Атаки Росії та перелаштування ринку. Які причини дефіциту пального і що далі

Атаки Росії та перелаштування ринку. Які причини дефіциту пального і що далі

Атаки Росії та перелаштування ринку. Які причини дефіциту пального і що далі
. Авто рухається вулицею повз пошкоджені будинки в Чернігові, 7 квітня 2022 року. Фото: АР

Влада Києва закликала громадян, зокрема водіїв, не пересуватися містом приватним автотранспортом без нагальної потреби через брак пального. На проблему відреагував президент Зеленський, зазначивши, що миттєвих рішень для заповнення дефіциту пального немає. Що відомо про причину нестачі пального та розв'язання проблеми.

Дії Росії, збільшення попиту, державне регулювання

29 квітня влада Києва закликала громадян, зокрема водіїв, не пересуватися містом приватним автотранспортом без нагальної потреби через брак палива. Водночас перший заступник голови КМДА Микола Поворозник громадський транспорт продовжує працювати.

"На сьогодні у нас інші пріоритети щодо забезпечення пальним, ніж просто забезпечення містян, що приїхали в місто і їм потрібно кудись переміщатися. Треба пам’ятати про потреби армії і наших захисників. Кияни, якщо ви повернулися у столицю, будь ласка, за можливості користуйтеся громадським транспортом. Ті, хто перебуває у безпечних місцях, будь ласка, зачекайте із поверненням", – зазначив Поворозник.

Черги і зростання цін на заправках є в багатьох областях України. Президент України Володимир Зеленський у зверненні 29 квітня повідомив, що російські окупанти цілеспрямовано знищують інфраструктуру для виробництва, постачання і зберігання пального.

"Росія також заблокувала наші порти. І тому миттєвих рішень для заповнення дефіциту немає", – розповів президент.

Суспільне поспілкувалося з представниками однієї з найбільших мереж АЗС в країні “ОККО”. У пресслужбі кореспондентам сказали, що внаслідок ракетного обстрілу постраждала одна з нафтобаз мережі на західній Україні. Проте дефіцит на заправках виник не через це: "Було влучання по нафтосховищу “ОККО”. Однак ринок зараз працює з коліс. Дефіцит нафтопродуктів виник через те що до регіонів, де раніше були бойові дії почали повертатися люди, збільшився попит", — сказали у пресслужбі АЗС.

Перша віцепрем'єр, міністр економіки Юлія Свириденко 29 квітня повідомила, що нестача пального пов'язана зі знищенням Кременчуцького нафтопереробного заводу.

"Протягом останніх трьох тижнів ворог завдавав нищівних ударів по паливній інфраструктурі України. Зокрема, знищений Кременчуцький нафтопереробний завод, який був основним виробником пального в Україні, а також низка великих нафтобаз операторів ринку зі значними запасами пального. Мета країни-агресора РФ – зупинити економіку України через штучне створення дефіциту пального", — зазначила Свириденко.

Водночас у міністерстві кажуть, що впродовж наступних 7 днів дефіцит буде ліквідований, оскільки оператори мають законтрактовані обсяги на території Європи.

"І зараз ми вирішуємо питання їх завезення на територію України", – додала Свириденко.

Ситуація призведе до незначного подорожчання нафтопродуктів, зазначають в мінекономіки. Це пов’язано насамперед з більшою ціною логістики, через складні маршрути та використання кількох видів транспорту.

15 березня Верховна Рада скасувала акциз на пальне, а ставку ПДВ по цих позиціях зменшила з 20% до 7%. 24 квітня у Верховній раді зареєстрували законопроект, яким передбачалося скасування 7%-вого ПДВ на ввезення пального й нульового акцизу на постачання бензину та скрапленого газу.

Тоді, закупівельна вартість була вищою за роздрібну ціну, яку встановлює Кабмін. Трейдери не бачили сенсу ввозити пальне, щоб торгувати у збиток, вважає директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.

Напередодні ж Кабмін заклав додаткові витрати на логістику, що на думку Куюна, має дати стимул більш активної подачі пального.

Ринок перелаштовується на постачання з Європи

Дефіцит з пальним виник також через те, що припинилось постачання з Білорусі, Росії, також немає доступу до морських портів, додає Куюн: "Ринок перелаштовується на постачання з Європи, процес не простий, бо ніхто раніше не поставляв звідти продукту. Постачання звідти розпочалось наприкінці березня, але цього поки не достатньо, зокрема через логістичні проблеми. Знайти локомотиви, залізничні вагони — питання вирішується, не те що немає пального, потрібно знайти ці локомотиви, треба час".

Експерт прогнозує, що ситуація з пальним у травні буде напружена. У червні буде забезпечено ринок пальним, але всі станції працювати не будуть. За його прогнозами, на початку травня ціна за літр бензину буде 3-4 грн: "Коригування, яке вніс Кабмін, додасть ціни 2,5 грн за літр. Також, минулого тижня зростала ціна у світі і додала 10%, — ми побачимо більше на 3-4 грн за літр".

Читайте також

В Україні можуть з'явитися польські мережі АЗС — Зеленський

Війна. Усі останні новини

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок