"Україна бореться й за свободу корінних народів Росії" — президентка фонду "Вільна Бурятія"

"Україна бореться й за свободу корінних народів Росії" — президентка фонду "Вільна Бурятія"

Ексклюзивно
Олександра Гармажапова, президентка Фонду "Вільна Бурятія"
Олександра Гармажапова, президентка фонду "Вільна Бурятія". Фото: з Інстаграм О.Гармажапової

Україна вже перемогла у війні з РФ — збереглася як держава та збільшила свій розрив з СРСР, тобто з путінською Росією. Про це Суспільному в ефірі єдиного телемарафону сказала президентка фонду “Вільна Бурятія” Олександра Гармажапова. Україна сьогодні бореться не тільки за свою свободу, але й за свободу корінних народів Росії, додала вона.

“Те, що Україна зробила за 2022 рік не тільки для себе, але й для корінних народів РФ, це має величезне значення. Тому що саме українські медіа дали слово етнічним меншинам, корінним народам РФ. Саме українські лідери громадської думки стали говорити про те, що денацифікації потребує сама РФ”, — пояснила Гармажапова.

За її словами, це важливо, бо лідери російської опозиції у своїй більшості не розуміють зв’язку між національним питанням в РФ та війною в Україні.

“Для них цей зв'язок не очевидний. Коли ми кажемо про те, що війна в Україні стала можлива в результаті великодержавного шовінізму по відношенню до України, навіть жартів стосовно, приміром, української мови. Тому те, що робить Україна для корінних народів Росії це не можна спростовувати”, — сказала Гармажапова.

Про це, за її словами, нещодавно говорив глава фонду “Азіати Росії” Василь Матєнов, який оголосив зі своїми соратниками 2023 рік роком деколонізації РФ.

“Він говорив про те, що Україна сьогодні бореться не тільки за свою свободу, але й за свободу корінних народів Росії. Деколонізація — це, в першу чергу, відмова від імперського мислення. Те, що притаманне РФ, як керівникам, так і опозиції”, — сказала Гармажапова.

Вона розповіла, що для Бурятії, проблема полягає в тому, що в радянські часи бурятів спеціально розподілили по кількох регіонах, щоб вони скрізь були меншиною.

“В Бурятії буряти становлять меншість — їх 30% від населення. Те, що сьогодні ми спостерігаємо — це масовий від’їзд бурятів у ті ж США. За осінь-початок зими 2022 року кордон зі США з Мексики перейшли тисячі бурятів. При цьому в РФ буряти складають 0,3%, тобто 460 тисяч людей”, — пояснила президентка фонду “Вільна Бурятія”.

За її словами, путінська політика призвела до масового виходу бурятів з Росії.

“На жаль, серед окупантів є буряти, ми це визнаємо і дуже шкодуємо про це. Але у підрозділі добровольчого формування “Хартія” в Харкові активно волонтерить Аюна Морозова, яка є і буряткою, і українкою. Батько українець, а мати бурятка”, — сказала Гармажапова.

Війна. Усі останні новини

21 лютого президент Росії Володимир Путін визнав правосуб'єктність "ЛНР" і "ДНР" і заявив, що їх визнають у межах Донецької та Луганської областей. Він також підтвердив, що це означає крах Мінських домовленостей. За три дні, 24 лютого 2022 року, Путін заявив, що Росія вводить війська на територію України з метою проведення “військової операції з денацифікації та демілітаризації”. Одразу після цього звернення близько 5 ранку війська РФ почали обстрілювати об’єкти інфраструктури по всій Україні, а також житлові квартали.

На початок