Росія готує провокації з "брудною бомбою", Богуслаєва заарештували, Зеленський звернувся до Ізраїлю. Онлайн

Росія готує провокації з "брудною бомбою", Богуслаєва заарештували, Зеленський звернувся до Ізраїлю. Онлайн

Росія готує провокації з "брудною бомбою", Богуслаєва заарештували, Зеленський звернувся до Ізраїлю. Онлайн
. Українські солдати на бойових позиціях у Бахмуті, Донецька область, 21 жовтня, фото: AP

24 жовтня — 243-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

  • Шевченківський районний суд відправив під варту на 60 діб президента АТ "Мотор Січ" В'ячеслава Богуслаєва. Такий же захід було обрано начальнику департаменту зовнішньоекономічної діяльності "Мотор Січ" Олегу Дзюбі. Богуслаєва і Дзюбу звинувачують у колабораційній діяльності та пособництві державі-агресору. Їх підозрюють в організації схеми з постачання товарів військового призначення для російської штурмової авіації.
  • Голова комітету начальників штабів Збройних сил Великої Британії адмірал Тоні Радкін поговорив телефоном із начальником Генштабу ЗС Росії Валерієм Герасимовим та відкинув звинувачення російської сторони у тому, що Україна нібито готується до дій, які сприятимуть ескалації війни.
  • Президент Володимир Зеленський підписав указ про призначення Сергія Попка начальником Київської міської військової адміністрації. На цій посаді він замінить Миколу Жирнова. Попок у 2016-2019 роках обіймав посаду командувача Сухопутних військ Збройних Сил України.
  • Росія чинить перешкоди роботі "зернового коридору". Російські інспектори у Стамбулі суттєво затримують перевірку суден, які прямують до портів України для завантаження зерновими або вже є завантаженими та прямують до кінцевого пункту призначення. Наразі понад 165 суден застрягли в черзі біля протоки Босфор.
  • Очільник ГУР Кирило Буданов попередив, що російський терор із використанням іранських дронів-камікадзе може тривати ще довго, а також пояснив, що мінування Каховської ГЕС проведено для часткового руйнування, оскільки для повного знищення потрібні десятки тонн вибухівки.
  • На території Білорусі помітили групу іранських інструкторів, які ймовірно навчають російських військових застосовувати БПЛА “Shahed-136”.
  • Очільник МЗС Дмитро Кулеба запросив експертів Міжнародного агентства з атомної енергії в Україну, щоб ті відвідали місця так званої розробки "брудної бомби", про які заявила Росія. За його словами, гендиректор Рафаель Гроссі погодився на це.
  • Міністр оборони Російської Федерації Сергій Шойгу 23 жовтня провів телефонні перемовини з главами оборонних відомств Великої Британії, Франції, Туреччини та Сполучених Штатів. У розмовах з міністрами Шойгу звинуватив Україну у підготовці провокацій з використанням "брудної бомби". Зеленський заявив, що російський міністр влаштував "телефонну карусель", а голова МЗС Кулеба додав, що заяви Шойгу "є брехнею настільки ж абсурдною, настільки й небезпечною".

Суспільне завершує текстовий онлайн 243 дня війни. Хроніку 25 жовтня — читайте тут.

На кордоні з Білоруссю ситуація стабільна — ДПСУ

Андрій Демченко, речник Державної прикордонної служби України в ефірі Суспільного повідомив, що по лінії кордону або прикордонню Білорусі не відмічається якихось змін в обстановці щодо кількісного складу військових підрозділів Білорусі.

Водночас по всій ділянці кордону України з Білоруссю "приділяється важлива увага".

За його словами, Україна ніколи не відкидала того, що з території Білорусі підрозділи цієї країни можуть долучитися до війни, яку розв`язала Росія.

"Треба пам’ятати, що з території Білорусі рос. війська заходили на нашу територію. Білорусь також є майданчиком, звідки також завдаються ракетні удари по нашій країні. І за останній час також фіксується і використання дронів-камікадзе з цього напрямку", — зазначив він.

"Тому ми готуємося, що може бути загроза ескалації ситуації в будь-який момент. Або ж підрозділи РФ, або підрозділи Білорусі можуть долучитися до війни, і спробувати або повторно, або здійснити вторгнення на територію України", — додав Демченко.

Демченко наголосив, що кордон охороняється усім сектором оборони країни: від підрозділів Держприкордонслужби, ЗСУ, Нацгвардії "для того, щоб максимально укріпити цей напрямок, як безпосередньо по лінії кордону, так і в прикордонні".

Риторика Білорусі та останні спільні навчання з РФ змушують Україну бути готовою до розвитку ситуації, додав Демченко: "Але та риторика, яка останнім часом лунає від, в т.ч. і так званої влади Білорусі, коли вони говорять про спільні кордони союзної держави, коли вони готові прийняти певну кількість військових Росії для того, щоб укріпити своє військове угруповання, це змушує Україну бути готовою до розвитку ситуації. Всі наші військовослужбовці мотивовані, не будуть відступати. Вони навпаки будуть бити ворога, який спробує вдертися на територію нашої країни".

Відповідального за Кримський міст звільнили

Заступника голови Міністерства транспорту Росії Олександр Суханов, який у тому числі відповідав за безпеку на незаконному Керченському (Кримському) мосту, відправили у відставку. Розпорядження 24 жовтня підписав прем'єр-міністр Росії Михайло Мішустін, передає Крим.Реалії.

У документі мовиться, що Суханов сам попросив про відставку. Суханов з 2017 року займався роботою федерального підприємства "Управління відомчої охорони Мінтрансу". Цей підрозділ відповідав у тому числі за транспортну безпеку Кримського мосту.

Росія готує провокації з "брудною бомбою", Богуслаєва заарештували, Зеленський звернувся до Ізраїлю. Онлайн
8 жовтня 2022 року. Кримський міст. Фото: AP

8 жовтня на Кримському мосту стався вибух і пожежа.

У МЗС відреагували на заяву Орбана про антиросійські санкції

У Міністерстві закордонних справ України відреагували на заяву прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, що через санкції та допомогу Україні війна може поширитись на ЄС. "Якщо ЄС припинить санкційний тиск на Росію та військову допомогу Україні, то російські танки, але ми цього жодним чином не бажаємо, будуть в Будапешті швидше, ніж хтось із угорського уряду зможе додзвонитися в Москву. Українці платять власними життями за мир і спокій в європейських містах. Не потрібно цього забувати", – написав речник МЗС Олег Ніколенко.

Ніколенко наголосив, що допомога Україні – не благодійництво, а насамперед інвестиції Європи у власну безпеку.

Раніше прем’єр Угорщини Віктор Орбан в інтерв’ю газеті Budapester Zeitung заявив, що підтримка Євросоюзом України шляхом санкцій і військової допомоги збільшує ризик поширення війни на територію блоку: "Почалося з санкцій, продовжилося поставками зброї, а зараз ми вже тренуємо українських солдатів. Це надзвичайно небезпечна спіраль. Маленькими кроками ми все ближче і ближче підходимо до безпосередньої участі у війні. Якщо ми не зупинимо цей процес, то самі опинимося у війні, чого ми поки що не хочемо".

Резніков поговорив з Остіном

Міністр оборони України Олексій Резніков провів телефонну розмову з главою Пентагону Ллойдом Остіном.

"Ціную чітку позицію США щодо нереагування на провокації та нульової терпимості до шантажу. Ми також обговорили наступний Пакет допомоги США в галузі безпеки для України. Подробиці згодом", — цитує Міноборони Резнікова.

МАГАТЕ готується найближчими днями проінспектувати два ядерні на тлі заяв РФ

Інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) відвідають два ядерні об’єкти в Україні. У заяві 24 жовтня ідеться, що у МАГАТЕ знають про заяви Російської Федерації (про "брудну бомбу"), заявив гендиректор агентства Рафаель Маріано Гроссі.

Він додав, що сьогодні МАГАТЕ отримало від України письмовий запит на направлення груп інспекторів для проведення верифікаційних заходів у двох місцях.

"МАГАТЕ проінспектувало одне з цих місць місяць тому, і всі наші висновки узгоджувалися з деклараціями України про гарантії, — сказав Гроссі. — Жодної незаявленої ядерної діяльності або матеріалів там не виявлено".

МАГАТЕ готується відвідати місця найближчими днями.

Метою візитів буде виявлення будь-якої можливої незаявленої ядерної діяльності та матеріалів.

Раніше міністр закордонних справ Кулеба запросив експертів МАГАТЕ відвідати місця, де, як стверджує РФ, Україна займається розробкою радіологічної зброї.

Зброя, санкції, визнання РФ — державою-спонсором тероризму. Що розглядатимуть на саміті Кримської платформи

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в ефірі "Суспільного" розповів про головні питання, що обговорюватимуться під час саміту Кримської платформи.

"Крок номер один, щоб у них було достатньо зброї, військового устаткування для того, щоб вийти на адмінмежу з Кримом. Це змінить повністю стратегічно ситуацію, і саме над цим ми зараз працюємо. Тема зброї, у тому числі протиповітряної, теж на цьому саміті буде однією з ключових. Визнання Росії державою-спонсором тероризму — це будинок, який треба будувати по цеглинці. Кілька днів тому група Єрмака-Макфола проголосила однією з важливих задач саме обмеження прав Росії у FATF. А через кілька днів після цієї заяви FATF суттєво обмежила Росію в правах. І це крок, який наближає Росію до отримання статусу спонсора тероризму", — наголосив Кулеба.

Він додав, що наразі Кримська платформа зібрала близько 200 експертів з усього світу.

У МЗС відповіли на заклики Орбана не допомагати Україні

Як заявив спікер МЗС Олег Ніколенко що українці платять власними життями за мир та спокій у всій Європі.

"Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан вважає, що підтримка України з боку ЄС шляхом санкцій і військової допомоги збільшує ризик поширення війни на територію блоку. "Якщо ми не зупинимо цей процес, то самі опинимося у війні, чого ми поки що не хочемо", – зазначив Ніколенко.

Він додав, якщо ЄС припинить санкційний тиск на Росію та військову допомогу Україні, то російські танки, але ми цього жодним чином не бажаємо, будуть в Будапешті швидше, ніж хтось з угорського уряду зможе додзвонитися в Москву.

"Українці платять власними життями за мир і спокій в європейських містах. Не потрібно цього забувати. Допомога Україні — не благодійництво. Це насамперед інвестиції Європи у власну безпеку. Лише спільними зусиллями можливо зупинити російську загрозу", — зазначив дипломат.

Що сказав Орбан

В інтерв'ю виданню Budapester Zeitung прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що підтримка України шляхом санкцій і військової допомоги ЄС може призвести до поширення війни на всю територію Євросоюзу.

"Європа зараз підтримує Україну таким чином, що наш континент втягується в спіраль ескалації. З кожним днем зростає небезпека того, що війна може поширитися і на країни ЄС. Все почалося з санкцій, продовжилося поставками зброї, і тепер ми вже займаємося навчанням українських солдатів. Це надзвичайно небезпечна спіраль. Маленькими кроками ми все ближче і ближче підходимо до безпосередньої участі у війні. Якщо ми не зупинимо цей процес, то в кінцевому підсумку самі опинимося в стані війни, чого, однак, ми поки не хочемо", — заявив Орбан.

У ГУР назвали ймовірні причини падіння російського літака в Іркутську

Про це повідомляє пресслужба Головного управління розвідки Міноборони.

"Літак ЗС РФ, що впав на житловий будинок в Іркутську – зазнав катастрофи через низьку якість проведених ремонтних робіт. У результаті льотних випробовувань двох літаків Су-30СМ над Іркутськом, один з них зазнав аварії та впав на житловий будинок. Екіпаж загинув. Відомо, що обидва літаки проходили випробовування після проведення ремонтних робіт. Один з них після виконання плану польоту приземлився на аеродромі, другий залишився в повітрі, а екіпаж 20 хвилин не виходив на зв’язок", — зазначили у ГУР.

Читайте також: У російському Іркутську винищувач впав на будинок, пілоти загинули

Перший літак злетів знову та наблизився до аварійного судна. Пілоти візуально засвідчили, що екіпаж аварійного літака – загинув, ймовірно через несправну кисневу систему. Після закінчення палива, несправний літак впав на житловий будинок в районі Новоленіно.

"Катастрофа російського літака пов’язана з низьким рівнем виконання ремонтних робіт. В результаті під час польоту відбулась розгерметизація салону. Екіпаж не зміг катапультуватись, що призвело до загибелі обох пілотів. Ім’я одного із загиблих – Віктор Крюков", — йдеться у повідомленні розвідки.

У Києві розглянуть петицію щодо відновлення будинку, зруйнованого дроном-камікадзе

Петиція про відновлення пошкодженого дроном 120-літнього будинку на Жилянській, 116-А у Києві зібрала 6022 підписи. Про це йдеться у розділі "Петиції" на сайті Київської міської держадміністрації. Тепер ініціативу активістів мають розглянути відповідальні особи Київської міської ради і надати автору офіційну відповідь.

Ініціатором збору підписів був Семен Широчин краєзнавець, фотограф, дослідник забудови Києва. При поданні петиції він зауважував, що будинок на Жилянській — це будинок купця Йосипа Лева, що є цікавим прикладом київського цегляного стилю початку ХХ століття.

Росія готує провокації з "брудною бомбою", Богуслаєва заарештували, Зеленський звернувся до Ізраїлю. Онлайн
Будинок до російського обстрілу. Фото: КМДА

Росія готує провокації з "брудною бомбою", Богуслаєва заарештували, Зеленський звернувся до Ізраїлю. Онлайн
Наслідки російського обстрілу. Фото: Дмитро Перов / Facebook

На Херсонщині ЗСУ збили третій за добу російський вертоліт Ка-5

Про це повідомляє пресслужба Повітряних Сил.

"24 жовтня, близько 21.30 години, в Бериславському районі Херсонщини, підрозділом Херсонської зенітної ракетної бригади повітряного командування "Південь" Повітряних Сил ЗС України збито третій за добу російський вертоліт Ка-52, можливо із двигунами від українського виробника", — йдеться у повідомленні.

Суспільне подало заяву до Європейського суду з прав людини через обстріли телевеж

Суспільне МовленняСуспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й канали Суспільного радіо (Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура), а також 24 регіональні телерадіокомпанії. подало заяву до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) про ймовірне порушення Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також міжнародних протоколів. Мова йде про неможливість поширювати мовником інформацію внаслідок обстрілів, ракетних та авіаційних ударів Росією по телевежах, захоплення об’єктів інфраструктури тощо.

Заява подана за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини.

"10 стаття Конвенції передбачає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів. З кінця лютого до середини вересня Росія здійснила низку нападів для унеможливлення роботи Суспільного, чим порушила право мовника поширювати інформацію", — повідомив представник інтересів Суспільного, адвокат Сергій Заєць.
Читайте також: Нове розслідування, спілкування з постраждалими та співпраця з прокуратурою — Інна Білецька про «Щоденник вцілілої»

Внаслідок нападів Росії:

  • були нанесені ракетні або авіаційні удари по телевежах в Києві, Харкові та Ізюмі, Лисичанську (Луганська область), Коростені (Житомирська область), Білопіллі (Сумська область), Антополі (Рівненська область), Вінниці, Оріхові (Запорізька область). На деякий час мовлення на цих територіях було припинено;
  • російські військові захопили телевежу в Мелітополі, через що припинено мовлення в низці міст;
  • здійснені спроби глушіння сигналу каналів Суспільного на супутнику Amos;
  • здійснена спроба знищення телевізійного архіву через запущений вірус на сайті.

Розслідувачі Bellingcat викрили мережу навідників російських ракет

Про це у своєму Twitter написав засновник і креативний директор Bellingcat Еліот Хіггінс. За його словами, протягом останніх місяців співробітники Bellingcat займалися розслідуванням складу команди, яка відповідальна за програмування російських крилатих ракет, запущених по цілях в Україні, які часто вражають цивільну інфраструктуру.

Разом із колегами з Der Spiegel та The Insider їм вдалося з’ясувати, що російські військові, які займаються програмування ракет, входять до складу Головного обчислювального центру Генерального штабу Збройних сил Росії.

"Яка саме структура у Збройних силах Росії займається визначенням цілей та польотних траєкторій для керованих ракет — не очевидно з відкритих джерел. Щоб знайти відповідь на це запитання, ми проаналізували дані тисяч випускників провідних військових інститутів Росії, що спеціалізуються на ракетобудуванні та цілевказуванні, зокрема підмосковній Військовій академії Ракетних військ стратегічного призначення та петербурзького Військово-морського інженерного інституту. Деякі з них після випуску надійшли на службу до Головного обчислювального центру (ГОЦ) Збройних сил — це звучить як саме місце, де можуть займатися обчисленням траєкторій керованих ракет, хоча у відкритих джерелах про ГОЦ не так багато інформації", — йдеться у матеріалі розслідувачів.

Усі ракетники, які перейшли на службу до ГОЦ, ​​зареєстровані як ті, що проживають і працюють за адресою Знам'янка, 19 у Москві — офіційній адресі Генштабу Збройних сил Росії.

При цьому офіційно функції ГОЦ описуються у військових виданнях як надання ІТ-послуг" та "автоматизація" Збройних сил. Ця установа рідко згадується у російських ЗМІ, зазначає видання, а більшість із тих співробітників ГОЦ, ​​чию біографію вдалося вивчити розслідувачам, закінчили або Академію Ракетних військ стратегічного призначення (зокрема, її філію в Серпухові), або Військово-морський інженерний інститут.

Зеленський назвав досягнення за вісім місяців повномасштабної війни

Про це президент України заявив у вечірньому зверненні за підсумками 243-го дня війни.

"Ми відстояли незалежність нашої держави – і Росії це вже не змінити. Крок за кроком звільняємо українську землю. Зараз звучать Донбас, Харківщина, Херсонщина. Але звучатимуть і Запорізька область, і Крим: прийде час – і вся Україна буде вільною", — зазначив Володимир Зеленський.

Він додав що "Україна ламає так звану другу армію світу – і відтепер Росія буде тільки прохачкою": "Щось там випрошує в Ірані, щось намагається вичавити із західних держав – вигадуючи різні нісенітниці про Україну. Російський потенціал розтрачується на війну проти нашої держави й усього вільного світу. Був газовий вплив – немає. Був військовий вплив – випарується. Була політична вага – тепер ізоляція. Були ідеологічні амбіції – тепер лише огида".

Зеленський зауважив, що це важлива зміна конфігурації в Євразії: чим більше свого потенціалу Росія втратить зараз, тим більше реальної свободи отримають усі народи і поруч з Росією, і в її межах. Україна – у першу чергу.

До кінця року рівень безробіття може сягнути 30%

Про це під час виступу на V українсько-німецькому економічному форумі заявила віцепрем’єр-міністр — міністр економіки Юлія Свириденко.

"До кінця року ми очікуємо достатньо високий рівень безробіття — до 30%", — зазначила урядовиця.

Вона додала, що проблема безробіття нині є одним із викликів для уряду, зокрема — питання працевлаштування людей та повернення їх з-за кордону. Свириденко наголосила, що Україна працює над збереженням нормального функціонування та відновленням економіки.

Зима в Україні буде теплішою, ніж зазвичай

Про це в ефірі "Суспільного" заявила завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух.

"Якщо говорити про прогноз цьогорічної зими, то тут у нас все ж таки є надія. Відповідно до тих останніх прогнозів, які ми зараз маємо зі світових центрів даних, зима має бути загалом теплою, лютих затяжних морозів не повинно бути, хоча й можливі похолодання. Середня температура буде на 1-2 градуси вище кліматичної норми", — зазначила Балабух.

У Пентагоні не мають ознак того, що РФ планує застосування ядерної зброї

"Українці не створюють "брудну бомбу", але у нас також немає жодних ознак того, що росіяни прийняли рішення застосувати ядерну зброю. Тому ми будемо продовжувати уважно стежити за цим. Ми будемо тримати відкритими лінії зв'язку з союзниками, партнерами, українцями й росіянами, наша увага буде як і раніше зосереджена на роботі з нашими союзниками, партнерами, щоб надати українцям підтримку, якої вони потребують для захисту своєї країни", — заявив на брифінгу представник Пентагону.

Пес, якого врятували з Куп'янська, житиме у родині італійського співака Андреа Бочеллі

Про історію Джека повідомив у Facebook депутат Київради Олесь Маляревич 24 жовтня.

"Джек жив в місті Куп‘янськ, опинився в окупації, майже втратив слух внаслідок вибухів, мав невелике осколкове поранення на спині", — написав Маляревич.

За його словами, Джека знайшли на другий день після звільнення Куп'янська від російських окупантів.

"Я розповів про Джека своєму американському другу Амеду та брату. Через декілька днів відбулась доленосна зустріч Джека за Амедом, де він одразу запропонував знайти Джеку новий безпечний дім, і знайшов!", — написав Маляревич.

З Куп'янська собаку забрали до Києва, там йому зробили операцію, розповів депутат: "Видалили зі старої рани на спині осколок, протягом п‘яти днів робили все можливе, щоб максимально поправити здоров’я Джека". Після цього Джека відвезли до Італії, де його прийняв співак Андреа Бочеллі.

В окупованому Маріуполі не працюють обіцяні колаборантами котельні

Про це йдеться у повідомленні Маріупольскої міської ради.

"Окупанти показували для пропагандистської картинки про підготовку до опалювального сезону. Розповідали про ремонти будинків та пересувні котельні", — зазначили у міськраді.

За даними міськради, колабораційна влада міста зрізала батареї та демонтувала дахи у багатьох будинках. Як розповіли в адміністрації Маріуполя, у будинку на вулиці Зелінського, 47 демонтований дах над двома під'їздами майже тиждень.

"Через дощ, вода затопила всі квартири до рівня третього поверху. Така ж ситуація у жителів на бульварі Богдана Хмельницького, 20А. Цілий будинок залишається без ремонту", — йдеться у повідомленні.

Від початку війни кількість громадян, що повертались, перевищила тих, хто виїжджав — Опендатабот

Різниця між кількістю українців, що виїхали та повернулись з-за кордону за 8 місяців поточного року, становить 2 179 821 осіб, повідомляє "Опендатабот", платформа для роботи з відкритими даними, посилаючись на дані Державної прикордонної служби.

Загалом з лютого по серпень поточного року з країни виїхало 9,3 мільйона людей, повернулося — 7,4 мільйона українців. Перший сплеск повернень стався у травні — вперше з моменту розгортання бойових дій кількість громадян, які в'їжджали в країну, перевищила кількість тих, хто виїжджав. Відтоді за літо цей показник став постійним: поверталося більше, аніж залишало країну.

Уряд при розрахунку бюджету на 2023 рік орієнтується на 34,5 млн українців. У бюджеті 2022 року розрахунок вівся з огляду на 34,9 млн громадян.

У той час управління Верховного комісара (УВКБ) ООН у справах біженців вважає, що наразі в Європі перебуває 7,6 млн українських біженців, 4,2 мільйона зареєструвалися та попросили про прихисток та допомогу.

Президент "Мотор Січ" Богуслаєв заявив, що задоволений рішенням суду

Під час засідання в Шевченківському суді столиці про це заявив президент компанії "Мотор Січ" В'ячеслав Богуслаєв.

Раніше в суді він не визнав, що "Мотор Січ" постачала авіадвигуни до РФ: "Моє завдання — робити гвинтокрили. Я робив гвинтокрили для української армії".

Нацполіція веде понад 39 тис проваджень щодо злочинів військових РФ

"Від початку вторгнення слідчими Нацполу розпочато понад 39 тисяч кримінальних проваджень за фактами вчинення на території України злочинів військовослужбовцями РФ або їхніми посібниками. А щодо співпраці населення або громадян України з країною-агресором ми розпочали вже 1772 провадження, у яких 324 особам вже повідомлено про підозру, а до суду вже скеровано 180 кримінальних проваджень", — заявив в ефірі телемарафону "Єдині новини" заступник міністра внутрішніх справ Євген Єнін.

Він додав, що на деокупованих територіях, "стоять черги з громадян, які звертаються до органів Нацполіції з інформацією про вчинені злочини": "Цей живий ланцюг — ми бачимо щире бажання наших співвітчизників допомагати поліції, розповідати, як поводили себе окупанти, міська адміністрація, співробітники правоохоронних чи контролюючих органів".

У Херсоні з виправної колонії № 90 росіяни звільнили більшість злочинців

З виправної колонії № 90 в Херсоні, після так званих бесід з представниками ФСБ Російської Федерації, звільнили більшість злочинців, йдеться в оперативній інформації Генерального штабу ЗСУ.

На тимчасово окупованій частині Херсонської області російські окупаційні війська активно вербують ув’язнених для поповнення своїх поточних втрат.

Водночас окупанти продовжують евакуацію поранених на тимчасово окуповану територію автономної республіки Крим.

Деокупована площа Донеччини складає понад півтори тисячі км — МВС

"У Донецькій області на звільнених територіях поліція забезпечує стабілізаційні заходи та відновлення правопорядку у 43 населених пунктах, які було деокуповано. Загалом там мешкає понад 5000 громадян. Деокупована площа складає понад півтори тисячі км. Проводиться робота з населенням. Ми розпочали з обходів кожного помешкання, квартири, будинку. Проводимо дуже кропітку роботу по збору доказів воєнних злочинів, які вчинялися російськими агресорами та їхніми колаборантами", — розповів в ефірі телемарафону "Єдині новини" заступник міністра внутрішніх справ Євген Єнін.

У Донецькій області в період з 26 вересня було викрито понад 212 осіб, які причетні або можуть бути причетними до співпраці з окупаційними військами.

Він також додав, що на Харківщині забезпечено стабілізаційні заходи та відновлення правопорядку у 227 населених пунктах. Задокументовано понад 2046 воєнних злочинів. Поліцейськими Харківщини затримано 29 осіб, які причетні або можуть бути причетними до співпраці з окупаційною владою.

На Херсонщині — поліцією забезпечено стабілізаційні заходи у 88 населених пунктах. Деокупована площа складає 2,5 тис. кв. км, задокументовано 194 воєнні злочини.

Столтенберг: Твердження про те, що Україна готується застосувати брудні бомби — абсурдні

Росія не повинна використовувати помилкові заяви (щодо "брудної бомби" - ред.) як привід для ескалації війни в Україні, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

"Твердження про те, що Україна готується використовувати брудні бомби в Україні, абсурдно", — зазначив Столтенберг в інтерв'ю POLITICO в штаб-квартирі Альянсу в Брюсселі.

Коментарі глави НАТО прозвучали після того, як міністр оборони Росії Сергій Шойгу в минулі вихідні повідомив своїм британським, французьким і турецьким колегам, що Україна, можливо, готується використовувати "брудну бомбу" — пристрій, в якому звичайні вибухові речовини поєднуються з радіоактивними матеріалами.

СБУ суд взяв президента "Мотор Січі" під варту на 60 діб

Як повідомляє кореспондент Суспільного, Шевченківський районний суд обрав міру запобіжного заходу для президента АТ "Мотор Січ" В'ячеславу Богуслаєву у вигляді тримання під вартою на 60 діб.

Крім президента "Мотор Січі", аналогічний запобіжний захід обраний для керівника одного із департаментів цього підприємства, якого також затримала СБУ. Обом фігурантам повідомлено про підозру за наступними статтями Кримінального кодексу України:

  • ст. 111-1 (колабораційна діяльність);
  • ст. 111-2 (пособництво державі агресору).

Розрахунок броньованої бойової машини на Миколаївщині. Як працює танк Т-64

На миколаївсько-херсонському напрямку ЗСУ знищують позиції російських військ за допомогою танку Т-64. Про це кореспондентам Суспільного розповів військовослужбовець, командир бойової машини Ілля.

"Т-64 — це одна із тих, що лишилася в нашому батальйоні. У неї більший бойовий комплект і це дозволяє більше вистрілити ніж Т-72. Але противник зараз цього не дозволяє, він нас у відповідь тут же криє", — розповідає Ілля.

Б'ють військові по легкій бронетехніці та піхоті противника. Роботу танку коригує взводний та командир роти.

"Ми заїжджаємо в капонір, прив’язуємо танк по планшету через програму, наводимо пушку, підіймаємо її вверх та робимо постріл. Далі нас коригують: переліт чи недоліт, праворуч чи ліворуч. І так ми коригуємо ціль та ведемо вогонь прямим ураженням по противнику", — розповідає Ілля.

За хвилину військові можуть здійснити від двох до шести пострілів.

Чи не час Ізраїлю обрати, із ким ви? — Зеленський

З таким питанням президент Володимир Зеленський звернувся до учасників Саміту демократії Haaretz.

Haaretz – одне з провідних і найстаріших медіа в інформаційному полі Ізраїлю, що користується авторитетом не лише на національному рівні, а й в усьому демократичному світі.

"Чи не час Ізраїлю обрати, із ким ви? Чи з демократичним світом, який пліч-о-пліч бореться проти екзистенційної загрози своєму існуванню? Чи з тими, хто заплющує очі на російський терор навіть тоді, коли ціною продовження терору є повна руйнація глобальної безпеки? — наголосив Зеленський. — Я вірю, що ви дасте справедливі відповіді на мої запитання. Я дякую народу Ізраїлю за розуміння й допомогу, зокрема медичну, яку ми отримали від вашого суспільства. Дякую вам і всім медіа Ізраїлю, які поширюють правду про цю війну та засуджують російський терор. Дякую всім вашим людям, які виходили на вулиці після початку повномасштабної війни. І ми бачили: нас підтримують на Землі обітованій. Вірю, що ми побачимо підтримку й у небі".

За добу російські війська завдали близько 20 ударів по території України

"Окупанти завдали три ракетних та сім авіаційних ударів, здійснили три обстріли з реактивних систем залпового вогню. Ворожих ударів зазнали об’єкти цивільної інфраструктури у Куп’янську Харківської області, Вугледарі та Соледарі Донецької області і місті Миколаєві", — повідомляється у вечірньому зведенні Генштабу.

  • На Волинському та Поліському напрямках обстановка без суттєвих змін. Зберігається загроза завдання ракетних та авіаційних ударів по об’єктах критичної інфраструктури України з території республіки Білорусь. Зокрема і ударними БпЛА іранського виробництва.
  • на Слобожанському напрямку – росіяни вели обстріли з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії, в районах населених пунктів Красне, Огірцеве, Стариця та Чугунівка;
  • на Куп’янському та Лиманському напрямках – з танків та артилерії різних типів, в районах населених пунктів Берестове, Кислівка, Кам’янка, Дронівка, Зарічне, Надія та Білогорівка;
  • на Бахмутському напрямку – з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії, в районах населених пунктів Бахмутське, Бахмут, Білогорівка, Веселе, Зеленопілля, Кліщіївка, Курдюмівка, Верхньокам’янське, Озарянівка, Опитне, Соледар, Спірне та Яковлівка;
  • на Авдіївському напрямку – з танків та різнокаліберної артилерії, в районах населених пунктів Авдіївка, Бердичі, Водяне, Невельське, Красногорівка, Костянтинівка, Новомихайлівка, Мар’їнка та Первомайське;
  • на Новопавлівському та Запорізькому напрямках – з танків та усього спектру артилерії, в районах населених пунктів Велика Новосілка, Времівка, Вугледар, Гуляйполе, Залізничне, Малинівка, Микільське, Ольгівське, Павлівка та Шевченко.
  • на Південнобузькому напрямку — військові РФ вели обстріли, зокрема, в райони Квітневого, Благодатного, Білогірки, Правдиного, Партизанського, Давидового Броду та Трифонівки.

Крім того, росіяни продовжують мінувати мости та переправи на шляхах відступу в Миколаївській та Херсонській областях.

У Генштабі Британії відкинули звинувачення Росії щодо ескалації війни з боку України

Як повідомляє Міністерство оборони Великої Британії, голова комітету начальників штабів Збройних сил Великої Британії адмірал Тоні Радкін поговорив телефоном із начальником Генштабу ЗС Росії Валерієм Герасимовим та відкинув звинувачення російської сторони у тому, що Україна нібито готується до дій, які сприятимуть ескалації війни.

РФ закуповує в Ірані бронежилети й шоломи для мобілізованих

Про це повідомляє Головне управління розвідки Міністерства оборони.

"Через неспроможність забезпечити нову хвилю мобілізованих необхідною амуніцією власного виробництва, РФ починає використовувати спорядження іранського виробництва. Найближчим часом заплановано передачу 3000 одиниць бронезахисту – 1500 бронежилетів, 1500 шоломів виробництва "Milad", — йдеться у повідомленні ГУР.

За даними розвідників, нині іранська амуніція перебуває на складі 1061 центру матеріально-технічного забезпечення 3 мотострілецької дивізії у Білгородської області.

При цьому влада Ірану також планує відправити нову групу радників для допомоги росіянам у бойовому застосуванні нового типу БПЛА — "Arash-2", а також іранських ракет класу "земля-земля", поставки яких планується розпочати вже найближчим часом.

У РФ продовжують обговорювати "брудну бомбу": начальник Генштабу РФ подзвонив Марку Міллі

Начальник Генштабу Росії Валерій Герасимов поговорив телефоном з головою Комітету начальників штабів збройних сил США генералом Марком Міллі.

"В ході розмови продовжено обговорення з американською стороною ситуації, пов'язаної з можливим застосуванням Україною "брудної бомби", — повідомили у Міноборони Росії.

Читайте також: Висловив стурбованість щодо "брудної бомби": Шойгу поговорив з міністрами оборони Британії, Франції, Туреччини та США

Росіяни відряджають до бойових підрозділів на територію України служителів РПЦ

Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ, командування російської армії відряджає до бойових підрозділів на територію України служителів російської православної церкви з Самарської області намагаючись підняти рівень морально-психологічного стану військових. Але більшість зі священників відмовляються від поїздок в район ведення бойових дій у зв’язку з небезпекою та відсутністю засобів захисту.

"Російська федерація продовжує підготовку частини мобілізованих осіб на загальновійськових полігонах та в підрозділах підготовки фахівців окремих спеціальностей. Під час проведення зазначених заходів підготовки противник має суттєві проблеми через некомплект офіцерських та сержантських посад інструкторсько-викладацького складу навчальних частин (полігонів, центрів підготовки). Це спричинено загибеллю більшості таких спеціалістів під час бойових дій, а також через надмірну кількість мобілізованих. Непоодинокими є випадки призначення на подібні посади осіб рядового складу, які щойно підписали контракт", — додали у Генштабі.

ЗСУ витіснили росіян з Кармазинівки, М’ясожарівки і Невського Луганської області та Новосадового на Донеччині

Про це повідомляється у вечірньому зведенні Генерального штабу ЗСУ.

"Протягом поточної доби Сили оборони України відбили атаки ворога в районах населених пунктів Спірне, Соледар, Бахмут, Андріївка, Мар’їнка та Первомайське. Завдяки успішним діям, наші війська витіснили ворога з населених пунктів Кармазинівка, М’ясожарівка і Невське Луганської області та Новосадове на Донеччині", — йдеться у повідомленні.

Голова Нафтогазу розповів, якою буде прийдешня зима для України

Голова НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко розповів в інтерв'ю газеті Handelsblatt, що прийдешня зима буде найгіршою в історії України через проблеми з електрикою та опаленням.

"За словами колишнього міністра енергетики, найближчі місяці стануть "найгіршою зимою в нашій історії" для України. На неї чекають постійні відключення електрики та проблеми з опаленням", — пише видання.

Посадовець додав, що близько 40% електростанцій у країні були зруйновані, тому електрику доводиться постійно відключати і водночас намагатися якнайшвидше все відновити. Він наголосив що Україна потребує допомоги партнерів для забезпечення роботи енергосистеми.

У Слов'янську почали подавати газ в оселі містян

Про це у коментарі Суспільному повідомив голова правління "Донецькоблгаз" Вадим Батій. "Слов'янськ підключили пізніше, аніж Краматорськ. Наразі у місті наповнюємо труби, а потім перевіряємо, щоб не було поривів та тримався тиск. На це потрібен час", — розповів Батій.

Газ вже пускають у приватний сектор та у котельні Костянтинівки, Краматорська, Покровська.

"Підключаємо Краматорськ, Слов'янськ, Костянтинівку, Покровськ, але поки не будемо підключати Торецьк та Бахмут. У зв'язку з динамічною ситуацією на фронті, треба готуватися підключати", — зазначив Батій.

Він повідомив, що зараз "Донецькоблгаз" шукає спосіб підключити Святогірськ. Після звільнення громади газові мережі населеного пункту зруйновані.

Фінський рок-гурт Rasmus заспівав українською

Так відбувався запис вокалу для спільної пісні фінського рок-гурту з українськими "Kalush Orchestra", повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики

"Kalush Orchestra" є амбасадорами проєкту від МКІП "Збережіть українську культуру".

Росіяни обстріляли Куп’янськ ракетами С-300

Як повідомляє Офіс генерального прокурора, розпочато провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).

Вранці 24 жовтня представники ЗС РФ, нехтуючи нормами міжнародного гуманітарного права, здійснили ракетний обстріл Куп’янська. Частково зруйновано адміністративну будівлю. За попередньою інформацією, військові РФ обстріляли місто ракетами С-300.

Зеленський призначив Попка начальником Київської міської військової адміністрації

Відповідний указ № 733/2022 про призначення Сергія Попка начальником Київської міської військової адміністрації опубліковано на сайті президента.

На цій посаді Попко замінив Миколу Жирнова.

Генерал-полковник Сергій Попко народився 1961 року в Києві. У 1982 році закінчив Київське вище загальновійськове командне училище. Служив командиром взводу, батальйону, командиром частини, начальником штабу механізованої дивізії. Після закінчення у 2002 році Національної академії оборони України, де пройшов підготовку оперативно-стратегічного рівня, служив на керівних посадах. Також проходив службу в Республіці Ірак.

Суд обрав запобіжний захід начальнику департаменту "Мотор Січ" Олегу Дзюбі

Начальнику департаменту зовнішньоекономічної діяльності "Мотор Січ" Олегу Дзюбі обрали запобіжний захід. Про це повідомляють "Ґрати".

Шевченківський суд відправив Дзюбу під варту строком на два місяці. 22 жовтня Олега Дзюбу затримали разом з президентом компанії "Мотор Січ" В'ячеславом Богуслаєвим.

Читайте також: Голова "Мотор Січ" Богуслаєв, затриманий СБУ, має російське громадянство

24 жовтня Шевченківський райсуд Києва також обиратиме запобіжний захід Вячеславу Богуслаєву. Засідання проходитиме у закритому режимі. Клопотання про це подали прокурори, пояснюючи необхідність тим, що під час судового засідання обговорюватимуться оборонні замовлення, розголошення інформації про які в умовах війни може нашкодити країні.

У 28% опитаних українців є родичі на окупованих територіях

Результати опитування Суспільного свідчать про те, що у 28% опитаних українців є родичі, які зараз перебувають на окупованих територіях.

Загалом у 32,5% опитаних жінок і 23,8% чоловіків є родичі на окупованих територіях, а також у 36,5% молоді віком від 18 до 24 років. Родичів на окупованих територіях у 29,8% мають люди, які живуть у містах з населенням 50 тис і більше.

Одеська та Херсонська бригади за пів години збили два гелікоптери

На Херсонщині 24 жовтня підрозділи Одеської та Херсонської зенітних ракетних бригад збили два ударних гелікоптери Ка-52. Про це повідомили у командуванні Повітряних сил ЗСУ. Знищили два "алігатори" з 13:00 до 13:30.

Ізраїль допоможе Україні гуманітарною допомогою, але не дасть зброї

Міністр оборони Ізраїлю Бенні Ганц у телефонній розмові із міністром оборони України Олексієм Резніковим запевнив, що Ізраїль підтримує Україну перед обличчям російського вторгнення, але уточнив, що через "оперативні обмеження" він не може надати Києву зброю.

Про це повідомляє ізраїльське видання The Time of Israel з посиланням на офіс Ганца.

Згідно із заявою офісу Ганца, він отримав останню інформацію про перебіг війни та повідомив, що країна надасть допомогу оборонними системами.

Міністри домовилися провести негайні переговори щодо постачання Ізраїлем систем цивільного оповіщення та залишатися на зв'язку протягом наступних тижнів для обговорення інших питань.

Міністр оборони Румунії подав у відставку на тлі критики його проросійських заяв

Міністр оборони Румунії Василе Динку подав у відставку після критики його заяв про те, що Україна має поступитися своїми територіями заради миру з Росією.

Заяву про відставку міністр оприлюднив на своїй сторінці у Facebook.

"Я мотивую свій жест перспективою неможливості співпраці з президентом Румунії, Верховним головнокомандувачем армії. Вважаю за необхідне, щоб мій відхід з цієї посади жодним чином не вплинув на процеси прийняття рішень та програми, що вимагають плинності по всьому командному ланцюжку, і щоб не блокувати низку проєктів, абсолютно необхідних для функціонування оптимальної нації Міністерства національної оборони та румунської армії", — зазначив урядовець.

У Миколаєві чутно звуки вибухів, повідомляють кореспонденти Суспільного. В області повітряну тривогу не оголошували.

У звільнених громадах Донеччини завершені "стабілізаційні заходи" — Кириленко

У деокупованих Лиманській і Святогірській громадах Донецької області "практично завершені стабілізаційні заходи": у містечках проводять розмінування, прибирають залишки боєприпасів, відновлюють комунікації, встановлюють банкомати та видають пенсії. Про це на пресбрифінгу повідомив начальник Донецької ОВА Павло Кириленко.

"Для людей, які відмовляються виїжджати, на осінньо-зимовий період облаштовуються пункти обігріву. Паралельно проводиться робота з евакуації населення, адже Лиман і Святогірськ знаходяться близько до лінії фронту. Ворог не буде припиняти спроб обстрілювати деокуповані території", — сказав Кириленко.

За його словами, майже всі мешканці — 96% людей, які залишилися у Лиманській та Святогірській громадах, отримують продуктові та гігієнічні набори. Також їм виплачують пенсії та одноразову грошову допомогу від Міжнародної організації з міграції.

"Органи влади відновили свою діяльність як у деокупованих Святогірську і Лимані. Ми маємо понад 90% зруйнованої інфраструктури звільнених громад. Гуманітарна ситуація стабілізована", — сказав керівник ОВА.

Міноборони РФ приготувало сили і засоби оборони на випадок детонації так званої "брудної бомби" на території України

Міністерство оборони Російської Федерації готується до ймовірного вибуху "брудної бомби" в Україні, який начебто готує Україна. В міністерстві приготували сили й засоби оборони. Про це йдеться на сторінці відомства.

"Міністерство оборони Російської Федерації має інформацію про планування київським режимом "провокації", пов'язаної з підривом так званої "брудної бомби" або малопотужного ядерного боєприпасу. Мета провокації — звинуватити Росію в тому, що вона застосувала зброю масового знищення на українському театрі воєнних дій і тим самим запустити у світі потужну антиросійську кампанію, націлену на підрив довіри до Москви", — йдеться у повідомленні росіян.

У Міноборони додали, що радіоактивні речовини під час підриву "брудної бомби" можуть накрити Польщу, а також рознесуться в атмосфері на відстань до 1500 кілометрів.

У Кремлі також заявили нібито Україна контактує з Великою Британією з питань "можливого отримання технології створення ядерної зброї".

"Маємо відомості про контакти офісу президента України з представниками Великої Британії з питання можливого отримання технології створення ядерної зброї. Для цього в Україні є відповідна виробнича база і науковий потенціал", — повідомили в Міноборони та додали, що їхні сили і засоби приведені в готовність до виконання завдань в умовах радіоактивного зараження.

Уряд розширив перелік осіб, яким можуть надати статус учасника бойових дій

23 жовтня на засіданні Уряду ухвалили рішення про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014року № 413. Документ визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій для осіб, які брали безпосередню участь у війні.

Про це йдеться на сторінці Міноборони України.

"Актом визначено процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій для осіб, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України", — йдеться у повідомлені

Зазначається, що завдяки змінам, ця категорія військових матиме змогу користуватися пільгами і гарантіями, визначеними чинним законодавством, зокрема Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Скільки українців донатять на ЗСУ і які види допомоги найбільш поширені. Опитування Суспільного

51% опитаних українців регулярно або час від часу донатять — переказують кошти благодійним фондам або на окремі волонтерські збори. Роблять це регулярно 10% опитаних, а час від часу – 41%. Дуже рідко донатять 23%, зробили це лише один раз – 12%, а ніколи цього не робили – 13% опитаних. Про це свідчить опитування Суспільного.

При цьому всі вікові групи, групи за статтю чи розміром населеного пункту статистично не відрізняються у своїх відповідях. Єдине виключення – населені пункти з населенням менше 50 тисяч жителів рідше, ніж великі міста, донатять саме на регулярній основі (8% у невеликих містах проти 13% у великих).

Найпоширеніші види допомоги від населення за останні 3 місяці — грошова підтримка військових та гуманітарна підтримка людей, які постраждали від війни (це передача одягу та речей для ВПО та донати в фонди та на окремі збори на потреби ЗСУ).

Донати на цивільне населення (не ВПО) чи тварин зараз користуються меншою підтримкою.

12% опитаних українців при цьому за останні три місяці були залучені до волонтерської роботи (організація зборів, плетіння маскувальних сіток тощо).

Щодо найпоширеніших видів підтримки:

  • 26% опитаних передавали одяг, предмети першої необхідності до волонтерських центрів, пунктів збору або окремим ВПО (серед жінок ця частка більше – 32%, ніж серед чоловіків 19%)
  • 25% робили грошові перекази в недержавні фонди підтримки армії. Підтримка саме недержавних фондів сильніша серед молоді 18-24 років (їх частка 37%) та в містах з населенням 50 тисяч і більше (їх частка 33%, коли в містах менше 50 тисяч жителів ця частка становить 18%)
  • 24% робили грошові перекази в державні фонди підтримки армії і опитані українці радше одностайні в цьому – немає статистичних відмінностей по групам за статтю, віком чи розміром населеного пункту, хто б підтримував такі фонди більше або менше
  • 23% переказували гроші на волонтерські збори на потреби окремих бригад чи військових(цей напрям допомоги більше розповсюджений у містах населенням 50 тисяч жителів та більше, їх частка становить 27%, коли в містах з населенням менше 50 тисяч – 20%).

Інші види допомоги: 18% купували продукти та залишали їх у спеціальних кошиках в магазинах, 15% переказували гроші на картку або збір на потреби окремих цивільних (на лікування, відбудову житла, квитки виїхати тощо), 6% робили грошові перекази в фонди та організації з підтримки населення (переселенців, літніх людей, дітей, хворих тощо), а 4% робили грошові перекази в фонди підтримки тварин або зоопарків.

Дослідження було проведено 23-24 жовтня 2022 року компанією Gradus Research на замовлення Суспільного і за підтримки BBC Media Action. За допомогою мобільного додатку GRADUS було опитано 1000 респондентів віком 18-60 років по всій Україні, окрім окупованих територій та зон активних бойових дій. Вибірка відображає структуру населення України віком 18-60 років за статтю, віком, розміром населеного пункту та освітою. Похибка дослідження складає 3,1% з довірчим інтервалом 95%.

На Херсонщині ЗСУ звільнили вже понад 90 населених пунктів

Понад 90 населених пунктів вже звільнили в Херсонській області Сили оборони півдня. Там проживає 12 тисяч людей. Наразі у звільнених назеленених пунктах проходять стабілізаційні заходи, повідомили в ОК "Південь".

Керівниця Об'єднаного пресцентру Сил оборони та охорони півдня Наталія Гуменюк у коментарі Суспільному сказала, що повертатися туди ще небезпечно, бо територія довгий час була окупована російськими військами.

"Звільнених населених пунктів на Херсонщині немало — вже понад 90. Повертатися туди ще досить небезпечно, оскільки ворог продовжує обстрілювати, продовжує використовувати авіацію, далекобійну артилерію, реактивні системи залпового вогню. Те, що вони залишили за собою, коли поїхали з цих населених пунктів, — це замінування, це розкидування касетних снарядів після обстрілів. Усе це дуже небезпечно, і треба, щоб пройшли певні стабілізаційні заходи, і тільки після того можна буде повертатися", —сказала Гуменюк.

Говорили про енергетичну безпеку: Зеленський зібрав Ставку

Президент Володимир Зеленський провів чергове засідання Ставки Верховного Головнокомандувача.

"Заслухали доповіді командувачів військ оперативних напрямків про актуальну ситуацію на передовій і розглянули ймовірні дії ворога на найближчий період. Окрему увагу приділили формуванню надійного захисту енергетичної мережі країни від повітряних атак російської армії", — написав президент.

Окрім цього, під час обговорення також зупинилися на процесі відновлення об’єктів енергетики, які були пошкоджені внаслідок нещодавніх влучань російських ракет і дронів-камікадзе. Також розглянули альтернативні способи тимчасового забезпечення населення й підприємств електроенергією та зв’язком, доки тривають відновлювальні роботи.

"Максимізуємо наші зусилля задля безпеки обʼєктів енергетичної інфраструктури. І памʼятаємо, що кожен із вимкнутих непотрібних електроприладів – це внесок у швидше відновлення стабільного й постійного електропостачання на всій території України", — підсумував Зеленський.

Бійці закарпатського спецпідрозділу "Сонечко" та батальйону "Стугна" збили російський військовий літак

Закарпатські бійці розвідувального батальйону "Сонечко" та батальйону "Стугна" збили російський військовий літак. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив військовий Руслан Каганець.

Бійці закарпатського добровольчого розвідувального батальйону "Сонечко" та батальйону "Стугна" збили з ракетного комплексу "Stinger" російський військовий літак. Момент збиття військові відзняли на відео.

Кулеба запросив експертів МАГАТЕ на місця "розробки "брудної бомби" в Україні

"У розмові з гендиректором Рафаелем Гроссі я офіційно запросив МАГАТЕ негайно надіслати експертів на мирні об’єкти в Україні, які РФ брехливо описує як місця розробки "брудної бомби". Він погодився. На відміну від Росії, Україна була і залишається прозорою. Нам немає чого ховати", — написав очільник МЗС Дмитро Кулеба.

У розмові з гендиректором Рафаелем Гроссі я офіційно запросив МАГАТЕ негайно надіслати експертів на мирні об’єкти в Україні, які РФ брехливо описує як місця розробки «брудної бомби». Він погодився. На відміну від Росії, Україна була і залишається прозорою. Нам немає чого ховати.

Київ — повітряна тривога.

Підозрюють в розкраданні 200 мільйонів: ексголову НБУ оголосили в розшук

Ексголову Нацбанку Кирила Шевченка, якого підозрюють в розкраданні понад 200 мільйонів гривень під час його очільництва в "Укргазбанку", оголосили в розшук. За тією ж підозрою НАБУ розшукує заступника Шевченка та заступника директора одного з департаментів.

Про підозру всіх трьох повідомили ще на початку жовтня, однак тоді їхнє місце перебування було невідоме. Вони ігнорували виклики до слідчого, тому їх оголосили в розшук, повідомили в НАБУ.

У Росії достатньо ресурсів для ведення тривалої війни в Україні — МЗС Латвії

У Росії достатньо ресурсів для ведення тривалої війни в Україні, тому важливо, щоб Захід "не розслаблявся" у наданні військової допомоги.

Про це заявив міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевич в інтерв'ю передачі "Ранкова панорама" на Латвійському телебаченні, повідомляє Delfi.

Міністр зазначив, що зараз важливо надати не тільки військову, а й фінансову допомогу, щоб допомогти Україні "перезимувати" і відновити значною мірою зруйновану Росією цивільну інфраструктуру. Тим часом Росія сподівається на "втому" Заходу, зокрема намагаючись негативно вплинути на громадську думку.

За оцінкою Рінкевича, єдність Заходу в допомозі Україні досить сильна, але проблеми, як правило, пов'язані зі швидкістю виконання рішень, наприклад, постачання зброї часто відбувається повільніше, ніж зміни на фронті.

Політик оцінив "підозрілі" телефонні дзвінки міністра оборони Росії Сергія Шойгу міністрам оборони кількох країн, як можливу підготовку РФ до провокацій або спроби відвернути увагу від атак Росії на цивільну інфраструктуру України.

За словами Рінкевича, від Росії можна очікувати будь-яких сценаріїв дій, враховуючи, що ситуація навколо Херсона складається несприятливо для Росії.

Говорячи про роль Китаю в цій війні, Ринкевич наголосив, що ця країна спостерігає за тим, що відбувається, і діє стримано, не поспішаючи всіляко підтримувати Росію. На думку Рінкевича, результат війни, розпочатої Росією, загалом матиме велике значення для міжнародної політики і того, як можуть діяти країни з геополітичними амбіціями.

На польсько-українському кордоні відкриють новий пункт пропуску

В Україні завершуються роботи з облаштування ділянки дороги Нижанковичі – Дрогобич – Стрий, яка веде до нового пункту пропуску "Нижанковичі – Мальховіце" на кордоні України та Польщі.

Про це повідомили в Міністерстві інфраструктури України.

Новий пункт пропуск передбачатиме рух легкових автомобілів та вантажівок із загальною масою до 3,5 тонн. Спершу тут буде дозволено перетин кордону порожнім вантажівкам, а згодом пункт пропуску буде діяти для інших транспортних засобів та для пішоходів, зазначили в міністерстві.

"Цей проєкт був фактично замороженим із 2007 року. Згодом разом із польськими колегами плануємо відкрити його для всіх видів автотранспорту та пішоходів. Очікується, що новий пункт пропуску дозволить суттєво розвантажити існуючі пункти та прискорити вантажну та пасажирську логістику на українсько-польському кордоні", — йдеться у повідомленні.

Будівництво пункту пропуску фактично завершене, залишається тільки облаштування дорожньої та допоміжної інфраструктури. Пункт пропуску планують відкрити до кінця року.

Терор дронами-камікадзе може тривати ще довго — Буданов

Російський терор із використанням іранських дронів-камікадзе може тривати ще довго, тоді як запаси ракет у Росії майже вичерпані. Про це в інтерв'ю "Українській правді" сказав очільник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов.

"Все, що робить зараз Росія – це акт тероризму. Найголовніша мета – посіяти паніку, страх, невпевненість у завтрашньому дні. Паніка і страх – це головна зброя терору", – сказав він.

За словами Буданова, росіяни намагаються завдати серйозних втрат українському енергетичному сектору, а по-друге, намагаються припинити експорт електроенергії з України, щоб завдати ще й економічного удару.

"Ну й загалом, як вони кажуть, занурити Україну в суцільну темряву і холодну зиму – це їхня мрія. Але, повірте, цього не станеться", – сказав голова ГУР.

Буданов зазначив, що весь попередній період росіяни здебільшого били по військових об'єктах, меншою кількістю – по цивільних. А зараз по військових вони взагалі не б'ють, а б'ють тільки по цивільних.

"Це ще раз підтверджує моє твердження, що РФ є державою-терористом і використовує терористичні методи для досягнення своєї мети. Крім того, сама назва іранського дрона Shahed-136 – це все туди. Терор з використанням "Шахедів" насправді може бути ще довго. А от з використанням ракет – ні, тому що запаси майже вичерпані", – сказав він.

За словами очільника ГУР, у Росії залишилося близько 13% ракет для "Іскандерів", близько 43% ракет типу "Калібр-ПЛ", "Калібр-НК", ракет Х-101 та Х-555 також близько 45%.

"Просідати нижче 30% взагалі дуже небезпечно, тому що це вже йде недоторканий запас. По "Іскандерах" Росія вже давно пройшла НЗ, але по "Калібрах" і по Х-101, Х-555 ще намагаються якось утримуватися в межах норм", ракет типу "Калібр-ПЛ", "Калібр-НК", – зазначив він.

За словами Буданова, через нестачу ракет та через їхню невисоку ефективність і точність, росіяни змушені використовувати іранські дрони.

Питання про кількість іранських дронів, які ще залишилися у російських військових, очільник ГУР назвав некоректним, бо Росія постійно їх замовляє.

За його словами, станом на 22 жовтня застосовано 330 "Шахедів", і 222 з них було збито.

"Інші тією чи іншою мірою дійшли до своїх цілей – не завжди до своїх, іноді десь поруч, але 30% дронів доходять до цілей. Одноразова поставка партії – це близько 300 одиниць", – зазначив Буданов.

За його словами, загалом росіяни замовили близько 1700 всіх типів дронів.

"Наразі друга партія пішла. Ви ж маєте зрозуміти, вони замовили 1700 штук, але їх ще треба виготовити. Тому тут теж є певні проблеми. Але, як бачите, ППО в принципі справляється, 70% збиті", – наголосив очільник ГУР.

Резніков про "брудну бомбу": Україна відкрита для будь-якої моніторингової місії

Міністр оборони України Олексій Резніков обговорив з іноземними колегами заяву міністра оборони Російської Федерації Сергій Шойгу щодо нібито підготовки Україною провокацій з використанням "брудної бомби".

Про це Олексій Резніков написав на своїй сторінці у Facebook.

"Поспілкувався з міністрами оборони Франції — Себастяном Лекорню, Туреччини — Хулусі Акаром й Британії — Беном Уолессом. Колеги поінформували мене про переговори з міністром оборони Російської Федерації. Я відповів на всі фейкові звинувачення Росії. Це акт ядерного шантажу Росії. Хочу повторити: Україна відкрита для будь-якої моніторингової місії", — написав Резніков.

Росія побудувала кримську модель культурного геноциду дітей на окупованих територіях — Потапова

Керівниця ГО “Центр громадянської просвіти “Альменда” Валентина Потапова розповіла на спеціальній дискусійній програмі у рамках Першого Парламентського саміту Міжнародної Кримської платформи, що окупанти вже вісім років відпрацьовують інструменти впливу через формальну та неформальну освіту для заміни ідентичності дітей. Більше пів мільйона дітей було на час окупації у Криму і вони стали мішенню російських окупантів.

"Коли російські загарбники у 2014 році захопили та окупували Кримський півострів, то перед ними постала дуже велика проблема: а що робити з дітьми, які народилися в Україні та не знали іншої батьківщини, ніж Україна. Ця молодь могла стати дуже великою загрозою для путінського режиму, бо вона знала, що таке свобода. І тоді вони вирішили здійснити злочин — стерти ідентичність цих дітей через заборону мови та культури, через пропаганду, через мілітаризацію", — сказала Потапова.

За словами Потапової, наразі на окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей окупанти намагаються реалізувати цей кримський сценарій.

“Через нав’язування російської ідентичності у школах та бібліотеках вилучаються українські підручники та книги, а замість них ввозяться російські з “політично вірним” трактуванням історії. Адміністрацію та викладачів освітніх закладів змушують переходити на російські стандарти, використовуючи різні методи, включно із залякуванням, погрозами, а є декілька випадків, коли викрадали тих вчителів, які не погоджувались співпрацювати з окупаційною владою. Кримський сценарій впливу на свідомість дітей через освіту в умовах повномасштабного вторгнення посилено тим, що у батьків відбирають право на дистанційну українську освіту, відбирають право на домашню освіту”, — сказала вона.

Свідченням цього є факт, що окупаційна влада у Запорізькій області погрожує позбавленням батьківських прав мешканцям, чиї діти не будуть відвідувати школи.

“Дітей, які знаходяться на прифронтових територіях саме зараз, в цей час, саме зараз відправляють до Криму та Росії. Вже відправили близько 2 тисяч дітей. Планується ще 4 тисячі дітей. Ми розуміємо, що ці діти будуть заручниками для того, щоб отримати лояльність від їх батьків, бо цих дітей відривають від батьків. Відпрацьований сценарій у 2014 році — і я можу сказати, що це середньовічний сценарій, інше не приходить на думку — стирання української самобутності, в будь-який час, і я на цьому наголошую, у будь-який час він може бути застосований до будь-якої країни, в будь-якому збройному конфлікті. Тому у мене дуже риторичне питання: чи потрібно це нарешті зупинити, чи можемо ми з вами це зупинити?”, — наголосила Потапова.

У Херсоні російські окупанти демонтували пам'ятники Суворову та Ушакову

У Херсоні російські окупанти демонтували два пам'ятники — Суворову та Ушакову. Про це Суспільному повідомив перший заступник голови обласної ради Юрій Соболевський.

Втім він передбачає, що їх може бути більше.

"Просто це не армія, це орда, яка дійсно нічого святого не має. Коли вони відступають, а вони зараз просто втікають із правобережної Херсонщини, вони грабують усе, що можна — будь то пам'ятники або музейні фонди наші, заклади культури або медичні заклади, з наших лікарень. Тобто все, що має хоч якусь цінність, вони все це грабують. Це дійсно не армія, а орда", — сказав Соболевський.

Також він повідомив, що військові РФ з прибічниками, зламують замки в квартирах та будинках людей, які погодитись виїхати на лівий берег Дніпра, і грабують їх.

"Вже є кілька повідомлень про це. Виносять все. Тобто вони роблять з одного боку нібито якусь гарну картинку, з іншого боку просто грабують, тому що вони такі", — сказав Соболевський.

У пропагандистських ЗМІ з'явився перелік об'єктів та цінностей, які російські окупанти збираються вивезти з Херсона. В ньому, крім пам'ятників Ушакова та Суворова, пам'ятник Потьомкіну, цінності краєзнавчого, художнього музеїв, драматичного та лялькового театрів та інші.

Ілон Маск запевнив, що система Starlink працюватиме в Україні попри минулі фінансові конфлікти

Американський бізнесмен і засновник компанії SpaceX Ілон Маск запевнив, що компанія продовжить надавати Україні супутниковий інтернет-сервіс Starlink. Про це Маск написав на своїй сторінці у Twitter.

"Ще до того, як Міноборони прийшло з відповіддю, я сказав Михайлу Федорову, що SpaceX не відключить Starlink, навіть якщо Міноборони відмовиться надавати фінансування", — написав Маск.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров підтвердив слова Маска.

"Перед усіма розмовами про фінансування, ви підтвердили мені, що в будь-якому випадку забезпечите роботу Starlinks в Україні. Це було критично важливо для України. Ми вдячні вам!", — написав Федоров.

Буданов оцінив можливість підриву греблі Каховської ГЕС

Очільник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов прокоментував замінування росіянами греблі Каховської ГЕС та оцінив можливість її підриву. Про це він розповів в інтерв'ю "Українській правді".

За його словами, зараз гребля частково замінована.

"Підрив цієї дамби точно спричинить екологічне лихо, це факт. Просто є інші аспекти. Перше: навіщо це робити – що вони втратять і що отримають?І друге: можна частково підірвати дамбу, а можна повністю. Так от, щоб підірвати її повністю, такі роботи не проведені. Мінування проведено частково для часткового руйнування, якщо буде потрібно", — сказав голова ГУР.

За словами Буданова, щоб зруйнувати конструкцію такого рівня як Каховська гребля, потрібні десятки тонн вибухівки, правильно розташованої.

"Не можна КаМАЗ десь поруч поставити, це нічого не дасть", — сказав він.

Очільник ГУР зазначив, що підрив греблі призведе до суцільного затоплення лівобережжя Херсонщини і Росія втратить "навіть теоретичну можливість подачі води в Північнокримський канал, в Крим".

Крім того руйнування греблі знищить можливість існування ЗАЕС, тому що станція нерозривно з нею пов'язана.

"Ну, і звичайно, вони ускладнять нам просування на певний проміжок часу. І це, до речі, не дуже уже й великий проміжок часу, десь близько двох тижнів буде.Але вони будуть змушені відступити прямо до Криму. Іншими словами, якщо зробити суцільне руйнування, то сценарій такий. Чи готові вони на це? Думаю, що ні", — сказав Буданов.

При частковому руйнуванні греблі, за словами голови ГУР, російські війська виведуть з ладу шлюзову частину та машинні зали і зроблять дамбу непридатною до використання за призначенням.

"Але збережеться Північнокримський канал, частково буде розлив води, але не такий уже й страшний. І ускладнять нам просування. Тож я не думаю, що вони задумали суцільне руйнування. Окрім того, ми не бачимо ознак повного мінування цієї конструкції. Частково дамба замінована. Але треба теж розуміти, що її замінували ще в квітні", — зазначив він.

РФ використовує Shahed-136, щоб пробити ППО України — британська розвідка

У британській розвідці вважають, що Росія використовує велику кількість іранських дронів Shahed-136, щоб пробити українську протиповітряну оборону. Про це повідомляє Міністерство оборони Великої Британії.

У відомстві зазначили, що Росія продовжує використовувати іранські безпілотники проти цілей по всій Україні, а ЗСУ все успішніше їх збивають. Офіційні джерела, включно з президентом Володимиром Зеленським, стверджують, що перехоплюється до 85% атак.

У британській розвідці зазначили, що дрони-камікадзе повільні, шумні та низько літають, що дозволяє легко атакувати поодинокі літальні апарати звичайними засобами ППО.

"Росія, ймовірно, використовує велику кількість іранських БПЛА Shahed-136, щоб пробити дедалі ефективнішу українську протиповітряну оборону. Ймовірно, він використовує їх як заміну високоточної зброї великої дальності російського виробництва, яка стає дедалі дефіцитнішою", — йдеться у повідомленні.

Віялові відключення світла введуть в трьох областях

В "Укренерго" повідомили, що в Харківській, Полтавській, Сумській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Житомирській областях та Києві введуть тимчасове обмеження споживання електроенергії.

Людей закликали тримати телефони зарядженими, передавати інформацію тим, хто не користується соцмережами, а також ощадливо споживати електроенергію.

Глави МЗС США, Франції та Великої Британії відкинули твердження РФ про "брудну бомбу"

Міністри закордонних справ Франції, Сполученого Королівства та Сполучених Штатів Америки зробили спільну заяву, в якій відкинули твердження Росії про те, що Україна готується використати "брудну бомбу" на власній території.

Звернення оприлюднили в МЗС США.

"Міністри оборони кожної з наших країн розмовляли з російським міністром оборони Сергієм Шойгу на його прохання. Наші країни чітко дали зрозуміти, що ми всі відкидаємо відверто брехливі твердження Росії про те, що Україна готується використати "брудну бомбу" на власній території. Світ побачить наскрізь будь-яку спробу використати це твердження як привід для ескалації. Ми також відкидаємо будь-які приводи для ескалації з боку Росії", — йдеться у повідомленні.

Міністри закордонних справ також обговорили спільну рішучість продовжувати підтримувати Україну та український народ безпековою, економічною та гуманітарною допомогою.

РФ використовує Shahed-136, щоб пробити ППО України — британська розвідка

У британській розвідці вважають, що Росія використовує велику кількість іранських дронів Shahed-136, щоб пробити українську протиповітряну оборону, повідомляє Міністерство оборони Великої Британії.

У відомстві зазначили, що Росія продовжує використовувати іранські безпілотники проти цілей по всій Україні, а ЗСУ все успішніше їх збивають. Офіційні джерела, включно з президентом Володимиром Зеленським, стверджують, що перехоплюється до 85% атак.

У британській розвідці зазначили, що дрони-камікадзе повільні, шумні та низько літають, що дозволяє легко атакувати поодинокі літальні апарати звичайними засобами ППО.

"Росія, ймовірно, використовує велику кількість іранських БПЛА Shahed-136, щоб пробити дедалі ефективнішу українську протиповітряну оборону. Ймовірно, він використовує їх як заміну високоточної зброї великої дальності російського виробництва, яка стає дедалі дефіцитнішою", — йдеться у повідомленні.

Жертвами війни в Україні стали 1250 дітей — ОГПУ

За інформацією ювенальних прокурорів, офіційна кількість дітей-жертв за добу не змінилося — 430. Не зазнала змін і кількість поранених — щонайменше 820 дітей, повідомили в Офісі Генпрокурора..

Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 419, Харківській — 260, Київській — 116, Миколаївській — 77, Запорізькій — 69, Чернігівській — 68, Луганській — 64, Херсонській — 57, Дніпропетровській — 31.

Зазначається, що ці цифри не остаточні, оскільки триває робота з їх встановлення в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях.

Через бомбардування та обстріли збройними силами РФ пошкоджено 2663 заклади освіти. 326 з них зруйновано повністю.

Понад 8 100 житлових будинків на Миколаївщині пошкоджені або знищені через обстріли російськими військами

Від початку повномасштабної війни російські збройні сили частково пошкодили або повністю знищили 8 121 житловий будинок на території Миколаївської області. Такі дані наводить Миколаївська обласна військова адміністрація.

За добу 23 жовтня обстрілами знищено та пошкоджено 26 об’єктів житлового фонду в області.

За інформацією ОВА, всього з 24 лютого вогневого ураження зазнали 12 644 цивільні об'єкти. Окрім житлових будинків, до цього числа увійшли 89 медичних закладів, 380 медичних закладів, 183 заклади культури, 182 об’єкти промислових підприємств, 964 об’єкти газопостачання, 725 об’єктів електропостачання, 30 об’єктів водопостачання, 95 об’єктів теплопостачання та 1 875 інших невійськових об’єктів.

В області тривають роботи з відновлення газо- та електропостачання у населених пунктах, які постраждали внаслідок війни. Станом на 24 жовтня без газопостачання залишаються 6 607 споживачів. Електро- та водопостачання відсутнє у 89-ти населених пунктах, з них у двох – частково, Баштанського та Миколаївського районів.

На Донеччині від обстрілів армії РФ 23 жовтня загинули шестеро людей

23 жовтня внаслідок обстрілів російської армії загинули шестеро мирних жителів у Донецькій області: троє у Курдюмівці, двоє у Великій Новосілці та один у Бахмуті. Про це повідомив начальник Донецької ОВА Павло Кириленко.

"Ще п'ятеро людей отримали поранення", — йдеться у повідомленні.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1085 людей, 2465 — отримали поранення.

У Міноборони Британії та Пентагоні відреагували на заяви Шойгу щодо України

Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес спростував заяви очільника російського Міноборони Сергія Шойгу щодо України і нібито плановані нею дії "з метою ескалації конфлікту". Глава Пентагону Ллойд Остін у розмові з Шойгу відкинув "будь-який привід для російської ескалації".

За інформацією Міноборони Британії, Воллес провів розмову з Шойгу на прохання російського відомства.

"Міністр Шойгу стверджував, що Україна планує дії за сприяння західних країн, включаючи Велику Британію, для ескалації конфлікту в Україні. Міністр оборони (Воллес,— ред.) спростував ці заяви та попередив, що такі звинувачення не повинні використовуватися як привід для більшої ескалації", — повідомили у Міноборони Британії.

Воллес також підтвердив, що Велика Британія та міжнародна спільнота підтримують Україну і прагнуть деескалації.

"Україна та Росія мають шукати шляхи закінчення війни, а Велика Британія готова допомогти їм у цьому", — ідеться у заяві.

У Пентагоні також підтвердило телефонну розмову Ллойда Остіна з главою російського Міноборони, яка відбулася за ініціативою російської сторони.

"Міністр Остін відкинув будь-який привід для російської ескалації та підтвердив важливість продовження спілкування на тлі незаконної та невиправданої війни Росії проти України",  — зазначили у Пентагоні.

Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес спростував заяви очільника російського Міноборони Сергія Шойгу щодо України і нібито плановані нею дії "з метою ескалації конфлікту". Глава Пентагону Ллойд Остін у розмові з Шойгу відкинув "будь-який привід для російської ескалації".

За інформацією Міноборони Британії, Воллес провів розмову з Шойгу на прохання російського відомства.

"Міністр Шойгу стверджував, що Україна планує дії за сприяння західних країн, включаючи Велику Британію, для ескалації конфлікту в Україні. Міністр оборони (Воллес,— ред.) спростував ці заяви та попередив, що такі звинувачення не повинні використовуватися як привід для більшої ескалації", — повідомили у Міноборони Британії.

Воллес також підтвердив, що Велика Британія та міжнародна спільнота підтримують Україну і прагнуть деескалації.

"Україна та Росія мають шукати шляхи закінчення війни, а Велика Британія готова допомогти їм у цьому", — ідеться у заяві.

У Пентагоні також підтвердило телефонну розмову Ллойда Остіна з главою російського Міноборони, яка відбулася за ініціативою російської сторони.

"Міністр Остін відкинув будь-який привід для російської ескалації та підтвердив важливість продовження спілкування на тлі незаконної та невиправданої війни Росії проти України",  — зазначили у Пентагоні.

ЗСУ відбили 11 атак військ РФ — Генштаб

Війська РФ ведуть наступи на Донбасі, ЗСУ відбили атаки поблизу 11 населених пунктів на Харківщині та Донеччині. Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.

"Противник намагається утримати тимчасово захоплені території, покращити тактичне положення, зосереджує зусилля на стримуванні дій Сил оборони на окремих напрямках, разом з тим веде наступальні дії на Бахмутському та Авдіївському напрямках", — йдеться у повідомленні.

За інформацією Генштабу, РФ продовжує підготовку частини мобілізованих осіб на загальновійськових полігонах та в підрозділах підготовки фахівців окремих спеціальностей.

За минулу добу Сили оборони України відбили атаки в районах населених пунктів Землянки і Чугунівка Харківської області, а також Соледар, Бахмут, Андріївка, Кліщіївка, Новомихайлівка, Мар’їнка, Невельське, Первомайське та Авдіївка Донецької області.

Війська РФ обстрілюють позиції ЗСУ вздовж лінії зіткнення та ведуть повітряну розвідку.

На Волинському та Поліському напрямках обстановка без суттєвих змін.

Протягом жовтня цього року на території Білорусі тривають заходи перевірки мобілізаційних ресурсів. При місцевих органах виконавчої влади створені спеціальні групи для перевірки та уточнення інформації щодо потенційних призовників. Йде уточнення роду діяльності чоловіків призовного віку, військово-облікових спеціальностей та сімейного стану.

Зберігається загроза завдання ракетних та авіаційних ударів по об’єктах критичної інфраструктури України з території Білорусі, включно із застосуванням ударних БпЛА іранського виробництва.

На інших напрямках росіяни здійснювали обстріли:

  • на Слобожанському напрямку – з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії;
  • на Куп’янському та Лиманському напрямках – з танків та різнокаліберної артилерії;
  • на Бахмутському напрямку – з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії;
  • на Авдіївському напрямку – з танків та артилерії різних типів;
  • на Новопавлівському та Запорізькому напрямках – зі ствольної та реактивної артилерії.

На Південнобузькому напрямку війська РФ вели обстріли в районах населених пунктів, що поряд з лінією зіткнення. Від вогню реактивної та ствольної артилерії постраждала інфраструктура Нікополя та Іллінки Дніпропетровської області.

За уточненою інформацією Генштабу, підтверджено знищення трьох РСЗВ БМ-21 “Град”, а також евакуацію близько сімдесяти поранених російських військових 22 жовтня в районі населеного пункту Михайлівка Запорізької області.

Авіація Сил оборони протягом минулої доби завдала 11 ударів. Підтверджено ураження 11 районів зосередження озброєння та військової техніки росіян. Підрозділи протиповітряної оборони збили 12 БпЛА Shahed-136.

Українські ракетні війська та артилерія за минулу добу уразили чотири пункти управління, п’ять районів зосередження живої сили, озброєння та військової техніки, чотири склади боєприпасів, зенітний ракетний комплекс, район вогневих позицій артилерії та інші важливі об’єкти військ РФ.

ЗСУ на Херсонщині знищили радіолокаційну станцію військ РФ

ЗСУ знищили радіолокаційну станцію російських військ "Зоопарк-1" на Херсонщині. Про це повідомив речник Оперативного командування "Південь" Владислав Назаров.

Загалом, за його словами, підрозділи ракетно-артилерійських військ за день виконали 130 вогневих завдань. Втрати противника уточнюються.

Також речник командування повідомив, що військові РФ продовжують активно оборонятися, намагаються вплинути на характер дій ЗСУ, з танків, мінометів та артилерії обстрілюють позиції ЗСУ та територіальні громади, які розташовані на лінії зіткнення.

"Протягом бойового дня противник шість разів атакував авіацією наші позиції і вивільнені в жовтні населені пункти Бериславського району", - сказав Назаров.

За його словами, обстановка в південнобузькій операційній зоні досить складна та динамічна, але контролюється Силами оборони.

Російські війська здійснили ротацію особового складу на ЗАЕС

В Енергодарі російські війська здійснили ротацію особового складу на АЕС. Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.

За словами військових, продовжується фіксація фактів фізичного та морального тиску на працівників ЗАЕС з метою примушення їх до підписання контрактів з корпорацією "Росатом".

Крім того, росіяни заборонили працівникам електростанції виїзд на територію, підконтрольну українській владі

Війська РФ завдали 30 ракетних та авіаударів по Україні

За минулу добу війська РФ завдали 2 ракетних та 28 авіаційних ударів, здійснили 65 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.

"Російські окупанти завдали ракетних та авіаційних ударів по інфраструктурі та помешканнях цивільного населення, порушуючи норми Міжнародного гуманітарного права, закони та звичаї ведення війни", — йдеться у повідомленні.

Ударів зазнали об’єкти цивільної інфраструктури населених пунктів Бахмут, Запоріжжя, Миколаїв та Новотавричеське Запорізької області.

Після розмови із Шойгу міністр збройних сил Франції поспілкується Резніковим

Міністр збройних сил Франції Себастьєн Лекорню після розмови з міністром оборони РФ Сергієм Шойгу найближчим часом поспілкується зі своїм українським колегою Олексієм Резніковим. Про це йдеться у пресрелізі Міністерства оборони Франції.

За словами Лекорню, 23 жовтня він мав розмову з російським колегою Сергієм Шойгу на прохання останнього, під час якої глава МО РФ заявив, що "побоюється брудного бомбового удару по території України, щоб звинуватити у цьому Росію".

“Міністр збройних сил нагадав, що Франція відмовляється від будь-якої форми ескалації, зокрема ядерної і закликає Росію припинити агресивну війну проти України та робить усе можливе для сприяння деескалації. Франція рішуче налаштована сприяти мирному вирішенню конфлікту разом зі своїми союзниками”, — зазначили у французькому відомстві.

Зазначається, що Лекорню і Шойгу домовилися підтримувати контакт.

"Найближчим часом міністр збройних сил матиме розмову з українським колегою", — йдеться у комюніке.

Заявами про "брудну бомбу" Шойгу намагається загальмувати допомогу Заходу Україні — ISW

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу словами про "брудну бомбу" намагався залякати Захід і загальмувати військову допомогу Україні. Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни.

В ISW нагадали, що 23 жовтня Шойгу зателефонував своїм колегам із Франції, Туреччини, Великої Британії, і США, стверджуючи, що Україна готується здійснити атаку під фальшивим прапором, використовуючи брудну бомбу (звичайну вибухівку, просочену радіоактивним матеріалом, який не є ядерною зброєю), щоб звинуватити Росію у використанні зброї масового знищення. А російські державні ЗМІ розширили це "неправдиве та смішне твердження".

За словами аналітиків, звіти Міноборони Росії про виклики містять розбіжності:

  • вони стверджують, що під час розмови зі своїм французьким колегою Шойгу обговорив заявлену "стійку тенденцію до подальшої, неконтрольованої ескалації" в Україні;
  • обговорював "ситуацію в Україні" та робив неправдиві заяви про те, що Україна готується використати брудну бомбу у своїх розмовах з Великою Британією, Францією та Туреччиною;
  • просто обговорив ситуацію в Україні без згадки про брудну бомбу в розмові з міністром оборони США Ллойдом Остіном.

В ISW зазначили, що востаннє Шойгу розмовляв із держсекретарем Остіном 21 жовтня. Представники Сполучених Штатів, Великої Британії та України категорично спростували та засудили неправдиві звинувачення Шойгу, а міністр США Остін зателефонував своєму британському колезі Бену Воллесу після розмови з Шойгу.

На думку аналітиків, Кремль навряд чи готує неминучий бомбовий удар під фальшивим прапором.

"Твердження Шойгу сприяють давній інформаційній кампанії Росії. Кремль неодноразово заявляв, що західні держави допоможуть Україні провести атаку зі зброєю масового знищення під фальшивим прапором з перших етапів вторгнення в Україну в лютому", — йдеться у звіті інституту.

В ISW нагадали, що у своїй промові перед вторгненням 24 лютого Путін заявив, що Україна готується до ядерного нападу на Росію, а російські державні ЗМІ неодноразово стверджували, що західні держави підтримують розробку Україною ядерної зброї та планують атаки під фальшивим прапором.

Міноборони РФ у квітні заявило, що має інформацію про те, що США "готують провокації для звинувачення російських збройних сил у застосуванні хімічної, біологічної або тактичної ядерної зброї".

"Фальшиві заяви Шойгу та їхнє розповсюдження російськими пропагандистами мають на меті залякати західні держави, щоб вони припинили або обмежили підтримку України, оскільки Росія стикається з продовженням військових невдач і ймовірною втратою західного Херсона до кінця року", — зазначили в ISW.

Шмигаль назвав суму, виділену урядом на відбудову інфраструктури

За останні місяці уряд надав регіонам близько 5 млрд грн на відбудову інфраструктури, пошкодженої внаслідок воєнних дій. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

"Виділили додаткові 300 млн грн на відновлення Харкова й Харківщини та 37 млн грн на відновлення Києва. Загалом за останні місяці уряд надав регіонам близько 5 млрд грн на відбудову пошкодженої війною інфраструктури", — зазначив він.

За словами прем'єра вже запущено програму "Відновлення" в межах роботи Фонду енергоефективності, що дасть змогу спрямовувати його кошти на відбудову пошкоджених житлових будівель.

Ізраїль передав Україні розвіддані для боротьби з дронами-камікадзе — NYT

Ізраїль передав Україні розвідувальні дані, необхідні для того, аби збивати іранські дрони-камікадзе Shahed-136, які використовує Росія. Про це повідомляє The New York Times.

"Український урядовець, говорячи не для протоколу, заявив, що Ізраїль надав розвідувальні дані, корисні для націлювання на іранські безпілотники", — пише газета.

У Чорному два перебувають два російські кораблі з "Калібрами"

Про повідомляє Оперативне командування "Південь".

"Угруповання ворога становить 11 кораблів і катерів, зокрема 3 ВДК та 2 носії високоточних крилатих ракет із сумарним залпом - 16 "Калібрів", - зазначили військові.

У Великій Британії прокоментували "попередження" з боку Шойгу

Про це йдеться у заяві Міністерства оборони Великої Британії.

"Під час телефонної розмови міністрів, що була ініційована російською стороною, Шойгу стверджував, що Україна нібито планує дії за сприяння західних країн, зокрема Великої Британії, з метою ескалації конфлікту в Україні", — йдеться у повідомленні.

У Міноборони Великої Британії наголосили, що міністр оборони країни Бен Воллес спростував ці заяви та застеріг РФ від подальшої ескалації. Він підтвердив, що Велика Британія та міжнародна спільнота підтримують Україну.

Нагадаємо, міністр оборони Російської Федерації Сергій Шойгу 23 жовтня провів телефонні перемовини з главами оборонних відомств Великої Британії, Франції, Туреччини та Сполучених Штатів. У розмовах з міністрами Шойгу звинуватив Україну у підготовці провокацій з використанням "брудної бомби".

Президент Зеленський заявив, що Шойгу влаштував "телефонну карусель", а голова МЗС Кулеба додав, що заяви Шойгу "є брехнею настільки ж абсурдною, настільки й небезпечною".

Підсанкційні російські яхти "переховуються" в Туреччині — NYT

Про це йдеться в матеріалі The New York Times. За даними видання, щонайменше 32 яхти, пов'язані з олігархами і особами, що знаходяться під санкціями, переховувалися у водах Туреччини, не побоюючись арешту.

Записи про власників супер'яхт приховані за низками підставних компаній. При підготовці матеріалу журналісти аналізували новинні повідомлення, що пов'язують російських олігархів з конкретними яхтами, які потім порівнювали їх з позиціями судів, доступними на комерційних сайтах, таких як MarineTraffic.

Турецький яхтовий брокер опублікував в Instagram відео, зняте в Порт-Азур, на якому показаний модельний ряд з п'яти яхт загальною вартістю майже 1 мільярд доларів, включаючи Flying Fox; Lana, нещодавно зафрахтовану Imperial за 1,8 мільйона доларів в тиждень, і Galactica Super Nova, пов'язану з нафтовим магнатом Вагітом Алекперовим, союзником Путіна.

Станом на 20 жовтня в Туреччині перебувало щонайменше 13 яхт, що перебувають під санкціями проти РФ. З них чотири належали особам, які потрапили під санкції, або були пов'язані з ними, а дев'ять нещодавно були запропоновані для оренди компанією Imperial, що знаходиться під санкціями в Монако.

Ненсі Пелосі візьме участь у саміті Кримської платформи

Про це повідомила заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова.

24-25 жовтня у Загребі відбудеться історична подія - перший Парламентський Саміт Кримська платформа.

"Більше ніж 40 делегацій, 55 представників парламентів та міжпарламентських асамблей та понад 200 акредитованих журналістів — таким є результат інтенсивної роботи Міністерства закордонних справ, Верховної ради та наших хорватських друзів", — написала Джапарова у Facebook.

Вона додала, що однією з учасниць — стане спікерка Палати Представників США Ненсі Пелосі: "Її участь — це пряме підтвердження того, що питання деокупації Криму стоїть високо на порядку денному у Вашингтоні . А ще на заході онлайн чи офлайн будуть присутні представники всіх країн Групи семи".

Кримська Платформа об’єднує 60 держав та міжнародних організацій довкола українського національного інтересу — повної деокупації півострова Крим.

На початок