19 липня Верховна рада створила Тимчасову спеціальну комісію з питань моніторингу отримання і використання міжнародної матеріально-технічної допомоги під час воєнного стану. Олег Жданов, полковник запасу ЗСУ та український військовий експерт в ефірі загальнонаціонального телемарафону оцінив можливу ефективність її роботи та розповів, чи існує в Україні ризик контрабанди західних озброєнь.
На думку Жданова, створення комісії не принесе значної користі.
"Я вам процитую Леніна, як це не дивно. Ще він казав, якщо ви хочете заплутати справу, то створіть комісію. І наша комісія буде підпорядкована Офісу президента, тому їй довіри не буде. Якщо вони хочуть показати прозорість і чесність в плані прийому та розподілу чи постачання зброї в нашу армію, то треба брати зовнішніх незалежних аудиторів", — зазначив військовий.
На думку експерта, це можуть бути аудитори з країн-партнерів.
"Тоді це буде виглядати як міжнародний аудит і Україна буде виглядати, що вона не приховує ніяких дій", — підкреслив полковник.
За його словами, при цьому в Україні взагалі відсутній будь-який дієвий механізм контролю за переміщенням зброї.
"Щойно зброя заходить в Україну, наше керівництво вважає, що це наша внутрішня справа. При виділенні коштів США призначали декілька аудиторів, під час голосування, якщо я не помиляюся, було внесено поправку щодо 4-х аудиторів, які повинні спостерігати за переміщенням зброї. Єдине — ми не знаємо достеменно, вони контролюють до кордону України або до постачання зброї на передову. Отут, я розумію, є пробіл, і тому західні партнери говорять про своє занепокоєння, що як тільки зброя перетинає кордон в них виникає питання, куди вона йде", — пояснив Жданов.
При цьому трекери, необхідні для відстеження переміщення зброї, встановлюють переважно на великій техніці, а на малих видах озброєнь — за необхідності.
"На великій зброї вони (трекери — ред.) встановлюються заводом-виробником, і кожного разу місце міняється. І той, хто отримує зброю, не знає місце знаходження трекера", — зауважив експерт.
За словами Олега Жданова, за принципами роботи трекер подібний до GPS-маячка на автомобілі.
"Купується маленький блок, який може запитуватися або від автономного живлення, це може бути маленький акумулятор чи батарейка, або від бортової мережі самого пристрою, на який він встановлюється. На зброю він може встановлюватися або на окупорку, на контейнер, і переміщення контейнера буде відслідковуватися, тому що коли зброю дістали з транспортного контейнера, це означає, що вона приготувалася до застосування. А може вмонтовуватися всередину самого зразка озброєння, припустімо, 2-3 трекери на всю партію постачання", — розповів він.
Відтак користувач не знатиме, в якій саме одиниці озброєння знаходиться трекер і скільки трекерів знаходяться в конкретній партії.
"Так здійснюється контроль. Трекер приймає сигнал від супутникової системи, орієнтується на місцевості, визначає координати й передає їх в мережу. Може користуватися як мобільним зв'язком, так і спеціальним зв'язком, якщо є така мережа", — додав полковник.
За словами військового, при цьому ризик перехоплення сигналу російською стороною вкрай низький.
"Ці канали, як правило, засекречені. Якщо російська розвідка знатиме частоту, на якій працюють ці трекери, то вона може їх відстежувати або глушити. Якщо не знають частоту, на якій вони передають зворотний сигнал, який іде від трекера, тоді не можуть їх контролювати і заглушити", — пояснив Олег Жданов.
Також експерт прокоментував слова міністра оборони Олексія Резнікова про пришвидшення переходу України на систему контролю над зброєю стандарту НАТО LOGFAS.
"LOGFAS — це як система 1С, тільки військова, і вона мережева. Тобто, якщо ви ставите її на свій комп'ютер, то ви автоматично реєструєтеся на центральному сервері й все, що ви заносите в цю програму, відстежується через центральний сервер", — розповів він.
Військовий зазначив, що програма дозволяє ефективно відстежувати використання та переміщення озброєнь, однак Україна не під'єдналася до центрального сервера системи, що викликає нарікання у західних партнерів.
"Ця програма була розроблена для країн-членів НАТО і країн-партнерів, але Україна протягом року зробила вигляд, що не змогли розібратися в тому, як її встановити. Це фактично бухгалтерський облік всього, що є в Збройних силах України. І там можна відстежувати в повному обсязі будь-яке переміщення техніки, озброєння, боєприпасів, особового складу. Все заводиться в цю систему, як в бухгалтерський облік. І це відстежується в штаб-квартирі НАТО або Сполучених Штатах", — зазначив він
На думку полковника, загалом ризик контрабанди озброєнь в Україні справді присутній.
"Якщо ЄС і США повністю впевнені в прозорості і що все відбувається так, як повинно бути, то тоді в мене питання: навіщо всі ці рухи стосовно комісій, стосовно аудиторів, навіщо всі ці заяви, що все гаразд, що ми нічого нікуди не діваємо, все йде за призначенням? Якщо людина виправдовується, значить вона відчуває свою провину. Ось це наштовхує на окремі запитання, чому так сталося, і чому піднявся галас стосовно недовіри Україні", — зауважив військовий.
За словами Олега Жданов, довести, що підґрунтя для занепокоєння з боку Сполучених Штатів немає, буде дуже важко.
Що відомо
- 8 липня Конгресвумен США Вікторія Спартц висловила занепокоєння щодо нагляду за поставками зброї Україні.
- 12 липня у видання Financial Times опублікувало статтю у якій процитувало слова заступниці держсекретаря США з контролю над озброєннями Бонні Деніз Дженкінс про те, що "можливість того, що американська зброя, відправлена в Україну, може потрапити в чужі руки, розглядається".
- 14 липня Конгресвумен Вікторія Спартц опублікувала чергову заяву, у якій закликала запровадити належний нагляд за виділеною військовою допомогою й створити спільну робочу групу щодо України.
- Офіційний представник НАТО повідомив Суспільному, що в альянсі впевнені у зобов'язаннях уряду України належним чином зберігати та вести облік зброї наданої союзниками. Того ж дня керівник Офісу президента Андрій Єрмак запропонував народним депутатам створити Тимчасову спеціальну комісію для контролю використання зброї наданої партнерами.
- 15 липня Єврокомісарка із внутрішніх справ ЄВ Йлва Йоганссон заявила, що в ЄС впевнені у належному використанні зброї Україною, а наступного дня у Пентагоні наголосили, що не бачили ознак контрабанди наданої Україні зброї.
- 19 липня Верховна рада ухвалила рішення створити Тимчасову спеціальну комісію з питань моніторингу отримання і використання міжнародної матеріально-технічної допомоги під час воєнного стану.
Читайте також
Вторгнення Росії в Україну, день 146. Текстовий онлайн
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу