Медведчука могли позбавити громадянства України через наявність паспорта РФ — ОПОРА

Медведчука могли позбавити громадянства України через наявність паспорта РФ — ОПОРА

Ексклюзивно
Медведчука могли позбавити громадянства України через наявність паспорта РФ — ОПОРА
Віктор Медведчук. Архівне фото: УНІАН

Президент Володимир Зеленський, який своїм указом припинив українське громадянство голови політради партії "Опозиційна платформа — За життя" Віктора Медведчука, а також політиків Тараса Козака, Андрія Деркача і Рената Кузьміна, міг зробити це на підставі наявності в них громадянства іншої держави.

Про це у коментарі Суспільному розповів радник з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Павло Романюк.

"Коли ми говоримо про припинення громадянства, є три підстави. Перша — вихід з громадянства, тобто добровільно людина пише заяву, друге — втрата громадянства, третє — припинення громадянства на підставі міжнародних договорів", — пояснив юрист.

За його словами, оскільки першої та третьої підстави для виходу з громадянства не було, йдеться саме про другу підставу. Своєю чергою, втрата громадянства передбачається із трьох причин.

"Це — добровільне набуття громадянином України іноземного громадянства, друге — набуття особою громадянства України внаслідок обману, добровільний військовий вступ у службу іншої держави. Моє припущення, що тут наявність цього іноземного громадянства стало підставою для втрати громадянства (України — ред.)", — зауважив експерт.

При цьому Романюк звернув увагу на те, що Офіс президента не розкрив причин позбавлення політиків громадянства та не оприлюднив текст відповідного указу Зеленського.

"Згідно з тим документом, що є в інтернеті, то вказано, що "відповідно до пункту 26 статті 106". А це означає, що президент може припиняти громадянство України, загально. А підстави не конкретизовані у цьому наказі, принаймні той, що опублікований неофіційно. Таким чином, ми не знаємо, ми не можемо надавати оцінку діям президента з точки зору дотримання закону про громадянство", — наголосив юрист.

Окрім того, затвердити позбавлення громадянства має Верховна рада.

"В цьому випадку рішення про дострокове припинення повноважень нардепа приймається парламентом. Тобто після припинення громадянства парламент має прийняти відповідне рішення", — пояснив Павло Романюк.

Він констатував, що з огляду на відсутність офіційного обґрунтування позбавлення громадянства чотирьох політиків, оцінити законність дій президента з точки зору закону про громадянство неможливо.

"Ми не знаємо ні підстав, ні доказової бази, яка наявна по цих нардепах. Ми бачимо лише факт припинення громадянства і виходимо тільки з цього", — підкреслив співрозмовник Суспільного.

За його словами, в будь-якому випадку влада має діяти в межах того правового інструментарію, який у неї є.

"Ми не перестали бути демократією. Демократії важче захищатись в умовах війни. Бо в нас є правила. Влада має діяти в межах цих правил, про які ми домовились. І в мирний час і в час війни. Під час війни можуть бути певні обмеження, але це не нівелює в цілому демократію. І коли ми говоримо про питання громадянства, вони мають діяти виключно в рамках закону про громадянство та тих повноважень, якими наділений президент, відповідно до Конституції. Має він повноваження припиняти громадянство? Має. З підстав визначених законом — так. Чи були ті підстави? Мені невідомо", — підсумував Павло Романюк.

Що відомо про політиків, яких позбавили громадянства

10 січня президент Володимир Зеленський заявив, що позбавив громадянства України політиків Тараса Козака, Рената Кузьміна та Віктора Медведчука (всі від забороненої "Опозиційної платформи — За життя"), а також Андрія Деркача "на підставі матеріалів, які були підготовлені Службою безпеки України та Державної міграційної служби України, та відповідно до Конституції". 11 січня указ про позбавлення громадянства Медведчука і ще трьох політиків надійшов у Верховну раду.

Нардеп від "Опозиційної платформи — За життя" Віктор Медведчук був фігурантом справи про державну зраду, за результатами якої у жовтні 2021 року суд відправив його під домашній арешт. 27 лютого 2022-го стало відомо, що після вторгнення Росії Медведчук втік з-під домашнього арешту.

12 квітня 2022 року президент Володимир Зеленський повідомив про затримання Віктора Медведчука та опублікував його фото в наручниках та у військовій формі. Згодом він запропонував обміняти Медведчука на українців, які опинилися в російському полоні. Пізніше Медведчук звернувся до Володимира Зеленського та Володимира Путіна із проханням обміняти його на захисників Маріуполя та заблокованих у місті цивільних.

21 вересня 2022 року стало відомо, що тривають перемовини щодо обміну полоненими за формулою 1 українець на 4 росіян і, за повідомленнями ЗМІ, до списків на обмін міг потрапити кум президента РФ Володимира Путіна Медведчук. У вересні Медведчука обміняли на 200 українських захисників, які перебували в російському полоні.

Ще одним фігурантом справи про держзраду був нардеп від ОПЗЖ та соратник Медведчука Тарас Козак. 13 липня 2021 року Печерський районний суд арештував майно нардепа, який перед цим встиг виїхати за кордон. Раніше, 2 лютого 2021 року президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони про застосування санкцій проти нардепа Тараса Козака.

16 вересня 2022-го депутата Ради Андрія Деркача оголосили у розшук за підозрою у державній зраді та незаконному збагаченні. Як повідомили у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, зважаючи на те, що Деркач переховується від слідства, про підозру йому повідомили заочно. За даними слідства, народний депутат за період 2019-2022 рік одержав щонайменше 567 тис. дол. США від правоохоронних та розвідувальних органів РФ за підривну діяльність проти України. Він мав зокрема дискредитувати Україну на міжнародній арені, погіршувати дипломатичні відносини зі США, а також ускладнити інтеграцію України до Євросоюзу та НАТО.

У жовтні 2022-го народному депутату від партії ОПЗЖ Ренату Кузьміну повідомили про підозру у державній зраді. За інформацією правоохоронців, напередодні та після початку повномасштабного вторгнення РФ він "розміщував у ЗМІ пропагандистські матеріали на шкоду Україні".

Голова провладної фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що парламент на найближчому засіданні позбавить мандатів ще чотирьох депутатів від заборонених партій.

Згідно з Конституцією, в разі припинення громадянства припиняються і повноваження нардепа в Раді.

Читайте також

Зеленський позбавив Медведчука громадянства, Канада придбає для України NASAMS. 322 день війни. Онлайн

На початок