В Україні знову збільшується кількість хворих на коронавірус. Також в осінній період збільшується ризик ГРВІ. Суспільне підготувало 8 способів підтримати імунну систему. Дотримуючись цих порад, ви не лише збільшите свої шанси прожити довше, а й покращите якість життя.
Фізичні навантаження
Ви чули про це мільйон разів, але повторімо ще один: активний спосіб життя – один із найважливіших чинників підтримання імунітету у відмінній формі. Вправи знімають напругу, допомагають у боротьбі з депресією, зменшують наслідки тривожного розладу. Тобто допомагають з усіма когнітивними проблемами, що слугують джерелами хронічного стресу, який, своєю чергою, руйнує імунну систему.
Ми народжені, щоб рухатися – і якщо ігнорувати цю біологічну потребу, організм починає давати збої. Для імунітету найважливішим аспектом фізичного навантаження є посилений кровообіг, тому корисною буде навіть регулярна ходьба. Як фізична активність впливає на здоров'я і які типи навантажень потрібні нам щотижня, можна детальніше дізнатися на сайті МОЗ України.
Добре харчуйтеся, не забувайте про фрукти й овочі
Рух – це життя, але ніщо не впливає на імунітет так, як дієта. З цієї причини малозабезпечені верстви населення більш схильні до інфекційних захворювань. Незалежно від економічного статусу, ризик виникнення імунодефіциту збільшується, якщо ваш раціон складається з великої кількості цукру та вуглеводів.
Також необхідно стежити за достатньою кількістю цинку, заліза, фолієвої кислоти, міді, селену, а також вітамінів А, В6, С і Е. Наша порада проста: їжте багато овочів і фруктів, знижуйте споживання шкідливої їжі. Переконайтеся, що десерти у вашому житті займають місце "нерегулярного частування", а не шкідливої звички.

Уникайте стресу
Більшість людей не заразяться на коронавірус, в інших захворювання не спричинить небезпечних для життя ускладнень, але страх і паніка все одно переважають над іншими інстинктами. У скрутні часи рівень тривоги зростає щодня. Але пам'ятайте, що хронічний стрес завдає загальному стану здоров'я великої шкоди.
Існує безліч технік для зняття напруги – дихальні вправи, медитації, прослуховування музики, спілкування з друзями, книги, фільми, серіали або комп'ютерні ігри. Важливо вміти зберігати спокій навіть перед лицем невидимої та малодослідженої загрози.
Читайте також:
- Вплив хронічного стресу на здоров'я людини
- Як здолати стрес, не полишаючи робочого місця
- 19 способів, які допоможуть впоратися з болючим відчуттям тривоги
- Коли відпочинок не допомагає. Як відрізнити астенію від звичайної втоми"
Слідкуйте за вагою
За даними ВООЗ, за п’ять років кількість хворих на ожиріння у світі становитиме 300 млн осіб. Серед працездатного населення України ожиріння виявляють майже в 30% випадків, а надмірну масу тіла має кожен четвертий мешканець. Як полюбляють казати, надмірна вага – то геноцид українського народу.
Як так сталося? Це наслідок вище перелічених проблем – характерні для сучасного суспільства малорухомий спосіб життя, шкідливий раціон харчування (з великою кількістю рафінованих продуктів), хронічний стрес і втома. Уникайте цих малоприємних обставин і дбайте про своє здоров'я.

Відмовтеся від алкоголю та сигарет
Куріння, неправильне харчування, гіподинамія (порушення функцій організму) не мають прямого доведеного впливу на імунітет, але призводять до розвитку супутніх хвороб: хронічного бронхіту курця, ожиріння, цукрового діабету – і порушують бар'єрні властивості організмів, що робить його більш сприйнятливим до інфекцій.
Ключ до ситуації – помірність. Стаканчик гарячого пуншу або сидру може і не призвести до жахливих наслідків, але щоденне споживання алкоголю збільшує імовірність того, що організм буде нездатний самостійно впоратися з інфекцією при зараженні.

Спіть не менше ніж 7 годин на добу
Нестача сну знижує здатність організму виробляти необхідні для підтримання здоров'я білки. Хронічний недосип призводить до всіляких проблем як психологічного, так і фізичного характеру, та, звісно, до ослаблення імунітету.
Скільки годин потрібно спати – питання індивідуальне й обумовлене генетичними факторами. Але факт, що дорослі повинні спати не менше ніж 7 годин на добу, і тільки вкрай нечисленній групі людей достатньо 6 годин.

Піклутеся про себе і про своє ментальне здоров'я
Термін "ментальне здоров'я", як і синонімічне поняття "психологічне здоров'я", стосується душевного добробуту людини в широкому сенсі слова. Якщо людина психологічно здорова, вона може повноцінно радіти життю, відчувати сенс свого існування, справлятися з професійними та іншими завданнями, любити, працювати та будувати відносини з іншими людьми.
Наше психічне та психологічне здоров'я – важливий фактор, що впливає як на об'єктивні показники фізичного стану, так і на суб'єктивну оцінку, яка зображає наше самопочуття. Психіка людини, що відповідає за душевну рівновагу, і імунна система, яка покликана зберігати постійність внутрішнього середовища організму взаємодіють між собою завдяки нейроендокринній та ендокринній системам. Погано почуваєтеся емоційно – вищий ризик захворіти, тому радимо до прочитання ці статті:
- Як здолати стрес, не полишаючи робочого місця
- Чому ми потерпаємо від низької самооцінки і як її підвищити
- Бісить! 11 речей, які дратують щодня, та як перестати на них зважати
- Смартфони або смерть. Чому нам нудно і як повернути смак життя
- Осіння депресія: чому вона виникає і як цьому завадити
- У пошуках щастя. П'ять психологічних концепцій, що допоможуть покращити життя
- Що таке емпатія та як навчитись чуйності у важкі часи
- Позитивність: 9 порад для зміни вашого негативного мислення
- 19 способів, які допоможуть впоратися з болючим відчуттям тривоги
- Пасивна агресія. Що це таке і що потрібно про неї знати
Слідкуйте за гігієною
Частіше мийте руки, особливо якщо ви тільки вийшли з громадського транспорту. Рідше торкайтеся обличчя. Але не перестарайтеся в боротьбі з мікроорганізмами. Не потрібно дезінфікувати все навколо, навіть для новонароджених. В нашій крові є Т-лімфоцити, які здатні розпізнавати та знищувати клітини з чужорідними агентами (наприклад бактеріями та вірусами). Т-лімфоцити немовлят здатні протистояти цим мікробам – це дозволяє захищатися від інфекції ще в утробі матері. Пам'ятайте, що здоров'я – це баланс і симбіоз мікробів і нашого організму.
Якщо імунітет все-таки дав збій, не біжить за антибіотиками або прорекламованими ліками. Радше зверніться до спеціаліста, який після консультацій зможе поставити вам діагноз та вирішити, вам потрібна медикаментозна допомога чи може це є ознакою якоїсь більш серйозної проблеми.
Читайте також
Як не захворіти в сезон застуд. Відповідаємо на найпоширеніші запитання про ГРВІ
Коли відпочинок не допомагає. Як відрізнити астенію від звичайної втоми