Розвінчування російських фейків 25 травня

Розвінчування російських фейків 25 травня

Розвінчування російських фейків 25 травня
.

Поки путінські ракети намагаються вразити нас фізично, своїми фейками Кремль прагне знищити нас морально, цілиться у наш дух і хоче зневірити українців у власних силах. Знати фейки в обличчя — це бути озброєними в інформаційній війні. Вадим Міський, програмний директор ГО "Детектор медіа" розвінчує найбільш поширені фейки РФ за добу.

Дізнаватися спростування найсвіжіших російських фейків можна також у передачі "Русскій фейк" на Українському радіо щодня о 19:50 та 07:50. Або ж підписатись на подкаст на будь-якій зручній платформі.

Фейк: Мавпяча віспа та COVID-19 — "штучні й походять з України"

Російські медіа поширюють фейк, що США начебто "розробляли в українських біолабораторіях віруси, серед яких була і мавпяча віспа".

В українському сегменті телеграм також почали поширювати теорії змови про спалах мавпячої віспи в світі, проводячи паралелі з пандемією коронавірусної хвороби — мовляв це штучно створені захворювання, які начебто запустили спеціально.

Зокрема, подібні фейки та маніпуляції протягом останнього тижня поширює анонімний телеграм-канал, який адмініструється спецслужбами Росії, "Сплетница". Загалом цей телеграм-канал постійно поширює дезінформації про COVID-19 та вакцинацію. Однак, коли в світі зафіксували спалахи мавпячої віспи, телеграм-канал почав просувати маніпулятивні тези, що ринкові новини США буцімто "натякають на ще одну сплановану пандемію", або, що новини від Moderna про тестування вакцини від мавпячої віспи начебто свідчать, "що готувалися наперед".

Крім того, російські медіа поширюють фейк, що США начебто "розробляли в українських біолабораторіях віруси, серед яких була і мавпяча віспа". Центр протидії дезінформації при РНБО України повідомив, що російська пропаганда пише, що начебто "необережний персонал біолабораторії вже під час війни нібито розбив пробірку з вірусом, після чого мільйони українських біженців "рознесли" віспу Європою". Міністерство охорони здоров’я України офіційно заявило, що в Україні не зафіксовано жодного випадку мавпячої віспи.

Насправді мавпяча віспа була вперше виявлена у людей у 1970 році в Демократичній Республіці Конго. З того часу випадки захворювання зареєстровані в 11 африканських країнах. За даними ВООЗ, захворювання зустрічається переважно в районах тропічних лісів Центральної та Західної Африки та іноді "експортується" в інші регіони.

"Кілька обсерваційних досліджень продемонстрували, що вакцинація проти віспи на 85% ефективна у запобіганні мавпячої віспи. Таким чином, попередня вакцинація проти віспи може призвести до легшого перебігу захворювання. Свідченням попередньої вакцинації проти віспи зазвичай є шрам на верхній частині руки", — пояснили у ВООЗ.

Як повідомив Reuters, Moderna Inc "випробовує потенційні вакцини проти віспи мавп у доклінічних випробуваннях". Тобто про готовність компанії до спалаху не йдеться. Разом з цим, у Moderna досі офіційно не прокоментували цієї інформації.

Крім того, у Центрі контролю та профілактики захворювань США повідомили, що уряд займається випуском доз вакцини проти віспи Jynneos, виробленої Bavarian Nordic A/S BAVA.CO. Управління з продовольства і медикаментів США писало про цю вакцину, публікувало інформацію про неї станом на 21 червня 2021 року, та уточнювало, що вона "призначена для профілактики віспи та мавпячої віспи в дорослих у віці 18 років та старше".

Маніпуляція. На Київщині мирних мешканців "не пускають у власні квартири, бо туди заселили військових ЗСУ".

