"Байрактарити" й "чорнобаїти": як війна породжує нові слова

"Байрактарити" й "чорнобаїти": як війна породжує нові слова

"Байрактарити" й "чорнобаїти": як війна породжує нові слова
Скріншот, Суспільне

Напад Росії на Україну не лише змусив багатьох співвітчизників перейти на українську, а й спровокував справжню хвилю словотворення. Українці реагують на дійсність неологізмами, вчать нові поняття й надають звичним словам нового значення. Про слова, породжені війною, ведучі Радіо "Промінь" Анна Заклецька й Дмитро Захарченко говорили з соціолінгвісткою Ольгою Клюжевою.

"Усі слова колись були неологізмами", – нагадує Клюжева. Адже українська мова жива, а значить, постійно розвивається, збагачується й переосмислюється. Особливо зараз, коли українці живуть, неначе в підручнику історії: "Тому абсолютно нормально, що в нас з’являються нові слова зараз, і ми бачимо, як активно ми починаємо їх вживати, тому що перебуваємо в дискурсі й не можемо на це не реагувати".

Останніми місяцями істотно збагатилась передусім воєнна лексика, яка стосується війни, й військова, безпосередньо пов’язана з військом. "Тут варто виділити таку лексико-семантичну групу, як назви зброї. Тобто наші улюблені байрактари, джавеліни, хаймарси, назви військової амуніції, споруд", – каже соціолінгвістка.

"Байрактарити" й "чорнобаїти": як війна породжує нові слова
Байрактар. Фото: Baykar

Навряд, чи хтось не чув слів "байрактарити", "енлоїти", "джавелінити", "стінгерити" чи "хаймарсити". До речі, всі вони означають "нищити ворога". Як, власне, й слова "задвохсотити" чи "затрьохсотити"

Чорнобаївка з тисячами знищених окупантів дала нам не лише сотні мемів, а й дієслово "чорнобаїти", що означає наступати на одні й ті ж самі граблі.

Тіктоківським воякам кадирівцям ми завдячуємо словом "кадирити", що означає видавати бажане за дійсне.

Цілий перелік назв вигадали й для російських військових: "рашисти", "русня", "рюзкі", "чмоні" – і це, судячи з усього, ще не кінець.

"Байрактарити" й "чорнобаїти": як війна породжує нові слова
"Кадирівці". Кадирівці. Фото: з сайту ГУР

З війною увійшли в наше життя й нові словосполучення. Скажімо, усіма улюблені "тракторні війська". Або "негативне зростання" чи "від’ємне виринання" (означає падіння чи підтоплення чогось російського). А ще "добрий вечір, ми з України!" – цей вираз і пояснювати не треба. Улюблений фразеологізм Ольги Клюжевої: "йти за російським кораблем". Мовляв, він не містить табуйованої в українській мові обсценної лексики, й при цьому зрозуміло, куди саме відправили корабель.

Соціолінгвістка сподівається, що вже незабаром війна скінчиться й усі ці слов перейдуть до пасивного словника українців. Нині ж маємо зберегти й проаналізувати воєнну мовотворчість нашого народу. Поки ж таких ініціатив явно бракує, наголошує пані Ольга.

"Байрактарити" й "чорнобаїти": як війна породжує нові слова
ФОТО: Суспільне Чернігів

Між іншим, не лише українці нині активно поповнюють словниковий запас. Закордон активно вивчає українізми. Частину з них знову ж таки породила війна. Термін "рашист" (від поєднання слів "раша" й "фашизм") наразі  використовують не лише політичні діячі й журналісти, а й користувачі соцмереж з різних країн світу.

А слово "заукраїнити" навіть внесли до онлайн-словника англомовного сленгу. "Коли ти Росія і ти вдираєшся в країну, а у відповідь отримуєш приниження на глобальному рівні", – таке пояснення дає слову словник неологізмів Urban Dictionary.

Також іноземці не лише вивчають, а й пробують на смак борщ. Нещодавно його визнали нематеріальною культурною спадщиною ЮНЕСКО, й, попри намагання російської влади присвоїти його собі, ця страва таки залишилась за українцями. Зрештою, як прийнято казати нині, "все буде Україна!"

Редакторка текстової версії Тетяна Познякова.

Більше про дерусифікацію України

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