Галицинівська громада: як живуть люди в прифронтових селах Миколаївщини

Галицинівська громада: як живуть люди в прифронтових селах Миколаївщини

Галицинівська громада: як живуть люди в прифронтових селах Миколаївщини
Село Лимани, вересень 2022 рік. Фото: Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

У селах Лупареве та Лимани Галицинівської громади до початку повномасштабної війни проживали орієнтовно 4 500 людей. Після 24 лютого територія громади опинилась на лінії зіткнення, майже 95 відсотків населення сіл покинули свої домівки, а ті, що залишилися, потерпають від щоденних обстрілів.

Як та чим живе Галицинівська громада, в ефірі Українського радіо Миколаїв розповіли староста сіл Лупареве та Лимани Наталія Панашій та голова громади Іван Назар.

За словами старости сіл Лимани та Лупареве, Наталії Панашій, попри небезпеку обстрілів, дехто з людей повертаються до власних домівок. Найскладніша демографічна ситуація в селах спостерігалась протягом червня та липня. Тоді з 1 300 жителів у селі Лупареве залишились 36, а в Лиманах з 3200 місцевих жителів проживали 211.

"На сьогодні люди почали повертатися. Особливо протягом останніх трьох тижнів (орієнтовно з 10 вересня — ред.). Одна з головних причин повернення — не скрізь до людей ставляться добре, а дім — то є дім", — розповіла Наталія Панашій.

Станом на 1 жовтня в громаді готуються до початку опалювального сезону. Люди лагодять побиті покрівлі, затягують вибиті вікна плівкою.

"Шифер майже скрізь перебитий. Світло в нас частково є. Люди повертається, напруги сильно не вистачає, але ми розуміємо, що потрібно потерпіти", — розповіла Наталія Панашій.

У громаді проживають понад 30 переселенців з Херсонщини. Проблем із соціальними виплатами та пенсіями немає, каже Наталія Панашій.

На території громади працює загін місцевої пожежної охорони. Зі слів голови громади Івана Назара, загін організували у 2015 році. Станом на 1 жовтня у складі загону 24 бійці. Рятувальники обслуговують шість сіл: Галицинове, Лимани, Лупареве, Українка, Прибузьке та Степова Долина.

"У нас згоріло два автомобілі (під час обстрілу 18 серпня — ред.), але, дякуючи нашим польським друзям, нам передали автомобіль, який 27 вересня прийшов в дуже доброму стані. І маємо надію, що Головне управління передасть ще дві автівки до загону", — розповів Іван Назар.

За словами тимчасової виконувачки обов’язків інструктора з профілактичної роботи Галицинівського загону пожежної охорони Анжеліки Куровської, повторні обстріли в громаді не рідкість. Найчастіше снаряди потрапляють на територію місцевого лісового урочища або в приватні будинки.

"Приїжджаємо на виклик, телефонуємо диспетчеру і розповідаємо ситуацію, якщо починаються обстріли — їдемо. Найстрашніше було, коли горів ліс тиждень. До повномасштабного вторгнення в нас було небагато виїздів, в основному на побутові пожежі внаслідок людського фактора. Зараз (станом на 1 жовтня — ред.) побутових пожеж набагато менше, загалом це виклики, які виникають внаслідок обстрілів", — розповіла Анжеліка Куровська.

Читайте також

Загинув, захищаючи Україну: на Миколаївщині попрощаються із воїном

Нічний обстріл Миколаєва спричинив пожежу в Інгульському районі

Армія РФ протягом доби обстрілювала два райони Миколаївщини: пошкоджені житлові будинки

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок