Директор Харківської інфекційної лікарні Павло Нартов: "Нам треба кілька днів перепочинку"

Директор Харківської інфекційної лікарні Павло Нартов: "Нам треба кілька днів перепочинку"

Директор Харківської інфекційної лікарні Павло Нартов: "Нам треба кілька днів перепочинку"

Директор і пацієнт Харківської обласної інфекційної лікарні Павло Нартов звернувся до преси. Він вважає необґрунтованими висновки голови обладміністрації Олексія Кучера в ситуації з нестачею персоналу та ліків.

26 травня волонтерка Наталія Попова опублікувала у Facebook лист колективу інфекційної лікарні до міністра охорони здоров'я Максима Степанова. Він містить перелік проблем, з якими, як стверджує Нартов, неодноразово зверталися до профільного департаменту.

Директор каже, що реакції департаменту не отримав. Саме тому звернення, складене на 15 травня, оприлюднили зараз.

Нартов був в ефірі Суспільного 29 квітня. Вже тоді визнавав деякі проблеми, але не акцентував на них, запевняв, що ситуація в цілому стабільна, а проблеми частково вирішуються. Те, що обстановка кричуща, не говорив і упродовж травня — інформацію від керівника медзакладу журналісти "витягали" шматками. На підтвердження проблем преса отримувала інформацію від родичів померлих, і не одних.

Нартов каже: не наголошував на складнощах, оскільки сподівався, що питання почнуть вирішуватися. Підтверджує, що не звертався напряму до голови ОДА Олексія Кучера — мовляв, не його рівень, тому все йшло через департамент. З його слів, про проблеми також знав профільний заступник Кучера Михайло Черняк.

Після того, як голова адміністрації заявив про управлінські провали та відповідальність не тільки департаменту, а й директора лікарні, керівник медзакладу публічно відповів на питання. Вже з лікарняної палати.

Суспільне запросило документи і від директора, і від адміністрації — поки ніхто зі сторін їх не надав. Наводимо основні тези зі спілкування Павла Нартова з журналістами.

Про гроші та лікарські засоби

"Гроші, ймовірніше за все, у нас є. Ми зараз готуємо пояснювальну записку про те, як ці гроші витрачаються. Ці гроші до нас зайшли, на лікарські засоби. Але також серед цих грошей ми повинні виділити на наші господарські потреби: заплатити за електроенергію, за тепло".

"Щодо конкретних грошей по COVID-пакету. До нас 8-го числа зайшли 826 тисяч, які в той же день ми почали оприлюднювати, і по COVID-пакету закупили одразу три антибактеріальні препарати, а усі інші лікарські засоби, які ми планували закупити, зараз в процесі перемовин. Тобто усі гроші ми, скажімо, освоюємо. Нема такого, що в нас є гроші на рахунках, а ми їх нікуди не витрачаємо. Який керівник може собі це допустити в такій ситуації?".

"Наші хворі лікуються безкоштовно по тим затвердженим протоколам, які є в МОЗ. Але, звичайно, перелік лікарських засобів, скажімо так, великий. І хворі, коли надходять до нас з фоновою патологією, люди старше 60 років, їм потрібні інші препарати. Не тільки, наприклад, антибіотики, розчини, які ми, в першу чергу маємо забезпечити. І тому... Ми лікуємо безкоштовно тим, що у нас є".

Директор Харківської інфекційної лікарні Павло Нартов: "Нам треба кілька днів перепочинку"

"Щодо НСЗУ — нам гроші надійшли. Більше 14 мільйонів. Ми заплатили своїм співробітникам, про це теж говорив губернатор, зарплату 300%... Ми ще не витрачали кошти (з суми від НСЗУ — ред.) на придбання ліків. Тому що гроші зайшли на тій неділі тільки. Основна сума там була — це зарплатня".

"Що я собі, в кишеню кладу? Я тут з ранку до вечора. Кожен Божий день. Працюємо і по лікарській, і по методистській. Я не можу зрозуміти, чому такі звинувачення в мою адресу".

"Думаю, хочуть зробити крайнім. Я навіть не знаю, у чому мене звинувачують: працюєш, працюєш, а потім стаєш крайнім".

Про сортування пацієнтів

"Я про сортування говорив ще на початку підйому захворюваності. Це було приблизно два місяці тому. Може, півтора. Я інформував наш департамент. Тобто не один раз, а декілька. Є листи. Щодо того, чому так відбувається. В наш лікувальний заклад госпіталізують хворих не тільки з підозрою на коронавірус, але й підтвердженим діагнозом. Але кількість їх з кожним днем збільшується. В інші стаціонари хворі чомусь не госпіталізуються, тільки до нас. І коли вони до нас госпіталізуються, ми не можемо цих хворих ізолювати. Тому що в нас немає такої кількості палат, де хворий знаходився б один чи вдвох".

"Навіть якщо б у нас не було хворих, ми б могли взяти тільки 80 хворих, яких могли б сортувати, якщо один хворий в одній палаті. Тому, звичайно, хворі знаходяться по декілька в палаті. І тим самим інфекція буде розповсюджуватися далі. Я з цим не був згодний. І на усні накази з департаменту, щоб ми сортували хворих у себе, я відмовлявся. Але коли вже був лист, розпорядження, ми, звичайно, брали цих хворих. Звичайно, казали, що цього не можна робити. Це неправомірно. В інфекційному стаціонарі такого не має бути".

Директор Харківської інфекційної лікарні Павло Нартов: "Нам треба кілька днів перепочинку"

"На якомусь етапі ми можемо бути і провізорним, і госпітальною базою, і ізолятором. Момент, коли більше 100% заповнюваності, по деяких документах, вже навіть 50% заповнюваності, ми вже не можемо брати цих хворих. Ми маємо брати хворих тільки з підтвердженим діагнозом".

"Був наказ департаменту, що після одного ПЛР-дослідження ми маємо цих хворих відправляти в інші медичні заклади. І, звичайно, вони в тих медичних закладах заражали інших хворих, і процес розповсюджувався. Я проти цього. Я ще раз хочу заявити: я проти цього".

Про комунікацію з Харківською ОДА і профільним департаментом

"В мене конфлікту з адміністрацією немає. Ми з ними спілкувалися. Вони нам на якомусь етапі допомагають. Я не думав, що таке може бути. З департаментом — так. У нас ситуація складна, але не з адміністрацією. З адміністрацією в мене конфліктів не було".

"Я вже сказав, ті накази, які призначалися, я їх не виконував на якомусь етапі, тому що вони були, якщо називати здоровим глуздом, то вони неадекватні були".

Директор Харківської інфекційної лікарні Павло Нартов: "Нам треба кілька днів перепочинку"

"Все є задокументовано: я звертався і в квітні, і в кінці березня звертався. На початку, коли ситуація не почала погіршуватися, в квітні я звертався. Ніякої відповіді взагалі немає. Ніхто не хочу чути. Тільки я повинен виконувати ті накази, які вони з департаменту".

"До Кучера я не можу звертатися напряму. Я звертаюсь спочатку в департамент. Якщо департамент, тоді до Кучера. Я звертався у департамент в першу чергу. Департамент знав про цю кричущу ситуацію, яка в нашій лікарні відбувається. Це я не буду приховувати. Вони також знали".

Про медперсонал

"У нас навантаження на лікарів, молодшого та середнього персоналу, потрійна. Багато захворіли. На сьогодні у нас працює 18 лікарів. Уявляєте, який великий стаціонар, 18 лікарів працює. 64 медсестри працює і молодший персонал — 63 людини. По штату скільки нам потрібно... Наприклад, медсестри 103, зараз працює тільки 63. Ця пов'язано з захворюванням... Тобто зараз колосальний дефіцит з кадрами".

"З приводу анестезіологів, я про це вже казав давним-давно... Звісно, я думав, зважаючи на те, що ми все інформуємо Департамент, що вони нам все ж допоможуть з персоналом і як молодшими, так і середніми лікарями. Але допомоги не було".

