Косово вночі почне військову операцію проти сербів. Що відомо

Косово вночі почне військову операцію проти сербів. Що відомо

Косово вночі почне військову операцію проти сербів. Що відомо
. Президент Сербії Александр Вучич, фото: AP

Президент Сербії Александр Вучич у зверненні до населення заявив, що косовська поліція вночі 31 липня почне військову операцію проти сербів.

Вучич заявив, що "влада республіки" буде блокувати в'їзд громадян з документами, виданими в Сербії та будуть вимагати переоформлення авто на косівські номери. Згідно з рішенням уряду Косова, з 1 серпня автомобільні номери для міст Косово і Метохії "PR", "KM", "GL", "UR", "PE", "YES" або "MS" треба перереєструвати на номерні знаки RKS. Крайній термін — до 30 вересня.

Крім того, влада Приштини оголосила, що з півночі першого серпня починається і видача спеціальних документів при в'їзді в Косово, а сербські документи вважатимуться недійсними. Прем'єр-міністр Косова Альбін Курті заявив, що ці заходи впроваджуються у відповідь на дії Сербії.

"Те, що ми починаємо 1 серпня, Сербія почала реалізовувати 11 років тому", — сказав Курті в суботу.

Голова МЗС Сербії Нікола Селакович заявив, що Белград не визнає рішення Косова, яке з 1 серпня вважатиме недійсними на своїй території документи, видані сербською владою. За словами міністра, косовська влада "буквально готує пекло найближчими днями" для сербів, які там живуть.

"Я думаю ми ніколи не були в складнішій ситуації, ніж сьогодні. Чому я так сказав? Тому, що режим Приштини намагається скористатися настроями у світі, представляючи себе жертвою", — заявив сербський президент.

За його словами, підрозділи косівсько-албанської поліції вже рухаються до прикордонних переходи Ярине і Брняк. Вучич додав, що Белград намагатиметься зберегти мир за будь-яку ціну і закликав сербів не піддаватися на провокації. Водночас сербські ЗМІ повідомляють про сигнали повітряної тривоги у північній частині Косова.

Як повідомляє kosovo-online, громадяни встановили барикади на місці Шахтаря і Зубча, біля струмка Зубіна. Також люди заблокували адміністративні переходи Ярине і Брняк на кордоні, а поліція центральної Сербії повернула пасажирські транспортні засоби, що прямували до адміністративних переходів. У місці Зупче основний шлях був заблокований вантажівкою, городяни почали збиратися і на переправі Ярине.

Косово вночі почне військову операцію проти сербів — Вучич
Фото: kosovo-online

Проблема Косова

Косово — частково визнана держава у Південно-Східній Європі, на Балканському півострові. Згідно з конституцією Сербії, територія Республіки Косово є частиною Сербії і входить до її складу як Автономний край Косово і Метохія, однак фактично Косово владою Сербії не контролюється.

Україна не визнає незалежність Косова.

Переважну більшість населення території становлять албанці, лише на частині північних територій на сьогодні проживають серби. На тлі війни на Балканах у 1998 році вибухнула Косівська війна між албанськими повстанцями та Союзною Республікою Югославією. У березні 1999 року у конфлікт втрутилися країни НАТО.

Внаслідок війни край перейшов під контроль ООН. 17 лютого 2008 року парламент регіону проголосив незалежність в односторонньому порядку. Сербія не визнає незалежності Косова, через що країна не має остаточного визнання у світі і через що між сторонами відбуваються подальші конфлікти.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок