Виведення із обігу гривні, перші повістки та паспортизація: що розповідають жителі окупованих територій Луганщини

Виведення із обігу гривні, перші повістки та паспортизація: що розповідають жителі окупованих територій Луганщини

Виведення із обігу гривні, перші повістки та паспортизація: що розповідають жителі окупованих територій Луганщини
Черга до відділення банку. Луганськ, 28 вересня 2022. Фото: АР

З 1 січня 2023 року на окупованій Луганщині представники фейкової влади мають намір повністю вивести із обігу українську гривню. Жителі, які залишаються в окупації, розповіли Суспільному Донбас, як контрнаступ (спочатку на Харківщині, а нині і на Луганщині) впливає на курс валют. Крім цього, кажуть, примусова паспортизація та мобілізацію чоловіків — це ті заходи, які нині набільш активно впроваджує незакона влада на захоплених після 24 лютого українських територіях.

Про виведення з обігу гривні в "ЛНР"

За дев’ять місяців, коли українські території перебувають в окупації, курс гривні до рубля так званий уряд ЛНР змінював декілька разів:

  • від початку окупації застосовувався курс 2,5 рублів за 1 гривню,
  • з 23 травня від цього курсу "відрізали" 50 копійок: за 1 гривню давали 2 рублі,
  • з 28 червня за співвідношення було: 1 гривня за 1,5 рублі.

Останні зміни, які офіційно діють до кінця року, торкнулись валютного курсу на початку вересня: нині українська гривня коштує 1,25 рублі. Ці дані купівлі-продажу валюти лише офіційні.

Неофіційний, реальний, курс обміну нині зовсім інший, розповів Суспільному Андрій – житель одного із прифронтових міст на Луганщині.

Виведення із обігу гривні, перші повістки та паспортизація: що розповідають жителі окупованих територій Луганщини
Відділення "державного банку ЛНР" у захоплених приміщеннях українського банку в окупованому Сватовому. Фото: t.me/Svatovenews

"Із початком контрнаступу української армії на Харківщині так звані "міняли" почали скуповувати у населення гривні, – розповідає чоловік. – Дехто пропонував по курсу 1:1,5. А десь до кінця вересня знову почали міняти по старому курсу. Взагалі тут валютні операції дуже залежать від ситуації на фронті. Гривня зараз у дефіциті бо всі бюджетники та пенсіонери отримують виплати рублями. Останнім, до речі, ще приходить на картки й українська пенсія, а от хто отримував її через пошту з березня коштів не бачили".

Готівку з картки, додав чоловік, можна отримати через місцевих "валютників" за відсотки: "Не менше 20, а останнім часом і 30 відсотків від суми, яку люди знімають. А коли активні бойові дії наблизились до міста населення поділилось. Одні – міняють запаси гривні на рублі бо зібрались виїхати до Росії, а дехто навпаки скуповує гривню бо, як відомо в Україні, куди ми всі обов’язково повернемось, рублі до оплати не приймають".

Про паспорти в окупації — "ЛНР" та російські

Аліна — жителька тимчасово окупованого Старобільська, яка нині мешкає у одній із країн Європи, — розповіла Суспільному, що паспортизацію на окупованих після 24 лютого територіях псевдовлада розпочала від початку травня. Спершу російські паспорти мали отримати всі ті, хто почав одержувати зарплатню: бюджетники, медики, вчителі, працівники банків.

"Більшість населення, яке не мало відношення до бюджетної сфери зголосились оформити так звані "паспорти ЛНР". Їх можна було використовувати замість пропуску до Луганська. Пропуск діяв близько місяця чи двох, а з паспортом можна було їздити туди постійно. Російські документи робили собі лише бюджетники та місцеві любителі "руського миру", колаборанти. З вересня розповсюдились плітки серед пенсіонерів, що після так званого референдуму виплати будуть давати лише власникам російських паспортів. Тому люди, повіривши пропаганді чи фейкам таки побігли робити собі "червоні книжечки".

Перші повістки про мобілізацію жителям окупованої Луганщини

До грудня так звана влада на новоокупованих територіях не проводила примусову мобілізацію місцевих жителів. Створені окупантами "військкомати" у різні способи збирали дані про людей. Робили це, наприклад, під час оформлення на роботу чи заміни автомобільних номерів, а ще проводили так званій побудинкові обходи.

Нині чоловіки починають отримувати перші "повістки" із вимогою з’явитись до створеного окупантами військкомату для уточнення даних. Про такі факти розповідають у прикордонних Міловому, Марківці та Новопскові, каже жителька Новопскова Ольга (ім’я змінене в цілях безпеки).

"Влітку комендатура кілька разів пройшлася по будинкам в усьому селищі. З’ясовували хто де мешкає, у кого які настрої. Дані на своїх чоловіків жінки надали, самі того не підозрюючи, коли оформлювали допомогу у 10 тисяч рублів на школярів до нового навчального року. А зараз дивуються, що чоловікам прийшли повістки із "військкомату". Зважаючи на ситуацію у Росії і на раніше окупованих територіях, всі розуміють, що похід до "військкомату" місцевих теж може завершитись десь на фронті. Тільки як себе будуть почувати наші "мобіки", якщо по інший бік проти них воюватимуть наші односельці, які з перших днів повномасштабного вторгнення перебувають в українській армії?", – розповідає жінка.

Виведення із обігу гривні, перші повістки та паспортизація: що розповідають жителі окупованих територій Луганщини
Військові у "ЛНР". Фото: АР

Що відомо про незаконну мобілізацію жителів окупованої частини Луганщини

  • За повідомленням Генерального штабу ЗСУ, з метою поповнення некомплекту особового складу ворожих підрозділів, що діють на Сєвєродонецькому напрямку, на тимчасово окупованій території Луганської області посилено заходи примусової мобілізації. У місті Красний Луч збільшилася кількість патрулів, які перевіряють документи у чоловіків, вручають повістку та відвозять до пункту збору мобілізованих.
  • Як повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай росіяни поступово мобілізують всіх чоловіків з Луганщини, зараз ця примусова мобілізація посилена. У «військкоматах» не дивляться ані на вік, ані на стан здоров’я.

Читайте також про життя в окупації Луганської області

"Орки" в нашому будинку". Розповіді жителів Луганщини, які передавали ЗСУ координати осель, де живуть окупанти

Обстріли та пропаганда. Розповіді з окупації: жителі Сватового та Старобільська — про ситуацію в містах

Постійні обстріли та інформаційна блокада: у прифронтових Сватовому та Кремінній чують наближення боїв

Першими підуть власники російських паспортів: в окупованих містах Луганщини заговорили про новий етап мобілізації

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок