Меркель каже, що її політика щодо України та РФ була спробою запобігти війні

Меркель каже, що її політика щодо України та РФ була спробою запобігти війні

Ексканцлер Німеччини Ангела Меркель
Ангела Меркель. Фото: УНІАН

Ексканцлерка ФРН Ангела Меркель дійшла висновку, що її політика щодо Росії та України була спробою запобігти саме такій війні, яка зараз відбувається в Україні. Про це Меркель розповіла в інтерв’ю виданню Corriere della sera.

“Якщо цього не вдалося зробити, це не означає, що не варто було намагатися”,  — сказала Меркель.

Говорячи про те, чи можна ухвалені раніше рішення все ж вважати неправильними у світлі отриманих результатів, Меркель окреслила наявні тоді альтернативи.

“Ініціювання можливого членства України та Грузії в НАТО, яке обговорювалося у 2008 році, на мій погляд, було помилковим. Обидві країни не відповідали вимогам, і ніхто навіть не замислювався над тим, які наслідки матиме таке рішення, як з точки зору реакції Росії проти Грузії та України, так і для НАТО та її правил надання допомоги”, — сказала Меркель.

За її словами, Мінські домовленості 2014 року були спробою дати Україні час.

“Україна використала цей час, щоб стати сильнішою, що ми бачимо сьогодні. Країна 2014/15 року — це не країна сьогоднішнього дня. І я сумніваюся, що НАТО могло б зробити багато для допомоги Україні, як це відбувається сьогодні”,— зазначила Меркель.

Раніше Меркель заявила, що ще у 2007 році зрозуміла, що президент РФ Володимир Путін думає про Європу, і що єдиною мовою, яку він розуміє, є мова сили. Чому ж тоді вона вела таку енергетичну політику, яка зробила Європу такою залежною від Росії, запитало у Меркель видання. Зокрема, чому в такій ситуації було схвалено будівництво газопроводу "Північний потік-2"".

"Так, думки були неоднозначні. З одного боку, Україна вважала дуже важливим збереження своєї ролі транзитера російського газу. Вона хотіла, щоб газ проходив через її територію, а не через Балтійське море. Сьогодні здається, що кожна молекула російського газу — це диявол. Тоді було не так, газ був спірним. З іншого боку, не Федеративна Республіка Німеччина подавала заявки на отримання дозволів на "Північний потік-2", а компанії. Для уряду і для мене це було питанням прийняття рішення, чи приймати новий закон про відмову в дозволі на "Північний потік-2", як політичний акт", — відповіла Меркель.

Перш за все, відмова у поєднанні з Мінськими домовленостями зіпсувала б відносини з Росією. З іншого боку, енергетична залежність виникла через те, що газу з Голландії та Великої Британії стало менше, а обсяги видобутку в Норвегії обмеження. Також було рішення про вихід із атомної енергетики та зменшення видобутку газув Німеччині.

“Дорожчий скраплений газ довелося б купувати у Катару чи Саудівської Аравії, а можливість імпортувати його зі США з'явилася лише згодом. Таке рішення однозначно поставило б під загрозу нашу конкурентоспроможність. Сьогодні ми діємо так під тиском війни, і я це схвалюю, тоді це було б набагато важче політичне рішення”, — сказала Меркель.

За словами ексканцлерки, холодна війна так і не закінчилася, тому що, врешті-решт, Росія так і не була втихомирена.

“Коли Путін вторгся до Криму в 2014 році, його виключили з "Великої вісімки". Більше того, НАТО розгорнуло війська в Балтійському регіоні, щоб показати, що воно готове втрутитися. І ми теж прийняли рішення про виділення 2% ВВП на військові оборонні витрати”, — розповіла Меркель.

За її словами, потрібно було швидше відреагувати на агресію Росії.

“Незважаючи на зростання, Німеччина не досягла цільового показника у 2%. Я також не докладала щоденних зусиль для підтримки цієї справи”, — додала Меркель.

Меркель розповіла подробиці про раптовий тремор, що охопив її під час зустрічі з Зеленським у 2019 році

Меркель також обговорила з журналістами і раптовий сильний тремор, який охопив її у 2019 році перед Берлінською канцелярією, якраз коли вона вітала президента України Володимира Зеленського.

"У будь-якому випадку, це був складний момент. Це було схоже на втрату свідомості на мить, та ще й за офіційної нагоди, під час виконання державних гімнів. У мене, напевно, накопичилася велика напруга. Моя мати померла, і у мене було занадто мало часу, щоб допомогти їй в останні тижні життя. Крім того, було дуже спекотно і, як завжди, об'єктиви камер були спрямовані на мене, як дула гвинтівок. Раптом вони викликали у мене відчуття цілковитої прозорості", — пригадала ексканцлерка.

За словами Меркель, це було те, що вона не могла раціоналізувати.

“Вже майже закінчувалася моя каденція, я вже ухвалила рішення більше не балотуватися. І в цілому це ще одна ознака того, що рішення було правильним", — додала Меркель.

За її словами, вона пішла до лікаря, щоб переконатися, що неврологічно все в порядку.

“Я дбала і дбаю про своє здоров'я", — додала ексканцлерка.

Читайте також

Меркель заявила, що не шкодує про рішення купувати російський газ

Меркель знову прокоментувала війну в Україні. Вона сказала, що мир можливий "тільки за участі Росії"

Меркель закликала серйозно сприймати ядерні погрози Путіна

На початок