США фіксують все більше злочинів Росії на окупованих територіях — Держдеп

США фіксують все більше злочинів Росії на окупованих територіях — Держдеп

США фіксують все більше злочинів Росії на окупованих територіях — Держдеп
Ексгумація тіл загиблих мешканців Бучі, вбитих під час окупації міста військами РФ, 2022 рік. Cуспільне

Сполучені Штати продовжують фіксувати повідомлення про російські воєнні злочини на окупованих територіях, у тому числі страти, катування та примусові депортації людей.

Про це під час брифінгу 21 листопада заявила посол Сполучених Штатів з особливих доручень у сфері глобального кримінального правосуддя Бет Ван Шаак, повідомляє пресслужба Державного департаменту США.

"Агресія проти України є явним порушенням Статуту ООН, і у нас з'являється все більше свідчень того, що ця агресія супроводжувалася системними воєнними злочинами, скоєними у всіх регіонах, де дислоковані російські війська. Сюди входять навмисні, невиборчі та невідповідні напади на громадянське населення та елементи громадянської інфраструктури. Ми спостерігаємо жорстоке поводження з цивільними та військовополоненими, а також спроби приховати ці злочини", — йдеться у повідомленні.

За її словами, ці злочини включають страти мирних громадян, тортури, гендерне насильство, в тому числі сексуальне насильство щодо жінок та дітей.

"Генеральна прокуратура України вже виявила тисячі інцидентів, які можуть кваліфікуватись як воєнні злочини. І все це без відомостей про те, що відбувається у районах, які все ще перебувають під окупацією чи контролем Росії. І тому ми очікуємо, що у міру звільнення цих районів накопичуватимуться додаткові докази", — підкреслила Бет Ван Шаак.

Також посадовиця звернула увагу на те, що порушення Росією міжнародного права включають створення масштабної транснаціональної інфраструктури фільтраційних операцій, яких нині зазнають тисячі громадян України.

"Є переконливі звіти про фізичне та психологічне насильство, у тому числі страти без суду й слідства, а також про насильницьке переміщення та депортацію, у тому числі тисяч українських дітей, які були викрадені та насильно усиновлені сім'ями в Росії", — додала вона.

Посадовиця підкреслила, що такі злочини фіксуються у всіх районах, де діяли російські сили, а також узгоджуються із діями російських військових під час минулих війн — в тому числі у Чечні, Сирії та Грузії.

"Ми дев'ять місяців перебуваємо в тому, що перетворилося на повномасштабне вторгнення в Україну, і війна президента Путіна проти України, як і раніше, призводить до руйнівних людських жертв — тисячі мирних жителів убито або поранено; щонайменше 13 мільйонів громадян України змушені залишити свої будинки; історичні міста буквально перетворилися на руїни", — підкреслила Бет Ван Шаак.

Відтак російське вторгнення в Україну підштовхує країни Заходу до безпрецедентних ініціатив щодо притягнення РФ до відповідальності.

"Сполучені Штати підтримують усі чинні міжнародні зусилля щодо розслідування та вивчення звірств в Україні, включаючи поточні розслідування Міжнародного кримінального суду з огляду на те, що Україна погодилася з його юрисдикцією. Є комісія ООН із розслідування, яка також займається моніторингом прав людини в Україні. А європейці сформували спільну слідчу групу через мережу Євроюст, яка нещодавно розробила та внесла поправки до свого статуту, щоб він міг бути сховищем доказів для скоєння міжнародних злочинів", — додала посадовиця.

Що відомо

  • 28 липня Сенат США ухвалив резолюцію, яка закликає Держдеп визнати Росію державою-спонсором тероризму через події в Україні, Чечні, Грузії та Сирії, які призвели "до загибелі незліченної кількості людей.
  • 14 вересня речник Державного департаменту США Нед Прайс заявив, що адміністрація президента Джо Байдена веде обговорення з Конгресом США запровадження проти Росії нових санкцій, які були б аналогічні оголошенню РФ країною-спонсором тероризму.
  • 15 вересня американські сенатори демократ Річард Блюменталь та республіканець Ліндсей Грем представили законопроєкт про визнання Росії країною-спонсором тероризму. Документ містить положення, що дозволить президентові США відмовитися від визнання країни спонсором тероризму з міркувань національної безпеки після того, як він засвідчить Конгресу, що Росія більше не підтримує акти міжнародного тероризму.
  • 17 листопада у Європейському парламенті узгодили текст резолюції про визнання Російської Федерації державою-спонсором тероризму.
  • 21 листопада Парламентська асамблея НАТО, яка зараз проходить у Мадриді, закликала створити спеціальний Міжнародний трибунал для покарання російських злочинців та визнала РФ державою-терористом.

Читайте також

Країни-члени НАТО підтримали створення спецтрибуналу для Росії, але цього недостатньо

Трибунал для Путіна. Як російське керівництво відповість за злочини в Україні

Чи притягнуть до відповідальності пропагандистів РФ, як в Нюрнберзькому процесі. Відповідає радник міжнародних судів

"Чи допомагають переговори подолати терор?": Зеленський закликав визнати РФ державою-терористом

На початок