждань і відчаю, вбивств і переселень мільйонів українців, нечуваних руйнувань і невизначеності. Ми зобов’язані твердо стояти на захисті нашого миру. Ми повинні продовжувати твердо виконувати наші зобов’язання підтримувати Україну стільки, скільки їй потрібно для перемоги у цій війні", — сказав президент Румунії.

Президентка Словаччини Зузана Чапутова також привітала президента США і зазначила, що його присутність на саміті "В9" є ще одним доказом того, що "наша трансатлантична єдність міцніша, як ніколи".

"Це можливість обговорити наші очікування від саміту НАТО у Вільнюсі. Наприклад, як ми забезпечуємо відсутність сірих зон у нашій обороні, або як ми адаптуємо наші витрати на оборону до нашого середовища безпеки, і як ми гарантуємо, що Україна здатна захищати себе стільки, скільки потрібно, і як розвивати практичні, але й політичні відносини між НАТО та Росією", — сказала вона.

Бухарестська дев'ятка — міжнародна ініціатива дев'яти країн-членів НАТО у регіоні Центральної Європи. До її складу входять держави на східному фланзі Альянсу: Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина та Чехія.

Читайте також

Лідери "Бухарестської дев’ятки" закликали РФ вивести свої війська з України

У Варшаві Байден зустрівся з польським президентом: про що говорили

На початок