Розслідування авіакатастрофи у Броварах, нова допомога від Канади, США та Латвії. 330 день війни. Онлайн

Розслідування авіакатастрофи у Броварах, нова допомога від Канади, США та Латвії. 330 день війни. Онлайн

Розслідування авіакатастрофи у Броварах, нова допомога від Канади, США та Латвії. 330 день війни. Онлайн
. Рятувальники ліквідують наслідки катастрофи на місті падіння гвинтокрила 18 січня 2023 у місті Бровари Київської області, фото: Getty Images

19 січня — 330 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

  • Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії Росії проти України.
  • Уряд Швеції оголосив про новий пакет військової допомоги для України, який включатиме пів сотні бойових машин Stridsfordon 90 (CV90), самохідні артилерійські установки Archer, переносні пританкові ракети NLAW та гранатомети. Також Естонія передасть українським військовим гаубиці, гранатомети та боєприпаси.
  • У Броварах Київської області впав гелікоптер, унаслідок катастрофи загинуло керівництво МВС — міністр Денис Монастирський, державний секретар міністерства Юрій Лубкович та перший заступник міністра Євгеній Єнін. За останніми даними загинули 14 людей, з них одна дитина. Отримали поранення 25, з них — 11 дітей. Кабмін створив робочу групу для розслідування авіакатастрофи.
  • Голова Нацполіції Ігор Клименко виконуватиме обов’язки міністра внутрішніх справ. Такі зобов'язання на нього поклав уряд на засіданні, яку провели через авіакатастрофу в Броварах і загибель голови МВС Дениса Монастирського.
  • Латвія готує для України черговий пакет військової допомоги, яка включатиме зокрема зенітно-ракетні комплекси Stinger, вертольоти та безпілотники. Канада передає українським військовим 200 броньованих автомобілів Senator APC. Білий дім виділяє Україні 125 мільйонів доларів на ліквідацію пошкоджень в енергетиці.
  • Президент Володимир Зеленський виступив на Всесвітньому економічному форумі у швейцарському Давосі. Він згадав про ракетний удар по Дніпру та авіакатастрофу у Броварах та закликав світ до швидкості ухвалення рішень щодо допомоги Україні.
  • МАГАТЕ встановило моніторингові місії на кожному ядерному об'єкті Україні. Вони надаватимуть поради і технічку допомогу кожній станції.
  • Європейський парламент закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца без зволікань поставити основні бойові танки Leopard 2 в Україну. Про це йдеться у звіті про реалізацію Спільної політики безпеки та оборони. За документ проголосували 459 депутатів, 93 не підтримали звіт та 85 утрималися.

На цьому Суспільне завершує онлайн подій 330 дня війни. Нову текстову хроніку — читайте тут.

Зеленський провів засідання Ставки головнокомандувача

"Кілька годин тому провів чергове засідання Ставки. Були залучені нові учасники засідання. Зокрема, виконувач обов’язків міністра внутрішніх справ, керівник Національної поліції України Ігор Клименко. Він тримає під контролем усе те, що залежить від системи МВС у питаннях нашої оборони й безпеки", — про це повідомив президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.

Він додав, що у засіданні Ставки взяли участь керівники деяких обласних військових адміністрацій – вони доповідали щодо реалізації закону про національний спротив. Це Волинська, Житомирська, Київська, Чернігівська, Сумська, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Одеська обласні військові адміністрації.

"Думаю, зрозуміло, чому саме така географія. Кожен елемент нашої оборони, зокрема територіальна оборона, має бути відповідним чином налагоджений. Звичайно, на Ставці доповідали Головнокомандувач, а також командувач найбільш гарячого оперативного напрямку на фронті – "Хортиця". Робимо відповідні кроки, щоб посилити наші підрозділи в битві за Донбас", — зазначив президент.

Україна чекає на рішення з однієї європейської столиці щодо передачі танків — Зеленський

Про це президент Володимир Зеленський повідомив під час вечірнього звернення за підсумками 330 дня війни.

"Зараз ключове завдання нашої держави, усіх нас і наших партнерів – щодня посилювати в державі-терористі відчуття того, що їм не вдасться нічого домогтися в Україні. Скільки б часу вони не відводили на війну, які б сили вони не витрачали і скільки б своїх людей не кинули на поле бою господарі Кремля", — зазначив Зеленський.

Він додав, що важливий елемент у протидії агресії РФ – це танки.

"Сучасні західні танки, про постачання яких ми домовляємося з партнерами. І відповідна коаліція партнерів насправді вже сформована. Зараз ми чекаємо рішення фактично з однієї європейської столиці, яке активізує підготовлені ланцюжки співпраці щодо танків. Вірю, що сила німецького лідерства залишиться незмінною", — наголосив президент.

Вишивала під час окупації Херсона оберіг для Головнокомандувача ЗСУ

Херсонка Олена Набокова вишила подарунок для Головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного. Це контур тризуба, а всередині надпис "Слава Україні". Оберіг жінка зробила під час окупації.

Як передати свій подарунок генералу Залужному, херсонка Олена поки не знає, але сподівається, що зможе зробити це особисто.

"Це такий оберіг, який можна в дома покласти або мати в машині. Він буде нагадувати про вдячність херсонців за звільнення від окупації російськими військами", — розказує майстриня.

Розслідування авіакатастрофи у Броварах, нова допомога від Канади, США та Латвії. 330 день війни. Онлайн
Херсон, патріотичні прикраси, які робила жителька міста під час окупації міста. Фото: Олена Набокова

Олена всю окупацію була у Херсоні. Попри щоденні обстріли лишається в місті і зараз. Говорить, відволікатись допомагає вишивка. До війни майстриня робила весільні аксесуари, а під час окупації почала творити на патріотичну тематику. За 10 місяців вишила близько 150 сердечок, оберегів і підвісок.

Київ 20 січня отримає 60% потреб в електроенергії, діятимуть графіки

На 20 січня у НЕК "Укренерго" передбачили для Києва нові обсяги споживання електроенергії — 952 МВт вдень. Це покриє 60% потреб міста, отже столиця залишиться зі стабілізаційними графіками вимкнення світла, повідомив генеральний директор енергопостачальної компанії Yasno Сергій Коваленко. Він нагадав, що 19 січня Київ теж був із графіками стабілізаційних відключень. "Обмеження все ще значні, тому світло-сірі зони графіка також відключалися", — зауважив Коваленко.

Водночас він наголосив: попри обмеження електроенергії і всі незручності, які з цим пов’язані, важливо вчасно сплачувати за спожите світло. Оскільки в тарифі 20% — це витрати на експлуатацію мереж.

Гендиректор компанії Yasno додав, що загалом з початку війни рівень оплат за комунальні послуги в українців знизився. Тому обсяги коштів, які надходять для ремонтів мереж і підтримання їх у належному стані, також зменшились.

У Харкові судитимуть колишню працівницю податкової, яку підозрюють у проведенні фільтрації в Ізюмі

Про це повідомили у пресслужбі прокуратури Харківської області.

Досудове розслідування встановило, що в Ізюмі жінка активно співпрацювала з російськими окупантами. До повномасштабної війни працювала старшою державною ревізоркою-інспекторкою у місцевій податковій.

"Жінка обійняла посаду в псевдоадміністрації. Займалася підбором співробітників та оформляла місцевих жителів як працівників комунальних та інших служб. Також проводила фільтраційні заходи", — йдеться у повідомленні.

За версією слідства, жінка виявляла українських патріотів та здавала їх окупантам.

У Дніпрі мешканцям зруйнованих через ракетний удар квартир анулюють борги за комуналку

Для мешканців зруйнованих і пошкоджених через ракетний удар квартир анулюють борги за комунальні послуги, виплатять матеріальну допомогу, а також безкоштовно нададуть ряд послуг. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив міський голова Борис Філатов.

"Місто монетизує допомогу для всіх постраждалих. Максимально, наскільки це можливо. Аби люди самі ухвалювали рішення — як і на що їм витрачати ці кошти", — написав він.

За словами Філатова, мерія виплачуватиме до мільйона гривень для кожної постраждалої родини, яка втратила житло. Ще стільки ж обіцяє додасти обласна адміністрація. Також міська рада безкоштовно надасть ряд послуг: організацію поховань, оформлення документів, лікування, юридичні послуги, вивіз меблів. Окрім того, для зруйнованих і пошкоджених квартир анулються борги за комуналку. Комунальники замінять всі вибиті вікна, незабаром відновлять подачу газу до осель у вцілілих під’їздах.

Немає сенсу передавати українцям на цей момент танки Abrams — Пентагон

Про це на брифінгу повідомила заступниця прес-секретаря Пентагону Сабріна Сінгх.

"Це дуже складна тема. Цей танк (Abrams — ред.) потребує авіаційного палива, в той самий час, як Leopard чи Challenger мають інший двигун — їм потрібно дизпаливо, яке легше отримати. Питання утримання та висока ціна його обслуговування. Немає сенсу передавати українцям його на цей момент", — заявила Сінгх.

Раніше федеральний канцлер ФРН Олаф Шольц у телефонній розмові з Джо Байденом заявив, що надасть Україні танки Leopard 2, якщо Вашингтон також ухвалить рішення про постачання своїх танків Abrams.

Скільки об’єктів культурної спадщини зруйновані та знищені на Донеччині

У Донецькій області зареєстровано 7541 об’єкт культурної спадщини, з них 77 – пошкоджені або повністю зруйновано під час повномасштабного російського вторгнення в Україну. Про це повідомила Донецька обласна військово-цивільна адміністрація.

"Всього в області 1079 — історичних об’єктів культурної спадщини. Пошкоджені 30, а чотири зруйнували", — йдеться у повідомленні.

Як розповіли в адміністрації, на Донеччині є десять об'єктів монументального мистецтва. З них, майже за 11 місяців війни, частково зруйнували два об'єкти, ще один — знищіли повністю. У регіоні 109 пам'яток архітектури та містобудування, з яких 35 — зазнали пошкоджень та чотири — зруйновані.

Литва передасть Україні новий пакет військової допомоги

Про це повідомив міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.

"Сьогодні у мене є кілька хороших новин від Литви до України. Новий литовський пакет летальної підтримки для складається з десятків зенітних гармат L-70, боєприпасів та двох гелікоптерів Мі-8. Загальна вартість майбутнього пакету підтримки від Литви становить приблизно 125 мільйонів євро", — написав Анушаускас у Twitter.

Мінюст США планує розпочати передачу конфіскованих активів РФ на користь України

Міністерство юстиції США планує найближчими місяцями розпочати процес передачі частини конфіскованих активів Росії на користь України, повідомив на брифінгу директор оперативної групи KleptoCaptureУ березні 2022 року була створена міжвідомча правоохоронна ініціатива KleptoCapture, покликана забезпечити виконання конфіскаційних заходів щодо активів пов'язаних з Кремлем російських еліт та їхніх посередників. Ендрю Адамс.

KleptoCapture є американським компонентом Робочої групи щодо російських еліт, довірених осіб та олігархів (REPO) — багатосторонньої ініціативи, спрямованої на боротьбу з ухилянням від санкцій з боку Росії. Окрім переслідування російських яхт та елітної нерухомості, країни-учасниці REPO спільно заморозили сотні мільярдів доларів російських державних активів та десятки мільярдів доларів, що належать пов'язаним з Кремлем елітам.

"У майбутньому ми також готові розпочати передачу конфіскованих активів на користь України. Я хочу підкреслити, що це відносно недавній розвиток подій", — зауважив Ендрю Адамс.

Він нагадав, що наприкінці грудня Конгрес США ухвалив закон про державний бюджет на 2023 рік, серед положень якого було визначено право Мін’юсту США передавати конфісковані кошти Держдепартаменту задля надання допомоги Україні.

Навколо Соледара тривають важкі бої. РФ хоче захопити Донбас до березня

Навколо Соледара тривають важкі бої. Російські військові обстрілюють всю область. Про це під час телемарафону повідомив голова Донецької ОВА Павло Кириленко. За його словами, на лінії зіткнення та всередині області будують фортифікаційні споруди.

За даними розвідки, Путін доручив новому командувачу об'єднаним угрупованням сил Росії в Україні Валерію Герасимову захопити Донбас до березня. Це вже не перші терміни, які ставить РФ, і щоразу вони переносилися.

"За час повномасштабного російського вторгнення в Україну складно порахувати скільки Путін переносив дати захоплення того чи іншого населеного пункту. Ніхто не звертає уваги на дати захоплення, бо у нас є читкий план звільнення тимчасово окупованої Донеччини", — зазначив Кириленко.

Концерн Rheinmetall готовий передати Україні до 100 танків Leopard 1

Німецька збройна промисловість готується поставити в Україну основні бойові танки, зокрема німецькі Leopard 1 і Leopard 2 і модернізовані британські Challenger 1. Про це повідомляє видання Handelsblatt з посиланням на джерела у галузі.

За словами джерел, це дало б дозволило Бундесверу не відмовлятися від жодного танка зі свого дефіцитного запасу озброєнь. Зазначається, що Rheinmetall може закупити велику кількість британських танків Challenger 1 в Омані та модернізувати їх. Вони можуть бути передані Україні цього року.

Ця модель танка старша за Challenger 2, яку британці хочуть передати Україні. Однак обидві моделі матимуть однакову основну гармату, що полегшить постачання боєприпасів і логістику.

Розслідування авіакатастрофи у Броварах, нова допомога від Канади, США та Латвії. 330 день війни. Онлайн
Основний бойовий танк Leopard 2A6 німецьких збройних сил, бере участь у військових навчаннях НАТО 27 жовтня 2022 року в Пабраде, Литва. Фото: Getty Images

Крім Challenger, концерн пропонує передати Україні і Leopard 2. Зі старішої моделі Leopard 1 20 основних бойових танків можуть бути переобладнані та передані ЗСУ цього року та ще 80 протягом 20 місяців.

Meta пообіцяла не блокувати контент про полк "Азов"

Як повідомляє Міністерство цифрової трансформації, представники міністерства звернулися до Meta із запитом переглянути політику модерування контенту, щоб компанія не блокувала та не видаляла дописи українських користувачів про війну.

"Нещодавно Meta розробила і ухвалила адаптовану політику модерації контенту для висвітлення війни. Поступово це рішення починає діяти. Також Meta не блокуватиме сторінки “Азовців” та контент про Полк Азов, якщо він не порушує стандарти спільноти Meta", — йдеться у повідомленні.

Зеленський провів зустріч з головою МАГАТЕ

Про це президент Володимир Зеленський повідомив у Telegram.

"Вдячний за позитивне рішення щодо розміщення інспекторів Агентства на наших атомних електростанціях. Наші команди працюють над посиленням безпеки ядерної інфраструктури. Продовження обстрілів українських АЕС із боку РФ є неприпустимим", — зазначив Зеленський.

У НАЗК пояснили, чи мають претензії до екс-голови адміністрації Януковича Портнова

Низка ЗМІ повідомили про те, що поліція закрила кримінальне провадження щодо заступника голови адміністрації президента Віктора Януковича Андрія Портнова "у зв'язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення". У НАЗК пояснили чи мають претензії до Портнова.

У НАЗК зазначили, що дійсно майже рік тому отримали запит від слідчих Нацполіції. Він стосувався прохання надати копії декларацій про майновий стан і доходи Андрія Портнова в період з 1 січня 2019 по 14 лютого 2022 рр.

"Досить дивне прохання, якщо брати до уваги те, що у цей період Портнов не займав жодних посад в Україні, на які б поширювався обов'язок декларування. Він не був ані держслужбовцем, ані нардепом", — йдеться у повідомленні.

У НАЗК наголосили, що Портнов востаннє обіймав державну посаду, коли агентство ще не було створене, а електронного декларування в Україні тоді не існувало

Гроссі підтвердив Зеленському створення місій на українських ЗАЕС

"Підтвердив Володимиру Зеленському створення наших місій підтримки та допомоги на всіх АЕС України. Ми також продовжили наші дискусії щодо зони безпеки на Запорізькій АЕС. Робота триває. Зона має важливе значення для запобігання ядерній аварії", — написав голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі у Twitter.

Російські військові обстріляли Білозерське на Донеччині — ОВА

19 січня російські військові обстріляли Білозерське, що у Покровському районі на Донеччині. Про це під час телемарафону розповів голова Донецької ОВА Павло Кириленко.

"Російські військові завдали два ракетні удари по місту", — повідомив Кириленко.

Він зазначив, що окупанти поцілили в цивільну інфраструктуру, яка не має жодного військового об'єкту. Інформації про травмованих та загиблих, очільник області не назвав.

Молдова просить союзників про протиповітряну оборону

Молдова офіційно попросила у країн-союзників розпочати постачання систем протиповітряної оборони та розраховує на їхню згоду. Про це заявила президентка Молдови Мая Санду, повідомляє Reuters.

"Ми запросили системи повітряного спостереження та оборони. Ми розуміємо, що Україна є пріоритетом і має отримати це, але ми також розраховуємо отримати дещо", — сказала вона.

Молдова звинуватила Москву в спробі використати свій вплив на сепаратистський рух у переважно російськомовному Придністров’ї, щоб дестабілізувати решту переважно румуномовної країни.

"Росія дійсно намагалася мобілізувати корумповані групи в Молдові та проросійські партії з метою повалити уряд, парламент і президентство, і це не означає, що вона здалася, але поки що нам вдалося зберегти стабільність", — сказала Санду.

На Луганщині зафіксували понад 200 поранених мобілізованих жителів ОРДЛО

Про це йдеться у вечірньому зведенні Генштабу ЗСУ.

"Це нещодавно примусово мобілізовані жителі тимчасово окупованих територій Луганської області", — йдеться у повідомленні.

Російські військові обстрілювали понад 30 населених пунктів Донецької та Луганської областей. На Куп'янському та Лиманському напрямках російські окупанти обстріляли Новоселівське, Новоєгорівку, Площанку, Невське, Червонопопівку, Кремінну та Серебрянське лісництво Луганської області.

На Бахмутському напрямку під вогонь армії РФ потрапили Верхньокам’янське, Спірне, Білогорівка, Соледар, Красна Гора, Бахмут, Кліщіївка, Курдюмівка, Залізне та Веселе. На Авдіївському напрямку під російський вогонь потрапили Костянтинівка, Бердичі, Авдіївка, Водяне, Первомайське, Красногорівка, Георгіївка, Мар’їнка, Побєда і Новомихайлівка. На Новопавлівському напрямку противник здійснив обстріли з танків та всіх типів артилерії по районах населених пунктів Микільські Дачі, Вугледар, Золота Нива, Велика Новосілка і Нескучне.

Кабмін зареєстрував законопроєкт про заборону релігійних організацій пов'язаних з РФ

Як повідомив представник уряду у Верховній раді Тарас Мельничук, Кабінет міністрів зареєстрував у Верховній раді проєкт закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій".

Документ спрямований на "забезпечення духовної незалежності, недопущення розколу в суспільстві за релігійною ознакою, сприяння консолідації українського суспільства та захисту національних інтересів".

Він передбачає, зокрема, заборону діяльності в Україні релігійних організацій, "керівний центр (управління) яких знаходиться за межами України в державі, що здійснює збройну агресію проти України".

У знищене росіянами село на Миколаївщині волонтери привезли корм для сотні покинутих собак

Українська спортсменка, волонтерка Анна Куркуріна разом із зоозахисниками привезла корми для тварин у знищене російськими військами село Благодатне. Волонтери доставили 300 кілограмів кормів для собак. Про це повідомляють кореспонденти Суспільного.

У селі Благодатне постійно проживає двоє людей і понад сто собак.

Розслідування авіакатастрофи у Броварах, нова допомога від Канади, США та Латвії. 330 день війни. Онлайн
Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв

"Я про це село і не знала. Хлопець зателефонував і сказав, що до Благодатного ніхто ніколи не завозив корма. Туди важко дістатися і він пішки, або на велосипеді ходить до села. Я видала корма, він прислав фотографію і я жахнулася", — розповідає Анна Куркуріна.

Анна розповідає, що в цьому селі вже вдруге. Цього разу разом з англійськими зоозахисниками привезла корм для собак та віддала його місцевим, аби ті годувати тварин.

Розслідування авіакатастрофи у Броварах, нова допомога від Канади, США та Латвії. 330 день війни. Онлайн
Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв

300 кілограмів корму для собак села Благодатне привезли волонтери із Великої Британії. Зоозахисник, на ім'я Ґаз говорить, Миколаєву допомагають із перших днів повномасштабної війни, постраждалим тваринам — найбільше.

Генштаб: Наступальних дій з боку Білорусі не виялено

Генштаб у вечірньому зверненні інформує, що впродовж 19 січня небезпека авіаційних та ракетних ударів окупантів є на всій території України.

На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках наступальних угруповань противника не виявлено. Втім, на території Білорусі тривають спільні з РФ навчання.

"Противник і далі зазнає значних втрат у живій силі. Зокрема, у Новосвітлівці на Луганщині, в місцевій лікарні знаходиться понад 200 поранених з числа нещодавно примусово мобілізованих жителів тимчасово окупованих територій Луганської області", - йдеться в повідомленні.

Авіація Сил оборони України протягом доби завдала 21 удар по районах зосередження російських військових та 6 по позиціях їх зенітно-ракетних комплексів.

Сім країн узгодили військову допомогу для України за день до Рамштайну

За день до зустрічі контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн" сім країн Європи узгодили військову допомогу для України. Про це йдеться у заяві міністрів оборони 11 країн.

Документ про допомогу під назвою Tallinn Pledge підписали на військовій авіабазі Тапа в Естонії. Там зібралися міністри оборони Естонії, Великої Британії, Польщі, Латвії та Литви, а також представники Данії, Чехії, Німеччини, Нідерландів, Словаччини та Іспанії. Деякі були присутні дистанційно.

"Ми визнаємо, що спроможність України витіснити Росію зі своєї території є настільки ж важливою, як і забезпечення захисту. Разом ми продовжимо підтримувати Україну. Вона має перейти від опору до витіснення російських військ з української землі", — йдеться у заяві.

Відсутність дієвої солідарності з Україною з боку деяких грузинських політиків є політичною підлістю – МЗС

Речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко зазначив, що голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та Москвою у відповідь на похвалу з боку міністра закордонних справ РФ на адресу уряду Грузії щодо неприєднання до санкцій Заходу проти Росії за її агресію проти України.

"Тбілісі та Москва обмінюються реверансами на тлі непокараних злочинів Росії проти грузинського народу та окупації частини грузинської території. Ми також вважаємо, що подібна проросійська риторика не відповідає духу дружніх і стратегічних відносин України та Грузії, суперечить грузинському курсу на набуття членства в Європейському Союзі", – написав Ніколенко.

Він наголосив, що Україна – як на рівні уряду, так і на рівні народу – завжди стояла пліч-о-пліч з Грузією.

"Відсутність дієвої солідарності з Україною з боку деяких політиків Грузії на тлі намагань Росії знищити українців в геноцидній війні є політичною підлістю. Підтримка нашої держави з боку офіційної влади Грузії у протистоянні агресії Росії та деокупації української території відповідає інтересам не лише України, але й Грузії", – додав він.

Ізраїль збільшить гуманітарну допомогу для України

"У нашому першому дзвінку Елі Коен і я обговорили співпрацю в рамках міжнародних організацій, способи протидії загальним загрозам безпеці. Міністр Коен засудив російську агресію проти України, підтвердив плани Ізраїлю щодо нарощування гуманітарної допомоги та сприяння в інших сферах", — написав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Данія відправить до України гаубиці Caesar

Данія готова передати Україні 19 самохідних артилерійських установок Caesar. Передача гаубиць супроводжуватиметься навчальним пакетом для українських військових.

Про це повідомляє Міністерство оборони Данії.

"Це дуже велика і значна допомога. Ми постійно контактували з українцями щодо САУ Caesar, зокрема, і я щасливий, що тепер ми отримали широку підтримку від парламенту Данії, щоб передати їх на боротьбу за свободу України. Немає сумнівів, що вона потрібна", – сказав міністр оборони Якоб Еллеманн-Єнсен.

Він зазначив, що переважна більшість парламентських партій підтримує цю пожертву.

"Данія була однією з найактивніших країн-донорів від початку війни в Україні. Ми повинні продовжувати бути такими", – сказав міністр.

Також Еллеманн-Єнсен зауважив, що Данії важливо сьогодні знайти баланс між допомогою Україні й продовженням зміцнення своєї оборони для забезпечення безпеки країни.

Передача самохідних гаубиць призведе до затримки у розгортанні 1-ї данської бригади, через що Данія наразі розглядає можливість швидкого набуття нового озброєння.

CAESAR — французька 155-мм самохідна артилерійська установка, призначена для знищення живої сили, артилерійських батарей, дзотів, а також для забезпечення проходів у мінних полях і польових загородженнях.

Іран не визнає анексію Криму і окупацію Донецької та Луганської областей — глава МЗС

Іран визнає суверенітет і територіальну цілісність країн, зокрема і України, в рамках міжнародних законів.

Про це в інтерв’ю турецькому телеканалу TRT World заявив міністр закордонних справ Ірану Хусейн Амір Абдоллахіан. І додав, що незважаючи на чудові стосунки Тегерана і Москви, їхня країна не визнає відділення Криму, Луганської та Донецької областей від України.

“Ми наполягаємо на своєму послідовному принципі в зовнішній політиці: коли ми говоримо, що конфлікт в Україні — це не рішення, ми віримо у свою позицію як у фундаментальний політичний принцип”, — сказав Хусейн Амір Абдоллахіан, глава МЗС Ірану

Іранський високопосадовець 17 січня прибув до Анкари з робочим візитом, де зустрічався з турецьким президентом Реджепом Ердоганом. Деталі зустрічі не уточнювались. Там він дав інтерв'ю одному з національних каналів Туреччини, в якому зокрема обговорив протести в Ірані, російсько-український конфлікт і діалог між Туреччиною та Сирією.

Іран є однією з країн-союзниць Росії. Держава поставляє до РФ дрони-камікадзе, які відкрито використовуються у війні з Україною.

Київ серед міст з найскладнішою ситуацією з електропостачанням — експерт

За оцінками енергетиків, Київ серед міст, де найскладніша ситуація з електропостачанням. У столиці приблизно 40% загального дефіциту споживання. Про це повідомив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко під час брифінгу у медіа-центрі "Україна".

"Найскладніша ситуація – Київ і прифронтові райони: Херсон, безумовно, частина Харківщини в дуже складній ситуації, так само доволі складна ситуація і на Одещині. Це найбільш вражені райони на сьогодні, найскладніші та дефіцитні", — розповів Харченко.

Він зазначив, що у цих районах є величезні проблеми і ситуація з графіками щонайменше за два-три тижні суттєво не покращиться. Все буде залежатиме від наслідків ймовірних атак РФ.

Директор Центру досліджень енергетики вважає, що можливо перевести значну частину критичної інфраструктури на альтернативну генерацію, допоки не з’явиться достатня потужність газової додаткової генерації.

Але для цього потрібен час, щоб приїхало необхідне обладнання. Наразі це в процесі, зазначає Харченко. Йде величезна робота з його збору та привезення, оскільки є багато логістичних проблем. Роботи із завезенням відбуваються цілодобово, сказав експерт.

"Інша справа, що для багатьох районів Київщини проблемою є не тільки загальне енергоживлення, але і стан локальних мереж. І не найкращий стан тих локальних мереж, які на місці часом дають невеличкі аварії, часом значно погіршують життя конкретним людям", — зауважив Харченко.

Бійці Сил спецоперацій розповіли про результат розвідки в районі Кремінної

На всіх напрямках Луганщини тривають важкі бої. Російським окупантам не допомагає, злучення кадрових військових, бо їх розбивають. Про це під час ефіру Апостроф повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.

"Всі контрнаступи російських окупантів ЗСУ відбило. Ті резерви, які РФ підтягує у вигляді своїх кадрових військових. Їх розбивають. Армія РФ цілодобово обстрілює населені пункти регіону з танків та важкої артилерії", — зазначив Сергій Гайдай.

Він розповів, що траса Сватове — Кремінна небезпечна для російських окупантів, бо ЗСУ тримає під вогневий контроль трасу.

Британія передасть Україні ракети Brimstone

Велика Британія додатково передасть Україні 600 ракет Brimstone, повідомив міністр оборони Бен Воллес.

У Дніпрі безвісти зниклими внаслідок ракетного удару вважаються 11 людей

46 загиблих через ракетний удар по багатоповерхівці у Дніпрі. 11 людей ще не впізнані, стільки ж лишаються зниклими безвісти — такими є оновлені дані від голови ОВА Валентина Резніченка.

Внаслідок російської атаки по місту та влучанню ракети в багатоповерхівку, 80 людей поранені. У лікарнях міста під наглядом медиків залишаються 24 травмованих. Троє у важкому стані, з-поміж них 9-річна дівчинка.

На Кінбурнському півострові, що на Миколаївщині, Сили оборони знищили техніку та особовий склад російської армії

На тимчасово окупованому Кінбурнському півострові 18 січня бійці Сил оборони України вразили позиції російської армії. Знищена автомобільна техніка та близько десяти військовослужбовців Російської Федерації.

Про це повідомила керівниця об’єднаного пресцентру Сил оборони півдня Наталія Гуменюк в ефірі загальнонаціонального телемарафону.

Наталя Гуменюк розповіла, що українські військові продовжують бойове відпрацювання по позиціях, які армія Росії використовує, щоб атакувати Очаківський напрямок.

"За минулу добу (18 січня — ред.) є знищення автомобільної техніки та до десяти одиниць особового складу РФ. Це говорить про те, що спокою їм там немає. Наша робота результативна", — говорить Гуменюк.

За словами Наталії Гуменюк, поки росіяни мають сухопутний коридор доступу на Кінбурнську косу, вони можуть замінювати сили й завдавати ураження по Очаківській та Куцурубській громадах.

Триває розслідування трагедії у Броварах

Фахівці Державного бюро розслідувань та Служби безпеки України розслідують факт падіння гвинтокрила у Броварах Київської області, внаслідок якого загинули люди, серед яких одна дитина. Зокрема, правоохоронці збирають свідчення очевидців.

Про це Суспільному повідомила речниця поліції Головного управління Нацполіції в Київській області Ірина Прянішнікова.

За її словами, зараз поліція Київщини продовжує проводити поквартирний обхід будинків по траєкторії руху гелікоптера та встановлює усіх свідків та очевидців події. Також правоохоронці збирають та аналізують записи із камер відеоспостереження.

"Ми ще раз звертаємось до усіх, хто став очевидцем катастрофи, щось бачив, або чув та має відповідні записи на камерах відеонагляду. Повідомляйте про це на лінію "102". Це зараз вкрай важливо",— каже Прянішнікова.

Вона поінформувала, що дані щодо загиблих поки лишаються незмінними — 14 загиблих, серед яких одна дитина і є також 5 фрагментів тіл.

Відповідні 5 фрагментів тіл, які були виявлені на місці події скеровані на експертизи, аби визначити їх приналежність. Тільки експертиза підтвердить, чи належать вони до вже знайдених тіл, чи належать іншим особам, — зауважила речниця.

Також у поліції підтвердили, що наразі не отримували заяв щодо зникнення людей на місці події в Броварах.

Польща може відправити танки Leopard 2 без дозволу Німеччини

Прем‘єр-міністр Матеуш Моравецький заявив, що якщо в Німеччині не дадуть відповідь найближчим часом, то Польща може відправити танки Leopard 2 без згоди країни.

Як він зазначив в інтерв’ю Polsat News, повертаючись зі Всесвітнього економічного форуму в Давосу, Польща "домовилася з українськими друзями, а також із партнерами із Західної Європи" про передачу цих танків.

"Згода [Німеччини] тут має другорядне значення. Ми або швидко отримаємо цю згоду, або зробимо це самі. Тут найголовніше, щоб німці – не тільки німці, а й датчани, фіни, французи та інші народи, але перш за все німці – якомога швидше запропонували свої сучасні танки і свою сучасну техніку, тому що здатність захистити свободу в Україні від цього може залежати, тому від цього залежатиме безпека всієї Європи", – сказав він.

Європарламент підтримав резолюцію про спецтрибуналу для РФ та Білорусі

Європейський парламент 19 січня ухвалив резолюцію, що закликає до створення спеціального міжнародного суду для переслідування злочинів агресії проти України з боку Росії, а також має вести розслідування не лише щодо Путіна та російського керівництва, а й Лукашенка та керівництва Білорусі.

Кордон з Білоруссю на Житомирщині зашивають окопами та заливають бетоном

На Житомирщині проінспектували ситуацію на кордоні з Білоруссю – територію на кордоні зашивають окопами та заливають бетоном. Про це у своєму Facebook написав голова Житомирської ОВА Віталій Бунечко.

За його словами, до інспекції долучилося військове керівництво, прикордонники, правоохоронці та керівництво прикордонних громад. В Олевську проходила міжвідомча нарада, на якій її учасники аналізували хід розбудови глибоко ешелонованої системи оборони на кордоні з Білоруссю.

"Зараз тут продовжується розбудова додаткових ліній оборони та монтаж фортифікаційних споруд. Разом з мінними полями, протитанковими ровами, іншими фізичними загородженнями на напрямках потенційного просування ворога вони мають створити для сил окупантів пекельну пастку на українському Поліссі", – написав Віталій Бунечко.

На всій лінії узбережжя Чорного моря забезпечили протидесантну оборону — командувач військ ОК "Південь"

Від початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації на всій лінії узбережжя Чорного моря українські війська забезпечили протидесантну оборону. Зокрема, укріпили прибережну територію Миколаївщини та Одещини.

Про це повідомив командувач військ Оперативного командування "Південь" генерал-майор Андрій Ковальчук у коментарі Military Media Center.

Чорноморське узбережжя сьогодні — це теж лінія оборони. І ми її пильнуємо.

За словами Андрія Ковальчука, українські військові станом на 19 січня продовжують боронити узбережжя, не залишаючи армії РФ шансу щодо висадки десанту. З його слів, цей задум росіяни не змогли реалізувати ще з 24 лютого 2022 року.

"Сили оборони півдня не дозволили російським загарбникам висадитися на початку вторгнення, не дамо їм цього зробити й тепер. Ми тримаємо напоготові сили протидії і готові застосувати зброю, саме тому ворожі кораблі тримаються віддалено, поза зоною ураження", — сказав Андрій Ковальчук.

Зі слів командувача військ "Півдня", можливі підступи росіян з моря також заміновані.

Швеція оголосила про новий пакет військової допомоги Україні

Уряд Швеції готується надати Україні артилерію та бронетехніку, зокрема 50 бойових машин піхоти CV90 та колісні 155-мм гаубиці Archer. Про це повідомив прем’єр-міністр Швеції Ульфа Крістерссона, якого цитують місцеві медіа.

Він заявив, що його уряд прийняв рішення про пакет військової підтримки України, який складається з трьох частин, включаючи "перше рішення про початок поставок артилерійської системи Archer в Україну". Однак, скільки саме буде передано САУ Archer швецький прем'єр не уточнив.

Понад 80% європейців підтримують те, що енергетика їхніх країни не залежатиме від РФ

Про це свідчать результати опитування "Євробарометр", оприлюднені на офіційному сайті ЄС.

"Більш як вісім з десяти громадян ЄС (82%) погоджуються з тим, що ЄС повинен продовжувати вживати заходів для зменшення своєї залежності від російського викопного палива", — йдеться у повідомленні.

При цьому 83% респондентів вважають, що війна Росії проти України зробила інвестиції у відновлювані джерела енергії більш актуальними. Окрім того, понад 80% жителів ЄС визнали, що зростання цін на енергоносії впливає на їхню купівельну спроможність.

87% опитаних також вважають, що важливо захистити критичну інфраструктуру, таку як трубопроводи та інтернет-кабелі, а 83% погоджуються, що ціна на електроенергію не повинна залежати від ціни на газ.

"Опитування також показує, що заходи, вжиті ЄС у відповідь на агресивну війну Росії проти України, продовжують отримувати потужну підтримку серед громадян", — зазначається в публікації.

Київ — відбій повітряної тривоги.

Естонія оголосила новий пакет військової допомоги Україні

Прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас повідомила, що в пакет увійдуть гаубиці, боєприпаси, засоби артилерійської підтримки та гранатомети. Загальна сума становить приблизно 113 мільйонів євро

"Уряд Естонії підтримав пропозицію міністра оборони Ханно Певкура надати Україні найбільший на сьогодні пакет військової допомоги, який включає дистанційну вогневу та протитанкову зброю, а також боєприпаси на загальну суму 113 млн євро. Військова допомога Естонії Україні зросте до 370 млн євро, або трохи більше 1% валового внутрішнього продукту Естонії", — йдеться в повідомленні на урядовому сайті.

Митці та ГУР оголосили масштабний збір на дрони-камікадзе

Благодійний фонд українського продюсера та музиканта Дмитра Говоренка "Говор Хелп" спільно з Головним управлінням розвідки Міноборони України розпочинають масштабний збір коштів на українські дрони-камікадзе.

"Ми звернулися до військових, щоб точно визначити мету нашого збору і необхідну суму. На наш запит відгукнулося ГУР. Українські розвідники розповіли, що їм вкрай необхідні дрони-камікадзе, за допомогою яких в тилу ворога "бавиться бавовнятко", — зазначив Говоренко.

Мета проєкту – зібрати 20 млн гривень. Долучитись до ініціативи можна тут.

"Не зовсім розумію, з ким говорити": Зеленський прокоментував можливість мирних перемовин з РФ

Президент Володимир Зеленський під час онлайн-виступу на "українському сніданку" на економічному форумі в Давосі заявив, що в Росії немає відповідальних людей, з якими було б можливо обговорювати мирне рішення збройного конфлікту в Україні.

"Мирні перемовини про що? Перемовини — це не мир, сторони мають його усвідомлювати. Ми три роки, думаю, більше, але коли я став президентом, ми точно робили все, щоб ми могли дипломатією звільнити наші землі. Постійно пропонували. Хтось не хотів, у когось не було часу, хтось не вірив, хтось висував умови. Таких "хтось" було дуже багато — з центром у Москві, — зазначив він.

Гарант підкреслив, що у Росії немає з ким говорити про мир.

"Сьогодні я не зовсім розумію, з ким говорити і про що говорити. Я не впевнений, що той президент Росії, який інколи з’являється, я не зовсім розумію, що це він є. Я не зовсім до кінця розумію, що він живий, або це він приймає рішення, або хто там приймає рішення, що за коло осіб. У мене немає такої інформації. Я не зовсім розумію, як можна пообіцяти європейським лідерам одне, а на наступний день почати повномасштабне вторгнення в державу. Я просто не зовсім розумію з ким ми маємо справу", — зауважив гарант.

Президент підкреслив, що у чинній ситуації між двома країнами винна саме Росія та її президент.

"Прірва між нашими державами велика, глибока. Але ми всі маємо усвідомлювати, що цю прірву вони викопали. Саме Путін стоїть з цією лопатою і залишиться з нею в історії світу", — підсумував Зеленський.

До поліції звернулись понад 560 потерпілих через ракетний удар по багатоповерхівці у Дніпрі

Поліцейські отримали понад 560 заяв від потерпілих внаслідок ракетного удару по житловому будинку у Дніпрі. Про це сказано на сайті Нацполіції регіону.

З загальної кількості, 420 звернень стосувалися пошкодженого майна, 43 – пошкодження автомобілів та 10 – адмінбудівель.

Також надходили повідомлення про зникнення безвісти людей. Станом на 19 січня внаслідок ракетного удару безвісно зниклими залишаються 11 людей.

На місці події досі працюють слідчо-оперативні групи, які оглядають квартири та приймають заяви від власників пошкодженого майна. Крім них задіяні також антимародерні групи.

Зеленський у Давосі закликав надати Україні танки

Українські Сили оборони стійко протидіють російському вторгненню, однак для перемоги Україні необхідні не лише мотивація військових, але й зброя та техніка. Про це заявив президент Володимир Зеленський під час онлайн-виступу на економічному форумі у Давосі.

"Ми не можемо виїжджати тільки на мотивованості, на моралі. Є конкретні речі, від яких залежить стійкість на полі бою. І на ці конкретні речі ми очікуємо", — зазначив він.

Гарант звернувся до партнерів із закликом надати Україні зброю та техніку, зокрема танки.

"Я ще раз можу подякувати за допомогу нашим партнерам, але при цьому є такі моменти, коли не треба вагатися і не треба порівнювати. Наприклад, коли говориш: "Я дам танки, якщо хтось інший також їх дасть. Я потужний у Європі, але я допоможу, якщо хтось поза Європою також допоможе". Мені здається, що це не дуже правильно", — підкреслив Зеленський.

Політик наголосив, що, що Україні потрібно просуватись на полі бою.

"А для цього потрібна техніка. Системи, які можуть працювати на більшу дистанцію. І ми говоримо зараз не про РФ. Хоча всі розуміють, що любові у українців до росіян після того, що вони тут зробили, не буде, але ми говоримо про тимчасово окуповані наші території", — сказав глава держави.

Росія готується застосувати ще один пакет дронів — Зеленський

Війська Росії готуються застосувати проти України нову партію безпілотників, імовірно, іранського виробництва. Про це під час онлайн-виступу в Давосі на Всесвітньому економічному форумі сказав президент України Володимир Зеленський.

"(Україні необхідно) захищати наші слабкі місця. Захищати разом з партнерами ті місця, куди б’є ворог. ППО — це слабке місце. Може, не слабке, порівняно з іншими державами, але саме по нас б’ють іранські дрони — вже не десятки, ми бачимо вже сотні. Зараз Росія готується застосувати ще один пакет (дронів — ред.)", — сказав він.

Зеленський наголосив, що потрібно робити все, щоб українця залишались у містах, "бо це є робота, це є податки, захищати їх економічно, щоб бізнес працював. І тут потрібна фінансова допомога, як то кажуть, фінансова подушка", — додав президент.

Кулеба і Резніков заявили про реальність новго масштабного наступу РФ

Станом на початок 2023 року Росія активізувала спроби наступу на сході України, при цьому загроза нового масштабного вторгнення російських військ є цілком реальною, відтак Сили оборони потребують збільшення підтримки від західних союзників.

Про це йдеться у спільній заяві міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та міністра оборони України Олексія Резнікова щодо нагальності посилення оборонних спроможностей України. "Росія не змінила своїх цілей щодо України, які полягають у руйнуванні однієї з найбільших держав в Європі та знищенні 45-мільйонного Українського народу. Росія супроводжує свою агресію численними воєнними злочинами та злочинами проти людяності, зокрема й свідомими вбивствами цивільного населення, масованими ракетними обстрілами мирних українських міст, цілеспрямованим нищенням цивільної інфраструктури", — йдеться у заяві.

Очільники МЗС та Міноборони зазначили, що Україна переконливо довела свою здатність зупинити державу-агресора, наголосивши, що зміцнення оборонної спроможності України пришвидшить кінець цій війні. Міністри визнали, що західні партнери дуже багато зробили для зміцнення оборонного потенціалу України, однак підкреслили, що загроза з боку Росії лише посилюється.

"Проте Росія ще зберігає значну перевагу у кількості військ, озброєнь та військової техніки. Російські війська продовжують наступальні дії на сході України. Кремль налаштований на подальшу активізацію бойових дій. Спроба реваншу Росії за її невдачі у війні проти України, зокрема й загроза нового повномасштабного наступу російських сил є дуже реальною".

Міністри звернулись до всіх держав-партнерів, які вже надавали військову допомогу або планують її надати, із закликом суттєво посилити свій практичний внесок у зміцнення здатності України захищатися, вивести цю допомогу на якісно новий рівень.

"Однією з особливо гострих та найбільш невідкладних потреб Збройних сил України сьогодні є покращення їхньої забезпеченості сучасною броньовою технікою та посилення їхніх вогневих та маневрених спроможностей за допомогою танків західних зразків", — зазначається в повідомленні.

У Білорусі зросла активність авіації — "Беларускі Гаюн"

На території Білорусі від ранку 19 січня фіксується зростання активності російської та білоруської авіації. Про це повідомляє моніторингова група "Беларускі Гаюн".

Зазначається, що Міноборони Білорусі оголосило початок 2-го етапу спільного льотно-тактичного навчання ЗС РБ і РФ. Також повідомляється, що авіаційні підрозділи розпочали виконання завдань

"За даними "Беларускі Гаюн", над Білоруссю фіксуються польоти гелікоптерів ВКС РФ, також у Барановичах почалися тренувальні польоти винищувачів, а з аеродрому в Мачулищах злетів МіГ-31К ВКС РФ (RF-92215), який може бути носієм ракет "Кинжал", — йдеться у повідомленні.

Зокрема, група зафіксувала зліт російського МіГ-31К з реєстраційним номером RF-92445, а також літака дальнього радіолокаційного стеження А-50У з реєстраційним номером RF-50608.

Повітряна тривога оголошена в усіх регіонах України.

За минулу добу військові РФ обстріляли 17 населених пунктів на Запоріжжі

Протягом минулої доби, 18 січня, російські військові обстріляли 17 населених пунктів Запорізької області. Про це повідомляють у Запорізькій ОВА з посиланням на інформацію Національної поліції.

Обстріляні населені пункти Матвіївка, Чарівне, Гуляйполе, Чарівне, Мала Токмачка, Щербаки, Білогір'я, Оріхів, Степове, Новоандріївка, Новоданилівка, Малинівка, Ольгівське, Кам'янське, Плавні, Малі Щербаки, Таврійське.

Також надійшло 28 повідомлень про руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів військовослужбовцями РФ.

Дніпропетровська, Вінницька, Харківська, Запорізька, Хмельницька області — повітряна тривога.

За минулу добу військові РФ обстріляли 17 населених пунктів на Запоріжжі

Протягом минулої доби, 18 січня, російські військові обстріляли 17 населених пунктів Запорізької області. Про це повідомляють у Запорізькій ОВА з посиланням на інформацію Національної поліції.

Обстріляні населені пункти: Матвіївка, Чарівне, Гуляйполе, Чарівне, Мала Токмачка, Щербаки, Білогір'я, Оріхів, Степове, Новоандріївка, Новоданилівка, Малинівка, Ольгівське, Кам'янське, Плавні, Малі Щербаки, Таврійське.

Надійшло 28 повідомлень про руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів військовослужбовцями РФ.

У Херсоні пролунали вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Президент Євроради прибув до Києва

Президент Європейської ради Шарль Мішель сьогодні, 19 січня, прибув до Києва. Він опублікував звернення з потяга у своєму Twitter, де розповів про свій візит. Планує зустрітися з представниками української влади.

"Я прямую до Києва і сьогодні зустрінуся з президентом Володимиром Зеленським, прем’єром Денисом Шмигалем і депутатами парламенту. Українці потребують і заслуговують нашої підтримки, і з президентом Зеленським та його командою ми обговоримо конкретні заходи, щоб зробити Україну сильнішою", — сказав Мішель.

Він також нагадав європейцям, що Україна продовжує боротьбу не лише за свою незалежність, але й за свободу, безпеку та мир для всієї Європи.

Франція розглядає передачу Україні танків Leclerc — Politico

Уряд Франції розглядає можливість передачі Силам оборони України основних французьких бойових танків Leclerc, зокрема, щоб заохотити Німеччину до передачі танків Leopard 2. Про це повідомляє Politico із посиланням на власні джерела серед французьких чиновників.

"Питання складне і ще не вирішене в Парижі. Але ми думаємо про це", — зазначив співрозмовник видання.

За його словами, на рішення може вплинути зустріч німецького та французького урядів.

"Побачимо, що буде вирішено на спільному засіданні кабінету міністрів Франції та Німеччини", — додав чиновник.

Як зазначає видання, західні офіційні особи побоюються, що в України залишилося мало часу до того, як Росія розпочне новий масштабний наступ на Україну, що, можливо, вимагатиме постачання танків для зміцнення української оборони.

"Тримаємо оборону міцно і готові до будь-якого розвитку подій": яка ситуція на Херсонському напрямку

Минула доба на Херсонському напрямку минула стабільно, але складно. Були обстріли і інші спроби противника перевірити на міцність оборону. Проте українські військові тримають її міцно і готові до будь-якого розвитку подій. Про це в ефірі загальнонаціонального марафону заявив начальник об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Євген Єрін.

За його словами, поведінка російських окупантів не змінюється. Вони навмисно знищують інфраструктуру Херсонщини, обирають для цього освітні, медичні заклади та об'єкти критичної інфраструктури.

"Ворог б'є по різних об'єктах, але медичні є одними із цілей ворога. Тому що окупанти не грабують використовувати будь-які об'єкти в тому числі й цивільні для своїх цілей. Ми всі бачимо що вони б'ють і по об'єктах критичної інфраструктури й по помешканнях людей. І в принципі ця практика терору залишається з перших днів війни", — сказав Єрін.

Також він повідомив, що за певними ознаками російська армія готується до активізації дій на південному напрямку.

"Чого далі очікувати, побачимо пізніше. І дані уточнюються. Але в будь-якому випадку вірогідність ракетної атаки та авіаційних ударів вона залишається", — розповів Єрін.

На Луганщині окупанти погрожують позбавленням батьківських прав, якщо дитина не відвідує школу — Луганська ОВА

В окупованому Новопскові окупаційна адміністрація погрожує батькам, чиї діти не відвідують школу, позбавленням батьківських прав. Про це повідомила пресслужба Луганської окупаційної адміністрації.

"Якщо колаборанти дізнаються, що хлопець чи дівчина не бере участь у навчальному процесі за програмою рф, додому одразу приїжджають представники окупантів та погрожують позбавленням батьківських прав", — йдеться у повідомленні.

Росія обстріляла Вовчанськ на Харківщині, влучили в лікарню та пансіонат

Окупанти обстрілюють прикордонний Вовчанськ та села поруч з ним. Рятувальники 18 січня виїжджали на огляд місць обстрілів після "масованої артатаки".

Про це повідомили у ДСНС Харківщини 19 січня.

За даними управління, під удар окупантів у Вовчанську та селищі Вільча потрапили:

  • лікарня;
  • геріатричний пансіонат;
  • заклад дошкільної освіти;
  • амбулаторія загальної практики сімейної медицини;
  • два двоповерхові житлові будинки;
  • п'ять приватних будинків.

"Пожеж не зафіксовано. Постраждалих немає", — сказано у повідомленні.

Також протягом 18-19 січня окупанти обстріляли Куп'янськ, пошкоджень зазнало приватне підприємство. У Дворічній рятувальники загасили пожежу в сараї після обстрілу.

Росія планує перекинути в Україну найновіші танки "Армата" — британська розвідка

Росія, найімовірніше, розглядає можливість розміщення невеликої кількості своїх нових основних бойових танків Т-14 "Армата" в Україні у пропагандистських цілях. Про це повдіомляє Міністерство оборони Великої Британії.

"Наприкінці грудня 2022 року зображення показали Т-14 на полігоні на півдні Росії: це місце пов’язували з діяльністю перед розгортанням для операції в Україні. Це сталося після того, як проурядові російські ЗМІ стверджували, що Т-14 готуються до розгортання", — йдеться у повідомленні.

У міністерстві зауважують, що поки що неясно, чи Росія вже перемістила цей тип танків в Україну. При цьому використання "Армат" проти Сил оборони передбачає ризики для РФ.

"Будь-яке розгортання Т-14, ймовірно, буде ризикованим рішенням для Росії. Одинадцять років розробки програми супроводжувалися затримками, скороченням запланованого розміру парку та повідомленнями про проблеми з виробництвом", — зазначається в дописі.

Додатковим викликом для Росії є налагодження логістичного ланцюга для Т-14, оскільки він більший і важчий за інші російські танки.

"Якщо Росія розгорне Т-14, то, швидше за все, в пропагандистських цілях. Виробництво, ймовірно, йде лише в десятках, тоді як командири навряд чи довірять машині в бою", — підсумували в Міноборони королівства.

Одещина повернулась до стабілізаційних відключень електрики

З 7:00 19 січня в Одеській області запрацювали графіки стабілізаційних відключень електроенергії. Про це повідомили у ДТЕК Одеські електромережі.

Перейти до стабілізаційних відключень змогли, за повідомленням ДТЕК, через збільшення лімітів споживання електроенергії, наданих НЕК Укренерго. До цього з 14 січня в області діяли екстрені відключення — світло вимикали поза графіками.

РФ завдала ракетного удару на Запоріжжі

Вночі армія РФ завдала ракетного удару по Матвіївській громаді Запорізького району. Травмованих та загиблих не має. Про це повідомив очільник Запорізької ОВА Олександр Старух.

"Звук, який сколихнув серед ночі обласний центр - це ворожий вогонь, спрямований на Матвіївську громаду. Як зазначить окупант у своїх брехливих зведеннях, він цілив у надважливий стратегічний об'єкт".

Як зазначив голова ЗОВА, ракета С-300 впала у полі, від її вибуху у місцевому освітньому закладі та будівлях поруч вибило всі вікна.

На Донеччині від обстрілів поранення отримали четверо людей

На Донеччині минулої доби, 18 січня, під час обстрілів російської армії поранені четверо мирних жителів. Це — люди з Авдіївки, Хромового, Іванівського та Часового Яру.

Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

Загалом від початку повномасштабного вторгнення на Донеччині загинули 1309 людей, поранення отримали 2863 людини, уточнив Кириленко. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.

Нікополь та Нікопольська територіальна громада — артилерійський обстріл.

Війська РФ двічі обстріляли акваторію та берегову смугу Очаківської громади на Миколаївщині

Війська Російської Федерації протягом 18 січня двічі обстріляли акваторію та берегову смугу Очаківської громади. Гатили з артилерійських систем. Про це повідомляє Миколаївська обласна військова адміністрація.

За інформацією обладміністрації, вибухи в громаді прозвучали орієнтовно об 11:32 та о 12:20. Загиблих та поранених внаслідок обстрілу немає.

На решті територій Миколаївщини, в тому числі й обласному центрі, доба 18 січня минула спокійно, повідомили в обладміністрації.

На Харківщині окупанти вдарили по щонайменше 20 населених пунктах — Генштаб

Щонайменше 20 населених пунктів у Харківській області обстріляли російські військові протягом доби 18-19 січня. Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.

За даними Генштабу, ситуація на Слобожанському напрямку залишається сталою. Окупанти обстріляли: Бударки, Землянки, Гатище, Зелене, Вовчанськ, Тернову, Красне, Кам’янку, Чугунівку, Новомлинськ та Дворічну.

На Куп'янському напрямку армія РФ обстріляла райони Курилівки, Петропавлівки, Кислівки, Іванівки, Крохмального, Синьківки, Берестового і Табаївки.

"На Лиманському напрямку ворог обстріляв позиції Сил оборони біля Дружелюбівки на Харківщині", — йдеться у повідомленні.

760 військових та 6 танків: Генштаб озвучив втрати РФ за добу

Протягом доби 18 січня Сили оборони ліквідували близько 760 російських військових, відтак втрати Росії у війні проти України перевищили 118,5 тисячі людей. Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил.

Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 19.01.23 орієнтовно склали: особового складу — близько 118530 (+760) осіб ліквідовано", — йдеться у повідомленні.

Також Росія втратила:

  • танків — 3136 (+6) од,
  • бойових броньованих машин — 6235 (+10) од,
  • артилерійських систем — 2122 (+14) од,
  • РСЗВ — 442 (+0) од,
  • засоби ППО — 220 (+0) од,
  • літаків — 287 (+0) од,
  • гелікоптерів — 277 (+1) од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня — 1882 (+6),
  • крилатих ракет — 749 (+0),
  • кораблів та катерів — 17 (+0) од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн — 4896 (+7) од,
  • спеціальної техніки — 190 (+0).

Дані щодо втрат російської сторони уточнюються, зазначили в ГШ.

Пригожин дедалі агресивніше критикує російський уряд — ISW

Засновник та спонсор приватної військової компанії "Вагнер" Євген Пригожин вдається до дедалі агресивнішої критики Міноборони Росії та Адміністрації президента, виступаючи проти заборони на носіння борід для російських військових та використання ними смартфонів і планшетів. Про це повідомляє Інститут вивчення війни (ISW).

"Фінансист групи "Вагнер" Євген Пригожин стає дедалі нахабнішим у своїх словесних нападках на Міноборони Росії. Пригожин розкритикував нові правила Міноборони для російських військовослужбовців в Україні, які обмежують використання деяких особистих електронних пристроїв у зонах бойових дій та встановлюють суворіші вимоги до стандартів догляду за чоловіками", — йдеться у повідомленні.

Аналітики зазначають, що Пригожин виступив на захист російських солдатів, які не дотримуються стандартів догляду за собою, зауваживши, що бороди є звичайним явищем для багатьох мусульманських та православних бійців, і стверджував, що використання солдатами смартфонів та планшетів необхідне для сучасної війни.

"Пригожин заявив, що "війна — час активних і сміливих, а не чисто виголених, які здали телефони на склад". Далі Пригожин розкритикував окремих чиновників Міноборони Росії, які повинні "розвиватися разом з розвитком сучасної війни, вчитися ефективно вбивати ворога і захоплювати території", а не "зачісувати всіх під свої безглузді правила, принципи та примхи", — пише ISW.

Окрім того, Пригожин прямо атакував адміністрацію президента Росії Володимира Путіна, натякнувши, що деякі чиновники, які там працюють, є зрадниками, які хочуть, щоб Росія програла війну в Україні. Інститут вивчення війни назвав це "однією з найсміливіших атак Пригожина на Кремль на сьогодні".

Німеччина заявила, що більше не залежна від російських енергоносіїв

Міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер заявив, що після початку вторгнення Росії в Україні його країні вдалося диверсифікувати постачання і позбавитися від залежності від російських енергоносіїв. Про це він розповів в інтерв’ю BBC.

За словами посадовця, завдяки диверсифікації енергетичної інфраструктури Німеччина відновила роботу вугільних електростанцій і відклала плани щодо закриття трьох АЕС, що залишилися у країні.

Окрім того, на Всесвітньому економічному форумі в Давосі Лінднер зазначив, що Німеччина створила додаткові сховища для природного газу, який імпортується з Норвегії, США та інших країн. Зокрема уряду вдалося побудувати термінал для зрідженого природного газу за рекордні вісім місяців, підкреслив урядовець.

Російська армія обстріляла Нікопольський район Дніпропетровщини

У ніч на 19 січня армія Росії обстріляла Нікопольський район Дніпропетровщини. Про це повідомив очільник Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентин Резніченко на своєму Telegram-каналі.

З "Градів" та важкої артилерії скерували понад 30 снарядів у дві громади району: Червоногригорівську та Марганецьку. Попередньо, поранених внаслідок обстрілу немає. Пошкоджені приватні будинки та господарчі споруди. З’ясування наслідків триває.

В інших районах Дніпропетровщини ніч минула без російських атак, написав посадовець.

РФ завдала 25 авіаударів за добу — Генштаб

Російські повітряно-космічні сили протягом доби завдали 25 авіаційних ударів по українських позиціях, інформує Генеральний штаб Збройних сил.

"Противник завдав 25 авіаційних ударів та здійснив понад 85 обстрілів з реактивних систем залпового вогню", — йдеться у повідомленні.

Загроза завдання авіаційних та ракетних ударів Російською Федерацією по цивільних об’єктах залишається високою на всій території України, нагадали в Генштабі.

Сили оборони збили російський гелікоптер та БПЛА — Генштаб

За добу 18 січня українські військові знищили російський бойовий гелікоптер Ка-52 та експериментальний безпілотник "Мерлін-ВР". Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил у ранковому зведенні.

"Наша авіація протягом минулої доби завдала 13 ударів по районах зосередження противника та 3 - по позиціях зенітно-ракетних комплексів окупантів. Водночас, збито ворожий гелікоптер Ка-52 та БпЛА "Мерлін-ВР", — йдеться у повідомленні.

При цьому підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони України за добу уразили 3 пункти управління, 5 районів зосередження окупантів, 1 склад боєприпасів та 2 інші важливі об’єкти РФ.

Інформації про аварійні відключення світла в областях немає — Укренерго

В "Укренерго" повідомили, що дефіцит потужності в енергосистемі зберігається суттєвий, особливо у вечірній пік. Відповідно до всіх обленерго доведені ліміти споживання на всю добу.

"Кожний обленерго у своєму регіоні складає графіки планових погодинних відключень, які мають забезпечувати споживання області на рівні доведеного ліміту. Перевищення лімітів призводить до ризиків створення аварійних ситуацій в енергосистемі", — йдеться в повідомленні.

"Укренерго" завершило ремонт автотрансформатора на одній з підстанцій у Дніпровському регіоні. Також відновили вкотре пошкоджену лінію електропередачі, яка з’єднує Запорізьку атомну електростанцію з енергосистемою України, забезпечує її живлення, запобігаючи аварії.

Болгарія таємно постачала Україні боєприпаси на початку вторгнення РФ

Навесні 2022 року Болгарія таємно постачала Україні боєприпаси та комплектувальні до радянських зразків зброї і змогла забезпечити до третини потреб ЗСУ на початковому етапі війни з Росією. Про це йдеться у розслідуванні німецького видання Welt.

Постачання, за даними журналістів, тримали в таємниці, щоб їх не зірвали проросійські політики в болгарському уряді.

Згідно з розслідуванням, тодішній премʼєр-міністр Болгарії Кирил Петков зіткнувся з сильним опором проросійських сил у питанні України, однак підтримав Київ. За даними Welt, Болгарія торік через посередників допомагала Києву критично необхідною зброєю, боєприпасами і дизпаливом.

"Наша приватна військова промисловість виробляла на повній швидкості. Ми подбали про те, щоб наземний шлях через Румунію та Угорщину також був відкритий для вантажівок. За нашими оцінками, приблизно третина боєприпасів, необхідних українській армії, надходила з Болгарії на ранніх етапах війни", — сказав Петков в інтерв'ю Welt.

Зеленський подякував усім, хто допомагав з рятувальною операцією у Броварах

Про це президент заявив у відеозверненні.

"Майже дев’ять годин тривала рятувальна операція в Броварах Київської області, на місці падіння вертольота ДСНС. До гасіння пожежі, пошуку, порятунку поранених, до першочергових слідчих дій були залучені сотні людей. Наші рятувальники, наші працівники поліції, бійці Нацгвардії, медики, психологи, працівники Служби безпеки України. Я дякую всім, хто сьогодні був залучений до цієї рятувальної операції", — наголосив Зеленський.

Окремо він висловив подяку вихователькам дитячого садочка, які допомагали рятувати людей.

"Пані Руслана, пані Олени, пані Тамара, пані Катерина та всі працівниці садочка – я дякую вам! Дякую за чіткі дії, за те, що виводили дітей. Дякую також звичайним мешканцям і мешканкам Броварів, зокрема пані Діані, пані Надії та іншим, які допомагали і дітям, і пораненим. Дякую Глібу, Андрію – хлопцям, які також не розгубилися й допомагали. 25 людей були поранені, зокрема 11 дітей. Загинули 14 людей, серед них – одна дитина. Мої співчуття всім, хто втратив рідних, близьких", — додав президент.

Росія таємно перекидає своїх солдатів у Білорусь у цистернах — ЗМІ

Про це повідомляє білоруське видання "Наша Нива" з посиланням на джерела. Таким чином, пише видання, росіяни вводять в оману супутниковий та візуальний моніторинг вантажів. Чи транспортують таким чином військову техніку та боєприпаси до Білорусі, наразі невідомо.

"Отримані "Нашою Нивою" звістки про перекидання російських військ у цистернах свідчать про те, що, можливо, масштаби російської присутності в Білорусі більші, ніж вважалося раніше", — йдеться у матеріалі.

Кожна країна має ухвалювати власне рішення щодо допомоги Україні — речниця Білого дому

Про це на брифінгу заявила речниця Білого дому Карін Жан-П‘єр.

"Коли справа йде про інші країни, то президент (Джо Байден - ред.) вважає, що кожна країна має ухвалювати своє власне суверенне рішення щодо того, яку безпекову допомогу та які види обладнання вони готові надати Україні. Наприклад, ми вітаємо нещодавно оголошення Німеччини про те, що вони відправлять БМП та батареї ЗРК в Україну. Ми також підтримуємо рішення Сполученого Королівства про надання Україні танків Challenger. І ми бачимо надзвичайну солідарність націй у всьому світі в підтримці України. Але не ми маємо говорити, це рішення кожної країни", — наголосила Жан-П‘єр у відповідь на питання щодо позиції Німеччини у постачанні Києву танків Leopard.

Раніше федеральний канцлер Олаф Шольц у телефонній розмові з Джо Байденом заявив, що надасть Україні танки Leopard 2, якщо Вашингтон також ухвалить рішення про постачання своїх танків Abrams.

"Якщо говорити про США, то ви знаєте, що ми - найбільші постачальники безпекової допомоги, гуманітарної допомоги. Ми будемо стояти поруч із українським народом і допомагатимемо їм захищати себе упродовж усього цього", — додала Карін Жан-П‘єр.

На початок