Типові проблеми українських сімей та як їх позбутися

Типові проблеми українських сімей та як їх позбутися

Типові проблеми українських сімей та як їх позбутися

В Україні 8 липня відзначають День сім’ї. Привітання з цим святом є не тільки надзвичайно важливим для психологічного клімату родини, але й мають велике соціальне значення. Бо насправді весь наш світ — велика сім’я. Генеральний секретар ООН Кофі Аннан вважає, допоки десь на планеті зневажаються права окремої родини, це ставить під загрозу добробут сім’ї як суспільного інституту.

Чому це свято важливе

Воно підкреслює важливість зміцнення сім’ї у суспільстві. Все дуже просто: будь-яка спільнота починається з родини. Міцна родина означає соціально адаптованих, психічно здорових дітей, з яких формується сильний соціум. Згуртована "сімейна ланка" доглядає за кожним членом родини, щоб ніхто не почувався самотнім чи нереалізованим, сприймав цей світ та власні можливості у більш позитивному ключі. Словом, кожна сім’я будує таку собі мінімодель глобального суспільства. А нам треба будувати кращий світ.

Нагадує, що всі родини різні. Є одна дуже типова проблема у динаміці сімейних відносин. Хтось з членів родини шукає "нормальності", порівнюючи те, що в нього є, з тим, як усе влаштовано в іншій знайомій йому родині. І лишається невдоволеним. Далі він або проєктує це невдоволення на інших, або приховує його. Факт лишається фактом: будь-які сумніви підточують сімейний фундамент. Тому це свято – важливе нагадування, що в кожній родині — свій мікровсесвіт із власними законами. А от що дійсно гуртує, то це любов і повага.

Можливість поговорити на "незручні" теми. Як ми вже казали, у сім’ї не буває так, що всі завжди всім задоволені. Навіть якщо родичі не ділять разом житловий простір, конфліктів, драм та інших неприємних відчуттів не уникнути. Тому це чудова нагода зібратись (або зідзвонитись через відеочат) та не тільки удавати, як ви одне одного любите, а й спокійно поговорити про те, що кому не подобається та як це можна виправити чи покращити. Важливо: не будуйте такі розмови на звинуваченнях. Спочатку похваліть одне одного, продемонструйте взаємоповагу — і тільки тоді переходьте до "але".

Читайте також: "Чому зникає любов і як вирішувати проблеми у стосунках"
Сім'я на пляжі. Типові проблеми українських сімей

Як правильно святкувати День сім’ї

Організуйте свято не лише для "домашніх". Поки в світі бушує пандемія коронавірусу, не варто, звісно, запрошувати всіх знайомих у Viber на шашличок у лісі. Але можна організувати спільне свято дистанційно. Підготуйте "смачне привітання" для іншої родини: приготуйте якесь фірмове блюдо, зателефонуйте, надішліть свої привітання. Більше слухайте та розпитуйте. Ось це "служіння іншим" — взагалі дуже корисна та цілюща штука. Якщо ви разом — як родина — подаруєте святкові відчуття комусь іншому, то це абсолютно точно згуртує вас самих.

Поговоріть про важливість кожного члена сім’ї. У 2020 році смішно думати, що є якась одна людина (мати чи батько), яка потайки керує усієї великою родинною ланкою. В кожного є свої особливості та вміння, треба вміти їх помічати, робити компліменти й наголошувати на тому, що саме поєднання такої "хімії" різних людей робить вашу родину унікальною.

Заплануйте цілі на наступний рік. Хто чого прагне як окремий індивид? Чого ви хочете досягнути як родина? Не лінуйтесь і не ставте надто загальні цілі на кшталт "більше проводити часу разом". Як саме ви хочете проводити цей час? Що із вашим фінансовим планом? Намітьте важливі пункти, у реалізації яких не обійтись саме без спільних зусиль, та розподіліть певні обов’язки.

Читайте також: "Замість родини та релігії. Як робота замінила нам життя і що з цим робити"
Типові проблеми українських сімей та як їх позбутися. Чоловік з дитиною

З чого ви взяли, що в українських сімей є проблеми

Наступні цифри — для тих людей, хто досі читав цю статтю із певним скепсисом. Мовляв, це просто переливання з пустого в порожнє, гучні слова про "збереження інституту сім’ї", який вже і так не втримати.

Як вам такі результати опитування UNFPA, фонду ООН у галузі народонаселення? Лише 56% опитаних українців змогли визначити, що таке "психологічне насилля", тільки 51% зміг артикулювати визначення економічного насилля. Тобто факт насилля можливий, а людина навіть не завжди може його ідентифікувати, не кажучи вже про те, щоб вдаватись до певних мір.

У 2019 році заступниця міністра внутрішніх справ Тетяна Ковальчук повідомила, що в Україні щорічно жертвами чи свідками домашнього насилля стають від 1 до 3 мільйонів дітей.

Прямо зараз ООН висловила своє занепокоєння сплеском домашнього насилля у період пандемії. Згідно зі свіжими даними від організації UN Women, за останні 12 місяців 243 мільйони жінок та дівчат стали жертвами сексуального або фізичного насилля. В інфографіці за посиланням чітко прослідковується те, що під час пандемії коронавірусу показники різко збільшилися. Власне, саме тому Україна долучилася до 123 країн, які підтримали заклик генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша щодо протидії гендерному насильству в період COVID-19.

До речі, прямо зараз триває збір підписів щодо ратифікації в Україні Стамбульської конвенції про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами. Долучайтесь.

Читайте також: "Деякі практики можна взяти з БДСМ". Психолог розповіла, як подолати сімейну кризу"
Типові проблеми українських сімей та як їх позбутися. Фотоальбом

Як вирішити проблеми

Якщо підійти до цього питання дуже обережно і здалеку, є таке психологічне тлумачення конфліктного становища в сім’ї. Коли ми думаємо про ту чи іншу родину, навіть про свою, то на початку одразу беремо до уваги той чи інший "характер", конкретну людину. Сестра дуже емоційна, тато навпаки — спокійний, брат — мовчазний тощо. Міжнародний день сім’ї — це гарна можливість проаналізувати свою родину як певну структуру. Це окремий та дуже дієвий метод родинної психотерапії, винайдений в 1970-х Сальвадором Мінухіним.

У чому полягає його суть? Є "модель здорової сім’ї", запропонована вченим. Вона складається (обов’язково) з двох батьків, які перебувають на вершині ієрархії — в них більше влади та контролю. Між батьками існують дорослі взаємини, які складаються не тільки з емоційної частини, а й із відповідальності, рівномірно розподіленої між ними. Їхній "стиль" може відрізнятися, але "здорові" батьки завжди погоджуються між собою в основних пунктах: очікування, наслідки та інші речі, що стосуються виховання дітей. Якщо так вийшло, що родина виховується лише батьком чи матір’ю, ієрархія все одно має зберігатися: не обмежуючи право на свободу дитини, зберігати повний контроль та відповідальність за її виховання на ранньому етапі. Важливо також, щоб зберігалася маркувальна лінія між світом дорослих і дітей. Коли в родині інфантильний батько чи занадто "керуюча" дитина, це часто спричиняє певні негативні наслідки.

Читайте також: "Пасивна агресія. Що це таке і що потрібно про неї знати"
Типові проблеми українських сімей та як їх позбутися. Родина в полі

Отож, коли ви прагнете розібратись, що не так у вашій сім’ї, просто "намалюйте" її модель. З чого вона складається саме у вас? Є, наприклад, родини, де ієрархія (влада та контроль батьків) зберігається, але вони не погоджуються між собою. Роблять це публічно — і діти ростуть неслухняними, бо відчувають незгоду на психологічному рівні. Є сім’ї, в яких ми бачимо певну соціальну дистанцію між батьками: вони, скажімо, "втомились" від шлюбних відносин, а тому діють в плані виховання та стосунків у родини як окремі індивіди (і також порушують загальний родинний клімат). Бувають і такі родинні моделі, де, скажімо, один із батьків вступає у "партизанський зв’язок" з дітьми, вдає з себе когось із їхнього світу (можливо, дозволяючи більше, знімаючи певні заборони) — і тим самим робить із себе жертву по відношенню до того члена родини, якому доводиться самотужки брати на себе всю відповідальність.

Коли ви намалювали "родинну схему" та виявили в ній недоліки, спробуйте презентувати її членам своєї родини. Знову ж таки, не робіть акцент на самих лише недоліках, підкресліть, що сім’я здорова тоді, коли кожен робить рівноцінний внесок у її доброзичливу атмосферу та зміцнення зв’язків.

Що робити, коли проблеми не вирішуються

1547 — номер Єдиної гарячої національної лінії із запобігання домашньому насильству.

116 123 — номер першої в Україні гарячої лінії для жертв домашнього насильства. Започаткований організацією "Ла Страда".

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІнше