Убивали і дорослих, і дітей. Під час Голокосту в Олександрії закатували щонайменше 2,5 тисячі людей

Убивали і дорослих, і дітей. Під час Голокосту в Олександрії закатували щонайменше 2,5 тисячі людей

Убивали і дорослих, і дітей. Під час Голокосту в Олександрії закатували щонайменше 2,5 тисячі людей
фото Суспільне Кропивницький

Убивали і дорослих, і дітей, тих, хто вибирався з рову живими – добивали. Це факти про Голокост – геноцид євреїв – в Олександрійському районі на Кіровоградщині. Впродовж 1941-1943 років під час Другої світової війни в Олександрії на Кіровоградщині закатували щонайменше 2,5 тисячі людей. Нині про це нагадує пам’ятний знак, який встановили у місті 17 років тому.

Голова місцевого осередку іудейсько-єврейської громади в Олександрії Олександр Пирогов показав історичну частину міста, у якій в часи Другої світової війни жили євреї. З будинків дорослих і дітей насильно забирали і вели на розстріл. Це відбувалось неподалік місця, де нині стоїть пам’ятний знак у пам’ять про загиблих. З 1941 по 1943 роки тут вбили понад 2500 тисячі євреїв. Ця цифра не точна, насправді убитих більше, вважає Олександр Пирогов.

"В Олександрії збереглась книга побудинкового обліку 1941 року. Там була п’ята графа, в якій писали національність, тому чітко знали власників будинків. Під час тоталітарного режиму союзу – це був обов’язковий пункт і ці списки потрапили до нацистів під час відходу радянських військ. Через місяць почались перші розстріли. Людей забирали з домоволодінь, привозили. У колишньому управлінні "Олександріявугілля" була тюрма і поряд з нею, буквально за квартал, відбувались усі ті страшні речі. З 6 серпня 1941 року по 6 грудня 1943 року, допоки не звільнили Олександрію, відбувалося сплановане знищення єврейського населення".

Убивали і дорослих, і дітей. Під час Голокосту в Олександрії закатували щонайменше 2500 тисячі людей
Побудинкова книга обліку 1941 року з даними власників. фото Суспільне Кропивницький

У книзі краєзнавця з Олександрійського району Валерія Жванка "Барокові закапелки Олександрії" є розділ "Олександрійський Голокост" у ньому він описує спогади мами про розстріли євреїв, свідком яких вона була.

"Щоразу, тільки-но вкінці вулиці з’являлись колонна засуджених до страти (частіше за все їх везли на підводах, колеса страшно гриміли), всі жителі вулиці ховались у погреби. Ми не могли врятувати тих людей з дітьми і ця приреченість була жахливою. Дорослі і ми, підлітки, розуміли, що там зараз відбувається… Щоб бодай трохи вберегти психіку дітей, бабуся брала із собою в погреб металевий посуд… і заставляла нас, старших, там "мити" її, гриміти, намагаючись заглушити постріли і крики".

"Людей забивали, закопували у рову, розстрілювали дітей, – говорить Олександр Пирогов. – Є свідчення жінки, яка розповідала, що бачила, як вціліла 10-річна дитина вилізла з рову, подивилась нерозуміючими очима "чому?", "за що?", її під руки, знову відволокли і наступного дня її не стало".

Убивали і дорослих, і дітей. Під час Голокосту в Олександрії закатували щонайменше 2500 тисячі людей
Пам'ятний знак встановлений в Олександрії у пам'ять про загиблих в роки Голокосту євреїв. фото Суспільне Кропивницький

Пам’ятний знак в Олександрії встановили у травні 2006 року.

"Його автор Анатолій Шурдук. Це – член нашої громади, людина, якої торкнулась ця болюча тема. Пам'ятник символізує наступне: що би не було внизу, ми піднімемось і все одно будемо нагорі. У селищі Нова Прага, що за 20 кілометрів від Олександрії, також був великий табір, поряд з ним місце збору і розстрілів євреїв, які жили у районі. Після війни за свої гроші це місце облагородив Федір Плотнір – місцевий житель, якого, на жаль, уже немає в живих".

Убивали і дорослих, і дітей. Під час Голокосту в Олександрії закатували щонайменше 2500 тисячі людей
Місце табору у селищі Нова Прага, де збирали і розстрілювали євреїв. фото Суспільне Кропивницький

Єврейське кладовище на околицях Олександрії з’явилось всередині 19 століття. Останні поховання датуються 1960-ми роками. Євреїв тут не розстрілювали, на цвинтарі ховали жителів, які помирали природною смертю. Однак паркан навколо нього встановили у пам'ять про загиблих в роки Голокосту євреїв. Це зробило товариство зі збереження й захисту єврейських кладовищ в Європі за сприяння Німеччини.

Що відомо

Під час Другої світової війни у Кропивницькому розстріляли майже 5 тисяч євреїв. Краєзнавець Олександр Жосан показав Суспільному місця масового розстрілу євреїв.

Читайте також

Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок