"До кінця року в нас буде близько 2,6 млн безробітних" — заступниця міністерки економіки

"До кінця року в нас буде близько 2,6 млн безробітних" — заступниця міністерки економіки

Ексклюзивно
"До кінця року в нас буде близько 2,6 млн безробітних" — заступниця міністерки економіки
За офіційною інформацією державної служби зайнятості, на одну вакансію претендує до восьми осіб. Фото: Суспільне Суми

За офіційною інформацією державної служби зайнятості на одну вакансію претендує до восьми осіб. Кабінет міністрів України в свою чергу пропонує механізм залучення всіх, хто тимчасово втратив роботу, до"Армії відновлення" для виконання суспільно корисних робіт. Як буде працювати цей механізм, а також про інші можливості пошуку роботи в умовах війни розповіла Українському радіо заступниця міністерки економіки України Тетяна Бережна.

Ситуація з безробіттям в Україні

“Ми відслідковуємо безробіття як зареєстроване в центрі зайнятості, так і загальне. Якщо говорити про показники, які ми маємо з Центру зайнятості, то станом на сьогодні в Україні зареєстрована 241 тисяча безробітних, хоча станом на 23 лютого в нас було 317 тисяч таких осіб. Кількість зменшилася, тому що люди виїхали за кордон, знаходяться на тимчасово окупованих територіях та через інші фактори.

Проте по динаміці вакансій, які реєструють у Центрі зайнятості роботодавці, видно, що з літа їхня кількість почала збільшуватися. Сьогодні, наприклад, ми маємо 31 тисячу актуальних зареєстрованих вакансій, хоча якщо порівнювати з аналогічним періодом попереднього року, то тоді ми мали біля 70 тисяч вакансій. Тобто пропозиція на ринку праці зараз набагато менша.

"Зараз на одне робоче місце претендує 8 безробітних, а в минулому році в цей самий час на одне робоче місце претендувало 4 особи”.

Разом з тим, за її словами, тенденції щодо професій, які найбільше користуються попитом, не змінилися: “Найбільше вакансій подають підприємства, які складають частку переробної промисловості, підприємства, які зайняті в торгівлі, в сфері освіти, охорони здоров’я та наданні соціальної допомоги. Тому, як і до війни, найбільше вакансій подається для працевлаштування, наприклад, робітників з обслуговування та експлуатації устаткування та машин - водіїв та токарів, кваліфікованих робітників з інструментом - швачок, пекарів, малярів, слюсарів-сантехніків. Тому ми бачимо тенденцію до відбудування держави і нам потрібна сила, яка буде брати участь в цьому відновленні”.

“Та кількість зареєстрованих безробітних, яку ми можемо бачити зі статистики Державної служби зайнятості, - це лише ті, які стали на облік. Й зараз, під час війни, ми, на жаль, не отримуємо даних з Державної служби статистики, які б дали нам дуже конкретні цифри. Проте за допомогою макроекономічного моделювання, методології Міжнародної організації праці ми провели калькуляції та можемо констатувати, що до кінця року в нас буде близько 2,6 млн фактично безробітних. Якщо порівняти минулорічний показник, то це було 1,7 млн осіб, тобто кількість збільшилася трохи менше, як вдвічі".

Крім того, за словами Тетяни Бережної, кількість осіб, яких ми не зараховуємо до безробітних, - це особи, які виїхали, та ті, які знаходяться на окупованих територіях. Йдеться про дуже велику кількість людей.

Державні програми

Кабмін розробляє програми, які покликані побороти високий рівень безробіття. Програма “єРобота” - це можливість отримати від держави грант: якщо говорити про мікрогранти, то йдеться про суму до 250 тисяч гривень.

Податися можна через портал “Дія”. Там є шаблон бізнес-плану, який прикріплений до аплікаційної форми. "Після цього документи перевіряє “Ощадбанк”, аби зрозуміти, чи немає в людини податкового боргу, проблемних кредитів, чи не є вона в санкційних списках. Далі, аплікант запрошується на співбесіду в Державну службу зайнятості, де його розпитують про наміри створити бізнес, особливості бізнес-плану”, — коментує Тетяна Бережна.

За її словами, отримувач гранту несе відповідальність за цільове використання таких коштів. Ця допомога повертається, у формі податків і зборів, які отримувач повинен заплатити протягом трьох років з моменту отримання гранта.

Також, нещодавно був прийнятий закон № 2226, який дозволяє бізнесу, який працевлаштовує молодь, ветеранів, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю, отримувати певні пільги від держави: отримати компенсацію єдиного соціального внеску, який він би мав сплатити за цього працівника.

“Бізнес, який знаходиться, наприклад, в небезпечній зоні, може подати заявку про бажання переміститися на безпечну частину України. Послуги, які надає держава, полягають в тому, що за допомогою зусиль Укрпошти та Укрзалізниці переїжджають всі виробничі потужності, в тому числі і працівники. На місцях обласні військові адміністрації допомагають знайти місце проживання для працівників, місце виробничих потужностей, коворкінги. Таким чином держава допомагає людям не втратити роботу і переїхати”, - зазначила Бережна.

Читайте також

До кінця року рівень безробіття може сягнути 30% — Мінекономіки

Безробітні будуть залучені до "Армії відновлення" України — Мінекономіки активізує процес у регіонах

Уряд анонсував виплати роботодавцям для зменшення безробіття

На початок