"Референдум" про приєднання до РФ: чому переносили дати та кому потрібно його проведення на Херсонщині

"Референдум" про приєднання до РФ: чому переносили дати та кому потрібно його проведення на Херсонщині

"Референдум" про приєднання до РФ: чому переносили дати та кому потрібно його проведення на Херсонщині
"Виїзна дільниця" псевдореферендуму на ринку Херсона, 23 вересня 2022 р. Фото: скрін відео росЗМІ.

Проведення референдуму на Херсонщині так звана "влада" планувала ще з початку окупації області, розповів Суспільному перший заступник голови херсонської обласної ради Юрій Соболевський. Цей референдум постійно відкладали через великий громадський спротив жителів області.

Політолог Володимир Молчанов говорить, що розмови про референдум з боку колаборантів вперше розпочалися в травні. Тоді його провести не вдавалося через відсутність списків виборців та приміщень, адже комунальні заклади ще не були під контролем росіян, не було й тих, хто зголосився б працювати на виборчих комісіях, а також через те, що Росія ще не мала тоді мети проводити референдум.

"Вони скоріш за все сподівалися захопити Україну. Вони вважали, що якщо Україна програє на Донбасі, то посиплються ЗСУ і відтак буде капітуляція. Тоді не треба буде Україну ділити, можна буде її всю захопити", каже Володимир Молчанов.

За словами політолога, потім проведення референдуму не можливо було через те, що на Херсонщині було фактично два уряди, які не мали змоги знайти спільну мову. Це уряд колаборанта Володимира Сальдо та уряд, створений РФ на чолі з ФСБ. Сальдо повернули саме для того, щоб він організував проведення референдуму.

"Він якщо і був хворий, то не настільки сильно. Для нього це була політична хвороба. Бо він в такий спосіб уникав тиску на себе з боку ФСБ. Це по перше, по друге він продемонстрував, що вони без нього взагалі нічого не можуть зробити", говорить Володимир.

Ще у червні люди Сальдо в обласному архіві захопили виборчу документацію, яка чомусь не була вивезена або знищена, каже Володимир Молчанов. За його указом почали створювати виборчі комісії. Росіяни відкрили всього чверть дільниць, за таких умов голосування не можливе, навіть при тій кількості людей, які залишилися в області. Це свідчить про те, що цей референдум абсолютна фікція, вважає політолог.

За словами директора Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень Олександра Мошнягула, у вищого керівництва Росії питання референдуму не розглядалося аж до вересня. Потім розпочався серйозний контрнаступ ЗСУ, тому проведення референдумів – це спосіб залякати Європу та Україну. Це блеф, вважає Олександр.

"Там не буде жодної законної процедури, не буде справжнього волевиявлення, але будуть показники зачитані дуже великих результатів. Тоді Росія скаже – ми приєднали до себе ці території – і бойові дії на них, це бойові дії на території Росії", – говорить Олександр Мошнягул.

Що відбуватиметься після референдуму на Херсонщині залежить від того, наскільки швидко його результати будуть імплентовані. А цей процес буде залежати від ситуації на фронті, від рівня мобілізації та від того як на це відреагує світ, вважає Олександр Мошнягул.

Що відомо

  • З 23 по 27 вересня окупанти проводять псевдореферендум на Херсонщині. Окупаційна влада не була готова до його проведення, але наказ Кремля змусив метушитись.
  • На тимчасово окупованих територіях у Херсонській, Запорізькій, Донецькій та Луганській областях незаконна влада оголосила, що проведе “референдуми” про приєднання до РФ вже цього тижня — 23-27 вересня. Вже відомо, що допомагатиме так званій владі російська ЦВК, а голосування буде “поза виборчими дільницями”.
  • Наприкінці серпня так звана "влада" Херсонщини заявляла, що підготовку до референдуму не згортала, тому що жителі "чекають на інтеграцію області до РФ".
  • Херсонська міська рада звернулася до херсонців з проханням бути обережними і залишатися вдома під час проведення псевдореферендуму та оприлюднила номери гарячих ліній для звернень громадян у випадку небезпеки.
  • Як діяти в ситуації, коли додому прийшли так звані члени "виборчкому" у супроводі озброєних військових, Суспільному розповів політолог Володимир Молчанов.

Читайте також:

  • Пусті вулиці, поодинокі білборди та голосування на ринках: херсонці розповіли як проходить псевдореферендум
  • 212 день війни: хроніка подій в Херсонській області.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

Вибір редакції

На початок