Більшість українців вважають СРСР відповідальним за Другу світову разом із Німеччиною

Більшість українців вважають СРСР відповідальним за Другу світову разом із Німеччиною

Опитування
Більшість українців вважають СРСР відповідальним за Другу світову разом із Німеччиною
.

56% опитаних соціологами українців погоджуються із твердженням, що Радянський Союз є відповідальним за початок Другої світової війни разом із Німеччиною.

"Із твердженням, що СРСР разом із Німеччиною відповідальний за початок Другої світової війни, погоджуються 56% українців, не погоджуються із цим 24% і ще 20% не визначилися", — свідчать результати опитування фонду Демократичні ініціативи, яке проводилося спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 17 по 22 квітня.

Згідно з ним, щодо цього твердження немає кардинальних відмінностей між усіма віковими групами до 70 років, лише серед найстаршої категорії дещо менше погоджуються із ним, але тут більше невизначених. Регіональні відмінності становлять щонайбільше 19%: на заході з цим твердженням погоджуються 63%, а на сході — 44%.

Крім того, 39% українців підтримують відзначення в Україні обох дат: Дня пам’яті та примирення — 8 травня та Дня перемоги — 9 травня. На думку 32% громадян, відзначати варто лише День Перемоги 9 травня, 14% вважають, що варто відзначати лише День пам’яті та примирення 8 травня, а ще для 9% це питання байдуже. Такий баланс думок переважає у всіх регіонах. Дещо більше підтримують святкування лише 9 травня люди, старші за 60 років.

Водночас, згідно з опитуванням, близько 52% громадян притримуються радянської інтерпретації, що День Перемоги — це передусім відзначення перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні. 32% розуміють цю дату як день відзначення перемоги антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та внеску у неї українського народу.

Соціологи кажуть, що для 6% цей день є просто додатковим вихідним. Серед молоді дещо більше байдужих, а серед людей, старших за 70 років, істотно більше виражена підтримка радянської інтерпретації. До того ж, ця інтерпретація  більш поширена на сході та півдні, але різниця порівняно з заходом та центром у межах 10–15%.

Також визнання воїнів Української повстанської армії (УПА) борцями за незалежність України підтримують 44% українців, ще 22% — проти цього рішення; для 16% це байдуже і ще 17% громадян не визначилися із відповіддю.

Соціологи зазначають, що більш схвально до цього рішення ставляться на заході та в центрі України. Визнання воїнів УПА борцями за незалежність у східному та південному регіонах підтримують та не підтримують приблизно однакові частки — по 30% громадян.

Довідка. Опитування проводилося на всій підконтрольній Україні території методом Саті (телефонне інтерв'ю з використанням комп'ютера) на основі випадкової вибірки номерів мобільних телефонів серед повнолітніх осіб. Статистична похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Що відомо

  • До введення карантинних обмежень Інститут нацпам'яті планував провести меморіально-мистецькі акції, виставки і круглі столи до Дня пам’яті та примирення.
  • Дробович заявив, що УІНП має розказувати про людей, які зробили свій внесок, зокрема й проливали кров за українську незалежність, а визначати, хто з них є героєм, має народ.
  • Інститут національної пам'яті мав намір провести цикл лекцій з декомунізації по школах та інших навчальних заходах України.
  • В Українскому інституті національної пам'яті заявляють, що у зв’язку з продовженням карантину всі заходи інституту до Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом відбудуться онлайн, і сподіваються, що українці не порушуватимуть карантинні заходи.
На початок