Центр громадянських свобод, Меморіал і Алесь Беляцький. Що відомо про лауреатів Нобелівської премії миру-2022

Центр громадянських свобод, Меморіал і Алесь Беляцький. Що відомо про лауреатів Нобелівської премії миру-2022

Центр громадянських свобод, Меморіал і Алесь Беляцький. Що відомо про лауреатів Нобелівської премії миру-2022
. Фото: Нобелівський комітет

В Осло 10 жовтня вручили Нобелівську премію миру. Цьогоріч її розділили представники України, Білорусі та Росії — Центр громадянських свобод, журналіст Алесь Беляцький і правозахисна організація "Меморіал".

Голова Нобелівського комітету Беріт Рейсс-Андерсен зазначила, що оголошуючи рішення у жовтні, комітет відзначив, що три лауреати просували право критикувати владу та захищати фундаментальні права громадян.

"Вони доклали визначних зусиль у документуванні воєнних злочинів, порушенні прав людини та зловживанні владою. Разом вони продемонстрували значущість громадянського суспільства для миру та демократії. Демократична влада потребує не лише підтримки її людей, але також критики, нових ідей та перспектив. Основне джерело її — люди", — зазначила вона.

Беріт Рейсс-Андерсен додала, що лауреати систематично збирали докази минулих та нинішніх порушень прав людини та воєнних злочинів, щоб "притягнути злочинців до відповідальності, вшанувати жертв та попередити повторення злодіянь".

Читайте також: "Перемогти РФ та перетворитися на неї не має сенсу". Матвійчук — про Нобелівську премію і трибунал для Путіна

Лауреатка прокоментувала вручення премії

Олександра Матвійчук, яка очолює Центр Громадянських Свобод, зазначила, що якби політики дослухались до слів правозахисників, то багатьох війн, включно із російською агресією проти України, вдалося б уникнути.

"Зараз говорять армії, тому що раніше голоси правозахисників у нашому регіоні не було чути. Можливо, нас слухали на Комітеті ООН з прав людини, але точно не в тих залах, де приймаються рішення людьми при владі", — написала вона на своїй сторінці у Facebook.

За її словами, якщо людство не хоче жити у світі, де правила визначає той, хто має потужніший військовий потенціал, а не верховенство права, такий стан речей належить змінити. Відтак вона закликала до трьох кроків, які допоможуть зробили світ безпечнішим.

"ООН та держави-учасниці мають провести реформу міжнародного миру та безпеки, щоб створити гарантії для всіх країн та їхніх громадян незалежно від їхньої участі чи неучасті у військових блоках чи військової потужності. Росія має бути виключена із Ради безпеки ООН за систематичні порушення статуту ООН", — зазначила правозахисниця.

Також вона наголосила, що ООН та держави-учасниці мають вирішити проблему "прогалини у відповідальності" та забезпечити шанс на справедливість сотням тисяч жертв воєнних злочинів.

"Без цього стійкий мир у нашому регіоні неможливий. Потрібно створити міжнародний трибунал та притягнути Путіна, Лукашенко та інших воєнних злочинців до відповідальності", — підкреслила Матвійчук.

Окрім того, правозахисниця закликала пересічних людей також боротися за справедливість.

"Весь мій 20-річний досвід боротьби за свободу та права людини переконливо говорить, що звичайні люди мають набагато більший вплив, ніж вони собі думають. Масова мобілізація звичайних людей у різних країнах світу та їхній спільний голос можуть змінити світову історію швидше, ніж інтервенція ООН", — додала Олександра Матвійчук.

Правозахисниця висловила радість з приводу того, що очолюваний нею Центр громадянських свобод отримав Нобелівську премію разом із друзями Центру та партнерами із "Меморіалу" та "Вясни".

Що відомо про Центр Громадянських Свобод

Центр Громадянських Свобод (ЦГС) був заснований у 2007 році для просування цінностей прав людини, йдеться на сайті організації. Очолює організацію Олександра Матвійчук.

Після вторгнення РФ в Україну в 2014 році Центр брав участь в мобільних моніторингових групах в Криму і на Донбасі. Також займався передачею в Міжнародний кримінальний суд подання зі свідотствами про злочини проти людяності, вчинені режимом Януковича під час Євромайдану 2013-2014. Створив коаліцію “Правозахисний порядок денний”.

У 2017 правозахисники створили Київську школу прав людини. Взяли участь у розробці законопроєкту і запуску адвокаційної кампанії за гармонізацію українського кримінального кодексу з міжнародним кримінальним правом. Провели адвокаційні акції на захист жертв сексуального насильства під час війни спільно із проектом “Zero Impunity”.

У 2020 році ЦГС став ініціатором міжнародної акції солідарності “BelarusWatch”.

Хто такий Алесь Беляцький

Алесь Беляцький — керівник білоруського правозахисного центру “Вясна”, політичний в'язень.

У 2011 був засуджений на 4,5 роки тюрми за звинуваченням у начебто несплаті податків з коштів, які були на закордонних рахунках правозахисного центру.

Зараз правозахисник також перебуває у тюрмі після арешту у 2020 році під час масових протестів у Білорусі.

Центр громадянських свобод отримав Нобелівську премію миру-2022
Фото: Associated Press

Що відомо про "Меморіал"

Товариство “Меморіал” було створене 28 січня 1989 року у Москві під назвою Всесоюзне добровільне історико-просвітницьке товариство “Меморіал”. Одним з найактивніших засновників “Меморіалу” був радянський дисидент і академік Андрій Сахаров.

У Швеції та Норвегії 3 жовтня розпочався Нобелівський тиждень. У Стокгольмі уже оголосили лауреатів у наукових галузях та вручили премію з літератури.

Читайте також

Нобелівську премію з літератури отримала Анні Ерно

Нобелівську премію в галузі медицини отримав шведський біолог та генетик Сванте Паабо

Нобелівську премію присудили за розвиток хімії кліків і біоортогональної хімії

Нобелівську премію з фізики присудили за дослідження квантової заплутаності

Зеленський потрапив до списку фаворитів на Нобелівську премію миру

В Швеції та Норвегії стартує Нобелівський тиждень

Нобелівська премія: організатори відмовились запроваджувати гендерні та етнічні квоти

Нобелівський комітет отримав понад триста заявок на премію миру

На початок