Аграрії Миколаївщини можуть залишитися без врожаю. Хто компенсує втрати

Аграрії Миколаївщини можуть залишитися без врожаю. Хто компенсує втрати

Аграрії Миколаївщини можуть залишитися без врожаю. Хто компенсує втрати Суспільне Миколаїв

Через відсутність дощів аграрії села Лупареве Вітовського району можуть лишитися без врожаю. Чи можуть підприємці розраховувати на підтримку від держави – у репортажі Суспільного

Сергій Борисенко разом із друзями протягом двадцяти років займаються вирощуванням сільськогосподарських культур. Оформлені як фізичні особи - підприємці другої групи. На близько 300 гектарах землі сіють переважно пшеницю, ячмінь, соняшник. Чоловіки говорять, що з такою посухою зіштовхнулись вперше.

- Починаючи з осені вологи не було. Потім дощ пізно пішов. Посіви вийшли пізні, тобто слабкі. Добре, що зима була така більш-менш тепла, і рослини розвивалися. Але снігу теж не було, а запас вологи виробляється за рахунок снігу. У зв’язку з цим, якщо говорити про стан пшениці – то це катастрофічний стан. Якщо дощ піде, мені здається, що він нічого не врятує. Тому що вже колос сформований, - каже аграрій Сергій Борисенко.

Аграрій Сергій Левченко говорить, що врятувати врожай із близько ста гектарів не вдасться.

- Тут немає що косити. Навіть витрати на комбайн себе не виправдають. І пшениця, і ячмінь - все згоріло. Надія на соняшник, якщо будуть дощі. Якщо дощів не буде, то не буде і соняшника, - каже Сергій Левченко.

Аграрії Миколаївщини можуть залишитися без врожаю. Хто компенсує втратиСуспільне Миколаїв

Староста сіл Лимани і Лупареве Галицинівської ОТГ Наталя Панашій розповідає, що раніше діяла програма, за якою аграрії могли отримати компенсацію в разі втрати врожаю.

- Ще до децентралізації у адміністраціях районних були сільгоспуправління. І у випадку таких катастрофічних неврожаїв, засух, вимерзань створювалися комісії, виїжджали. На рівні держави вирішували: чи надавати допомогу та в яких розмірах. Сьогодні цього механізму немає. Сільгоспуправління скоротили. На рівні ОТГ механізму такого - створення сільгоспуправління - немає, - каже Наталя Панашій

- У цьому році хотів так само підготувати ці акти на списання. Але сільгоспуправління ліквідували. Із березня його вже не існує. Сказали, на базі ОТГ треба сформувати також комісії. У даний час просто немає механізму, як це правильно сформувати, - каже аграрій Сергій Борисенко

Голова Галицинівської ОТГ Іван Назар говорить, що зараз обстеженням земельних ділянок займається відділ земельних ресурсів Галицинівської ОТГ.

- Незважаючи на те, що вони розпалися, у нас працює відділ земельних ресурсів, який має право обстежити земельні ділянки, зробити Акт обстеження на втрати і подати це в інші інстанції. Кожен підприємець має право написати заяву, прийти в сільську раду. Потім виїжджає група, тобто комісія, оцінює збитки, пишуться відповідні акти і надсилається в органи, які займаються цим питанням по виділенню коштів для відшкодування, - каже Іван Назар.

Аграрії Миколаївщини можуть залишитися без врожаю. Хто компенсує втратиСуспільне Миколаїв

- До нас зверталося три людини із Прибузького, з Лиман, з Балабанівки, до яких комісія вже виїжджала. Із села Лупареве до нас поки ніхто не звертався, - розповів голова Галицинівської ОТГ Іван Назар.

У разі виникнення надзвичайної ситуації природного характеру, яка нашкодила посівам та призвела до втрат, сільгосптоваровиробник має право на відшкодування, компенсацію збитків, відповідно до постанови Кабінету Міністрів № 415 від 29 березня 2002 року.

- Ця постанова надає йому право отримати компенсацію як з місцевого, так і з державного бюджету. Взагалі, якщо сільгосптоваровиробник у своїх кведах має відповідний квед, який визначає його сільгосптоваровиробником, то незалежно від форми оподаткування, він може претендувати на відшкодування таких збитків, - каже адвокат Олена Смоляк.

Аграрії Миколаївщини можуть залишитися без врожаю. Хто компенсує втратиcnn.com

- Кошти з резервного фонду бюджету виділяються за загальним правилом на безповоротній основі. Якщо мова йде про суб’єкти господарювання недержавної форми власності, тобто приватної. Або тих суб’єктів господарювання, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше 51% , то такі кошти виділяються через головних розпорядників, лише на умовах повернення, - говорить адвоката Олена Смоляк.

Авторка: Вікторія Андрушків, оператор: Євген Сержук

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди