Пошкоджений будинок, стіни та стеля — такий вигляд нині має пам’ятка історії в селищі Бабаї, де жив філософ Григорій Сковорода. У 2022 на консервацію будинку грошей не надали — в обласній раді пояснили це витратами на оборону. Попри все, в будинку, де жив Сковорода, продовжують жити люди.
Пам’ятка історії під Харковом нині заселена частково: у квартирах мешкають дві сім’ї. В домівках обох родин обвалюються стіни та стеля.
Через пошкодження одна з мешканок будинку вирішила переїхати в інше місце.
"Влізли у великі борги. Будинок старенький, потребує ремонту. Але іншого виходу в нас немає", — говорить Любов Галушкіна, яка придбала будинок у центрі Бабаїв незадовго до повномасштабної війни.
До придбаного будинку Любов ще не переїхала, проте жити в історичній пам'ятці вона теж не може.
Квартира в садибі Любові залишилася від батьків, вона досі в ній живе.
"В нас обвалилася стеля. Добре, що нікого вдома не було. Там така дірка і такі брили впали", — каже жінка.
В будинку мешкають дві родини. До незаселеної частини будинку Любов не заходила протягом року.
"Тут дуже багато банок з-під пива, з-під напоїв. Раніше, до війни, дівчата-активістки приходили й прибирали. Тут була чистота", — згадує Любов.
Історична пам'ятка почала занепадати 30 років тому. Мешканці будинку зверталися до місцевої та обласної влади, Кабміну, проте відновлювати будинок, де жив філософ, так і не почали.
"Зараз не зрозумієш, як грохне. Чи тут падає, чи там грохають — війна. Зараз і так всі бояться, а ми із подвійною силою", — говорить Любов.
Поруч із нею в будинку живе Ольга Іваненко. В її кімнаті стелю підпирають дерев’яні балки.
За словами Ольги, переселити її в інше місце селищний голова Олександр Мороз обіцяв навесні.
Квартиру для Ольги місцева влада змогла знайти у сусідньому селі, говорить селищний голова Олександр Мороз.
"У нас є в Покотилівці квартира, де ми б могли їй дати, але вона не хоче", — каже Мороз.
На питання Суспільного про те, що жінці, за її словами, квартиру не пропонували, Мороз відповідає так:
"Ну, я ж не буду зараз кричати, так чи не так. Ми от зараз можемо піти до неї й запропонувати їй це житло".
Будинок, в якому жив Сковорода, перейшов у власність селищної ради у 2017 році. Торік посадовці спроєктували консервацію пам’ятки. Вартість проєкту — близько 4 мільйонів гривень. Щоб почати роботи, в облради просили половину суми.
"Але на останньому засіданні перед війною гроші не були виділені. Нашого бюджету не вистачає, щоб провести ці роботи. У нас бюджет на сьогодні з дефіцитом у 27 мільйонів", — говорить Мороз.
Надати коштів на консервацію з обласного бюджету у 2022 році не змогли через кількість витрат на оборону, говорить директор Департаменту культури Едуард Павленко.
"Зараз війна, до якої ніхто не готувався, ніхто її не планував. Це скоригувало всі плани без винятку на 2022-й рік. Ми сподіваємося, що у 2023 році ми зможемо це питання поставити. Роботи необхідні, щоб зберегти цю пам'ятку й потім, коли будуть кошти, реалізувати її реконструкцію", — каже Павленко.
Директор обласного департаменту сподівається, що гроші на консервацію пам'ятки нададуть у 2023. Проте коли саме і скільки, Павленко не прогнозує.
Читайте також
На консервацію музею Сковороди виділили 2 млн гривень з обласного бюджету
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube