"Китай засуджує війну в Україні, проте не каже, що її розв’язала Росія". Експерт про позицію КНР щодо війни

"Китай засуджує війну в Україні, проте не каже, що її розв’язала Росія". Експерт про позицію КНР щодо війни

Ексклюзивно

Згідно з Будапештським меморандумом 1994 року, США, Велика Британія та Росія гарантували Україні безпеку після набуття нею без’ядерного статусу. Цей документ не зміг вберегти нашу країну від війни, адже в 2014 році Росія порушила свої зобов’язання, тому з того часу перед Україною стоїть питання про нову модель міжнародної безпеки та країн-гарантів.

Зараз Україна, яка максимально виважено підходить до цього питання, розглядає гарантами біля десятка країн, серед яких вирізняється Китай. Днями ця держава отримала офіційну пропозицію від України стати гарантом безпеки. Яку відповідь може отримати наша країна та які вимоги може висунути Китай у відповідь, Українському радіо розповів член правління Української асоціації китаєзнавців, журналіст-міжнародник Олексій Коваль.

"З того, що ми чули після стамбульського раунду перемовин з Росією, очевидно, що ми хочемо гарантій, які країни, які їх нададуть, будуть зобов’язані виконати, якщо буде наступ. По-друге, такі гарантії мають бути швидко імплементовані: дається всього три дні на консультації, після яких має початися безпосередня дія гарантій.

Більше того, Україна вимагає максимально можливої підтримки: йдеться не тільки про політичну підтримку, але й збройну, військову, економічну, гуманітарну. Тобто всі ці гарантії мають бути набагато сильніші, потужніші, ніж це було прописано в Будапештському меморандумі", —розповів Олексій Коваль.

За його словами, Китай нікому ще не давав подібних гарантій, адже йдеться про міжнародний пакет зобов’язань для партнерів.

"Піднебесна жодного разу не погоджувалась на умови, які би накладали на неї певні зобов’язання перед третьою стороною, а надто - приєднатися до конфлікту на чужій стороні.

Проте зараз всі країни, які зіткнулися з необхідністю визначити свою позицію щодо війни в Україні перебувають на розтяжці: з одного боку вони мають відстоювати свої принципи та інтереси, а з іншого — реагувати на зміни, які відбуваються у світі в цілому. Тому Китай отримав чітке попередження, що він не може допомагати Росії обходити санкції, інакше підпаде під санкції сам. Й Китай це виконує", — зазначив журналіст.

Читайте також: Китай закликав США "розтопити лід" у відносинах між державами

Коваль додав, що Україні у перемовинах з Пекіном варто говорити про те, які позиції наших ініціатив збігаються з принципами китайської політики:

"В останньому інтерв'ю міністр Кулеба сказав, що Україна поділяє п'ять принципів мирного співіснування між країнами, які відстоює Китай, тобто є точки дотику, де ми стоїмо на однакових позиціях в міжнародних справах.

На бік України Китай все одно чітко не стане, але вся проросійськість Китаю зараз є більш риторичною: на словах ця країна підтримує Росію, говорить, що у них дружба та міцні відносини. Натомість так чи інакше Китай розуміє, що Україна у відстоюванні свого суверенітету має більше рації.

Й коли ми будемо говорити про гарантії, Китай спостерігатиме, які гарантії будуть готові надати інші країни, зокрема, США. Подивившись на цей перелік, Пекін, скоріше за все, буде вибудовувати свою позицію. Зараз же він ще визначається, адже на його думку Китаю ситуація в Україні далека від того, щоб говорити, що конфлікт закінчений. Тому Піднебесна виступає лише за скоріше завершення війни".

Наостанок Олексій Коваль підкреслив, що Україні не варто очікувати чіткої позиції від влади Китаю швидко, адже вони не визначився зі ставленням до війни ще з 2014 року: "Китай ніколи не підтримував анексію Криму, але ніколи й не засуджував Росію за дії. Й зараз Пекін засуджує війну як спосіб вирішення протиріч, але не засуджує війну Росії, не говорить про те, що цю війну розв'язала РФ".

Війна. Усі останні новини

Що відомо

  • У Стамбулі 29 березня відбулись офлайн-перемовини української та російської делегацій щодо припинення війни, які тривали понад три години. Сторони розглянули питання Договору про гарантії безпеки для України. Ці пропозиції були надані російській стороні.
  • Країнами-гарантами можуть стати Велика Британія, КНР, Польща, США, Франція, Туреччина, Німеччина, Канада, Італія, Ізраїль та Росія. До договору зможуть приєднатися й інші країни. Умова — країни не мають заперечувати вступу України до ЄС, а навпаки, сприяти цьому.
  • Подоляк заявив, що одним з ключових питань, які обговорюють Україна та Росія під час перемовин, є договір про міжнародні гарантії безпеки для України. 22 квітня він повідомив, що переговори про гарантії безпеки для України завершаться впродовж тижня. (Відтоді минув понад тиждень.)

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 71. Текстовий онлайн

Продовольча безпека світу і війна: чи реально відновити експорт зерна з України

Ленд-ліз: як США допомагатимуть Україні перемогти у війні

"За тиждень після початку відкритої агресії Росії нас стало 110 тисяч" — інтерв‘ю із командувачем Сил тероборони

Зруйнована "Мрія". Чи вигідно Україні відбудовувати знищений літак

Атаки Росії та перелаштування ринку. Які причини дефіциту пального і що далі

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок