Обстріли та пропаганда. Розповіді з окупації: жителі Сватового та Старобільська — про ситуацію в містах

Обстріли та пропаганда. Розповіді з окупації: жителі Сватового та Старобільська — про ситуацію в містах

Обстріли та пропаганда. Розповіді з окупації: жителі Сватового та Старобільська — про ситуацію в містах
Напис, залишений окупантами на стіні будинку у деокупованому селі Луганської області, грудень 2022 року. Фото: Сергій Гайдай/Telegram

Вибухи та звуки перестрілок чують жителі окупованої Сватівщини Луганської області останні дні, хоча по самому Сватовому "прильотів" останній тиждень не було. У окупованому Старобільську обговорюють обстріл елеватора, де, як кажуть місцеві, поряд із зерном була схована російська військова техніка.

Про ситуацію в окупації та ознаки наближення бойових дій Суспільному Донбас розповіли жителі Луганщини, які евакуювались із захоплених Росією населених пунктів, і про події вдома дізнаються від рідних та друзів, що з різних причин залишились в окупації.

Олександр — зі Сватового. Два місяці із родиною перебуває у одній із країн Балтії, із рідними постійно підтримує зв’язок.

"З 5 грудня звуки артперестрілок стали гучнішими. Рідні говорять, що чути, як гупає зараз із трьох боків: з боку Мілуватки і Кремінної (південний напрямок — ред.), від Райгородки та Розкопаної (південно-західний напрямок) та іноді чути, як стріляють з боку Нижньої Дуванки (північно-західний напрямок)", – переповів інформацію, отриману від родичів, сватівчанин.

Сватове Луганської області в окупації
Черга за пенсіями біля центрального приміщення пошти на в. Шевченка у Сватовому, травень 2022 р. Фото: t.me/svatovoprimes

Рідні розповіли чоловіку, що останній тиждень місто не обстрілювали. Але пошту, що в центрі на вулиці Шевченка, переносять на околиці Сватового — до приміщення МРЕВ. "Там поруч і більшість "орків" заселились. Мабуть, так хочуть прикритись цивільними людьми", — розповів чоловік.

Аліна — жителька окупованого Старобільська (ім’я жінки змінене в цілях безпеки) виїжджати із міста не планувала, сподіваючись зустріти його звільнення. Однак, як вона розповіла Суспільному, із початком контрнаступу української армії на Харківщині, коли жителі Сватового масово почали виїжджати транзитом через їх місто, теж вирішила евакуюватись. Наразі жінка підтримує зв'язок із друзями, які залишаються в окупованому райцентрі.

"Останній тиждень стало чутно звуки прильотів. Друзі розповіли, що у Старобільську поцілили в район елеватора. Пропагандисти відразу вказали, що начебто ЗСУ влучили у хлібозаготівельне підприємство. Тільки, звісно, ніхто не розповів, що все зерно звідти вже п’ять місяців як масово вивозиться до Росії і що поруч із вагонами з зерном "орки" сховали військову техніку".

Розповіді з окупації: жителі Сватового та Старобільська — про ситуацію в містах
Наслідки влучання в старобільський елеватор 6 грудня. Фото: t.me/stb_life

За словами жінки, їй розповіли, що в місті багато військових збройних формувань окупаційної армії: "По місту ходить зараз дуже багато "чмобіків", є й ті, що з "синіми перснями" на пальцях — "зеки" значить. Ці поводять себе зухвало, можуть заселитись до будь-якої хати і витягнути будь-що. Повідомили, що до лікарні місцевим краще не ходити, бо там все забито росіянами. Лише для них сюди привозять ліки і працюють лікарі, а цивільні лікуються самі чим можуть".

Що відомо про наступ ЗСУ на Луганському напрямку

Російські військові будуть у тимчасово окупованому Старобільську другу лінію оборони. На думку голови Луганської обласної військової адміністрації Сергія Гайдая, це означає, що росіяни "розуміють, що найближчим часом зі Сватовим і Кремінною їм доведеться попрощатися. Вже понад два місяці траса Сватове-Кремінна залишається під вогневим контролем Сил оборони.

Північна частина Луганщини зі степами та маленькою кількістю населених пунктів непридатна для оборони. Саме через це окупанти тут будують лінію оборони у вигляді бетонних пірамід — так звану лінію Вагнера. Також в Луганську область росіяни стягнули багато сил та техніки, підтягнули російських десантників з Херсонського напрямку. Крім того, Росія використовує 1-шу гвардійську танкову армію, яка зазнала значних втрат під час відступу з Харківщини у вересні 2022 року, для оборони міста Сватове, що на Луганщині.

"Втім, в атаки частіше вони кидають "зеків" та частково мобілізованих, аби спробувати виснажити ЗСУ", - розповідав очільник ОВА.

Гайдай вважає реальним, що до кінця зими будуть звільненим всі населені пункти, захоплені РФ після 24 лютого.

Читайте також

Постійні обстріли та інформаційна блокада: у прифронтових Сватовому та Кремінній чують наближення боїв

Першими підуть власники російських паспортів: в окупованих містах Луганщини заговорили про новий етап мобілізації

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок