"Просто похитили": українського моряка викрали у Владивостоці із іноземного судна

"Просто похитили": українського моряка викрали у Владивостоці із іноземного судна

"Просто похитили": українського моряка викрали у Владивостоці із іноземного судна
Фото надане сім'єю Вадима Ігнашова

Це сталося, коли судно, на якому був 24-річний херсонець Вадим Ігнашов, стояло на рейді у Владивостоці. При цьому воно було під португальським прапором. Мати моряка, Ірина, останній раз спілкувалась із сином майже два тижні тому.

24 грудня Вадим подзвонив рідним о шостій годині ранку і сказав, що почалась війна. У цей час торговельне судно МSC Riccarda ll прямувало до Владивостока за лінією "Карелія-Владивосток".  Мати моряка, Ірина, каже, що судно зайшло у порт і стояло на рейді.

"26 грудня ми з ними зв'язувалися і він сказав, що приходили з міграційної служби. Зібрали українців і, я так розумію, що давали анкети з провокаційними питаннями, наприклад, як він бачить: Росія визволитель чи агресор? І хто з ким воює на Донбасі? Чи патріот він своєї країни? Росію він бачить як визволителя чи агресора? Коли повернеться додому, чи буде воювати? Він відповів "Так", — каже Ірина.

Додає, що у Вадима перевіряли телефон та його акаунти у соцмережах.

"За день до того, як його забрали, у Олешках були бойові дії. Звичайно, він переписувався із друзями у телеграмі про стан Олешків та Херсона. Він був на емоціях, хотів додому. Ми з ним поспілкувались. Я кажу: "Працюй, ти залишився на роботі, тому працюй. Хочеш допомогти — допоможи грошима." Я йому сказала, щоб він менше телефон показував, не йшов на провокації", — пояснює Ірина.

Читайте також: Щоденники війни. Найстрашніша подорож мого життя

Наступного дня додзвонитися до сина матір не змогла. Згодом родичі знайшли телефон профспілки моряків у Владивостоці, які зв’язали їх з адвокатом.

"72 години його тримали без звинувачень, а на четвертий день, зранку, адвокат — до речі, ми не знаємо, хто йому його надав — сказав, що присудили статтю: екстремізм. Попередньо посадили у СІЗО на два місяці. А далі можуть і на 5 років", – каже Ірина.

Мати Вадима додає, що адвоката просили надіслати документи про те, як відбувався суд, у яких умовах, а також просили право на дзвінок.

"Він повідомив, що умови нормальні, харчування за розкладом, дзвінок навряд чи, але будьте на зв'язку. І так вже днів зо три", — розповідає жінка.

Згодом, каже, дізналася номер телефону адвоката, але на дзвінки він не відповідав.  Профспілка моряків на прохання родичів надіслала відео з Вадимом.

"Мама, папа — усе добре. Вигляд мав нормальний, сам цілий, слава Богу", — каже матір.

Ірина каже, що представники профспілки повідомили місцевим російським ЗМІ, що затримали українського фашиста і він звинувачується у екстремізмі за те, що користувався телеграмом і соцмережами. "Він типу зізнався, бо самі розумієте… Змусили признати, що Україна та Росія — це братський народ і йде визволення", — каже Ірина.

Читайте також: Щоденник. П’ятий день, війна, Ірпінь

На судні окрім Вадима були ще три українці, проте їх не затримали. Ірина вважає, що це через нейтральну позицію, яку вони висловили в анкеті. Родичі моряка також зв'язались з капітаном судна. Проте він сказав, щоб дзвонили у фірму та кинув слухавку. "Український консул у Португалії нам пояснив, що капітан мав відразу сповістити", — каже Ірина.

Окрім консула родина звернулась до Служби безпеки України. "Ми подали заявку в СБУ щодо обміну полоненими. Нам сказали, що передзвонять за тиждень. Я правда не знаю, як його дипломатією витягнути, якщо вона там не працює. Він мав у травні повертатися. Просто викрали — так ми усім і кажемо. Можливо, сказали йому, що поспілкуємося і відпустимо. Бо сьогодні дізналися, що документи його на кораблі", — додає Ірина.

На капітана судна родина планує подавати у суд, але, Ірина каже, це буде після того, як зв’яжуться із сином.

Читайте також

Евакуація та повернення: історії людей, які виїхали та повернулися до України

"У мене власні рахунки з цими людьми". Колишні політв'язні Кремля воюють проти Росії

Укриття в Україні: де шукати. Інтерактивні карти та пункти надання допомоги

Що робити цивільним під час обстрілів — поради Міноборони, СБУ, ДСНС

На початок