Втрачений курортний сезон-2022. Що відбувається в містечках на узбережжі Азовського й Чорного морів

Втрачений курортний сезон-2022. Що відбувається в містечках на узбережжі Азовського й Чорного морів

Втрачений курортний сезон-2022. Що відбувається в містечках на узбережжі Азовського й Чорного морів
Скадовськ, Херсонська область, травень 2022 року. Херсонщина окупована росіянами з перших днів вторгнення. Місцеві жителі гуляють уздовж розмінованого російськими військовими пляжу на Чорному морі в Скадовську Херсонська область, травень 2022 року. Херсонщина окупована росіянами з перших днів вторгнення. Фото: AP Photo

Від Бердянська до Затоки — Суспільне зібрало все, що відомо про ситуацію на курортах Запорізької, Миколаївської, Херсонської, Одеської областей. Як виглядають пляжі, скільки втратила туристична галузь і чи швидко вона відновиться.

Запорізька область: мінус 20 мільярдів

Кирилівка, Приморськ, Бердянськ

Офіційно на Запоріжжі курортний сезон не розпочали — всі курортні території окуповані. А це — понад тисячі закладів лише в Кирилівці, Приморську та Бердянську, та понад 100 тисяч задіяних в галузі людей, розповідає начальник відділу туризму та курортів області Євген Коваленко.

"Кирилівка — окупанти. Приморськ — окупанти. Бердянськ — окупанти. Скрізь танки, БТРи, блокпости", — так описує ситуацію один із працівників галузі, який просив не називати його ім’я. Чоловік каже, багато власників готелів та й, власне, клієнтів, поїхали: "Коли війна, нічого не працює. Та й яким треба бути безшабашним, щоб приїхати відпочивати або працювати в цей період!".

Проте, поїхали не всі. Наприклад, в Кирилівці можна знайти тих, хто запрошує гостей на відпочинок.

Втрачений курортний сезон-2022. Що відбувається в містечках на узбережжі Азовського й Чорного морів
Порожній пляж у Кирилівці, Запорізька область, червень 2022 року. Курортне селище Кирилівка Запорізької області окуповане Росією. Фото: facebook сторінка Павла Семенелло

"Багато куди зайшли російські військові і щось там роблять. От у Кирилівці викрали нашого мера і поставили свою людину. Ходять по базах, намагаються щось віджати, дуже жорстко себе поводять. Щоб там планували сезон… Поодинокі випадки є. Інформації, що була вказівка (від окупантів — ред.) готуватись до сезону, нам не надходила", — розповідає Євген Коваленко.

Зараз, за словами селищного голови Кирилівки Івана Малєєва, на більшості баз відпочинку в Кирилівці лишилися тільки місцеві охоронці: "Бази відпочинку на місці, руйнувань ніяких немає, але люди сидять вдома. Тому, все дуже плачевно".

Втрачений курортний сезон-2022. Що відбувається в містечках на узбережжі Азовського й Чорного морів
Пляжі без туристів в окупованому росіянами селищі Кирилівка, Запорізька область, червень 2022 року. Фото: facebook сторінка Павла Семенелло

"Цього року пляж Кирилівки будуть пусті та прекрасні, як пляжі якихось тихоокеанських островів", — жартують в соцмережах.

"Азовське узбережжя майже повністю знаходиться в Запорізькій області. Ця територія генерувала за курортний сезон 20 мільярдів гривень виручки. Тому ми можемо всі ці 20 мільярдів записувати в збитки. Які збитки будуть з приводу активів підприємців, суб’єктів господарської діяльності — наразі ми не знаємо", — пояснює Коваленко, бо відновити роботу можна буде тільки після звільнення області й розмінування акваторії моря та пляжів.

Херсонська область: тотальна ізоляція

Генічеськ та Арабатська стрілка, Бирючий острів, Скадовськ і острів Джарилгач, Залізний порт

1700 закладів відпочинку — від маленької садиби до великих готельних комплексів. 12 курортних населених пунктів на узбережжі Чорного і Азовського морів. 200 кілометрів піщаних пляжів, Олешківські піски, Асканія Нова, рожеві озера — віце-президент регіональної туристичної організації "Туризм Херсона" Микола Шаповал перераховує всі принади і називає Херсонщину найпотужнішим з точки зору ресурсів та можливостей регіоном.

"Вся курортна територія, всі курорти узбережжя Чорного і Азовського морів захоплені, в окупації і на даний час адекватна туристична діяльність тут неможлива", — каже він. — Немає свободи переміщень, немає можливості вибудувати логістичні ланцюжки. І найголовніше, що поряд знаходяться військові чужої країни. Вбивають наших людей".

На думку Шаповала збитки туристичної сфери вимірюються десятками мільйонів: "8 мільйонів гривень сплачувалось тільки туристичного збору. Збитки будуть надзвичайно величезними. Особливість нашого курортного узбережжя — короткий сезон. Це спричиняло високі ціни, за які нам завжди дорікали. Не факт, що після деокупації протягом перших декількох років такі ціни зможуть покрити збитки".

Острів Джарилгач. 40 кілометрів піщаного пляжу. Дивовижна природа і зручна логістика, що дозволяла туристам зробити перехід із заходу на схід. За словами Шаповала, щороку тут відпочивали близько 50 тисяч туристів. Тепер цей найбільший безлюдний острів в Європі буде двйсно безлюдним.

Скадовськ. Місто зараз не схоже на морський курорт. Хоча курортна інфраструктура непошкоджена й бойових дій в Скадовську не було, на вулицях тихо, каже міський голова Олександр Яковлєв.. Де-не-де відкрились кав’ярні на пляжі. Загалом люди поділені на три групи: ті, хто виїхав, ті, хто намагається заробити в інших сферах, і ті, хто сидить в очікуванні.

"Глобально сезону немає, і його, я думаю, не буде. Для економіки міста це втрати колосальні. По бюджету — це надходження від єдиного податку, за торгові місця і туристичний збір. Десь 10-12 мільйонів за ці три місяці. А для міста — просто сотні мільйонів, які недоотримали підприємці, бізнес…", — розповідає Яковлев.

Втрачений курортний сезон-2022. Що відбувається в містечках на узбережжі Азовського й Чорного морів
Російські військові на розмінованому ними пляжі на Чорному морі у Скадовську, Херсонська область, травень 2022 року. Херсонщина окупована Росією ще з перших днів вторгнення в Україну. Окупований РФ Скадовськ Херсонської області. Фото: AP Photo

За словам мера, в Скадовську росіяни базуються в дитячому таборі "Слава". Інформації про мінування узбережжя він не має. Також Яковлев чув, що окупанти хочуть завозити до закладів дітей з так званих "Л/ДНР".

"Мені складно уявити, як вони планують це реалізувати, бо там купа питань виникає. Готовність самих закладів працювати в цих умовах. Готовність батьків, хай навіть з окупованих територій, віддати дітей на територію, де можуть бути в будь-який момент бойові дії. Якщо це і буде мати місце, то виключно в невеликих обсягах, як кажуть, для картинки", — говорить міський голова Скадовська.

Втрачений курортний сезон-2022. Що відбувається в містечках на узбережжі Азовського й Чорного морів
Місцеві жителі гуляють уздовж розмінованого російськими військовими пляжу на Чорному морі в Скадовську Херсонська область, травень 2022 року. Херсонщина окупована росіянами з перших днів вторгнення. Фото: AP Photo

Миколаївська область: людей вбивають, ракети літають

Очаків, Кінбурнська коса, Коблеве

В Миколаївській області планували розпочати курортний сезон, 6 травня заявляв очільник обласної військової адміністрації Віталій Кім. На Миколаївщині, за його словами, є достатня кількість туристичних баз, які перебувають у безпечному для відвідувачів місці. "Є багато баз із басейнами, які теж повинні працювати", — казав Кім.

Але 30 травня влада заявила: пляжі та інші зони відпочинку на території Очаківської міської, Чорноморської та Куцурубської об’єднаних громад не працюватимуть, відвідувати їх цивільним заборонено. Там небезпечно — можуть бути міни.

"В нас йде війна. Очаків – зона бойових дій. Я не знаю, кому спаде на думку, приїхати сюди купатись. Людей вбивають, ракети літають. Кому драйву хочеться, можете сюди їх запросити", — говорить міський голова Очакова Сергій Бичков.

Кінбурнська коса. Вважається одним з найбільш екологічно чистих курортів: тут нема ані промисловості, ані транспортних шляхів. Понад 400 озер, м’який клімат і різне житло — від кемпінгів до котеджів. Шикарних умов, кажуть місцеві, не варто чекати. Та природа компенсує незручності.

На початку травня тут горіли ліси. Пожежі охопили понад 1,5 тисячі гектарів. Загасити їх вчасно не могли через окупантів, які контролювали виїзд на материк, забрали техніку та бензин. "Ніколи так не горіла Кінбурнська коса. Навіть у тому ж 2001-му. Коли вигоріло 1100 га. Вогонь валить в обидві сторони", — повідомляв Євген Лютер, режисер громадської організації Kinburn Camp. Місцеві власними силами та з допомогою активістів з інших регіонів шукали шляхи доставки палива та транспорту для гасіння пожежі. Врешті це вдалося зробити.

Втрачений курортний сезон-2022. Що відбувається в містечках на узбережжі Азовського й Чорного морів
Пожежа на Кінбурнській косі, Миколаївська область, травень 2022 року. Фото: facebook сторінка Evgeniy Luter

Наслідки жаливі, казала Суспільному екологиня Інна Тимченко. Станом на 31 травня оцінка збитків, завданих природному фонду Кінбурнської коси під час пожеж, ще тривала. "Міністерство захисту довкілля розробляє загальну методику оцінки збитків від дій військ Росії довкіллю України, аби надалі подавати в суд для компенсації", — розповіла вона.

У Коблевому туристичний сезон хоч би й міг відбутися, проте ж вихід на пляжі заборонений, каже голова туристичної ради Коблевської громади Денис Мезенко. У приморському населеному пункті зо дві сотні закладів — готелів, гостьових домів, садиб. За словами Мезенко, місцеві подекуди відкривають заклади, хоча на сезон не розраховують: "Так, в нас не було "прильотів", вибухів, нічого не зруйновано. Але хто поїде до моря коли не можна? Цього року ми втратимо десь 90% заробітку".

Одеська область: міни на пляжах та загроза висадки десанту РФ

Одеса постійно під "прицілом" російських кораблів, зазнає ракетних ударів, а до берега виносить міни. 16 травня РФ обстріляла морські курорти, пошкодили будівлі на базі відпочинку. 8 травня атакою з літака зруйновано готель на узбережжі. А 1 червня стало відомо, що РФ встановлює на острові Зміїний ракетні установки. Курортний сезон на Одещині відкриють після того, як Україна переможе у війні з Росією. Втім, перед тим, як людям дозволять відпочивати на пляжах, потрібно буде очистити пісок й Чорне море від мін, заявив речник Одеської військової адміністрації Сергій Братчук.

Втрачений курортний сезон-2022. Що відбувається в містечках на узбережжі Азовського й Чорного морів
Рибалки на набережній Чорного моря в Одесі, 12 травня 2022 року. Фото: AP Photo/Francisco Seco

Проте деякі готелі власники вирішили відкрити. Наприклад, готується до літнього сезону 4-зірковий готель у Грибівці. На одній з баз відпочинку у Сергіївці чекають на гостей попри війну. На території є басейн — альтернатива закритим пляжам. Адміністраторка Надія Рудницька розповіла, що коштом бази живе її сім’я і люди, яким вони дають роботу: "Треба жити, треба людям працювати й хочеться якось підбадьорити тих, хто хоче відпочити. Вирішили відкритися, потрошечки дати людям працювати".

Читайте також

Афера на ухилянтах: як українським чоловікам продають документи для виїзду за кордон

"Неоціненний життєвий досвід, який нікому не варто пережити" — історія лікаря з Маріуполя

Через війну Україна втратила 460 тис. га аграрних територій, — заступник міністра аграрної політики Висоцький

Війна. Усі останні новини
На початок