Останній енергоблок ЗАЕС переводять в "холодний стан". Що це означає

Останній енергоблок ЗАЕС переводять в "холодний стан". Що це означає

Останній енергоблок ЗАЕС переводять в "холодний стан". Що це означає
Запоріжжя, Україна, 11 серпня 2022 року, Фото: Метін Актас / Anadolu Agency

11 вересня на Запорізькій атомній електростанції в окупованому росіянами Енергодарі повністю відключили останній робочий енергоблок. Наразі триває підготовка до його переведення у "холодний стан".

Старша наукова співробітниця Інституту радіаційної безпеки Олена Паренюк, в ефірі Українського радіо, пояснила, що це означає: "Енергоблок буде повністю переведено під критичний стан. Зараз працює весь охолоджувач, що був завантажений в енергоблоці. Дію реактора неможливо буде розпочати швидко, потрібно буде перевантажувати паливо і проводити певні регламентні роботи. Ми повністю зупинили ЗАЕС на доволі довгий проміжок часу".

Це найкращий варіант?

"Саме цей процес переходу в холодний стан ― технічно дуже складна процедура, персонал має відпрацювати ідеально. Коли ми перейдемо в холодний стан, залишиться лише далі охолоджувати енергоблоки, охолоджувати паливо у сховищі та в шести енергоблоках. І це буде безпечно, доки буде подаватися електроживлення на циркуляційні насоси, що транспортують охолоджувач. Для повного охолодження потрібні місяці".

Це велика втрата для української енергосистеми?

"Це означає, що у нас буде складна зима. ЗАЕС генерувала понад чверть усіх потужностей, які ми використовували. І тепер об’єднана енергетична система певним чином перерозподіляє навантаження, тому треба готуватися економити також електроенергію, а не лише тепло".

Скільки потрібно часу, щоб повернути блоки до нормального режиму роботи?

"Це дуже сильно залежить від наявності палива та інших факторів. Точної відповіді дати не можу. Але проблема в тому, що потрібно буде завантажувати нове паливо в реактори, адже холодне зупинення певним чином "отруює" невідпрацьоване паливо. Тут питання технологічного характеру".

Чи можливий "фукусімський сценарій" на ЗАЕС і витік ядерного палива через відсутність забезпечення енергією станції?

Олег Коріков, очільник Держатомрегулювання, розповів Суспільному, що за умови відсутності електропостачання на ЗАЕС, ми можемо отримати важке пошкодження палива, як було на станції Фукусіми.11 березня 2011 року землетрус і цунамі призвели до найбільшої аварії на японській атомній електростанції "Фукусіма-1" в Японії. Морська вода затопила станцію і знеструмила її, вивівши з ладу аварійні генератори, а разом з ними і критично важливу систему охолодження АЕС, спричинивши подальший вибух. Внаслідок аварії розплавилася активна зона реакторів відразу на трьох енергоблоках. Аварія стала наймасштабнішою в атомній енергетиці після трагедії на Чорнобильській АЕС в 1986 році. Понад 18 000 осіб загинули, а майже півмільйона втратили своє житло та були вимушені переїхати.

"Але ми робимо все можливе для того, щоб цього не відбулось, щоб електропостачання залишалось — резервні дизель-генератори, які для цього і зроблені, щоб на деякий час забезпечити електропостачання за рахунок спалення дизельного палива і виробництва електроенергії для власних потреб АЕС. Також є мобільні насосні установки, які також можуть бути підтягнуті і забезпечити перекачування води для потреб охолодження ядерного палива.

Однак це все працює тоді, коли оператор (Енергоатом) управляє тим, що навколо відбувається. Якщо оператору заважають військові, чи хтось інший приймає рішення, яким чином ліквідовувати якусь небезпеку, то є ризики і це неприпустимо.

Ми в Держатомрегулюванні розглядаємо питання забезпечення безпеки і підвищення ядерної та радіаційної безпеки ЗАЕС — це єдиний крок — деокупація ЗАЕС. Виключно так".

Що відомо

  • 25 серпня Запорізька АЕС вперше повністю відключилася від енергомережі. Як повідомили в Державній інспекції ядерного регулювання України, в результаті бойових дій в районі розміщення Запорізької АЕС відбулось відключення повітряної лінії ПЛ-750 кВ "Дніпровська".
  • 1 вересня на Запорізьку АЕС прибули представники МАГАТЕ. 6 вересня МАГАТЕ опублікувало звіт за підсумками місії на ЗАЕС.
  • 5 вересня Через відімкнення в результаті пошкоджень від обстрілів ЛЕП "Феросплавна", був розвантажений та відключений від мережі енергоблок №6 Запорізької АЕС, єдиний, який подавав електроенергію в енергосистему України.

Читайте також

Окупанти найближчим часом можуть здійснити черговий обстріл ЗАЕС — ГУР

"Фукусімський сценарій": до чого може призвести зупинка енергоблоків на ЗАЕС

Путін може спробувати створити нові "Мінські угоди" щодо ЗАЕС — ISW

На початок