Чи буде дефолт Росії та чи вигідно Китаю допомагати Кремлю

Чи буде дефолт Росії та чи вигідно Китаю допомагати Кремлю

Чи буде дефолт Росії та чи вигідно Китаю допомагати Кремлю
. Пішохідний міст біля посольства Росії в Пекіні, четвер, 24 лютого 2022 року. Фото: АР

Після вторгнення Росії в Україну з РФ щодня йдуть всі на світі бізнеси, а сама вона стала країною, проти якої ввели найбільшу кількість санкцій. Позаду — КНДР, Сирія та Ірак. Суспільне з'ясовувало, як обмеження впливають на російську економіку.

Стан економіки

Ситуація у російській економіці щодня погіршується, каже директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський: "Зменшення купівельної спроможності населення. Авіагалузь та галузь виробництва автомобілів фактично припинили своє існування. Виникає питання у спроможності працювати у сфері високих технологій. Зараз ситуація в Росії катастрофічна і вона з кожним днем погіршується. Це починають відчувати практично всі".

Читайте також: KitKat залишається, ботокс йде. Хто пішов з Росії за день

До прикладу, російський автомобільний концерн "АвтоВАЗ", який випускає авто під брендом "LADA" та Renault, з 16 березня підняв ціни в середньому на 7%. А ще — відправив співробітників на 20 днів у відпустку. Пояснили це тим, що не хочуть скорочувати заробіток працівників, та нестачею електронних компонентів. Французькі комплектуючі, без яких російська компанія може випускати лише стару модель "Нива", перестали доставляти після того, як власник 66% акцій концерну компанія Renault заявила про припинення виробництва авто в Росії.

На думку голови правління інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігоря Бураковського, вся російська економіка нині є сильно інтегрованою у світову торгівлю, а тому і залежною від неї. Один із її основних секторів — експорт енергоносіїв, зокрема нафти і газу. Після запроваджень санкцій Росія вже зменшила експорт нафти на 3 млн барелів, а це близько 300 млн доларів на добу. Про це у дослідженні пише Міжнародне енергетичне агентство. Всього ж Росія експортує близько 7-8 млн барелів на добу. На думку Ігоря Бураковського, якщо Захід таки відмовиться від російського газу та нафти, Росія може почати додатково транспортувати їх до Китаю. Проте за значно меншою ціною.

Читайте також: Зеленський у Бундестазі, умови зустрічі з Путіним, прихід PayPal. 22-й день війни: головні події

"Сьогодні російський газ для Китаю коштує приблизно до 200$. На європейському ринку на пікових цінах було до 2000$. Я думаю, що для Китаю є просте рішення — вони можуть купувати газ, але дешевше, для прикладу, за 100$ за тисячу кубометрів", — вважає Бураковський.

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки вважають, що санкції ЄС торкнуться 40% експорту російської сталі до Європи, сума збитків буде дорівнювати 9 млрд доларів США.

Ілля Несходовський прогнозує, що криза у Росії може бути сильнішою за дефолт у 1998 році. "Падіння ВВП буде не в 5%, а в 15% ВВП мінімум. Це буде повна катастрофа для російської економіки". 15% ВВП Росії станом на 2021 рік — це близько 1,8 трлн доларів. Більш руйнівні наслідки для економіки Росії прогнозують у Institute of International Finance — міжнародній асоціації, до якої входять фінансові установи 70 країн. Їхні розрахунки — в цьому році ВВП РФ впаде на 30%.

Що у РФ з грошима? Чи буде таки дефолт Росії та чи вигідно Китаю допомагати Кремлю?
Institute of International Finance

Чи допоможе Китай Росії

13 березня британська газета Financial Times повідомила, що Росія нібито попросила у Китаю надати їй військову та економічну допомогу. У КНР це спростували. А 14 березня Надзвичайний  і Повноважний посол КНР в Україні Фань Сяньжун заявив, що КНР ніколи не нападе на Україну, а навпаки буде допомагати нашій країні економічно.

Якщо Китай стане допомагати Росії, може отримати схожі із РФ санкції.

Водночас будівельний гігант Evergrande, який, за словами Несходовського, був локомотивом китайської економіки, наприкінці минулого року оголосив про банкрутство. Сума фінансових зобов'язань фірми — близько 300 млрд доларів. Це як 7 річних бюджетів України. Вся будівельна галузь Китаю генерує близько 30% ВВП країни.

"Китайський ринок акцій відреагував лише тільки на чутки про те, що Китай міг би працювати із Росією. Він впав на найнижчий рівень із 2008 року — це попередження Китаю. Якщо він хоче співпрацювати із країною, яка летить у прірву, то й сам також буде туди летіти. Не думаю, що Китай піде на якусь суттєву допомогу для російського бізнесу та уряду", — вважає Несходовський.

Читайте також: "Маленькі переможні війни", в яких Росія не очікувала спротиву своїй армії, але помилилася

Схожої думки й економіст Ігор Бураковський. Нині товарообіг Китаю і РФ становить 2-4% від всього товарообігу Піднебесної. Натомість із країнами ЄС та США цей показник в десять разів більший, пояснює Бураковський: "Китай має зберегти той ринок, звідки йдуть технології, куди вони можуть продавати свої високотехнологічні товари. Я не бачу політичного та економічного змісту, щоб Китай сварився із усім світом".

Чи буде у Росії дефолт?

Дефолт — це неможливість країни розрахуватися зі своїми боргами. Але після його оголошення борги не зникають. Навпаки, держава має домовлятись із кредиторами щодо їхнього погашення. Відмова від виплати всіх боргів спровокує знецінення національної валюти, відтік інвестицій, та, як наслідок, збідніння людей.

16 січня Росія мала виплатити відсотки по доларових облігаціях. Сума — 117 млн доларів. Напередодні Путін сказав, що Росія буде виплачувати валютні борги перед ЄС та США лише рублями. Економісти видання Bloomberg опублікували 3 можливі варіанти перебігу подій:

  1. Якщо Росія виплачує борг у доларах. Дефолту не буде, принаймні до 4 квітня. Тоді настане час робити наступні виплати.
  2. Росія виплачує в рублях. Деякі контракти дозволяють таку виплату, проте не всі. Тому виплата в рублях буде означати дефолт.
  3. Росія не платить взагалі. Невиплата запустить пільговий період у 30 днів. Опісля — настає дефолт.

Підтверджує ці варіанти і економіст Ілля Несходовський. Проте вважає, що росіяни таки виплатять 117 млн доларів, попри постанову Путіна, адже ця сума для країни-агресора не є великою. "Якщо відмовитись повертати кошти, то не буде ніяких інвестицій на тривалий період. Також кредитори мають право вимагати майно РФ, яке є за кордоном. Цього майна багато",каже Несходовський.

Міністерство фінансів РФ заявило, що виплатило цю суму, проте не пояснило, в якій валюті. Видання Bloomberg пояснило, що санкції проти РФ поки не забороняють країні обслуговувати держборг в доларах. Поки — до 24 травня, коли на подібні платежі треба буде отримувати спеціальний дозвіл.

Попри це можливі наступні економічні санкції можуть ще більше погіршити стан російської економіки, вважає Бураковський: "Російська економіка має певний рівень спротиву. Але реальні економічні проблеми в Росії вже почались, повністю вони реалізуються через кілька  місяців."

Читайте також

"Ми — митна зона. Усі вантажі Росії заарештовані", — міський голова Могилів-Подільського

Путін погрожує ядерною війною. Це лише шантаж чи готуватися до найгіршого

Що робити цивільним під час обстрілів — поради Міноборони, СБУ, ДСНС

Укриття в Україні: де шукати. Інтерактивні карти та пункти надання допомоги

На початок