Читайте також:

Директор Харківської інфекційної лікарні Павло Нартов: "Нам треба кілька днів перепочинку"

"Засобів індивідуального захисту повно, ми забезпечені більш як 300%. Це (інфікування 27 працівників — ред.) пов'язано із навантаженням: колосальне навантаження на персонал. У таких умовах працювати неможливо. Одна людина працює за трьох і за чотирьох. Взяти реанімацію: там одна людина на зміну, а їх має бути 3-4, а то і 5 анестезіологів. Наша лікарня, як велика реанімація. У нас 18 точок кисню отримують у звичайних палатах. Хворі також перебувають на 16 концентраторів. Це понад 30 людей важких, які перебувають у відділенні, на кисні і за ними потрібне спостереження, перш за все, анестезіологічне. Поки анестезіологів у нас, на жаль, немає: і завідувач анестезіологічного відділення захворів, друга завідувачка теж захворіла. Двоє нових співробітників, яких нам дали на допомогу — вони теж захворіли".

"Правил ми дотримуємося, просто така ситуація: от я теж захворів, і всі інші. Не можна сказати, що ми не одягаємо ці костюми, що ми не дотримуємося правил, у всьому світі лікарні хворіють, це не тільки у нас".

"Стан інших співробітників — позитивна динаміка. Співробітниця, яка у реанімації — найближчим часом збираємося її перевести до відділення. На кисні 1 співробітник".

Про ситуацію у медзакладі на сьогодні

"Лікарня працює у штатному режимі, тому що інших немає у нас варіантів. Хто окрім нас буде зараз госпіталізувати хворих, хто буде лікувати хворих? По-хорошому треба було б хоча б на декілька днів не госпіталізувати до нас хворих, щоб ми розібралися зі своєю ситуацією, з кадрами, з хворими, відсортували їх, правильно обстежили, а потім знову могли брати хворих, але не з підозрою, а з коронавірусною інфекцією".

"Настрої зараз — співробітники отримали свої 300%, ситуація стабілізувалася, зараз більш-менш ситуація нормальна".

Директор Харківської інфекційної лікарні Павло Нартов: "Нам треба кілька днів перепочинку"

"Вчора до нас було госпіталізовано 26 хворих і 20 з підозрою: з пневмонією без підтвердженого діагнозу. Поки це (розвантаження — ред.) не відбувається. Інші лікувальні заклади не беруть хворих з коронавірусною інфекцією по місту Харків. Тільки тих, які госпіталізуються до нас, і ми виключаємо діагноз після двох досліджень ПЛР".

Про роботу лабораторії інфекційної лікарні

"Наша лабораторія верифікована, працює у штатному режимі, там висококваліфіковані спеціалісти. Зараз претензій до лабораторії немає, нас перевіряв лабораторний центр, усі дослідження вони співпадають".

Щодо тих пацієнтів, яких, зі слів Кучера, тривалий час не тестували, а вони виявилися здоровими, Нартов сказав: "Я не можу цього коментувати, напевно я вже тоді захворів, не володію цією ситуацією".

— Могли тут здорові люди лежати?

"Ні, здорові 100% — ні. У нас перебувають хворі тільки з підозрою. Підозра — це пневмонія. Здорових у нас немає".

Про те, яким може бути вихід

"Нам треба принаймні декілька днів перепочинку, нашій лікарні. Тому що за таких умов ми не зможемо далі працювати. Чомусь інші лікарні закриваються... Звісно, ми профільний стаціонар, але ми хоча б декілька днів маємо відпочити. Не виписувати хворих — хворі будуть у нас. Визначитися: що, як — це моя думка".

"Якщо буде друга хвиля, необхідно посилювати нашу лікарню і лікарями, і медперсоналом. Обладання у нас достатньо, дихальних апаратів багато. Ви знаєте, що вчора нам Ярославський подарував штучну легеню, теж її необхідно буде вивчати лікарям, які будуть працювати з нею".

Інтерв'ю Нартова повністю дивіться на Суспільному в Facebook.

Що відомо

  • Кучер сказав, чия вина в ситуації з обласною інфекційною лікарнею

Автори: Юлія Давидова, Марина Верещака

Вибір редакції

На початок