Заборона ОПЗЖ: чи можливо повернути гроші та що робити місцевим радам ― коментує координаторка "Чесно"

Заборона ОПЗЖ: чи можливо повернути гроші та що робити місцевим радам ― коментує координаторка "Чесно"

Заборона ОПЗЖ: чи можливо повернути гроші та що робити місцевим радам ― коментує координаторка "Чесно"
Депутати ОПЗЖ Юрій Бойко, Віктор Медведчук, Сергій Льовочкін в автомобілі “З Днем Перемоги”, Київ, 9 травня 2020 р. Фото: УНІАН

Суд заборонив діяльність партії "Опозиційна платформа ― За життя" на території України і постановив передати все її майно у власність держави. Цього року ОПЗЖ як парламентська політсила отримала 250 мільйонів з дербюджету. Чи можливо повернути ці гроші та чи мала партія інше майно?

Як бути з місцевими депутатами, які йшли від ОПЗЖ ― чи не заблокує це роботу місцевих рад? На ці запитання в ефірі Українського радіо відповіла координаторка руху "Чесно" Віта Думанська.

Чи не запізно ухвалили рішення

Ми ― демократична країна з плюралізмом думок, тож дозволяли роботу і телеканалів, що транслювали російську пропаганду, й існування таких політичних сил. Після масштабного вторгнення РНБО уклала список із 12 партій, які варто заборонити. А парламент додав перелік причин для заборони. Відповідно, Мін’юст спільно з СБУ зібрали і передали до суду матеріали.

Зараз вже два тижні тривають суди, і вже 11 партій заборонено. Залишилося два засідання ―наприкінці цього тижня і 5 липня. І будемо мати першу стадію закритою. Далі у заборонених партій є 20 днів, щоб звернутися до суду і подати апеляцію. Гадаю, небагато партій подадуть, оскільки вони не були представлені в суді, не захищалися, не готувалися. Але кілька партій можуть подати, наприклад, Партія Вітренко, Партія Шарія та ОПЗЖ. Вони мають ресурси, щоб найняти адвокатів.

Але ці партії ― вже політичні мерці. Думаю, що в українців політичної пам’яті вже достатньо, щоб не голосувати за них більше ніколи.

Хоча часом, на жаль, виборці забувають… Яскравим прикладом стало голосування після початку війни 2014 року, коли значна кількість відвертих сепаратистів були обрані головами громад. І ці громади легко пішли на співпрацю з окупантом.

Про які суми чи майно ОПЗЖ може йти мова

Майно людей і майно партій ― це різні речі. Партії в Україні зазвичай майна не мають. Детально не можу сказати, бо у нас фінансова звітність партій вже два роки фактично закрита, вони не подають звіти. Пригадую, у соціалістів було кілька старих квартир, якість промислові приміщення.

Новостворені партії працювали здебільшого в орендованих офісах, їздили на орендованих машинах, отже, від них нічого не отримаєш. Єдиний момент ― ОПЗЖ це парламентська партія, тож вона отримувала держфінансування ― 250 мільйонів цього року. Вона теж не прозвітувала, бо звітність закрито. Але від моменту, коли РНБО розпочала історію щодо заборони, і до висунення обвинувачення минуло два місяці, тож за цей час можна було витратити усі ці гроші з рахунків партії. Основні статті ― виплата зарплат, оренда якихось приміщень, оплата за консалтинг. Плюс у них була стандартна статутна діяльність, на яку вони витрачали певні суми. Якщо раптом будуть залишки, то їх стягнуть до державного бюджету.

Чи не заблокує заборона ОПЗЖ роботу місцевих рад

У разі відкликання представників заборонених партій втратити правомочність може 91 рада. Це всього 11% рад з кількістю виборців понад 10 тисяч, такі ради є у 9 областях.

Найбільше ― Донецька, Одеська, Луганська та Харківська області.

Якщо взяти усіх депутатів від заборонених партій, то це буде близько 4 тисяч депутатів у місцевих радах. Найбільше депутатів від ОПЗЖ ― 3400.

Частина депутатів уже позбулися свого партійного квитка, створили інші депутатські групи, тобто відхрестилися від ОПЗЖ, як могли. Частина ― ні. Але на прифронтових територіях засідання відбуваються дуже рідко, а ключові рішення зараз приймає військова адміністрація. Тож це не критична проблема на найближчу перспективу. Гірше ― коли ми їх відкличемо і треба буде думати, як провести провести вибори у цих радах.

Чи є вже механізм усунення депутатів ОПЗЖ від роботи у Верховній Раді

На жаль, немає. Вони вийшли, створили собі дві депутатські групи і далі працюють. Сьогодні ми вже бачили, як вони яскраво перевзулися, всі виступали за євроінтеграцію, підтримку тих ініціатив, проти яких ОПЗЖ завжди голосувала.

Депутати продовжують працювати, досі мають доступ до державної таємниці, адже входять у відповідні комітети. І мандату ми їх позбавити не можемо. У нас же є конституційні права та обов’язки.

Ми розуміємо, що поки цих зрадників не посадять до в’язниці, не притягнуть до відповідальності, вони далі продовжуватимуть працювати. Чекаємо наступного кроку.

Що відомо:

  • 20 червня суд заборонив діяльність політичної партії "Опозиційна платформа – За життя", задовольнивши відповідний позов Мін'юсту.
  • 21 квітня у Верховній Раді оголосили про створення депутатської групи "Платформа за життя та мир", для якої увійшли представники забороненої партії "Опозиційна платформа — За життя". Очолив групу Юрій Бойко.
  • 14 квітня на засіданні Верховної Ради оголосили рішення Ради національної безпеки та оборони про призупинення діяльності фракції ОПЗЖ в парламенті.
  • 12 квітня 2022 року президент Володимир Зеленський повідомив про затримання лідера "Опозиційної платформи — За життя" Віктора Медведчука, який раніше втік з-під домашнього арешту.
  • 28 березня Верховна рада отримала закон проєкту №7172-1, який передбачає заборону проросійських партій в Україні. Того ж дня партія "Опозиційна платформа — за життя" заявила про призупинення своєї діяльності. "Діяльність партії припинена! Війна змінює все! Світ до 24 лютого і після — це два різні світи", — йшлося в повідомленні на сайті ОПЗЖ.

Війна. Усі останні новини

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 117. Текстовий онлайн

Russia invades Ukraine — live updates from Suspilne 3.0

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок