Верховна рада у середу, 23 лютого, ухвалила у першому читанні законопроєкт про цивільний обіг зброї (№5708)."За" проголосували 274 народні депутати. Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.
"Метою законопроекту є посилення дотримання режиму законності в питаннях визначення правового режиму власності на зброю, закріплення основних прав та обов'язків громадян і юридичних осіб щодо виробництва, набуття, володіння, розпорядження та використання зброї і боєприпасів, врегулювання інших суспільних відносин, що безпосередньо з цим пов'язані", — йдеться у пояснювальній записці до документа.
Як розповів Суспільному Роман Костенко з фракції “Голос”, законопроєкт врегульовує обіг зброї і надає можливість зменшити ринок нелегальної зброї.
"В умовах загрози РФ — це той шлях, по якому має йти Україна, щоб легально у всіх, хто має бажання, була зброя", — сказав Костенко.
Депутат також пояснив, що проголосований у першому читанні законопроєкт забороняє носіння короткоствольної зброї.
Що пропонує документ
Законопроєктом пропонується:
- визначити поняття права власності на цивільну вогнепальну зброю;
- визначити умови та порядок отримання громадянами України та юридичними особами документів про право власності на цивільну вогнепальну зброю;
- здійснити класифікацію цивільної вогнепальної зброї;
- розробити порядок видачі медичного заключення (висновку) про відсутність медичних протипоказань, які перешкоджають отриманню документу на цивільну вогнепальну зброю, який передбачає створення спеціальної інформаційно-довідкової системи з провадженням кваліфікованого електронного підпису особи, яка сформувала висновок;
- розробити порядок створення та ведення Єдиного державного реєстру цивільної вогнепальної зброї;
- визначити повноваження суб’єктів єдиного державного реєстру цивільної вогнепальної зброї;
- визначити загальні засади цивільного обігу (обороту) вогнепальної зброї та боєприпасів;
- визначити загальні засади здійснення права і виконання обов’язків власників цивільної вогнепальної зброї;
- встановити порядок отримання права на цивільну вогнепальну зброю та боєприпаси;
- визначити порядок страхування цивільної відповідальності власників цивільної вогнепальної зброї;
- передбачити обмеження щодо права на цивільну вогнепальну зброю та боєприпаси;
- передбачити використання цивільної вогнепальної зброї для самозахисту;
- визначити поняття зон вільних від зброї;
- прописати основи господарської діяльності у сфері обігу (обороту) цивільної вогнепальної зброї і боєприпасів;
- визначити загальні засади володіння та користування цивільною вогнепальною зброєю і боєприпасами іноземцями та особами без громадянства на території України;
- врегулювати тимчасове ввезення цивільної вогнепальної зброї і боєприпасів на територію України, тимчасове вивезення цивільної зброї і боєприпасів з території України;
- передбачити державний контроль у сфері обігу цивільної вогнепальної зброї;
- внести зміни до чинного законодавства у зв’язку із прийняттям цього закону.
Цей законопроєкт, лібералізуючи з одного боку обіг цивільної вогнепальної зброї в Україні, одночасно посилює відповідальність за її незаконне використання.
Пізніше депутати ухвалили ще один законопроєкт про цивільний обіг зброї, який визначає відповідальність за порушення закону про обіг зброї
Після перерви депутати ухвалили у першому читанні пов’язаний з попереднім законопроєктом проєкт Закону про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу для реалізації положень Закону "Про право на цивільну вогнепальну зброю" (№5709).
Цей документ передбачає унормування положень Кримінального кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення відповідно до положень законопроєкту “Про право на цивільну вогнепальну зброю”, яким законодавчо врегульовуються відносини, що виникають у сфері обігу в Україні цивільної вогнепальної зброї, бойових припасів до неї, а також конструктивно схожих зі зброєю та бойовими припасами виробів, визначається правовий режим власності на цивільну вогнепальну зброю, встановлюються основні права та обов’язки фізичних і юридичних осіб щодо виробництва, набуття, володіння, відчуження, носіння, транспортування, ремонту, застосування цивільної вогнепальної зброї та бойових припасів, а також регулюються інші суспільні відносини, що безпосередньо з цим пов’язані, у тому числі і відповідно до міжнародних зобов’язань України.
Що чекатиме на порушників
Ухвалений у першому читанні документ про відповідальність власників зброї, зокрема, пропонує до переліку видів адміністративних стягнень додати ще один вид позбавлення спеціального права, наданого громадянину — права на володіння цивільною зброєю та бойовими припасами до неї.
Також депутати хочуть збільшити штрафи за невідповідне закону використання зброї, встановивши їх у розмірі від п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів.
Так, розмір штрафу становитиме від 850 до 85000 грн., зокрема, за:
- порушення громадянами порядку придбання, зберігання, передачі іншим особам або продажу цивільної вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї;
- порушення правил зберігання або транспортування цивільної вогнепальної чи холодної зброї;
- порушення строків повідомлення про зміну місця постійного зберігання зброї;
- ухилення від реалізації цивільної вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів;
- порушення працівниками торговельних підприємств (організацій) порядку продажу цивільної вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів;
- порушення працівниками підприємств, установ, організацій правил зберігання або перевезення цивільної вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів.
Що відомо
- Верховна рада пропонує Раді національної безпеки і оборони запровадити санкції проти депутатів Держдуми Росії, які ініціювали визнання терористичних організацій “Л/ДНР” незалежними державами. На засіданні у середу, 23 лютого, парламентарі підтримали відповідну постанову. “За”проголосували 322 народні депутати.
Читайте також
Спільна оборона й охорона "кордонів", підтримка економіки. Що передбачають договори РФ із "Л/ДНР"
"Потрібно мати бачення реінтеграції" — дипломати та правозахисники про рішення РФ щодо "Л/ДНР"
Загроза військового вторгнення Росії та що відбувається на Донбасі. Онлайн
РФ діє за "методичкою". Чому відбувається загострення на Донбасі та які подальші дії Росії
Ядерна зброя: чи може Україна відновити її та вийти з Будапештського меморандуму
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!