Заборона "ОПЗЖ" та ще 10 партій. Чи законне рішення РНБО та що буде з політсилами після війни

Заборона "ОПЗЖ" та ще 10 партій. Чи законне рішення РНБО та що буде з політсилами після війни

Заборона "ОПЗЖ" та ще 10 партій. Чи законне рішення РНБО та що буде з політсилами після війни
сайт ОПЗЖ

Президент Володимир Зеленський підписав рішення Ради національної безпеки, яким на час війни призупиняється діяльність 11 політичних партій, зокрема і "Опозиційної платформи — За життя". Її фракція є другою за чисельністю у Верховні раді. Тепер це рішення має розглянути суд. Суспільне з’ясовувало, чи воно законне та які перспективи у заборонених партій.

Кого заборонили

У зверненні до українців президент Володимир Зеленський повідомив, що РНБО на час дії воєнного стану в Україні призупиняють діяльність 11 партій. А саме:

 • "Опозиційна платформа – За життя";
 • "Партія Шарія";
 • "Наші";
 • "Опозиційний блок";
 • "Ліва опозиція";
 • "Союз лівих сил";
 • "Держава";
 • "Прогресивна соціалістична партія України";
 • "Соціалістична партія України";
 • "Соціалісти";
 • "Блок Володимира Сальдо".

"Будь-яка активність політиків, спрямована на розкол чи на колаборацію, не матиме успіху. Але отримає жорстку відповідь", — заявив Зеленський. Серед підстав — пропаганда війни, заклики до зміни конституційного ладу, загрози порушення суверенітету, колабораціонізм. За словами президента, Міністерство юстиції має вжити заходів щодо заборони діяльності цих політичних партій.

Що кажуть ці партії

Низка з них, зокрема "Партія Шарія" та "Держава", назвали рішення РНБО незаконним та необґрунтованим. Партія "Опозиційна платформа — За життя" заявила, що таким чином влада веде політичну боротьбу зі своїм головним опонентом: "Рішення РНБО про зупинення діяльності низки партій, у тому числі "Опозиційної платформи — За життя", не має жодних законних підстав, а всі звинувачення на адресу нашої партії вигадані владою з метою виправдати свої неадекватні дії".

Також партія закликала своїх депутатів продовжити роботу та "відстоювати державний суверенітет України, ідеї миру, демократії та прав людини".

Партії "Союз Лівих Сил", "Ліва опозиція", "Опозиційний блок", "Соціалістична партія України", "Соціалісти" та "Наші" Євгена Мураєва поки що публічних заяв не зробили.

Чи законне призупинення роботи партій

Рішення РНБО законне, адже воно передбачене 8 статтею закону про воєнний стан. Проте остаточне рішення про призупинення діяльності партій має прийняти суд, розповіла Суспільному заступниця міністра юстиції України Валерія Коломієць. Мін'юст готує позовні заяви окремо щодо кожної партії: "Ми будемо просити про заборону діяльності цих партій. Ми прекрасно розуміємо, що у нас є всі підстави для того, щоб подавати ці позови — зокрема, заклики про повалення державної влади, порушення територіальної цілісності та суверенітету".

До рішення суду діяльність партій забороненою не буде, додає Коломієць. Це перший прецедент в історії України, каже голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська. Але якщо суд призупинить діяльність партій на час війни, їхні депутати Верховної та місцевих рад будуть продовжувати діяльність, але не як члени цих партій.

Читайте також: "Ми — митна зона. Усі вантажі Росії заарештовані", — міський голова Могилів-Подільського

"Депутати формально мають стосунок до партій, але не всі народні та депутати місцевих рад є членами цих партій. Закон зворотної дії та сили немає, відповідно, всі, хто обрані, — всі працюють, якщо немає інших обставин. Наприклад, не припинено, як у справі Іллі Киви, його статус народного депутата відповідним рішенням Верховної ради", — говорить Ольга Айвазовська. Та додає, що це рішення тимчасове, працює лише за умов воєнного стану, після його закінчення ці партії будуть легальними, а нині ця заборона стосується правової ситуації, яка є зараз.

Однак не всі нардепи зможуть продовжити роботу, вважає Валерія Коломієць: "Я думаю, більшість цих осіб, якщо ми говоримо про "ОПЗЖ", отримають, якщо ще не отримали, повідомлення про підозру. Тому що їхня риторика і заклики призводять до того, що їхня партія має бути заборонена".

Міністерство юстиції планує подати позов до суду 21 чи 22 березня. Розглядатиме його адміністративний суд. А от швидкого розгляду справи судом очікувати не варто, говорить Коломієць. Наприклад, суд по іншій справі про заборону "Партії Шарія" триває з березня 2021 року.

Які політичні перспективи у заборонених партій

Після початку повномасштабної війни деякі проросійські політики зайняли вичікувальну позицію, вважає політолог Володимир Фесенко. Зокрема більшість раніше проросійськи налаштованих очільників міст України почали протистояти російському вторгненню. "На сході та півдні, де мери не були представниками проєвропейських сил, вони відчули, хто ворог, хто нападає і руйнує їхні міста. Це об'єктивна патріотична позиція", — каже Фесенко.

Фесенко відзначив, що деякі партії згодом імовірно відновлять діяльність під іншою назвою — так, аби не демонструвати проросійськість.

"Я думаю, що всі проросійські сили підпадають під законодавчу заборону. Деякі з них, можливо, відновлять діяльність під новою назвою. І в такій формі, щоб не демонструвати свою проросійськість. Будуть виглядати поміркованими, відносно нейтральними",додає Фесенко.

Читайте також

"Трагедію в Маріуполі я ні з чим не можу порівняти," — Сергій Тарута

"Якщо всі поїдуть, буде простіше нас захопити". Як Миколаїв живе із російською армією на підступах

Вони вважали, що скажуть: "Путін, поможи", а кажуть: "Путін, здохни". Як живе Охтирка під бомбами РФ

Що робити цивільним під час обстрілів — поради Міноборони, СБУ, ДСНС

На початок