У Кропивницькому вшанували пам'ять жертв Голокосту

У Кропивницькому вшанували пам'ять жертв Голокосту

У Кропивницькому вшанували пам'ять жертв Голокосту
Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому, у сквері біля Великої хоральної синагоги на вулиці Чміленка відбувся мітинг-реквієм до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту. За підрахунками Суспільному учасниками вшанування стали понад три десятка людей – представники місцевої влади та єврейської громади міста.

Пам'ять жертв Голокосту вшановують 27 січня. Цього дня 1945 року солдати Першого Українського фронту визволили в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік Освенцима.

Головний рабин Кропивницького Дан Закута прочитав молитву: "У ній йдеться про те, щоб вони покоїлися з миром, щоб вони перебували в раю. І нехай Всевишній їх прикриває собою, і щоб вони просили за всіх нас. Щоб ми якнайшвидше жили в мирі і злагоді".

Голова правління єврейської громади Кропивницького Юхим Мармер сказав, що повномасштабна війна в Україні знову зробила тему Голокосту актуальною: "Війна Росії проти України носить етнічний характер – як під час Другої світової війни людей вбивали за те, що вони євреї, так зараз людей вбивають за те , що вони українці, за те, що вони хочуть свою державу мати, жити своїм розумом в своїй державі. Це просто бісить наших імперських сусідів".

У Кропивницькому вшанували пам'ять жертв Голокосту
Дан Закута (ліворуч) та Юхим Мармер (праворуч). Суспільне Кропивницький

До меморіального знаку на території скверу поклали квіти та каміння. Каміння символізує вічну пам'ять про померлих. За однією з версій, воно зберігає енергетику людини, яка його торкалась. За іншою версією – клімат Ізраїлю не дозволяє вирощувати квіти в достатній кількості, тому пам’ять там традиційно вшановують покладанням каміння, розповів Юхим Мармер.

У Кропивницькому вшанували пам'ять жертв Голокосту
Суспільне Кропивницький

Кандидат історичних наук Юрій Митрофаненко сказав, що на території Кіровоградської області нацисти вбили понад 13 тисяч євреїв. Таку кількість історики нарахувли, використовуючи радянські й німецькі джерела інформації. Меморіальний знак, до якого покладали квіти й каміння, зі слів історика, встановлений на місці, де 30 вересня 1941 року нацисти зібрали майже три тисячі євреїв і повели на розстріл: "На другий день після розстрілів у Бабиному Яру наказували збиратися євреям міста. І кого вели, кого везли у напрямку нинішньої обласної лікарні, де був Соколівський рів".

Що відомо

Під час Другої світової війни у Кропивницькому розстріляли майже 5 тисяч євреїв. Краєзнавець Олександр Жосан показав Суспільному місця масового розстрілу євреїв.

Читайте також

Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок