Як говорити з дітьми про війну — розповідає психологиня з Миколаєва

Як говорити з дітьми про війну — розповідає психологиня з Миколаєва

Як говорити з дітьми про війну — розповідає психологиня з Миколаєва
Ілюстративне фото: Михайло Марків/УНІАН

Обстріли, сигнали повітряної тривоги, новини про війну та смерті, наслідки бойових дій. Діти, як і дорослі, не лишаються осторонь нової реальності, яка супроводжує українців з 24 лютого. Проте на відміну від батьків та старших родичів діти не завжди можуть зрозуміти, що відбувається в країні в цілому та безпосередньо із ними.

Як батькам говорити з дітьми про війну, кореспондентам Суспільного розповіла психологиня Ірина Даконова.

За словами психологині, батькам в жодному разі не можна мовчати та ігнорувати питання дитини про війну. Також не варто казати дитині, що вона ще маленька для таких питань або їй це знати не потрібно. Якщо дитина не отримає відповіді на свої питання від батьків, вона може почати вигадувати свої варіанти того, що відбувається, або почати шукати відповіді у власних джерелах, наприклад, в інтернеті.

"На відміну від дорослих діти не вміють правильно сприймати і фільтрувати інформацію. І краще ніж ви їм ніхто нічого не роз’яснить і не пояснить. Не думайте, що ви знаєте про що думають або що відчувають ваші діти. Краще запитайте дитину, як вона ставиться до подій навколо війни в Україні", — розповіла Ірина Даконова.

Якщо у дітей є свої думки або точка зору з приводу війни, обов’язково потрібно їх вислухати, проговорити, пояснити, поставити свої питання і почути думку дитини. Якщо у дитини не виникають запитання, ініціатором таких розмов мають бути батьки, адже відсутність запитань не означає, що дитині все зрозуміло, говорить Ірина Даконова.

"Не треба вигадувати зайвого або придумувати щось, варто називати речі своїми іменами. Якщо це обстріл, то використовуємо слово "обстріл", якщо людина загинула, не варто говорити, що вона заснула чи ще щось, треба казати як є. Але водночас говорити: "Я з тобою, все буде добре, я зроблю все, щоб ми були в безпеці", — розповіла психологиня.

Війна та бойові дії — це завжди стрес, говорить Ірина Даконова. Тому батькам слід бути готовими до будь-яких реакцій з боку дитини — плач, крик, хандра, навіть нервові зриви. У такому випадку обов’язково потрібно бути поруч, заспокоювати та співчувати дитині.

Як говорити з дітьми про війну — розповідає психологиня з Миколаєва
Засмучена дитина. Фото: Victoria_rt/pixabay

"Дуже важливо повторювати майже щодня, за будь-якої небезпечної ситуації казати, що все буде добре, що все буде гаразд, що ми будемо живі й здорові, що ми обов’язково переможемо. Треба бути поряд з дитиною, слухати її", — сказала психологиня.

Коли спускаєтесь із дитиною в укриття, візьміть із собою її улюблену іграшку, теплу ковдру, термос з улюбленим напоєм. Просіть дитину міцно обіймати вас, якщо вона відчуває тривогу або налякана, обіймайте її у відповідь.

"Треба пояснювати дитині, що варто пережити цей момент, що так буде не завжди, що все буде набагато краще. Дуже важливо постійно повторювати дитині, що ви готові до всього, що ніколи не покинете її й обов’язково її захистите. Також дуже важливо зазначати, що будь-яка війна закінчується", — розповіла Ірина Даконова.

Аби уникнути психологічних травм у дитини, слід більше часу проводити з нею — разом малювати, дивитись мультики, грати, читати, гуляти за можливості.

Як говорити з дітьми про війну — розповідає психологиня з Миколаєва
Дитина малює. Фото: MireXa/pixabay

Також батькам варто навчитися контролювати свої емоції.

"Не забувайте, що ви є прикладом для дитини, вони повторюють все за вами. Якщо вашою реакцією на воєнні дії буде агресія, діти теж переймуть агресію, паніка — будуть панікувати, лють і страх — так само. Тому спочатку потрібно контролювати себе, так буде легше переживати емоційно обставини й дитині", — розповіла психологиня.

Читайте також

Мілітарі одяг та відмова "здати" Миколаїв: мер Сєнкевич розповів, як його змінила війна

На Миколаївщині спалили "Москву" та зібрали гроші для ЗСУ

Виставка-прилаштування. У Миколаєві двадцять тварин знайшли собі нових господарів

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок