Маріуполь: вісім років життя міста під час війни

Маріуполь: вісім років життя міста під час війни

Маріуполь: вісім років життя міста під час війни
Маріуполь, фото: Pavel Klimov/Reuters

Вісім років тому завершилась перша російська окупація Маріуполя. Від бойовиків самопроголошеної “ДНР” місто звільнили українські армійці разом з Нацгвардією та добровольчими батальйонами. Зараз місто знову захоплене та знищується російською армією. У матеріалі Суспільного – вісім років життя Маріуполя під час війни.

Російську пропаганду місто побачило ще у 2014-му. Попереду був так званий референдум та перша окупація. Тривала вона понад місяць.

"Дев'яте травня 2014-го року – воно ввійшло в новітню історію міста як найбільша маніпуляція, яка взагалі була можлива на той час коли ДНРівці організували напад на міськуправління поліції. Була стрілянина, але потім все це подавалося Російською пропагандою як розстріл мирних громадян", – розповіла журналістка з Маріуполя Ганна Мурликіна.

У січні2015-го, коли Маріуполь був вже вільний, російські військові разом із підконтрольними Росії бойовиками обстріляли мікрорайон Східний та прилегле селище Виноградне. Як наслідок – три десятки загиблих, більше сотні поранених, пошкоджено 378 будівель.

Потім Маріуполь почав відбудову. У місті створювали ОСББ, утеплювали будинки, розвивали бізнес та міську інфраструктуру.

"На сто відсотків повністю був оновлений рухомий склад транспорту, наприклад. Всі тролейбуси були замінені. Окрім того, сто, здається 132 автобуси було закуплено нові. З інфраструктурних проєктів – водовід було майже повністю замінено. Окрім того, вже був у процесі великий проєкт разом з французами заводу по очищенню, по поставці води", – повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

Маріуполь: вісім років життя міста під час війни
Маріуполь, оновлений транспорт, скрін з відео Суспільного

Все змінила російська армія, яка почала повномасштабне вторгнення в Україну 24-го лютого 2022 року. Військові РФ оточили та розстріляли місто з усіх видів зброї. Точна кількість жертв російського вторгнення у Маріуполі невідома.

"Зараз ми знаємо, що 22 тисячі в середньому вже поховані. Завали не розібрані, тобто набагато більше. По житлових будинках 90 відсотків, 92-95 це точно були пошкодження, були влучання. Відсотків 60 не відновлювані взагалі ніколи. Ще інфраструктура, яка не запрацює. Газопостачання, водопостачання, теплопостачання, електрика. Це все треба відбудовувати наново, відновити неможливо" – повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

Маріуполь: вісім років життя міста під час війни
Могили маріупольців, скрін з відео Суспільного

У захопленому зруйнованому місті, каже Андрющенко, російські окупанти встановлюють свої порядки.

Довідка про фільтрацію видається, коли ти пройшов фільтрацію. Це обов’язкова умова для всіх мешканців. Без перепустки містом не пересуватися. Виїхати за місто якщо хочеш — окрема перепустка – повідомив радник міського голови Маріуполя.

Маріуполь: вісім років життя міста під час війни
У окупованому Маріуполі триває життя, скрін з відео Суспільного

Тим часом жителі Маріуполя набирають технічну воду для споживання в комунікаційних колодязях та стоять у кілометрових чергах за гуманітарною допомогою, а їжу готують на вогнищі.

Що відомо

  • В окупованому Маріуполі російські окупанти протягом двох тижнів планують знести всі частково зруйновані будинки. Також вони вже не обіцяють людям "компенсації" та опалення у зимовий період.
  • У середині травня російські окупанти оголосили початок реєстрації на отримання "компенсацій" за зруйноване житло та загиблих родичів. Аби отримати гроші, люди мали вказати у заявці, що до знищення майна та загибелі людини нібито причетні українські військові. Пізніше так зване "міністерство будівництва" так званої "ДНР" оприлюднило роз'яснення щодо отримання "компенсацій" за зруйноване житло у Маріуполі. Для цього люди мають надати оригінали документів, які підтверджують право власності. У багатьох маріупольців ці документи або згоріли або залишились під завалами зруйнованих будинків.
  • У Маріуполі російські окупанти почали зносити будинки не розбираючи завалів, під якими можуть бути тіла загиблих. Все вивозять на сміттєзвалище.
  • Російські війська зруйнували Маріуполь Донецької області. Місто перебувало в блокаді армії РФ із початку березня. Голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко повідомив, що за час війни у Маріуполі загинули від 20 до 22 тисяч людей. Українській владі вдалось верифікувати 33 тисячі людей, яких російські окупанти примусово вивезли з Маріуполя на окуповану територію Донеччини або у РФ. Мер Маріуполя Вадим Бойченко повідомив, що інфраструктура міста внаслідок боїв пошкоджена на 90%.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram та Viber

На початок