Злість, страх та втома. Жителі сходу та півдня України — про "приєднання" до РФ

Злість, страх та втома. Жителі сходу та півдня України — про "приєднання" до РФ

Злість, страх та втома. Жителі сходу та півдня України — про "приєднання" до РФ
Жителі Маріуполя на акції проти псевдоголосування, Київ, 24 вересня. Фото: АР

Володимир Путін оголосив про "приєднання" до РФ тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. 27 вересня російські окупанти влаштували там псевдореферендуми про "вступ" до Росії. Україна та більшість західних країн заявили, що не визнають ані результати цих "волевиявлень", ані спробу анексії, проголошену Кремлем. Як на цю подію реагують українці, що залишаються в захоплених містах, і чого бояться — Суспільне поговорило із жителями східних та південних областей.

Донецьк: нагнали бюджетників та камери

Житель Донецьку В’ячеслав (ім’я змінене з міркувань безпеки)

"Стандартна процедура — нагнати бюджетників, працівників державних структур. В даному випадку їх нагнали на Саур Могилу, відвезли туди автобусами, видали прапори, поставили великий екран, і — давайте, кричить: “Росія”. Набігли журналісти, камери: "Все прекрасно, все чудово, Донбас любить Росію, Донбас щасливий" В лапках. Принаймні для мене так.

Злість, страх та втома. Жителі сходу та півдня України — про "приєднання" до РФ
"Більшість людей тут втомилися: їм вже немає різниці, яка тут буде влада", розповідає житель Донецьку. Він каже: старше покоління підтримує РФ, а от молоді — ті, хто пам'ятає українську владу, хочуть до України. Так званий "референдум" в Донецькій області, Україна, 25 вересня 2022 року. Фото: Getty Images

В Донецьку поки що ніяких змін, але це тимчасово. Багато буде питань з приводу машин — які номери. Ходять чутки, що всі тепер будуть отримувати російські паспорти. Можливо, спочатку "днрівські", потім російські. З паспортами будуть великі незрозумілості, бо українські паспорти тут не будуть дійсні. Я опинюсь в складному положенні, бо не хочу отримувати російський паспорт. І скоріш за все, якщо я буду звертатись у державні органи, приміром, поховати людину, то мені не зроблять соцвиплат, не оформлять в МРЕО машину, бо треба буде давати російський паспорт. Я принципів притримуюсь, щоб потім виїхати в Україну. Зараз у мене немає ні фізичної, ні фінансової можливості.

Багато друзів, знайомих, які не вірять в цей "референдум" і які розуміють що відбувається. Більшість людей тут втомилися: їм вже немає різниці, яка тут буде влада. Головне — щоб не стріляли, щоб можна було жити та працювати. Люди вже як загнані коні без будь-яких думок про політичне життя. Найголовніші проблеми: як набрати води та зарядити телефон, а не думати що відбувається в політичних новинах.

Запоріжжя та Херсон. Чекаємо на ЗСУ

Жителька Енергодару Ірина (ім’я змінене з міркувань безпеки)

"Ми розуміли це ще з березня, що якщо незаконний референдум відбудеться раніше, ніж звільнення, то буде так само як з "ЛНР" та "ДНР". В місті всі комунальні послуги здійснюють фірми з рахунками в РФ, ОСББ припинили діяльність, вулиці перейменовують: Молодіжну в Комсомольску, Будівельників у "Строителей".

Відчуваємо непереборну лють, тримаємося, вболіваємо за ЗСУ та чекаємо на звільнення.

Херсонець Сергій (ім’я змінене з міркувань безпеки)

"Я, як і більшість населення, що реально проживає тут, не визнаємо нагло проголошеної окупантами та кількома колаборантами так званої "Херсонської держави". З таким же успіхом можна проголосити, наприклад, "державу ХБК" або "Шумерський автономний округ". Усі ми проти приєднання півдня України до складу РФ. Херсон разом із Кримом, Донецьком, Луганськом і Запоріжжям залишається невід’ємною частиною України".

Злість, страх та втома. Жителі сходу та півдня України — про "приєднання" до РФ
Незаконі виборчі комісії під час псевдоголосування супроводжували озброєні військові, Донецька область, 24 вересня 2022 р. Фото: Getty Images

Херсонець Микола (ім’я змінене з міркувань безпеки)

"Як на це можна реагувати? Це театр абсурду. У нас злість, ненависть. Чекаємо на ЗСУ. Що ми ще можемо зробити? Паспортів і гумдопомоги і взагалі контактів з окупаційною владою ніяких не ведемо. Чекаємо на українську владу. Ми не визнаємо, що ми якась там Росія чи ще щось. Ми як були Україна так і залишаємось".

Влада радить відмовлятись від паспортів РФ та шукати спосіб виїхати

Сьогоднішні рішення РФ не мають юридичних наслідків, заявляє міський голова тимчасово окупованого Скадовська Олександр Яковлєв. Проте, каже він, люди дійсно налякані, особливо через паспорти та можливу мобілізацію.

"Для деяких людей, особливо тих, хто зараз залишився, можуть бути значні ускладнення, пов'язані з начебто "юридичним" входженням до Російської Федерації. Це і мобілізація, і інші відносини з державою, які мають бути: перереєстрація майна, автомобілів. Не розуміють, як платити за комунальні платежі. Люди живуть у страху".

Найкращий вихід у цій ситуації — до звільнення захоплених росіянами територій — це виїзд з окупації, каже голова Херсонської обласної ради Олександр Самойленко. Проте не всі можуть виїхати.

"Херсонська область є складовою частиною унітарної держави Україна. Тому я вважаю, що це нікчемний правочин, як і багато іншого вони робили".

"На території Херсона точно немає місця, де від російських окупантів можна вберегтися. Відкривають гаражі, шерстять дачні поселення, ходять по домах і викидають людей із будинків. Для людей головне — не приставати на пропозиції, не отримували ті паспорти Російської Федерації. Це в першу чергу для чоловіків загрожує можливою мобілізацією. Як ми бачимо, на прикладі так званих "днрів-лнрів", вони якраз використовують усіх чоловіків як гарматне м'ясо і не збираються на цьому зупинятись".

Що відомо

  • На тимчасово окупованих територіях Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей 23 вересня розпочались псевдореферендуми про приєднання до РФ. Окупаційна влада пропонувала українцям голосувати вдома, на вулиці, на новостворених виборчих дільницях. Разом з так званими членами виборчих комісій до місцевих приходили озброєні військові.
  • В українському МЗС заявили, що фейкові "референдуми" та гібридна мобілізація нічого не змінять для РФ.
  • У ЄС попередили, що не визнають результатів "референдумів", які Російська Федерація намагається організувати на тимчасово окупованих територіях України, а всі причетні до них будуть притягнуті до відповідальності.
  • 28 вересня Росія заявила, що псевдореферендуми про входження окупованих частин Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей України добігли кінця, а переважна більшість населення регіонів нібито підтримали цю ініціативу.
  • 30 вересня Президент Росії Володимир Путін виступив у Георгіївській залі Кремля на церемонії "приєднання" до РФ тимчасово окупованих українських територій Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей після того, як на них відбулися псевдореферендуми. На цій же церемонії ватажки самоназваних "Л/ДНР" Деніс Пушилін, Леонід Пасічник, а також колаборанти Євген Балицький та Володимир Сальдо підписали документи про "приєднання" регіонів до РФ.
  • У своїй промові 30 вересня Путін закликав "Київ сісти за стіл переговорів".
  • В цей час президент Володимир Зеленський повідомив: Україна подала заявку на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку. А тимчасово Україна пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Читайте також

Трибунал для Путіна. Як російське керівництво відповість за злочини в Україні

"Так" або "ні" — в дуло автомату. Розповіді місцевих про "референдум" на окупованих територіях

"Вони благали про допомогу" — голова Українського товариства глухих про депортованих українців та війну

На початок