Російський пропагандист Володимир Соловйов, контрольований спецслужбами РФ телеграм-канал "НачШтабу" та інші прокремлівські медіа поширили інформацію, що в селі Лютіж Київської області нібито мирних мешканців не пускають у власні квартири, бо туди заселили військових ЗСУ. Однак, як пише "НотаЄнота", село Лютіж вони називають "Лютеж", а такого населеного пункту в Україні немає. Разом з цими маніпулятивними тезами, російська пропаганда також поширює відео. Насправді у селі Лютіж знаходилася база відпочинку, на якій проводить свої збори духовний центр "Відродження", керівником якого є Володимир Мунтян, самопроголошений протестант та «13-й апостол». За інформацією проєкту "НотаЄнота", цю база відпочинку передали для використання захисникам України. Тож на цьому відео не цивільні намагаються потрапити до своїх квартир, а представники "Відродження" проводять мітинги.

"Зараз навколо бази проводяться мітинги від сектантів "Відродження", це активно постить у себе "апостол" Володимир Мунтян. Від нього підхоплюють пропагандистські сміттярки. На його сторінці десятки відеозвернень від "прихожан" церкви, які розповідають чи то про ЗСУ, чи то про перевдягнених у форму ЗСУ, про те, що там мародерять і тд. Жодних свідчень окрім емоцій на відео сектантів немає. У підсумку: те, що на відео абсолютно викривлена інформація. Сектанти "Відродження" провокують військовослужбовців", — розповіли фактчекери. Метою таких вкидів є посіяти ненависть до українських військових серед мирного населення — представити їх не захисникам, а буцімто загарбниками. Завдяки цьому переспрямувати агресію з росіян та демобілізувати суспільство, яке об’єдналося проти агресора. Також подібні вкиди можуть використовувати, щоб втиратися в довіру до мирних жителів, а потім переконувати їх видавати інформацію про українську армію. Це один з методів інформаційно-психологічних операцій. Наприклад, його використовували американці у В’єтнамській війні. Детальніше про це можна прочитати в матеріалі видання «Куншт» із психотерапевтом Едгаром Соболєвим.

Фейк. Два батальйони поляків "приїхали в Україну, щоб воювати на Донбасі".

Російські ЗМІ та прокремлівські телеграм-канали поширили інформацію, що в Україну нібито прибуло два батальйони поляків, яких буцімто незабаром перекинуть воювати на Донбас. Цей фейк почали розповсюджувати на тлі заяви президента Володимира Зеленського про законопроєкт про особливий правовий статус громадян Польщі в Україні, який має стати "дзеркальною повагою" Польщі, яка ухвалила закон про підтримку громадян України. Він набув чинності 13 березня й урегульовує питання легальності перебування українців у Польщі та надання їм всебічної підтримки. Попри це, як пише StopFake, російська пропаганда поширює тезу, що український законопроєкт спрямований на "легалізацію поляків, які бажають брати участь у бойових діях проти Росії". Насправді для цього в Україні створили Інтернаціональний легіон територіальної оборони України, де служать громадяни інших країн. До нього входять і поляки, а ще добровольці з Нідерландів, США, Швеції, Данії, Великої Британії, Латвії, Литви та інших країн. Але окремих польських батальйонів в Україні немає. Насправді лише білоруси мають власний батальйон імені Кастуся Каліновського, який нещодавно було збільшено до полку. Урядовий центр безпеки Польщі також спростував заяви про прибуття польських батальйонів до України. Детальніше.

Фейк. Українські "військові" здалися "в полон" Росії, "щоб не помирати за амбіції Зеленського".

Проросійський ресурс оприлюднив фото документів нібито військових ЗСУ, які буцімто "здалися в полон Росії". Борівська селищна рада повідомила, що на одній зі світлин був житель їхньої громади, який не служить у ЗСУ, а на момент окупації був у селі та працював на одному з місцевих сільгосппідприємств.

"Окупанти приходили до нього і кудись вивозили, але через три дні після цього хлопець повернувся додому. Тож можемо зробити припущення, що й інші фото документів з цього допису отримані у подібний спосіб і не мають жодного відношення до реальності", — розповіли в Борівській селищній раді. Окрім цього, російська пропаганда поширює маніпулятивну тезу, що українські захисники воюють не за Україну та власну землю, а начебто "за амбіції Зеленського". Насправді це російські військові гинуть за амбіції власного президента, адже саме Володимир Путін вирішив розпочати повномасштабну війну в Україні, яку в Росії називають так званою "спецоперацією".

Маніпуляція. Кремль "свідомо сповільнив темпи" просування російських військових в Україні.

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив, що темпи просування російських військових в Україні сповільнилися нібито свідомо, мовляв, "щоб уникнути жертв серед мирного населення". Схожі меседжі, що російська армія воює в Україну "не в повну силу" або, "що все йде за планом", російські політики та чиновники поширювали й раніше. Зокрема, таким чином Росія намагається виправдати свої поразки в Україні та створити ілюзію контролю над ситуацією. Насправді вже тисячі мирних українців, у тому числі й дітей, стали жертвами російської агресії. Звіт Управління Верховного комісара ООН з прав людини свідчить, що станом на 24 травня внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україні загинуло вже 3942 мирних жителів. Станом на 25 травня, за даними Офісу генпрокурора, 238 дітей загинуло, ще 433 дитини поранено внаслідок російської агресії. Президент Володимир Зеленський назвав заяви російського міністра неадекватними: «З Росії прозвучала чергова абсолютно неадекватна заява про те, ніби вони спеціально пригальмовують наступальні дії. Що ж, після 3 місяців пошуку пояснень, чому їм не вдалося зламати Україну за 3 дні, вони не вигадали нічого кращого, ніж стверджувати, нібито так і планували». З 24 лютого 2022 року російська армія втратила в Україні майже 30 тисяч особового складу, понад 200 літаків, 4500 танків та бронемашин, понад 600 артилерійських систем, 13 кораблів та катерів тощо. «І це вони хочуть перекрити брехнею нібито воюють не на повну силу. Шкода. І настане час, коли вони самі це визнають», — зазначив Зеленський.

Маніпуляція. З обіцяних 40 мільярдів доларів, які США має намір виділити Україні, "українцям залишиться лише 15%".

Таку заяву голови Держдуми Росії В'ячеслава Володіна поширили російські ЗМІ та прокремлівські телеграм-канали. За його словами, із 40 мільярдів 35 відсотків піде на фінансування збройних сил США, 45,2 відсотка планує витратити на інші країни, 4,8 відсотка передбачено на допомогу біженцям, поновлення роботи посольства США в Україні, іншу дипломатичну підтримку. Як відомо, у суботу, 21 травня 2022 року, президент США Джо Байден підписав закон, який передбачає 40 мільярдів доларів допомоги Україні. Згідно з цим документом, кошти мають бути направлені на військову та гуманітарну допомогу. 20 млрд доларів з цих коштів підуть на озброєння, решта – це пряма бюджетна допомога і гуманітарна.

Ця сума рекордна, оскільки спочатку Байден просив виділити 33 млрд, проте за ініціативи демократів додали ще 7.

Як зазначили напередодні в Пентагоні, до підписаного закону, за час роботи адміністрації Байдена, тобто приблизно від початку 2021 року, США надали Україні допомогу на близько 4,6 мільярда доларів, із них на 3,9 мільярда – від початку повномасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року. Детальніше.

Фейк. ЗСУ розмістили "вогневі позиції" у школах Одеси, а поряд із будинками "стоїть бронетехніка".

Про це заявило Міністерство оборони Росії. Проте це чергова брехня росіян. Очільниця міського департаменту освіта і науки Олена Буйневич розповіла, що наразі у зазначених закладах освіти Суворівського району, про які згадують росіяни, перебувають лише охорона, вчителі та дирекція, які готуються до закінчення навчального року.

"Міністерство оборони Росії бреше. Ну, не вперше. Їм не звикати. Я розумію і поділяю хвилювання мешканців густонаселених мікрорайонів шкіл № 40 (була в минулих зведеннях), 14 та 71. Там довкола висотки. Острівці приватного сектора та великі "чешки", "хрущовки", типові для спальних районів. Там немає жодних "вогневих позицій, бронетехніки та артилерії". Там є сторож, директор, вчителі. Люди заповнюють журнали, виходять на уроки онлайн, готуються до закінчення навчального року", — додала чиновниця. Під її дописом у фейсбуку мешканці Одеси підтвердили у коментарях, що ні військових, ні бронетехніки біля шкіл немає.

Міністерство оборони РФ не вперше тиражує подібні фейки. Українським військовим вже доводилося спростовувати російські нісенітниці про розташування позицій ЗСУ у катакомбах, обласних лікарнях та на Одеській кіностудії.

Фейк: Херсон обстрілюють "українські націоналісти"

Кремлівські ЗМІ стверджують, що після того, як Херсон окупували російські війська, ЗСУ стали "безупинно обстрілювати" місто. Водночас росіяни "захищають" мирних жителів Херсона своїми ППО. Стверджується також, що обстріл ведеться з боку Миколаєва.

ропагандистський сайт Ukraina.ru пише про те, що такі дії — це "точка неповернення", щоб налякати регіон, "готовий до співпраці з росіянами". Про такі дії пропагандистів повідомляє StopFake.

Заявляючи про таке, російські ЗМІ не надають жодних фото- або відеодоказів. Так само не було надано доказів і щодо "вибухів" 12 травня. Інформацію не підтвердила і місцева влада. Також інформацію про вибухи у центрі Херсона не підтвердили й місцеві групи у соцмережах.

Так, у групі "Х*вый Херсон" сказано: "Читачі повідомляють про вибухи в області, які доносяться до міста. Найімовірніше, це відльоти, в Одесі вже вибухи". Повідомлялося також і про потужні вибухи в області, але не в місті.

Дійсно, цього дня обстрілювали Одесу, де від російських ракет постраждав Воронцовський палац. Також 12 березня ввечері російська армія обстріляла Миколаїв із реактивних систем залпового вогню. Про це повідомив мер Миколаєва Олександр Сенкевич, додавши, що обстріл вели з боку тимчасово окупованого Херсона.

На заяву ж російських пропагандистів про обстріл Херсона "українськими націоналістами" у місцевій групі відреагували сміхом.

Раніше голова Миколаївської обласної державної адміністрації Віталій Кім заявляв, що обстрілювати Херсон ніхто не збирається і що заяви російської пропаганди абсурдні.

"По-перше, відстань навіть не дає нам можливості достати до Херсона. По-друге, наші військові ніколи не стріляють по наших містах. У нас немає необхідності в цьому – є багато цілей у полях, військових цілей", – зазначив Кім в інтерв’ю BBC.

Попередні спроби російських окупантів представити свої дії в центрі міста як "обстріл Херсона ЗСУ" не були успішними. Так, дослідники Digital Forensic Research Lab зауважили, що відео пропагандистів, на якому нібито показували наслідки обстрілу 27 квітня, було записано раніше, ще до того, як у місті стався вибух. А місцеві ЗМІ показали, що вибухи сталися через росіян.

"Ракета, випущена росіянами, спрацювала не високо в повітрі, як має бути, а в безпосередній близькості до землі. І осколками від російського «Бука» вибило вікна та пошкодило стіни будівель", – пише видання "Мост". Місцевий телеканал ВТВ також показав вражаючі елементи характерної квадратної форми, що використовуються російським "Буком".

Водночас російська окупаційна армія продовжує злочинні дії проти мирного населення Херсонщини. Так, було обстріляно колону біженців, які виїжджали з Херсонської області, з боку Берислава. На ніч на 12 травня російські військові застосували заборонені міжнародним законодавством фосфорні снаряди під час чергового обстрілу Нововоронцовської громади Херсонської області.

Маніпуляція: Командування відправило українських солдатів прямісінько в полон — відео

Російська пропаганда продовжує поширювати дезінформацію про те, що українські військові нібито масово здаються в полон через брак зброї та боєприпасів, а також ставлення до них з боку військового керівництва, яке нібито "шле їх на вірну смерть". StopFake повідомляє, що цього разу в мережі активно поширюється відео, на якому український військовий повідомляє своєму командиру про те, що він і його товариші по службі зараз перебувають у полоні в Донецьку. Військовий каже, що їх відправили забирати поранених з-під Петровська, проте нічого не видали – ані зброї, ані екіпірування. Деякі користувачі мережі запевняють, що на відео українські морпіхи, які заблукали.

На відео зафіксовано розмову військового зі своїм командиром. Чоловік телефоном представляється як Анатолій Рищиковець і пояснює командиру обставини, за яких вони потрапили в полон: "Нас відправили дві "таблетки" забирати поранених з Петровського, а за двома 66 (ГАЗ-66 — ред.), куди вантажити. Без броні, без нічого. Сказали – їдьте, вас зустрінуть. І все. Ми тут". Також військовий у розмові згадує населений пункт Петрівське, який зараз перебуває під окупацією на території так званої "ДНР".

Слід зазначити, що полонені одягнені у камуфляж старого зразка DPM, який не є штатною уніформою української армії. Також на 32-секундному відеоролику можна побачити емблему пропагандистського видання LifeNews.

За допомогою інструмента InVID вдалося з’ясувати, що цей відеоролик розповсюджується в мережі з 22 серпня 2014 року. Також StopFake зміг знайти публікацію на LifeNews (зараз Life.ru). У ній йдеться про те, що спецпідрозділ так званої "Донецької Народної Республіки" "Кальміус" взяв у полон 13 військовослужбовців, із них троє – майор, підполковник та полковник Збройних Сил України.

У мережі також можна знайти списки українських військовослужбовців, які потрапили в полон у 2014 році. Серед них є Леонід Рищиковець. Окрім цього, військовий згадується і у списках українських полонених, яких у так званій «ДНР» провели центром Донецька під час «параду» 24 серпня 2014 року. У цьому списку він значиться як військовослужбовець батальйону територіальної оборони Рівненської області «Горинь». Також в українських ЗМІ можна знайти публікації від серпня 2014 року, де вказується, що достовірної інформації про те, яким чином бійці "Горині" опинилися в полоні, наразі немає.

Леоніда Рищиковця було звільнено 20 вересня 2014 року, після 32-денного перебування у полоні. На сайті видання "Рівненські вісті" можна прочитати інтерв’ю Леоніда про його життя в полоні. Там військовий розповідає, що він із групою потрапив під артилерійський вогонь супротивника, отримав контузію і був узятий в полон "кадировцями".

Меседж. Запроваджені проти Росії санкції "не зупинять" війну в Україні.

За даними Центру протидії дезінформації при РНБО, Росія використовує хорватського депутата Європарламенту Міслава Колакушіча для поширення кремлівського меседжу про те, що "запроваджені проти росії санкції не зупинять війну в Україні".

"Днями під час виступу в Європарламенті М.Колакушіч заявив: якщо Євросоюз справді не хоче фінансувати війну, то має запровадити санкції також і проти США, що постачають зброю Україні. Загалом М.Колакушіч досить обережно просуває кремлівські тези в західному інформаційному просторі, не висловлюючи відверту підтримку Росії. Періодично депутат Європарламенту ретранслює меседжі Росії про "залежність ЄС від США" та дискредитує українських союзників на міжнародній арені", — йдеться у повідомленні. Такий меседж вигідний російській пропаганді для того, щоби дискредитувати союзників України в цій війні, мовляв, санкцій, які вводять країни ЄС недостатньо, щоби її зупинити, а США навпаки підігрує агресії і робить все для того, щоби війна тривала довше. Насправді США на правах союзника надає Україні зброю для оборони своєї цілісності та суверенності, на які й посягнула Росія розв'язавши криваву війну.

Довіряти треба лише офіційній інформації. Якщо ви бачите панічне повідомлення — у вайбер-чаті чи від невідомого акаунта в фейсбуці, чи в анонімному телеграм-каналі, чи в чиємусь ютубі — зупиніться, перш ніж поширити та розповісти родичам чи сусідам. І спершу тричі перевірте, чи це написало про це Суспільне мовлення, чи були відповідні повідомлення від Офісу Президента, Міноборони, місцевої ради, військової адміністрації чи інших офіційних органів. Якщо такої інформації немає в офіційних джерелах – вона, швидше за все, не варта вашої довіри.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 91. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок