Перейти до основного змісту
Країни-учасниці МАГАТЕ закликали Росію припинити ядерний шантаж

Країни-учасниці МАГАТЕ закликали Росію припинити ядерний шантаж

Країни-учасниці МАГАТЕ закликали Росію припинити ядерний шантаж
. Фото: МАГАТЕ

Пів сотні країн – учасниць 66-ї Генеральної конференції МАГАТЕ засудили дії РФ проти ядерних об'єктів в Україні та закликали Москву негайно припинити будь-які втручання на українських атомних майданчиках.

Колективну заяву виголосив глава делегації Канади, передає Енергоатом.

Підписанти заяви наголосили, що саме захоплення Запорізької АЕС військами РФ є корінною причиною наявних в Україні загроз для ядерної безпеки та фізичного захисту.

"Ми нагадуємо, що ризики ядерних інцидентів залишатимуться високими допоки Російська Федерація присутня на майданчику Запорізької АЕС. Станція повинна й надалі залишатися приєднаною до української електромережі як невіддільна частина української енергетичної системи", — йдеться в заяві.

Учасники Конференції привітали проведення місії МАГАТЕ на ЗАЕС та запевнили, що й надалі докладатимуть усіх зусиль, щоб слідувати сімом принципам ядерної безпеки та захищеності, сформульованим на основі стандартів те керівних документів МАГАТЕ з ядерної та фізичної безпеки.

Делегати закликали Росію припинити наражати на небезпеку весь світ і "з нетерпінням" очікують створення захисної зони ядерної безпеки та фізичного захисту на ЗАЕС та навколо неї у спосіб, який забезпечить захист суверенітету і територіальної цілісності України.

"Ми знову закликаємо РФ негайно припинити всі дії проти ядерних об’єктів та на ядерних об’єктах в Україні для того, щоб українські компетентні органи змогли відновити повний контроль над усіма ядерними об’єктами в межах міжнародно визнаних кордонів України задля забезпечення їхньої безпечної та надійної експлуатації, а також для того, щоб МАГАТЕ безпечно й у повному обсязі здійснювало свою діяльність з перевірки гарантій в Україні", – йдеться у заяві.

Також учасники Конференції наголосили що не визнають результатів псевдореферендумів на окупованих територіях України.

"Будь-які сфальсифіковані референдуми, проведені РФ в межах міжнародно визнаних кордонів України, не матимуть юридичного чи політичного впливу на статус ЗАЕС або територій навколо неї", — наголосили країни-учасниці МАГАТЕ.

Що відомо

  • 25 серпня Запорізька АЕС вперше повністю відключилася від енергомережі. Як повідомили в Державній інспекції ядерного регулювання України, в результаті бойових дій в районі розміщення Запорізької АЕС відбулось відключення повітряної лінії ПЛ-750 кВ "Дніпровська". Таким чином, дії окупантів РФ спричинили повне відключення ЗАЕС від енергомережі – перше в історії станції.
  • 1 вересня представники МАГАТЕ прибули до Енергодара на Запорізьку АЕС.До складу місії увійшли експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній не було.
  • 5 вересня 2022 року чотири із шести представників команди інспекції МАГАТЕ завершили роботу на Запорізькій АЕС та покинули майданчик станції. Ще двоє представників місії залишились на ЗАЕС на постійній основі.
  • 6 вересня у Міжнародному агентстві з атомної енергії опублікували звіт за підсумками свого візиту на Запорізьку атомну електростанцію. В ньому фахівці наполягали на негайному створенні охоронної зони ядерної безпеки.
  • 11 вересня на Запорізькій атомній електростанції в окупованому росіянами Енергодарі повністю відключили останній робочий енергоблок, який готують до переведення у "холодний стан".
  • Реактори Запорізької атомної електростанції навіть у режимі холодного відключення потребуватимуть зовнішніх джерел живлення інакше все одно може статися ядерна аварія.
  • Станом на 20 вересня до ЗАЕС підключена одна електролінія на 750 кВт, яка з'єднує атомну станцію безпосередньою системою України.

Читайте також

МАГАТЕ розпочало переговори щодо створення зони ядерної безпеки на Запорізькій АЕС

Від "Чорнобилем тут і не пахне" до "Україна шантажує РФ і ЄС". Еволюція маніпуляцій Росії про обстріли ЗАЕС

Останній енергоблок ЗАЕС переводять в "холодний стан". Що це означає

"Фукусімський сценарій": до чого може призвести зупинка енергоблоків на ЗАЕС

Що слід мати вдома, щоб захиститися від наслідків радіаційної аварії. Пояснює МОЗ

Топ дня
Вибір редакції
На початок