Нобелівську премію присудили за розвиток хімії кліків і біоортогональної хімії

Нобелівську премію присудили за розвиток хімії кліків і біоортогональної хімії

Нобелівську премію присудили за розвиток хімії кліків і біоортогональної хімії
Фото: Нобелівський комітет

Нобелівський комітет 4 жовтня оголосив лауреатів Нобелівської премії у галузі хімії. Ними стали Каролін Бертоцці, Мортен Мелдал та Баррі Шарплесс.

Про це повідомляється на офіційному сайті фонду.

Премію присудили із формулюванням "за розвиток хімії кліків і біоортогональної хімії".

Цьогоріч лауреатів премії у галузі фізики троє — це Каролін Бертоцці із Стенфордського університету у США, Мортен Мелдал з Копенгагенського університету у Данії, а також Баррі Шарплесс зі Scripps Research, Ла-Хоя, Каліфорнія, США.

Сума призу: 10 мільйонів шведських крон (майже 915 тис. дол.), які будуть поділені порівну між лауреатами.

Чим відзначились дослідники

Як зазначають у комітеті, Нобелівська премія з хімії 2022 покликана спростити складні процеси: Баррі Шарплесс і Мортен Мелдал заклали основу функціональної форми хімії - клік-хімії, в якій молекулярні будівельні блоки швидко та ефективно поєднуються один з одним. Керолін Бертоцці вивела хімію кліків на новий рівень і почала використовувати її у живих організмах.

"Цьогорічна премія з хімії стосується не надто складних речей, щоб працювати з тим, що легко та просто. Функціональні молекули можна побудувати навіть прямим шляхом", — сказав голова Нобелівського комітету з хімії Йоган Аквіст.

Баррі Шарплесс, який отримав вже другу Нобелівську премію з хімії, почав цю справу. Приблизно в 2000 році він ввів концепцію клікової хімії, яка є формою простої та надійної хімії, де реакції відбуваються швидко та уникають небажаних побічних продуктів.

Невдовзі після цього Мортен Мелдал і Баррі Шарплесс – незалежно один від одного – представили те, що зараз називають "перлиною в короні хімії кліків": азидоалкінове циклоприєднання, яке каталізується міддю.

"Це елегантна та ефективна хімічна реакція, яка зараз широко використовується. Серед багатьох інших застосувань він використовується в розробці фармацевтичних препаратів, для картографування ДНК і створення матеріалів, які більше підходять для цієї мети", — зазначили у нобелівському комітеті.

Керолін Бертоцці вивела хімію кліків на новий рівень. Щоб нанести на карту важливі, але невловимі біомолекули на поверхні клітин – глікани – вона розробила реакції кліків, які працюють всередині живих організмів.

"Її біоортогональні реакції відбуваються без порушення нормальної хімії клітини. Зараз ці реакції використовуються у всьому світі для дослідження клітин і відстеження біологічних процесів", — зазначили у комітеті.

Використовуючи біоортогональні реакції, дослідники покращили націлювання на ракові препарати, які зараз тестуються в клінічних випробуваннях.

Клікова хімія та біоортогональні реакції перенесли хімію в епоху функціоналізму. Це приносить найбільшу користь людству.

Читайте також

Нобелівську премію в галузі медицини отримав шведський біолог та генетик Сванте Паабо

Зеленський потрапив до списку фаворитів на Нобелівську премію миру

Нобелівську премію з фізики присудили за дослідження квантової заплутаності

На початок