Через війну Україна втратила 460 тис. гектарів аграрних земель — заступник міністра про зерно, порти та окупацію

Через війну Україна втратила 460 тис. гектарів аграрних земель — заступник міністра про зерно, порти та окупацію

Через війну Україна втратила 460 тис. гектарів аграрних земель — заступник міністра про зерно, порти та окупацію
. Фото: Pexels

Сума збитків, завдана війною аграрній галузі України, становить близько 4,3 млрд доларів. На тимчасово окупованих територіях війська РФ розграбовують врожай та вивозять його в промислових масштабах в Росію й тимчасово окупований Крим. Крім того, Росія заблокувала морські порти, через які реалізовувалося 90% експорту зерна України. Як розвивається ситуація на сьогодні Суспільному розповів перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.

Який відсоток ягід залишився на окупованих територіях?

— Якщо ми говоримо про черешню, вишню, персик, абрикос - на окупованих територіях концентрувалось близько 50% урожаю. Якщо ми говоримо про пізню ягоду: кавун, диню, то там концентрувалося близько 80-90% виробництва. Загалом близько 15-20% залишилося на окупованій території.

Чи можемо ми компенсувати нестачу за рахунок інших областей?

— Природно-кліматичні умови змінюються і при правильній технології можна насаджувати ту ж саму вишню, черешню в інших регіонах. Це почало відбуватися природним методом років 5 тому і зараз ці сади почнуть родити. Потрібно також згадати за такі ягоди, як полуниця і суниця — там швидший цикл. Там є на другий рік урожай. І по даній культурі активно також виступає Закарпаття. Активно почали садити фермери в Дніпропетровщині, Тернопільщині, Хмельниччині, також Вінниччині.

Читайте також: Переповнені силоси: як блокування портів Росією впливає на аграрну галузь України

Цього року є дефіцит у зв'язку із тимчасовою окупацією через те що інші регіони не почали плодоносити. В цілому стратегія така, що ми маємо стати експортно орієнтованими. Тому це дозволить, якщо якісь перепади чи не врожай перекривати зменшуючи експорт, щоб вистачало на внутрішньому ринку.

Як держава допомагатиме господарствам?

Цього року ми плануємо почати давати гроші (господарствам - ред.) наперед. За попередніми розрахунками, зараз є готовність засадити близько 5-6 гектарів. Ціль підтримати малі і середні підприємства. Закладається ідея підтримати не більше 25 га на одне підприємство. Ми аналізуємо деталі і оголосимо, за яким принципом будуть обиратися підприємства. Це буде фінансова допомога.

Чи подорожчає ягода цьогоріч?

Ринкова ціна, фактично, сформувалася. Подальшого критичного подорожчання не варто очікувати, якщо не буде якихось форс-мажорів, мега девальвації. По суниці сезон майже проходить. В ціну уже закладено дороге паливо, робочу силу. По черешні активно через тиждень вийдуть на ринки інші регіони Центральної і Північної частини. Ціна зафіксується. Малина, підстав по здорожчанню немає. Лохина — цього року ми очікуємо . що буде на рівні минулого, навіть трішки дешевший. Тому, що експортна логістика ускладнилась.

Через війну Україна втратила 460 тис. га аграрних територій, — заступник міністра аграрної політики Висоцький
Через війну Україна втратила 460 тис. га аграрних територій. Суспільне Запоріжжя

Середній діапазон, який сформувався десь від 80 до 100 грн за кілограм. По деяких ягодах ми не бачимо подорожчання, а по деяких навіть є незначне здешевлення. В середньому ми бачимо, що більше ніж 10% інфляційного подорожчання не має бути.

Скільки врожаю ягід втратили через війну?

Ми втратили 460 тис. га територій в деокупованих регіонах через замінування або через великий ризик мінування. Близько 90 підприємств отримали пошкодження. Єдиний регіон, де це б могло бути - Одещина і частково Миколаївщина. Але на Миколаївщині якраз йдуть бойові дії.Тому забезпечити всю країну один регіон не зможе.

На яку суму РФ вкрала зерна?

— З окупованих районів Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей, за інформацією з елеваторів, Російська Федерація вивезла близько 500 тис. тонн зерна, навіть по середній ціні 300 доларів, це від 150 млн доларів і вище в залежності від кінцевого рішення суду.

Всі елеватори підключені до Єдиної бази реєстрів. Ми чітко розуміли, скільки зерна на момент окупації було в кожному елеваторі. Коли воно вивозилося - ми інформацію отримували. Звісно, що автомобілі можуть їхати різними шляхами. Але є супутникові знімки навантаження кораблів. Це все документується і в рамках великого провадження Офісу Генпрокурора і ми будемо подавати на повну компенсацію чи репарацій. Те що було, фактично все вивезли зі старого врожаю. Стратегічних запасів ми там не залишали. З того, що осінню було посіяно, могло бути зібрано від 8 до 10 млн тонн.

Читайте також

Ринок праці та війна: де шукати роботу та які професії радять опанувати експерти

ЄС призупинив мита для українських товарів. Хто з підприємців від цього виграє

Бомбардування "хлібного кошика": як війна Росії проти України поглиблює світову продовольчу кризу

Вторгнення Росії в Україну, день 115. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок