7 лютого фільм "Носоріг" Олега Сенцова показали для преси в кінотеатрі "Жовтень". Про назву, "кіно для чоловіків" і сцени фільму, які не розуміють за кордоном, — Суспільне Культура наводить найцікавіше з пресконференції з режисером, яка відбулася після показу.
Деромантизація
Знімати просто кримінальну драму, де всі бігають-стріляють, мені не цікаво. Мені цікава драма людини і вплив на суспільство цих дев'яностих.
Стосовно деромантизації: так, моя задача була показати все реалістично. Тут сцени насилля, сексу показані реалістично, і сцени життя цих людей теж, вони не хороші хлопці.

Я не вірю у фільми про хороших бандитів. Немає хороших бандитів. Тому коли показуєш це все чесно, виникає ефект деромантизації. Соціальний посил, перш за все, для молодшого покоління, тому що багато хто з них живе тим, що це було класно, прикольно, бо вони це не застали. І от я показую, як це було насправді.
Чому "Носоріг"
Він схожий на носорога, він товстошкірий, несеться вперед і нікого не боїться. У одному зі сценаріїв було написано, що "носоріг погано бачить, але при його швидкості та силі це вже проблема оточуючих". І цей несеться, всіх зносить і не думає про це. Це внутрішній його стан.

Моє ставлення до героя своєрідне, бо я навмисно робив його негативним. Він носоріг, такий, простенький, тупенький трохи. Але незважаючи на все це, для мене важливо, щоб у кінці ти за нього переживав. Для мене було важливо викликати емпатію.

Кіно для чоловіків
Найбільш вражаюче для мене те, що це кіно подобається молодим жінкам. Воно якось відгукується в ніжних серцях, і для мене це страшне...
А коли я бачу багато відгуків від жінок... добре, ще хтось з них жив тоді, кому тридцять або більше, вони ці роки більш-менш пам'ятають, а от дівчата, які дивляться... Це ж жорстоке кіно. "Нічого старшного, нам це цікаво!" Для мене це дійсно приємно. Тут немає жіночих історій, і тим не менш дівчатка це дивляться. Це для мене найбільш вражаюче.


Сприйняття за кордоном
Сприймають загалом нормально, відгуки, від того, що один хлопець на фестивалі казав: "Це краще кіно, яке я бачив у своєму житті", а в Польші одна жінка сказала: "Навіщо ви це зняли. Це страшне кіно, навіщо я його подивилася". Дуже широка палітра відгуків, і це класно, тому що кіно не лишає байдужим.

І в Україні ми зараз виходимо на широкого глядача. Комусь воно (кіно, — авт.) не сподобається, буде занадто брудним чи брутальним, а хтось навпаки скаже, що це дуже правдиве кіно про наше життя.
Європейці зчитують, якісь моменти не розуміють, наприклад, як використовуються радянські пісні, не розуміють прикол пісні "Если с другом вышел в путь". А це ж контрапункт, що ці хлопчики були "октябрятами" й піонерами, а потім Радянський Союз рухнув і вони стали бандитами. На обмані будувалася держава, й коли вона рухнула, це все перестало працювати. Оцього за кордоном не розуміють.

Не розуміють про Чумака, чому стоїть банка перед телевізором, що це означає. А люди заряджали, це пили і думали, що вони лікуються. Але загалом вони розуміють це кіно і запитання такі ж самі в них, як у української публіки.
Музика
90% треків були задумані ще під час сценарію. І коли знімали, я теж включав з телефону або з колонок, щоб трохи люди розуміли, в якому ритмі й що воно буде.


Лише одна пісня була написана спеціально для фільму, для фіналу, який не ввійшов у фінальний монтаж. Це пісня гурту "Жадан і Собаки" на вірші Жадана, зараз ми зняли кліп і він вийде за тиждень перед прокатом. Буде весело.
Дев'яності Сенцова
Мої дев'яності були жорстокими й темними, але не настільки. Я ніколи не був у бандитському русі, були деякі знайомі, які займалися цими справами й у дев'яності роки це не вважалося якимось там...
І це правда, так було, і це дуже жахливо. Вони були всюди, вони все контролювали. Це була нова влада, це правда, це було страшне. Особливо у нас в Криму. Були перестрілки, війни, вони постійно вбивали одне одного, зачіпали людей, які не пов'язані. Тому було дійсно страшно іти по вулиці — кожну ніч постріли, вибухи.


Коли я вчився в інституті, в період лекцій на другому курсі, на сусідній вулиці було майже так, як в "Носорозі" — кілер дочекався, коли машина під'їде до світлофору, й убив водія і боса одного з кланів.
Люди, які теж вийшли з дев'яностих й на цьому розуміються, коли ми робили фокус-покази, вони ставлять перше запитання: "Хто консультував режисера?" Ніхто, я сам. "Ти занадто багато знаєш". Ну, знаю. І тому зняв.

Непрофесійні актори
Як ви знаєте, я теж непрофесійний режисер, у мене немає освіти, я ніколи не працював на інших проєктах, у мене досвід тільки двох моїх дуже поганих короткометражок, досвід "Гамера", теж, скажем так, кіно не дуже вдале, і все. І ще я сидів у в'язниці. Там теж не кіношкола.
Я багато знімав кіно в голові. Я пишу, як письменник і сценарист, я всі свої фільми бачу. От зараз у мене є чотири (фільми, — авт.), які я можу знімати хоч зараз без сценарію. Він не дуже впливає на зйомки, тому що я дуже добре знаю своє кіно і що я хочу. Тому питання тільки в тому, щоб зафіксувати це на камеру.

З акторами те ж саме — я не знаю, як правильно працювати з акторами. Я працюю так, як я навчився сам. І тому не професіоналам зі мною легше. Бо я відібрав максимально схожого героя, можливо, навіть сценарій під нього підлаштував і все, добре, поїхали!
Професіоналам так складно. Вони починають зі мною розмовляти, шукати "зерно ролі", все таке... Ми не збираємось з акторами, не обговорюємо. Це робиться навмисно, щоб люди не перегравали, не занурились туди занадто.


У травні на Netflix
Денис Іванов, продюсер фільму, розповів про те, коли "Носорога" можна чекати на стримінговій платформі Netflix:
"У фільму досить щаслива доля не тільки в Україні, а й в інших країнах. Ця картина була придбана для прокату у Великій Британії, у Франції, Польщі, Німеччині й на інших територіях. Але коли я йшов сюди, я отримав дзвінок, що ми не маємо права розмовляти ні про що інше, окрім того, що фільм придбаний Netflix і на платформі він вийде наприкінці весни, у травні.

Але ми дуже щасливі, бо це для нас певний знак, що картина знаходиться не тільки в локальному контексті. Це не тільки наша історія, це кримінальна драма, яка має глобальний масштаб. І те, що Netflix придбали нашу картину, показує, що вони звернули на неї увагу і бачать у ній певний потенціал".
Що відомо
- З 8 лютого містами України відбудеться серія допрем’єрних і прем’єрних показів. Представлятимуть фільм "Носоріг" глядачам Олег Сенцов та продюсер Денис Іванов.
- Допрем’єрні покази пройдуть у Кривому Розі (8 лютого, кінотеатр "Олімп"), Львові (10 лютого, кінотеатр "Планета кіно", ТРЦ "Форум"), Хмельницькому (11 лютого, кінотеатр WoodMall Cinema) та Харкові (12 лютого, кінотеатр Multiplex, ТРЦ "Нікольський").
- У Києві творчі зустрічі з командою відбудуться 19 лютого у "Сінема Сіті" (ТРЦ Ocean Plaza) та 20 лютого у кінотеатрі "Жовтень".
- Вихід у кінотеатральний прокат стрічки "Носоріг" заплановано на 17 лютого 2022 року.
Інтерв'ю з режисером
Читайте також
- Netflix придбав права на онлайн-показ фільму "Носоріг" Олега Сенцова
- Фільм "Носоріг" Олега Сенцова переміг на Стокгольмському міжнародному кінофестивалі
- Деромантизація кримінального світу. Рецензія на фільм "Носоріг" Олега Сенцова
- "Без підтримки українське кіно перестане існувати". Інтерв'ю з режисером Олегом Сенцовим