США і Європейський Союз засудили запроваджену "Талібаном" заборону жінкам в Афганістані працювати в афганських або іноземних неурядових організаціях.
Із відповідними заявами виступили у соцмережах державний секретар США Ентоні Блінкен та речниця Європейської служби зовнішніх справ Набіла Массралі.
"Глибоко стурбований тим, що заборона "Талібану" жінкам доставляти гуманітарну допомогу в Афганістані перерве життєво важливу допомогу мільйонам людей. Жінки займають центральне місце в гуманітарних операціях по всьому світу. Це рішення може стати руйнівним для афганського народу", — написав Блінкен.
Массралі назвала заборону "Талібану" "ще одним суворим обмеженням можливостей афганських жінок здійснювати свої права та явне порушення гуманітарних принципів".
"ЄС рішуче засуджує нещодавню заборону Талібану… Ми оцінюємо вплив, який це матиме на нашу допомогу", — написала Массралі.
Генсек ООН Антоніу Гутерреш також висловив занепокоєння забороною, пише АР.
"Організація Об’єднаних Націй та її партнери, включаючи національні та міжнародні неурядові організації, допомагають вижити понад 28 мільйонам афганців, які залежать від гуманітарної допомоги", — сказав Гутерреш.
Окрім того, на тлі рішення Талібану три великі міжнародні організації, які надають допомогу, призупинили свою діяльність в Афганістані, повідомляє Associated Press. Зокрема, Save the Children, Норвезька рада біженців і CARE заявили, що вони не можуть ефективно охопити дітей, жінок і чоловіків, які вкрай потребують допомоги в Афганістані, без жінок у своїй роботі.
Напередодні в Афганістані рух "Талібан" заборонив афганським та іноземним неурядовим організаціям брати на роботу жінок. Раніше "Талібан" заборонив афганським жінкам здобувати вищу освіту. Їм також не можна з’являтися на вулиці та в громадських місцях без паранджі.
На початку грудня таліби здійснили першу публічну страту після приходу до влади. Представник уряду Талібану повідомив, що чоловіка вбили на переповненому спортивному стадіоні в південно-західній провінції Фарах після того, як він зізнався у вбивстві. Чоловіка, засудженого за вбивство, застрелив батько його жертви.
Що відомо про прихід Талібану до влади в Афганістані
15 серпня 2021 року бойовики "Талібану" почали наступ на Кабул. Того ж дня в країні оголосили про мирну передачу влади талібам. 31 серпня США остаточно вивели свої війська з Афганістану, таким чином завершивши 20-літню місію. Після відльоту останніх військових літаків контроль над аеропортом Кабула встановили екстремісти з руху "Талібан".
"Талібан" обіцяв не утискати права жінок, але після приходу до влади заборонив жінкам з'являтися у телевізійних драмах. Також жінкам-журналісткам і ведучим наказали бути в кадрі з покритою головою. Раніше "Талібан" наказав дівчатам і молодим жінкам залишатися вдома замість того, щоб ходити до школи.
Мер Кабула наказав жінкам-муніципальним службовцям залишатися вдома, якщо їхню роботу може виконувати чоловік. Таліби стверджують, що їхні обмеження щодо роботи жінок і навчання дівчат є "тимчасовими", а запровадили їх "задля безпеки" дівчат і жінок.
Крім того, колишній керівник релігійної поліції "Талібану" Мулла Нуруддін Турабі заявив, що таліби планують відновити екстремальні покарання, такі як страти та ампутації.
Читайте також
Економічний крах, вибіркова амністія та зневага до прав жінок: як рік влади "Талібану" змінив Афганістан
В Афганістані дівчина застрелила двох та поранила ще кількох бійців "Талібану", які вбили її батьків за підтримку урядових сил