На Донеччині збирають інформацію про бійців, які загинули захищаючи Україну, для перевидання книги пам'яті

На Донеччині збирають інформацію про бійців, які загинули захищаючи Україну, для перевидання книги пам'яті

На Донеччині збирають інформацію про бійців, які загинули захищаючи Україну, для перевидання книги пам'яті
Фото: Тетяна Ігнатченко

У 2023 році у Донецькій області було заплановано перевидання Книги пам’яті, куди мали увійти імена загиблих військовослужбовців у 2020-2022 роках та уточнені дані про них. Через широкомасштабне вторгнення РФ на територію України ця робота була призупинена. Про це Суспільному повідомила речниця Донецької ОВА Тетяна Ігнатченко.

За словами Тетяни Ігнатченко, збір інформації для доповнення цієї книги триває.

"Оскільки дані про загиблих військових закрита. Інформацію, яку ми збираємо зараз, є не повною. Ми фіксуємо дані про загиблих. Після перемоги в нас буде набагато більше роботи. В нас є досвід, аби упорядкувати це. З 2014 року та на початку 2015 не було читких алгоритмів роботи. Кожне відомство збирало свою інформацію", — розповіла речниця.

За словами Тетяни Ігнатченко, в першому виданні зібрали імена жителів Донеччини, які загинули захищаючі свободу України починаючи з часів Майдану. Від першого загиблого донеччанина Дмитра Чернявського до Героїв Небесної Сотні.

Що відомо про Дмитра Чернявського

15 березня на Донеччині поховали 22-річного Дмитра Чернявського, який загинув від удару ножем 13 березня під час на мітингу за єдність України у Донецьку.

У 2013 році він закінчив Донецький національний університет за спеціальністю "Облік і аудит", а потім вступив до магістратури економічного факультету Львівського національного університету імені Франка.

7 травня 2015 року у Бахмуті на будівлі школи № 18 була відкрита дошка пам'яті героя Небесної сотні, Героя України Дмитра Чернявського. Цю школу під час повномасштабного вторгнення у 2023 році частково зруйнували російські окупанти під час обстрілу.

На Донеччині збирають інформацію про бійців, які загинули захищаючи Україну, для перевидання книги пам'яті
Дошка пам’яті Дмитра Чернявського. Фото: Сайт-меморіал пам’яті загиблих Героїв Революції Гідності в Україні.

Перше видання книги пам'яті

"Цю книгу видали у 2020 році до Дня пам'яті всіх загиблих. Тоді ми зіштовхнулись з тим, що дуже важко встановити імена та якісь деталі. "Книгу пам’яті 2014-2020…" доповнять іменами бійців, які загинули у наступні роки. Наша команда боролась за те, аби до списку Героїв Небесної Сотні увійшов юнак Степан Чубенко, бо він загинув захищаючи прапор. Ми на всіх рівнях отримали підтвердження, що Чубенка треба включити до цього списку, але, на жаль, нова фаза війни, не дозволила формально зробити. Робота триває", — каже Ігнатченко.

Що відомо про Степана Чубенка

У 2014 році хлопця за проукраїнську позицію катували і згодом вбили російські бойовики під Донецьком. За втручання його матері, Сталіни Чубенко, тіло Степана повернули до Краматорська через 3,5 місяці.

За підозрою у вбивстві слідчі встановили трьох бойовиків батальйону "Керч" — Юрія Москальова, Вадима Погодіна та Максима Сухомлинова. У 2017 році Торецький міський суд виніс бойовикам заочний вирок у вбивстві.

На честь Степана Чубенка у Краматорську щорічно проводять футбольні турніри пам’яті. У школі, де він навчався, присвоїли його ім'я. У грудні 2021 року у Краматорську відкрили пам’ятник Степану Чубенку.

Чубенко
Степан Чубенко. Фото: Суспільне Донбас. Фото: Суспільне Донбас

Про роботу над книгою

Як розповіла Суспільному речниця обласної військової адміністрації, при роботі над цією книжкою, було важко, зібрати до купи розрізнену інформацію, яку мали різні міністерства.

"В книзі зафіксовані імена загиблих Герої Небесної Сотні, є Нацгвардійці, бійці добробатів, ЗСУ, СБУ — всі хлопці та дівчата, які захищали Україну. У виданні 138 імен жителів Донеччини, які народилися або жили на території області. Друк примірників був профінансований з обласного бюджету у розмірі 78 тисяч гривень. Частину книг роздавали родинам загиблих героя, частину у бібліотеки й музеї Донецької області, також Український інститут національної пам'яті та музей Майдану отримали примірники, та ще пів сотні примірників залишилось. На окупованих територіях згоріло багато книжок та картини, які ми малювали за цією книжкою", — розказала Ігнатченко.

На Донеччині збирають інформацію про бійців, які загинули захищаючи Україну, для перевидання книги пам'яті
Портрети за проєктом "Місто Героїв". Фото: Тетяна Ігнатченко.

За словами речниці, на основі Книги пам'яті створили проєкт "Місто Героїв" — про кожного, хто увійшов до Книги. Українські художники писали портрети. Оригінали робіт дарували родичам загиблих. Оцифровані копії портретів використовували, аби створити борди, плакати тощо. Встигли зробити понад пів сотні портретів.

"Після війни проєкт продовжимо, бо розуміємо наскільки він важливий для родичів загиблих. У книзі пам'яті зібрані ті, хто дійсно при виконанні службових обов'язків", —розповіла Ігнатченко.

Читайте також: У Краматорську художники створили портрети бійців, які загинули захищаючи Україну

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок