Нобелівську премію в галузі медицини отримав шведський біолог та генетик Сванте Паабо

Нобелівську премію в галузі медицини отримав шведський біолог та генетик Сванте Паабо

Важливо
Нобелівську премію в галузі медицини отримав шведський біолог та генетик Сванте Паабо
Лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицини 2022 року шведський генетик Сванте Паабо під час пресконференції в Каролінському інституті в Стокгольмі, Швеція, 3 жовтня 2022 року

3 жовтня Нобелівський комітет оголосив лауреата премії з фізіології та медицини. Ним став шведський біолог та генетик Сванте Паабо "за відкриття, що стосуються геномів вимерлих гомінінів та еволюції людини".

Про це йдеться на офіційному сайті фонду.

Сванте Паабо — шведський біолог, фахівець з еволюційної генетики. Син біохіміка Суне Бергстрема, лауреата Нобелівської премії з фізіології та медицини (1982). Паабо — один із засновників такої дисципліни, як палеогенетика, що займається дослідженням перших людей і гомінідів за допомогою генетичних методів.

На сайті фонду зазначають, в період з 1901 по 2021 рік присудили 112 Нобелівських премій з фізіології та медицини. На цей час 12 жінок були нагороджені премією в галузі медицини. 32 роки — вік наймолодшого лауреата в галузі медицини, Фредеріка Дж. Бантінга, який був відзначений премією в галузі медицини в 1923 році за відкриття інсуліну. 87 років — вік найстарішого лауреата в галузі медицини Пейтона Рауса, його нагородили премією в галузі медицини в 1966 році за відкриття вірусів, що викликають пухлини.

Протягом цього тижня стануть відомі лауреати Нобелівської премії в інших сферах. 4 жовтня оголосять лауреатів з фізики, 5 жовтня — з хімії, 6 жовтня — з літератури.

7 жовтня стане відомий лауреат премії за сприяння встановленню миру. 10 жовтня оголосять лауреата премії з економіки.

Що зробив Паабо

Представниця Нобелівського комітету з фізіології та медицини Анна Веделл розповіла, що встановивши нові експериментальні стандарти в цій складній галузі, Сванте Паабо спочатку вирішив отримати та проаналізувати мітохондріальну ДНК неандертальців. Він отримав зразок із кістки неандертальця, який був відкритий у 1856 році. З невеликого шматка цієї кістки йому вдалося витягнути та секвенувати мітохондріальну ДНК. Він порівняв послідовність ДНК з людською і шимпанзе, і виявив, що нова послідовність відрізняється від обох інших. Це була важлива віха, Сванте Паабо довів, що можна отримати та секвенувати ДНК із кісток віком 40 000 років.

Команда Паабо також проаналізувала ДНК кістки древньої людини, яку було знайдено в Денисовій печері в горах Алтаю на півдні Сибіру.

Його команда почала з аналізу мітохондріальної ДНК, яка, на їхній подив, показала, що послідовність відрізнялася від нинішніх людей і неандертальців. Паабо відкрив абсолютно нову людину, аналізуючи та порівнюючи послідовності геномів. Це було сенсаційне відкриття. Новому гомініду було присвоєно ім'я Денисівці. Подальший аналіз показав, що неандертальці та денисівці були сестринськими групами, які розійшлися одна від одної приблизно 600 000 років тому.

Своєю наполегливою та інноваційною роботою цьогорічний лауреат Нобелівської премії започаткував нову наукову дисципліну — палеогенетику. Зараз ця сфера швидко розвивається.

Паабо продовжив генерувати послідовності геномів багатьох неандертальців і денисівських людей. Паралельно дослідницькі групи по всьому світу накопичують послідовності геномів стародавніх гомосапієнс з різних часових проміжків і різних географічних місць. Використовуючи деякі архаїчні послідовності геномів для порівняльних досліджень, можна отримати важливі уроки щодо нашої еволюційної історії, зокрема того, як ми поширювалися планетою.

Сванте Паабо зробив новаторські відкриття, які дозволяють нам вирішити одне з найбільш фундаментальних питань - що робить нас унікальними. Як і ми неандертальці мали великий мозок. Вони жили групами, користувалися знаряддями праці. Але вони дуже мало змінилися протягом сотень тисяч років, аж поки неандертальці з незрозумілих причин не зникли. Ми бачимо, що Sapiens, з іншого боку, швидко розвинув складні культури, образне мистецтво та передові інновації, вони перетнули відкриті води та поширилися по всіх частинах нашої планети. Основа цього розвитку має лежати в генетичних змінах, які відбулися після того, як ми не так давно відокремилися від неандертальців та денисівців.

Вивчивши послідовності геномів наших найближчих вимерлих родичів, Сванте започаткував нову точку відліку для вивчення того, хто ми є.

Читайте також

В Швеції та Норвегії стартує Нобелівський тиждень

Нобелівська премія: організатори відмовились запроваджувати гендерні та етнічні квоти

Нобелівський комітет отримав понад триста заявок на премію миру

На початок