Нобелівський комітет 6 жовтня оголосив лауреатку Нобелівської премії з літератури. Нею стала французька письменниця Анні Ерно.
Про це повідомляється на офіційному сайті фонду.
Премію присудили із формулюванням "за мужність і гостроту, з якою вона розкриває коріння, відчуження та колективні обмеження особистої пам’яті".
Анні Ерно — 82-річна французька письменниця, професорка літератури. Народилася 1 вересня 1940 року у Франції. Лауреатка низки літературних премій, зокрема, премії Ренодо (1984) і Премії французької мови (2008).
Письменниця народилася й провела дитинство та юність у Нормандії, де її батьки були власниками продуктової крамниці та невеликого кафе. Батько й мати Анні походили із селян, але почали працювати на заводі, потім перейшли у торгівлю. Про цей їхній шлях вона оповідає у своїх відвертих спогадах у творах “Майдан” (премія Ренодо, 1984) та “Жінка”.
Анні Ерно навчалася в університеті Руана, а потім у Бордо. Після навчання вона здобула диплом вчителя літератури. У 1971 році стала доцентом кафедри сучасної літератури. Деякий час працювала над незавершеним дипломним проектом про французького письменника Маріво.
На початку 1970-х років викладала у ліцеї Бонневілля, в Колеж д'Евір в Аннесі-ле-В'є, а потім у Понтуазі. Пізніше вчилася заочно у Національному центрі дистанційної освіти.
Твори сучасної французької письменниці Анні Ерно привертають увагу читацької аудиторії своєю відвертою життєвою правдоподібністю, відзначають літературні критики.

3 жовтня у Швеції стартував Нобелівський тиждень.
У 2021 році лауреатом Нобелівської премії з літератури став письменник Абдулразак Гурна "за його безкомпромісний та співчутливий погляд на наслідки колоніалізму та долю біженця у прірві між культурами та континентами".
Вперше Нобелівську премію з літератури присудили у 1901 році французькому поетові Сюллі-Прюдом. Першою жінкою, що отримала премію з літератури стала Сельма Лагерлеф зі Швеції — лауреат 1909 року.
Наймолодшим лауреатом Нобелівської премії з літератури став англійський поет і прозаїк Редьярд Кіплінг. Він отримав премію 1907 у віці 42 років. Найстаршим — англійська письменниця Доріс Лессінг. Вона стала лауреаткою премії 2007 року, їй тоді було 88 років.
Двічі лауреати відмовлялися від присуджених їм премій. Йдеться про Бориса Пастернака — лауреата 1958 року. Він відмовився від премії через тиск радянської влади. Диплом і медаль лауреата премії вручили його синові у 1989 році. Крім того, у 1964 році Жан-Поль Сартр також відмовився від премії. Він заявив, що “письменник не повинен перетворюватися на громадський інститут”.
Лауреатами Нобелівської премії з літератури у різні роки ставали, зокрема, польський письменник Генрик Сенкевич, бельгійський письменник і драматург Моріс Метерлінк, індійський письменник Рабіндранат Тагор, норвезький письменник Кнут Гамсун, англійський письменник Джон Голсуорсі, німецький письменник Герман Гессе, американський письменник Ернест Гемінґвей та інші.
Читайте також
Нобелівську премію в галузі медицини отримав шведський біолог та генетик Сванте Паабо
Нобелівську премію присудили за розвиток хімії кліків і біоортогональної хімії
Нобелівську премію з фізики присудили за дослідження квантової заплутаності
Зеленський потрапив до списку фаворитів на Нобелівську премію миру
В Швеції та Норвегії стартує Нобелівський тиждень
Нобелівська премія: організатори відмовились запроваджувати гендерні та етнічні квоти
Нобелівський комітет отримав понад триста заявок на премію миру