Глава Польщі Анджей Дуда запропонував країнам НАТО напрацювати угоду, де були б прописані конкретні гарантії безпеки для України. Про це він заявив під час візиту до Латвії, повідомляє Niedziela. Якщо документ буде розроблено, то його можна представити на саміті НАТО у липні 2023 року.
"Ми б хотіли перед самітом у Вільнюсі разом із нашими партнерами виробити домовленість із нашими союзниками у вигляді надання Україні конкретних гарантій безпеки з боку НАТО", — сказав Дуда.
Польський лідер впевнений, що підписання такого документа допоможе Україні та збільшить її шанси на повноцінне приєднання до Альянсу.
"Це був би помітний крок у процесі зміцнення безпеки України з точки зору її вступу до НАТО у майбутньому", — зазначив Анджей Дуда.
Також Дуда наголосив, що українська армія має отримати достатньо техніки від партнерів, аби змогти зупинити російський наступ та повернути окуповані території. За його словами, це найважливіше завдання сьогодні.
Що відомо про передачу зброї Україні
11 січня президент Польщі Анджей Дуда під час зустрічі президентів Люблінського трикутника у Львові повідомив, що Польща передасть Україні роту німецьких важких танків Leopard. Від початку повномасштабної збройної агресії Росії проти України Польща передала Україні озброєння і техніки приблизно на 10 млрд злотих (понад 2,2 млрд доларів).
На брифінгу після зустрічі президент Володимир Зеленський зазначив, що очікує на передачу танків й від інших союзників України.
Секретар РНБО Олексій Данілов в ефірі телемарафону на Суспільному заявив, що українські захисники зможуть освоїти передані західними партнерами танки Leopard за лічені тижні.
Європейський парламент закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца без зволікань поставити основні бойові танки Leopard 2 в Україну.
Однак Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус на зустрічі Консультативної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн" 20 січня заявив, що "єдиного підходу до питання надання танків Leopard немає", і рішення ухвалено не було. Пісторіус також зазначив, що "враження, що є коаліція, де на заваді стоїть лише Німеччина, є оманливим".
22 січня міністерка закордонних справ ФРН Анналена Бербок запевнила, що Німеччина не заперечуватиме проти можливої передачі Польщею Україні танків Leopard 2.
Що відомо про танки Leopard 2
Leopard 2 — наступник танка Leopard 1. Історія створення машини починається зі створення танка MTB-70, це був спільний проєкт США та Німеччини 1960-х.
Проєкт розділився на дві гілки — майбутній німецький Leopard 2 та майбутній американський M1 Abrams.
Розробило танк Леопард 2 німецьке підприємство Krauss-Maffei Wegmann. Виробництво стартувало 1979-го, тоді випустили 3200 бойових машин Леопард 2.
Нині Леопардами озброєні 13 країн Євросоюзу: Німеччина, Словаччина, Чехія, Польща, Швеція, Іспанія, Греція, Данія, Фінляндія, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Угорщина.
Усього таких танків майже 2 тисячі, найбільше має країна-виробник Німеччина — понад півтисячі, ще по кількасот — Іспанія, Греція, Фінляндія та Польща та інші.
Читайте також
Україна заслуговує на вступ до НАТО — новий президент Чехії
Leclerc, Leopard 2, Challenger 2 — що відомо про танки, які може отримати Україна
Скільки танків Leopard потребує ЗСУ? Розповідає генерал-лейтенант у відставці