Мистецтво та війна. Як миколаївські митці переживають вторгнення

Мистецтво та війна. Як миколаївські митці переживають вторгнення

Мистецтво та війна. Як миколаївські митці переживають вторгнення
Робота з виставки "Виклик: творчість проти війни". Фото: Валентина Кривцова

У Миколаєві однією з перших відновила свою виставкову діяльність Культурно-мистецька асоціація "Арт-спокуса". Після початку повномасштабного вторгнення РФ 24 лютого 2022 року члени творчої громадської організації виставляли свої роботи на онлайн-платформах у рамках проєкту "Виклик: творчість проти війни". Наразі виставки та майстер-класи проводяться в офлайн форматі.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла голова ГО "Культурно-мистецька асоціація "Арт-спокуса" Валентина Кривцова.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну майстри мистецької асоціації, за словами Кривцової, весь час на зв'язку — підтримують один одного, допомагають. Коли російські війська намагалися зайти в Баштанку, зник зв'язок з деякими майстрами, члени асоціації розшукували їх через волонтерські групи.

"Ми втратили зв'язок з декількома майстрами. Завдяки волонтерським групам розшукували чотирьох майстрів, адже не було ані мобільного зв'язку, ані інтернету. Ми знаємо про своїх майстрів, з якими співпрацюємо, все: хто втратив рідних, хто втратив домівку, хто сьогодні перебуває зі статусом біженця, хто переселенець. Ми відслідковуємо, хто і куди рухається далі, хто вже повернувся і тісно співпрацює з нами, вже долучається до виставкових заходів, де представляють свої вироби, створені вже під час повномасштабної війни", — розповідає Валентина Кривцова.

"Ми набралися сміливості і розпочали працювати".

В перші місяці війни мистецька асоціація проводила онлайн-виставки, зокрема проєкт "Виклик: творчість проти війни". Роботи, які були представлені онлайн, можна побачити вживу у Центральній міській бібліотеці імені Марка Кропивницького. Наразі "Арт-спокуса" планує зробити офлайн виставку, присвячену творчості під час війни.

"Це роботи, які були виконані під час бомбардувань, при свічках, в бомбосховищах — ці витвори ніхто ще не бачив, адже не було змоги їх репрезентувати. Дати виставки ми оголосимо згодом", — говорить голова "Арт-спокуси".

"На сьогодні люди готові сприймати красу, сприймати традиції, вони не бояться посміхатися".

У серпні 2022 року "Арт-спокуса" відкрила виставку у Центральній міській бібліотеці імені Марка Кропивницького і однією з перших поновила творчу діяльність у Миколаєві.

"Ми бачили, коли люди приходили, вони плакали, ось щось добре говориш — вони плачуть, за темою розповідаєш — вони плачуть. Ці зустрічі були такою міцною терапією: хтось був наляканий, когось залишили, когось підтримують чужі люди. Вони постійно плакали на виставках, було дуже боляче, в душі наче ком стояв", — пригадує Валентина.

За словами Валентини Кривцової, майстри по-різному переживають війну: у когось творча криза через стрес і переживання, а дехто навпаки поринув у мистецтво з головою, щоб заспокоїти себе.

"Деякі митці досі перебувають у стресі, у творчій кризі та навіть не можуть почати працювати. Втім, ми їх підтримуємо, вони приходять на майстер-класи, це як арттерапія, аби долучитися до творчої когорти", — розповідає Валентина Кривцова.

Мистецтво та війна. Як миколаївські митці переживають вторгнення
"Україна". Художник Михайло Карабутов. Фото: Валентина Кривцова

Голова "Культурно-мистецької асоціації "Арт-спокуса" Валентина Кривцова говорить, що люди готові повертатися до мистецтва.

"Люди готові розвиватися, планувати, мріяти про щасливе майбутнє. І з такими почуттями буде швидкий шлях до нашої перемоги", — говорить Кривцова.

Читайте також

Відображення традицій: геральдист з Миколаєва створив майже 150 гербів для сіл та міст України

Для швидшого усування поривів: "Миколаївводоканал" отримав пневматичний екскаватор від уряду Німеччини

Біля Миколаївської міськради зрізали ялини — екологи звернулися в прокуратуру

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок