Будівлю "Квіти України" позбавили статусу пам'ятки. МКІП подаватиме апеляцію

Будівлю "Квіти України" позбавили статусу пам'ятки. МКІП подаватиме апеляцію

Доповнено
Будівлю "Квіти України" позбавили статусу пам'ятки. МКІП подаватиме апеляцію

Активісти спільноти "Зберегти Квіти України" 6 грудня повідомили на сторінці у Facebook, що будівлю "Квіти України" позбавили статусу пам'ятки архітектури й монументального мистецтва. Таке рішення виніс Окружний адміністративний суд міста Києва (ОАСК).

"Розгляд проходив дуже швидко та за спрощеною процедурою, отже, учасників справи про це навіть не мали повідомляти. Ми дізналися виключно, бо пильнували", – повідомляють активісти у соцмережах.

Вони також додали, що тепер "Квіти України" більше не пам’ятка, не має охоронного статусу, на забудовника більше не діє припис Мінкульту про заборону будівельних робіт: "Кілька кроків – і він знов зможе повернутися до своєї фантазії про скляний офісний центр".

У своєму позові проти Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) та Департаменту охорони культурної спадщини КМДА (ДОКС) забудовник використав оцінку експертів комунального закладу "Центр консервації предметів археології", які заперечили цінність та унікальність будівлі, а також заявили, що вона не відповідає критеріям пам’ятки.

Архітектори показали, як може виглядати будівля "Квіти України"

У рішенні ОАСК вказано, що "факт фактичного "замороження" об'єкта в аварійному стані, який призводить до його руйнування та створює у місті Києві черговий "напіврозвалений" об'єкт радянських часів, в стані, який естетичної краси та цінності історичному обличчю Києва не додає".

Також зазначено, що були відсутні результати перевірок цього об'єкту та робіт, що відбувались на ньому органами Державної інспекції архітектури та містобудування (ДІАМ), а також відповідними Департаментами КМДА, що відповідають за вказані напрямки.

У рішенні вказано, що взагалі не було проаналізовано проєкт реконструкції позивача, адже "наданий до матеріалів справи позивачем проєкт майбутньої реконструкції свідчить про намір позивача зберегти архітектурний стиль та ідею вказаного об'єкту, та лише привести його до належного стану".

ГО "Зберегти Квіти України" буде "шукати юридичні шляхи вирішення цієї ситуації", а також закликає МКІП та ДОКС подати апеляцію на рішення суду.

Будівлю "Квіти України" позбавили статусу пам'ятки
Будівля "Квіти України". Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Міністерство культури та інформаційної політики подаватиме апеляційну скаргу, оскільки "Квіти України" залишаються пам'яткою культури та має охоронний статус.

"Збереження "Квіти України" – пріоритетне завдання у контексті загального збереження культурної спадщини для майбутніх поколінь. Ми продовжуємо боротьбу в юридичному полі. Але нам потрібна ваша підтримка", – зазначили в міністерстві.

Що відомо?

Будівля "Квіти України" знаходиться за адресою: вулиця Січових Стрільців, 49. Вона була зведена у стилі модернізму у 1983-1985 роках за проєктом архітектора Миколи Левчука. У 1986 році "Квіти України" були відзначені премією Спілки архітекторів як будівля року.

Там розміщувалася оранжерея для флористів і квітковий магазин. Останні десятки років будівля перебуває в приватній власності.

На початку червня 2021 року зʼявилось повідомлення про реконструкцію будинку — його планували перетворити на офісний центр із паркінгом. У відповідь активісти розібрали будівельний паркан, заблокували техніку та влаштували цілодобові чергування біля будинку.

6 серпня 2021 року міністр культури Олександр Ткаченко підписав указ щодо визнання будинку "Квіти України" пам’яткою архітектури монументального мистецтва місцевого значення. Цей статус означає, що її не можна зруйнувати або перебудувати, а можна тільки реставрувати.

Одночасно з цим архітектор "Квітів" Микола Левчук подав позов до суду проти нового власника й автора концепції реконструкції про порушення своїх авторських прав і про відшкодування моральної (нематеріальної) шкоди. 28 липня 2022 року стало відомо, що суд не задовольнив позов архітектора.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

На початок