Парламент без "ОПЗЖ". Чи позбавлять мандатів колишніх однопартійців Медведчука

Парламент без "ОПЗЖ". Чи позбавлять мандатів колишніх однопартійців Медведчука

ОПЗЖ Сергій Льовочкін, Юрій Бойко, Віктор Медведчук, Вадим Рабинович, Нестор Шуфрич
Зліва направо колишні народні депутати від партії ОПЗЖ: Сергій Льовочкін, Юрій Бойко, Віктор Медведчук, Вадим Рабинович та Нестор Шуфрич в штабі партії у вечір парламентських виборів, Київ, 21 липня 2019 року. Фото: AP Photo/Efrem Lukatsky

"Якщо народні обранці обирають службу не народу України, а вбивцям, які прийшли в Україну, то й наші дії будуть відповідними", — 10 січня заявив Володимир Зеленський, коментуючи рішення про припинення громадянства чотирьох нардепів — Андрія Деркача, Тараса Козака, Віктора Медведчука та Рената Кузьміна. Троє з них — представники колишньої "ОПЗЖ". 13 січня парламент позбавив їх депутатських мандатів.

Питання про позбавлення мандатів всіх колишніх представників "ОПЗЖ" підіймається ледь не з початку повномасштабного вторгнення Росії. Зараз більшість нардепів від забороненої партії не обмежені у парламентській діяльності, залишаються головами комітетів, їх членами та мають доступ до державної таємниці. Чи можуть у них забрати мандати — пояснює Суспільне.

Ще до початку повномасштабного вторгнення частина нардепів від "ОПЗЖ" виїхала за кордон — станом на 14 лютого таких було 12, повідомляла "Українська правда". У березні проти "ОПЗЖ" та ще 10 партій ввело санкції РНБО. У вересні діяльність партії заборонили, кільком депутатам оголосили про підозру у держзраді та позбавили громадянства.

Одного із лідерів партії — Віктора Медведчука — обміняли на українських полонених із "Азовсталі". У Верховній раді фракція "ОПЗЖ" розділилася на 2 депутатські групи — "Платформа за життя та мир" та "Відновлення України".

Закони про позбавлення мандатів "ОПЗЖ"

За даними громадської організації "Рух Чесно", лише 2,9% українців виступають за те, щоб дати колишнім представникам проросійських партій допрацювати до наступних виборів.

Опитування Рух Чесно ОПЗЖ
Графіка: Рух Чесно

З кінця минулого року депутат від "Слуги народу" Олег Дунда збирав підписи про внесення до порядку денного законопроєктів, що можуть позбавити мандатів депутатів "ОПЗЖ". Йдеться про п’ять документів. Чотири з них стосуються депутатів місцевих рад, один — нардепів ВР. Останній ініціював сам Дунда з трьома нардепами від "Європейської солідарності": Олексієм Гончаренко, Володимиром Ар'євим та Софією Фединою.

"Якщо держава заборонила цю партію як таку, що становила загрозу для української державності, то обрані від неї депутати також мали б припинити повноваження", — каже їхній однопартієць Микола Княжицький.

Звернення Дунди до голови Верховної ради Руслана Стефанчука 17 січня підписав 151 парламентар зі 150 необхідних голосів. Найбільший відсоток підписів дали фракції "Голос" (95%) та "Європейська солідарність" (78%). Тепер спікер Ради має розглянути це звернення та, або включити законопроєкти до порядку денного, або ні, обґрунтувавши відмову.

За декілька днів до 17 січня "Рух Чесно" повідомляв, що майже 70 нардепів не підписали звернення до Стефанчука. Зокрема й представники фракції "Слуга народу" — її голова Давид Арахамія та його заступники, а також заступник спікера парламенту Олександр Корнієнко.

Урешті від партії "Слуга народу" підписи під зверненням поставили 76 нардепів, із 239. Враховуючи 163 парламентаріїв від "Слуг" та 42 нардепів від колишньої "ОПЗЖ", які не підписали звернення, потенційна максимальна кількість голосів за документи, які просять винести на порядок денний, може бути 209. Цього не достатньо для прийняття законів.

Народні депутати від партії ОПЗЖ Ренат Кузьмін (в центрі) та Тарас Козак (праворуч) в кулуарах Верховної Ради у Києві, 29 серпня 2019 року.
Народні депутати від партії ОПЗЖ Ренат Кузьмін (в центрі) та Тарас Козак (праворуч) в кулуарах Верховної Ради у Києві, 29 серпня 2019 року. Фото: Гонтар Володимир/УНІАН

Що "ОПЗЖ" робить в Раді зараз

Від березня 2022-го депутати почали виходити зі складу "ОПЗЖ". Так одним із перших став Вадим Столар. Згодом із фракції вийшло ще 18 нардепів. Спочатку вони ставали позафракційними депутатами, а 22 травня минулого року створили свою депутатську групу "Відновлення України". Співголовами стали Ігор Абрамович та Максим Єфімов.

У колишній фракції партії "ОПЗЖ" залишилось 25 нардепів. 19 квітня вони змінили назву на "Платформа за життя та мир". Депутатську групу очолив Юрій Бойко. Окрім нього до неї входять Нестор Шуфрич, Григорій Суркіс, Сергій Льовочкін, Наталя Королевська.

Депутати від забороненої "ОПЗЖ" продовжують працювати в Раді і комітетах, голосують за необхідні під час воєнного стану закони. Водночас голосують і за проєкти, які викликають в суспільстві дискусії, але підтримані провладною партією "Слуга народу" — зокрема законопроєкт про реформу сфери містобудування, який підтримали 228 депутатів із 226 необхідних.

Нардепи від опозиційних партій, з якими нам вдалося поспілкуватись, говорять про те, що нині немає політичної волі для "виведення" "ОПЗЖ" з Ради.

"Ці голоси необхідні для "шкурних" питань, по яких немає консенсусу. По них потрібно домовлятись з тими, хто відчуває цей "шкурний" інтерес", — каже нардеп від "Голосу" Ярослав Юрчишин.

Нардеп від "Слуг народу" Олександр Качура у коментарі Суспільному спростував співпрацю із колишніми представниками "ОПЗЖ": "Те, що вони голосують, — думаю, це інстинкт самозбереження перед суспільною люттю. Взагалі нема потреби в голосах цих уламків "ОПЗЖ". У залі від них як правило 15-20 людей максимум, та і то не завжди. Системної підтримки немає з їхнього боку".

Ми намагались отримати позицію нардепів від "ОПЗЖ". Проте колишні представники партії, зокрема ексспівголова партії Юрій Бойко, коментувати це відмовилися та порекомендували стежити за перебігом голосувань у парламенті.

Згідно з даними офіційного сайту Верховної ради, сам Юрій Бойко проголосував за припинення мандатів проросійських політиків, яким припинили громадянство. А от зокрема, Нестор Шуфрич позбавлення мандатів у Медведчука, Козака та Деркача не підтримав.

Чи можуть позбавити мандатів депутатів від заборонених партій

Нардеп від фракції "Батьківщина" Олексій Кучеренко, який також поставив підпис під зверненням, говорить, що нардепів від "ОПЗЖ" юридично буде важко позбавити мандатів: "Від депутатів зараз суспільство вимагає виправити помилку суспільства. Бо ці депутати опинилися у Верховній раді через те, що частина українського суспільства проголосувала за них в законний конституційний спосіб".

Речниця фракції "Слуга Народу" Юлія Палійчук опублікувала заяву партії про те, що позбавлення мандатів є неконституційним, і якщо парламент все ж ухвалить це рішення, його зможе нівелювати суд. Тому, за її словами, нині шукають метод, "який дозволить добитися бажаного в законний спосіб".

Неконституційним, зокрема може бути спільний проєкт постанови Олега Дунди із нардепами від "Європейської солідарності". Він передбачає дострокове припинення повноважень всіх 42 нардепів від колишньої "ОПЗЖ" у зв’язку з виходом цих депутатів зі складу депутатської фракції партії та через виїзд на постійне проживання за межі України. Це йде всупереч з Конституцією, говорить радник з юридичних питань Громадянської мережі "ОПОРА" Павло Романюк.

Згідно з Конституцією, рішення про вихід депутатів зі складу депутатської фракції партії приймає вищий орган політсили. Конституція не передбачала випадку, коли партія є забороненою і, відповідно, її вищий керівний орган ліквідований, пояснює Романюк. І додає, що ця прогалина в Конституції не надає право парламенту забирати мандати у нардепів.

Те ж стосується і виїзду нардепів на постійне проживання за кордон. "Верховна рада має довести факт виїзду депутатів на постійне проживання за межі країни. Для цього вона має звернутися до іноземних держав. Якщо цей факт не підтверджений — це припущення. На підставі припущення рішення не ухвалюються", — каже Романюк.

Народні депутати від фракції ОПЗЖ під час засідання Верховної Ради, Київ, 3 лютого 2021 року. У фракції ОПЗЖ заявили, що ініціюють процедуру імпічмента президента Зеленського.
Народні депутати від фракції "ОПЗЖ" під час засідання Верховної Ради, Київ, 3 лютого 2021 року. У фракції "ОПЗЖ" заявили, що ініціюють процедуру імпічмента президента Зеленського. 2 лютого він увів у дію рішення РНБО про накладення санкцій на нардепа від партії "ОПЗЖ" Тараса Козака та 8 його медіакомпаній. Фото: Кузьмін Олександр/УНІАН

Конституційний спосіб позбавлення мандату

У Конституції передбачено 7 варіантів позбавлення мандатів у нардепів:

  1. особиста заява депутата;
  2. обвинувальний вирок щодо нього;
  3. визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім;
  4. припинення його громадянства або його виїзд на постійне проживання за межі України;
  5. несумісність депутатського мандата з іншими видами діяльності;
  6. невходження народного депутата України, обраного від політичної партії, до складу депутатської фракції цієї політичної партії, або його виходу зі складу фракції;
  7. смерть.

Для позбавлення мандатів у Віктора Медведчука, Тараса Козака та Рената Кузьміна застосували пункт 4 — вони, згідно з указом президента, перестали бути громадянами України. На думку Павла Романюка, законною підставою для цього були паспорти іншої країни.

Для позбавлення мандатів потрібно змінювати Конституцію, додає Романюк. А це під час воєнного стану робити заборонено. "В умовах воєнного стану простіше було б йти до змін у законі про статус народних депутатів і на час воєнного стану обмежити окремі їх депутатські права", — говорить Романюк.

Читайте також

На початок