Російський президент Володимир Путін може спробувати змусити МАГАТЕ та міжнародне співтовариство визнати де-факто право Росії брати участь в експлуатації ЗАЕС. Таке право він може прагнути зобразити як де-факто визнання окупації півдня України Росією. Про це йдеться в аналітичному звіті американского Інституту вивчення війни (ISW).
Поміркованість і очевидний нейтралітет мови звіту МАГАТЕ щодо ситуації на ЗАЕС можуть затьмарити чітке формулювання російської діяльності, яка підриває безпеку АЕС, і той факт, що звіт не приписує Україні небезпечних дій, зазначили аналітики.
Звіт МАГАТЕ є зашифрованим засудженням дій Росії, які створили та увічнюють небезпеку ядерної катастрофи в Україні, відзначили в ISW.
“Дещо зашифрована мова звіту МАГАТЕ відображає той факт, що Україна залишається оператором ЗАЕС і стороною, відповідальною за її безпечну експлуатацію та дотримання вимог МАГАТЕ відповідно до міжнародного права”, — зазначили аналітики.
МАГАТЕ не може напряму залучати Росію щодо роботи АЕС, хоча б мовчазно не визнавши, що Росія має певне право на консультації, додають в ІSW.
Тож Путін може спробувати скористатися цією ситуацією, щоб спробувати створити процес, аналогічний Мінським угодам, які встановили “припинення вогню” в Україні після вторгнення Росії в 2014 році.
“Путін може спробувати використати умови, які він створив на ЗАЕС, щоб створити паралельну міжнародну структуру, що підриває суверенні права України на значно більшу територію України, яку зараз окупують російські війська”, — йдеться у звіті американських дослідників.
Інші ключові висновки ISW:
- Українські сили розпочали ймовірні контратаки на півдні Харківської області та відбили кілька населених пунктів. Передислокація російськими силами з цього району для захисту від українського контрнаступу в Херсоні, ймовірно, сприяла і сприяла цим контратакам.
- Українські війська продовжують блокування оперативного рівня та завдають ударів по російських матеріально-технічних вузлах, транспортних засобах, скупченнях живої сили та техніки та пунктах управління на території Херсонської області.
- Російські та українські джерела обговорювали активність на північний захід від Херсона та на заході Херсонської області вздовж річки Інгулець.
- Російські сили досягли поступових успіхів на південь від Бахмута та продовжили наземні атаки на північ, північний захід і південний захід від міста Донецьк.
- Російська влада продовжує висувати умови для русифікації українців, які проживають на окупованій Росією території України.
Що відомо
- Військо РФ продовжує зосереджувати зусилля на встановленні повного контролю над територією Донецької області, утриманні тимчасово захоплених районів Херсонської, частини Харківської, Запорізької та Миколаївської областей. Підрозділи Сил оборони утримують займані позиції та не дають війську РФ просуватися вглиб території України. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 7 вересня. Українським воїнам вдалося успішно відбити атаки росіян в районах населених пунктів Григорівка, Зайцеве, Соледар, Бахмутське, Бахмут, Весела Долина та Опитне.